x-kom hosting

Warunki posiadania legalnego systemu

bub
komentarz
komentarz

[quote name='squonk' timestamp='1337537787' post='1504618'] Brakuje tutaj głosu wielicieli dajmy na to Linuksa. Powiedzieli by krótko - zmienćie chłopaki system. [/quote]
Sam coraz częściej się nad tym zastanawiam. Hamują mnie jedynie obawy przed całkowitą nieznajomością tego systemu. Jednak mimo , że durne i złodziejskie prawo mi się nie podoba to jednak jako forum też nas ono obowiązuje.[quote name='squonk' timestamp='1337537787' post='1504618'] Poza tym, nie zapominajmy że producent działa na terytorium określonego państwa i przepisy wewnetrzne są decydujące. [/quote] Znasz może dokładny przepis wprowadzający sprzeczność prawa polskiego i zasad narzuconych przez MS? W samej dyskusji z nimi taki argument byłby w końcu nie do obalenia.

  • Dobra wypowiedź 1

stiv69
komentarz
komentarz

To jest coś;[url="http://www.usedsoft.com/landingpage/pl/index.php?task=faq"]Sprzedaż używanego oprogramowania | Używane licencje oprogramowania: producenci, sprzedawcy, dostawcy | FAQ[/url]

Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='squonk' timestamp='1337537787' post='1504618'] Podstawowe warunki spełniające licencję MS to punkty 1 i 2. Rozsądek Ci podpowiada że nosnik i ksiazeczka juz nieszczególnie. Może zaginąć, zniszcyć się. Prawda? [/quote]
A kim Ty jesteś, abyś decydował, co jest ważne a co nie? Skoro kupując produkt zgodziłeś się na warunki licencji, które sa jasne i precyzyjne - wymagane są wszystkie cztery elementy aby uznać system za oryginalny - to dlaczego teraz krzyczysz, że coś nie jest w porządku? Przecież jest, tak stanowi licencja. Zreszta Ty nie jesteś właścicielem systemu a jedynie licencjonobiorcą, czy Ci to się podoba czy tez nie. A jak się nie podoba - nie musisz używać systemu od Microsoftu, nie ma przymusu.

[quote name='squonk' timestamp='1337537787' post='1504618'] Słynne przypisanie licencji do płyty głownej. Dalej podtrzymywane przez MS. Płyta ulega awarii. Musisz w myśl licencji kupić taką samą. A co jeśli chcesz mieć nowszy model kompa? Co jesli, płyta która uległa awarii ma 10 lat? Wedle MS musisz kupić nowy system. Nowa płyta - nowy system. Gdzie sie nie odwrócisz, tam jesteś bity po kieszeni. [/quote]
Ryzykujesz kupując wersję OEM? Czy raczej nie będziesz ponosił tego ryzyka i kupisz wersję BOX? A widzisz - masz wybór. A skoro wybierasz wersję, o której wiesz, że zgodnie z licencja, przypisana jest do płyt głównej to sam sobie robisz krzywdę - przecież M$ jasno informuje o tym, a Ty jako znawca komputerów, oprogramowania i systemu nie możesz powiedzieć, że o tym nie wiedziałeś. Zatem skoro na własne ryzyko wybrałeś wersję OEM to teraz płacz i płać... a jesli byłeś mądry i wybrałeś wersję BOX to sobie dowolnie możesz ją przenosić - ciesz się Tym.

Ale... ale wnioskuję z Twoich postów, że nie używasz oryginalnej wersji systemu ale wersji pirackiej, prawda?
[quote name='squonk' timestamp='1337537787' post='1504618'] Ja dla przykładu zrezygnowałem z dobrodziejstwa Recovery. Swiadomie i z premedytacją. System stoi na kluczu fabrycznym i to da sie zrobić w kilka minut. Ale nie uważam żebym był piratem. [/quote]
Bo to, że nie uważasz, abyś nim był nie zmienia faktu, że nim jesteś - i nic tego nie zmieni. Piractwo bowiem - w stosunku do systemu operacyjnego Windows - to używanie go niezgodnie z licencją - a Ty tak właśnie Windowsa użytkujesz (jeśli się z tym nie zgadzasz - udowodnij, że jest inaczej, że użytkujesz Windowsa zgodnie z warunkami licencji).

Edytowane przez Igorrodz
bub
komentarz
komentarz

[quote name='stiv69' timestamp='1337540412' post='1504655'] To jest coś;Sprzedaż używanego oprogramowania | Używane licencje oprogramowania: producenci, sprzedawcy, dostawcy | FAQ [/quote]
To faktycznie jest coś. Można to zinterpretować w ten sposób, że skoro nabyłeś licencję to dlaczego miałbyś nagle nabywać ją po raz drugi tylko dlatego, że zagubiłeś nośnik. Na pewno jest to jakiś punkt zaczepienia.
[quote]Szanowny kolego, gdybym chciał podawać przepisy na to jak szybko oszukać MS, zostałbym zbanowany momentalnie.[/quote]
Takie sposoby chyba wszyscy znamy co nie znaczy, że z niego korzystamy czy go polecamy :)
Mam na myśli coś zupełnie innego. Mam na myśli przepis który podważa w jakiś sposób ustalenia MS. Nie koniecznie to co narzucają swoim klientom jest zgodne z polskim prawem. Nie byłaby to z reszta pierwsza tego typu sprawa. Wiele dużych korporacji miało takie wpadki i wydawało im się, że są ponad prawem.

  • Dobra wypowiedź 1
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='squonk' timestamp='1337541139' post='1504667'] Tu chodzi o coś innego. Mianowicie chodzi o interpretację licencji przez polski wymiar sprawiedliwości i ta jest dla szarego uzytkownika przychylna. Było wiele spraw dotyczących licencji. I akceptowano jedynie punkt 1 i 2. Reszta jak sami rozumiecie, może się zagubić. [/quote]
Proszę o konkretne przykłady, dokładne wyroki i numery spraw. Bo jakoś nie przypominam sobie (mogą być linki).

Gość
komentarz
komentarz

[quote]Bo to, że nie uważasz, abyś nim był nie zmienia faktu, że nim jesteś - i nic tego nie zmieni. Piractwo bowiem - w stosunku do systemu operacyjnego Windows - to używanie go niezgodnie z licencją - a Ty tak właśnie Windowsa użytkujesz (jeśli się z tym nie zgadzasz - udowodnij, że jest inaczej) [/quote]

No i dalej gadasz bzdury. Wg Ciebie jetem piratem. Gdzie masz przepis mówiący o obowiązku uzywania Recovery? Ja używam system legalnie. Na kluczu który dał producent. Zgodnie z licencją. Jak zinterpretujesz niemożność aktywacji systemu za który zapłaciłem przez internet?

[quote]A kim Ty jesteś, abyś decydował, co jest ważne a co nie? Skoro kupując produkt zgodziłeś się na warunki licencji, które sa jasne i precyzyjne - wymagane są wszystkie cztery elementy aby uznać system za oryginalny - to dlaczego teraz krzyczysz, że coś nie jest w porządku? Przecież jest, tak stanowi licencja. Zreszta Ty nie jesteś właścicielem systemu a jedynie licencjonobiorcą, czy Ci to się podoba czy tez nie. A jak się nie podoba - nie musisz używać systemu od Microsoftu, nie ma przymusu.[/quote]

A gdzie ja zdecydowałem co jest ważne? To zrobili za mnie inni. Wymiar sprawiedliwości określił interpretację - nie ja.
Ponawiam pytanie - gdzie jest zapis o obowiązku spelnienia 4 punktów? Gdzie jest norma prawna określająca [b]pod przymusem[/b] spełnienie 4 punktów?

[quote]to dlaczego teraz krzyczysz, że coś nie jest w porządku? [/quote]

Nie krzycze, tylko mówie, że Twoja interpretacja jest skarajna i nie odpowiada rzeczywistości. Mysląć w sposób jak Ty, należy zamknąć co najmniej 70% uzytkowników komputerów z powodu nielegalności oprogramowania.
Kupiłem produkt, zgodziłem sie na warunki licencji i ich nie złamałem. Nie muszę mieć na lapku partycji Recovery. Tylko mi nie mów, że mogłem kupić sprzet bez zainstlowanego systemu, bo to nie jest dla mnie żaden argument. Usunąlem jedynie dobrodziejstwo producenta (w postaci partycji Recovery) i tyle. System stoi zgodnie z wersją na tym samym kluczu co dał producent. jak pisałem wyżej nie dało rady bez telefonu aktywować Windowsa na kluczu z nalepki. W moim i wielu innych uzytkowników przypadku warunki 3 i 4 w ogóle nie wchodzą w rachubę. Nie dostałem płytek Recovery i nie mam książeczki. Czyli w momencie kupna, rozumując Twoim tokiem juz byłem piratem. Mamy paradoks, czy nie?

  • Dobra wypowiedź 1
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='squonk' timestamp='1337542504' post='1504682'] Na kluczu który dał producent. Zgodnie z licencją. [/quote]
Zgodnie z licencją to oprócz klucza jest jeszcze wymagane - oryginalny nośnik oraz, jeśli dołączono, papierową umowę licencyjną i oryginalny podręcznik użytkownika. I tyle w temacie.

[quote name='squonk' timestamp='1337542504' post='1504682'] Wymiar sprawiedliwości określił interpretację - nie ja. [/quote]
Czekam na linki do wyroków/orzeczeń sądów powszechnych w tej sprawie - dasz mi je czy długo będziesz się podpierał 'pustym' argumentem?

[quote name='squonk' timestamp='1337542504' post='1504682'] Ponawiam pytanie - gdzie jest zapis o obowiązku spelnienia 4 punktów? Gdzie jest norma prawna określająca pod przymusem spełnienie 4 punktów? [/quote]
W umowie licencyjnej, dostarczonej do każdej kopii systemu w papierowej bądź w elektronicznej formie. Umowa ta wyświetlana jest przy instalacji systemu a chcąc ową instalację kontynuować zgadzasz się na jej postanowienia (a jak nie - proces instalacyjny zostaje przerwany).

[quote name='squonk' timestamp='1337542504' post='1504682'] System stoi zgodnie z wersją na tym samym kluczu co dał producent. jak pisałem wyżej nie dało rady bez telefonu aktywować Windowsa na kluczu z nalepki [/quote]
Tak, posiadanie i podanie klucza jest jedynym sposobem na aktywację systemu - jeśli nie udało Ci się to drogą elektroniczną to dokonałeś tego telefonicznie (taka możliwość istnieje bo nie każdy nawet dzisiaj posiada dostęp do sieci w domu / w momencie aktywowania systemu), nic w tym dziwnego.

[quote name='squonk' timestamp='1337542504' post='1504682'] W moim i wielu innych uzytkowników przypadku warunki 3 i 4 w ogóle nie wchodzą w rachubę. [/quote]
Jakie warunki 3 i 4? Podręcznik i oryginalny nośnik? Otóż podręcznik wymagany jest tylko, jeśli go dostarczono a oryginalny nośnik... cóz, jaki problem jest go uzyskać od M$ bądź producenta urządzenia? No, chyba że w licencji do konkretnej wersji produktu nie wymaga się tych dwóch rzeczy - ale Ty nigdzie wyraźnie nie napisałeś, że w Twoim przypadku się ich nie wymaga. Bo może być przecież kopia systemu, posiadająca nieco odmienna licencję, nieprawdaż?

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='squonk' timestamp='1337547126' post='1504737'] A co zrobić jak nie ma oryginalnego niosnika i ksiązeczki? [/quote]
O książeczce wyraźnie napisałem, że wymagany jest "jeśli go dostarczono", nieprawdaż?

A co do samego nośnika to cóż, wszystko zależy od sformułowania, jakie zawarte jest w licencji. W wersji sprzedawanej oddzielnie w sklepach (box /oem) bąź dodawanej do desktopów (oem) nośnik wg licencji wymagany jest (wiem, sam mam, czytałem licencję).
Co do wersji systemu dodawanej do urządzeń przenośnych, preinstalowanej i zamieszczonych zamiast na nośniku CD/DVD na recovery - to wszystko zależy od tego, co stanowi licencja, która może być w tym przypadku odmienna od wersji, o której pisałem wcześniej. Zatem może tam być informacja, że do oryginalności wymagane jest posiadanie tego recovery (imo trochę głupie rozwiązanie ale niestety możliwe) bądź też może być napisane, że użytkownik (po aktywacji) sam ma uzyskać oryginalne płytki od licencjonobiorcy, którym w tym przypadku jest (powinien być) producent danego urządzenia przenośnego (też głupie rozwiązanie bo powinni od razu dodawać) bądź tęż może tam być informacja, że klient sam ma sobie wypalić recovery na płytkach - lub może tam być zamieszczone jeszcze coś innego. Osobiście nie mam, nie czytałem więc nie mogę powiedzieć (zresztą do każdego producenta / modelu laptopa może być tu trochę inaczej).

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, co miałem na myśli.

EDIT:
[quote name='squonk' timestamp='1337547126' post='1504737'] zyczę ci dużo zadowolenia z książeczki, kluczyka i nosnika. Dopóki nośnik nie padnie. Wtedty muisz zakupić nowy system, broń boże udać się do kolegi po pomoc. Wtedy, bedziesz nielegalny. [/quote]
Z tego co pamiętam to polskie prawo pozwala na wykonanie kopii zapasowej. Zatem posiadając oryginalny nośnik (choć uszkodzony) i kopię zapasową - zgodnie z polskim prawem jestem legalny. Co innego gdybym zgubił - wtedy muszę pisać do M$ o nowe oryginalne płytki (ale pilnuję, bo przecież sporo pieniędzy dałem za system) - lecz to już takie ryzyko, nikt nic za darmo mi znowu nie da. Bo czy jak zniszczysz, uszkodzisz auto to od producenta dostaniesz nowe, i to za darmo? Podobnie jest chyba z tymi płytkami, nośnikami.

Pozdrawiam i życzę spokojnej nocy :ziew:

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='bub' timestamp='1337607340' post='1505053'] Tak więc poniższe stwierdzenie nie jest do końca prawdą, bo nie mamy obowiązku spełnienie wszystkich tych warunków aby udowodnić, że nie jest się piratem. [/quote]
Wiedza została poszerzona a błędne dane z mózgu wykasowane. Do czasu ;)

Pytanie odnośnie Certyfikatu Autentyczności tzn naklejki z kodem - czy musi ona być przyklejona do komputera, do obudowy? Co w przypadku wymiany obudowy i tylko obudowy? Przecież system w wersji OEM przypisuje się do płyty głównej... ? W piśmie od M$ nigdzie tej informacji nie ma, ze musi być przyklejony, trzeba tylko posiadać, tak?


EDIT:
[quote name='squonk' timestamp='1337609186' post='1505073'] Mówiłem że nie ma sensu popadać w skrajność. [/quote]
Ok, miałeś rację - za to dałem Ci [b]+1[/b] ;)

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli jest tak jak mówi Igor - czyli, aby wszystko było na legalu musi być oryginalny nośnik, to bardzo głupie rozwiązanie....no bo popatrzcie...jak w takim przypadku ma się robienie kopii systemu (dla własnego użytku, czyli wg zapisu - legalnie) ? Robimy sobie kopię, jeśli oryginał ulegnie zniszczeniu....i okay, mam oryginał, robie sobie kopię, jakby jednak oryginał się zniszczył...stało się, oryginał wyleciał mi przez okno, czyli uległ zniszczeniu, aczkolwiek mam kopię (jakby oryginał uległ zniszczeniu, co właśnie się stało) + wszystkie faktury i sticker, to nielegalne? Dość zawiły temat, bo jak widać na załączonym obrazku każdy może interpretować te przepisy inaczej.....dlatego zapraszam na pingwina.

Ps. jeśli jestem domowym użytkownikiem, mam tylko sticker, a Windowsa mam z ch*mika, to i tak mogą mnie w d*pe ugryźć, bo test legalności przejdzie bez problemu :E [b]To jest taki drobny paradoks...bo wg umowy licencyjnej takie działanie jest nielegalne, a wg narzędzia do sprawdzania legalności - jak najbardziej legalne - swoją drogą niezły burdel mają w tym M$ :)[/b]

Edytowane przez maciekj22
bub
komentarz
komentarz

[quote name='maciekj22' timestamp='1337635335' post='1505532'] aczkolwiek mam kopię (jakby oryginał uległ zniszczeniu, co właśnie się stało) + wszystkie faktury i sticker, to nielegalne? [/quote] Właśnie, że nie. Z odpowiedzi MS jasno wynika, że wystarczy spełnić 2 z 5 warunków aby dowieść legalności systemu.

maciekj22
komentarz
komentarz

Okay, mój błąd - niedoczytanie (późno było :E) Ale druga część mojego postu jak najbardziej trafna - no bo gdy mamy tylko sticker (przypisany oczywiście do naszego sprzętu) to wg Microsoftu jest to nielegalne (spełniamy tylko 1 z 5 warunków), a wg ich narzędzia do sprawdzania autentyczności - jak najbardziej legalne.

  • 2 miesiące później...
Igorrodz
komentarz
komentarz

Ciekawy artykuł na temat legalności systemu operacyjnego Windows: http://internet.gadzetomania.pl/2010/02/09/windows-box-oem-i-upgrade-czym-sie-roznia

  • 2 miesiące później...
Manniek66
komentarz
komentarz

Witam , przeczytałem cały temat ale jakoś mało zrozumiałem ;/ Mógłby mi ktoś wytłumaczyć łopatologicznie o co w tym chodzi :) ?

Jakiś czas temu kupiłem laptopa z drugiej ręki , ma on zainstalowanego windowsa 7 orginalnego.Nie dostałem płyty instalcyjnej windows ani też nie ma partycji recovery.Mam nalepkę z kodem instalacyjnym. Czy mogę pożyczyć od kogoś windowsa 7 ( pobrany z neta ) i zainstalować go na swoim komputerze ale z kodem z naklejki ? Czy wtedy system będzie orginalny i będę mógł spokojnie pobierać aktualizacje ?

maciekj22
komentarz
komentarz

Haha :D Wg narzędzia Microsoftu tak, wg Microsoftu nie :E

asmodeuszz
komentarz
komentarz

A to ja się dołączę ze swoim pytaniem do sporu :)

Jestem studentem politechniki i zostałem objęty programem MSDNAA. Za darmo mam dostęp do systemów MS, ich oprogramowania. Pobrałem sobie oryginalny system Win 7 Proffesional SP1 i dostałem od nich klucz licencyjny. System jest aktywowany, zarejestrowany jako oryginał. Ale:
1. Nie mam żadnej faktury
2. Pobieram obraz ISO, wypalam na swoim DVD
3. Klucz de facto mam zapisany w pliku txt, naklejek mailem nie wysyłają :D

Czyli co? Oficjalnie jestem piratem? :)

maciekj22
komentarz
komentarz

Nie no, skąd :) [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]MSDN AA rządzi się swoimi prawami :)[/font][/color]

  • 2 miesiące później...
Jony77
komentarz
komentarz

Z góry przepraszam za mały odkop.
Jeżeli złamałem regulamin to do kosza z postem !!!

Chciałem pytanie zadać cichaczem moderatorowi no ale w profilu wyczytałem że nie życzy sobie prywatnych wiadomości więc piszę tu. :)

Mam małe pytanko dotyczące oczywiście legalności systemu. Mam wersję Windowsa 7 BOX. W licencji jest warunek że system może być aktywowany tylko na jednym sprzęcie. W momencie przeniesienia, należy  sformatować dysk/usunąć całkowicie instalację z dysku.

Jak wygląda sprawa w przypadku instalacji Windowsa na jednym komputerze ale na dwóch różnych dyskach? Czyli defakto mam zainstalowane dwa systemy Windows z tego samego nośnika z tym samym kluczem na tym samym komputerze w tym samym momencie. Pytam bo czasem dobrze jest mieć system awaryjny. W przypadku awarii podstawowego jeżeli potrzebuję np: sprawdzić w internecie co się mogło stać z systemem po prostu odłączam dysk z uszkodzonym systemem i wpinam sprawny.

I teraz jak można zinterpretować taką sytuację? Teoretycznie system jest aktywowany tylko na jednym sprzęcie z tym że dwa razy.

Pozdrawiam

 

 

bub
komentarz
komentarz

Licencja na jedno stanowisko. Nie widzę w tym przypadku jakiegokolwiek jej złamania. Nikogo nie obchodzi co masz na jakimś tam schowanym dysku i tak korzystasz z systemu zawsze na tym samym komputerze.

  • 1 rok później...
Erin
komentarz
komentarz

A może mi ktoś powiedzieć, jak to jest z legalnością wersji OEM, bo różne opinie czytam i słyszę.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.