x-kom hosting

Warunki posiadania legalnego systemu

GoodSensi
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Koleżanka ma laptopa hp z oryginalnie wgranym win vista, lecz kupiła win 7 home premium 64 zainstalowała. W tym momencie gdy chce zrobić reinstalacje zauważyła ze nie ma płyty ma cd-key. Co w takiej sytuacji? , czy jeżeli zainstaluje Jej7 win home premium z pirackiej płyty i wpisze oryginalny cd-key to będzie to legalny Windows? Proszę o Pomoc

Edytowane przez bub

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='GoodSensi' timestamp='1337518897' post='1504368'] czy jezeli zainstaluje Jej7 win home premium z pirackiej płyty i wpisze orginalny cd-key to będzie to legalny windows? [/quote]
Nie - wg licencji każde pobranie systemu z internetu to piractwo. Jedynym rozwiązaniem jest napisanie do polskiego oddziału M$ z prośba o nowe płytki (oczywiście za jakąś odpłatnością).

Pozdrawiam :cfaniak:

GoodSensi
komentarz
komentarz

Dzięki a nie wiesz moze ile taka odpłatność moze wynosić?

Gość
komentarz
komentarz

[quote]Koleżanka ma laptopa hp z orginalnie wgranym win vista, lecz kupiła win 7 home premium 64 zainstalowała. W tym momencie gdy chce zrobic reinstalacje zauwazyła ze nie ma płyty ma cd-key. Co w takiej sytułacji?[/quote]

niech pozyczy od kogoś instalkę W7. Kluczyk wpisze po instalacji.

[quote]Nie - wg licencji każde pobranie systemu z internetu to piractwo.[/quote]

Niezupełnie. [b]Windows Server[/b] mozna spokojnie, legalnie pobrać.
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=8371

Igorrodz
komentarz
komentarz

Mówimy tu o Windowsie 7 a nie o Server - zatem nie kombinuj :E

A sposób z pożyczeniem nośnika jest ok, licencja na to pozwala.

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja nie kombinuje. Przeciez to System Windows Server. Pracowałaeś kiedys na tym? Znasz?
Licencja pozwala na wykonanie kopii nosnika. Jak się wczytasz w paragrafy to nigdzie nie znajdziesz punktu który zabrania pobrać system z netu.
Poza tym do niedawna mozna było jeszce pobrac Windows7 Enterprise. Wiec nie opowiadaj mi że pobranie sytemu z netu to piractwo.

Edytowane przez bub
usuwam zbędny cytat
Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='GoodSensi' timestamp='1337519278' post='1504382'] Dzięki a nie wiesz moze ile taka odpłatność moze wynosić? [/quote]
To wie tylko M$ i Ci, którzy takie płytki u nich zamawiali - ja nigdy tego nie czyniłem. :ninja:

[quote name='squonk' timestamp='1337521558' post='1504411'] Ja nie kombinuje. Przeciez to System Windows Server. Pracowałaeś kiedys na tym? Znasz? [/quote]
A widzisz, jaki to dział? O Windowsie Server należy pisać (pytać) tu: [url="http://www.forumpc.pl/index.php?showforum=213"]http://www.forumpc.p...p?showforum=213[/url] :P

[quote name='squonk' timestamp='1337521558' post='1504411'] Licencja pozwala na wykonanie kopii nosnika. [/quote]
Autor tematu nie posiada oryginału nośnika zatem jak ma wykonać kopię? Z czego? Ma 'spiracić' Windowsa 7 od innej osoby? Nie sugeruj tego bo za piractwo warnujemy ;)

[quote name='squonk' timestamp='1337521558' post='1504411'] Jak się wczytasz w paragrafy to nigdzie nie znajdziesz punktu który zabrania pobrać system z netu. [/quote]
Powiedz mi, proszę, co według licencji M$ stanowi o oryginalności Windowsa? Otóż jednym z elementów legalności systemu jest posiadanie oryginalnego nośnika. Oryginalnego. :cfaniak:

[quote name='squonk' timestamp='1337521558' post='1504411'] Poza tym do niedawna mozna było jeszce pobrac Windows7 Enterprise. Wiec nie opowiadaj mi że pobranie sytemu z netu to piractwo. [/quote]
W tym konkretnym przypadku o którym pisze autor w poście #1 - tak, to piractwo. :E

EDIT:
[url="http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=205867"]http://www.forumpc.p...howtopic=205867[/url] oraz:
[quote]Elementami świadczącymi o legalności oprogramowania są:
1. Umowa licencyjna, (jeżeli została dostarczona w formie papierowej);
2. Certyfikat autentyczności COA;
[u][i][b]3. Oryginalny nośnik;[/b][/i][/u]
4. Oryginalny podręcznik użytkownika, (jeżeli został dostarczony łącznie z oprogramowaniem).[/quote]
Masz coś jeszcze do dodania?

Edytowane przez Igorrodz
Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='squonk' timestamp='1337523071' post='1504429'] Określiłeś jaki system masz na myśli? Stwierdziłeś ogólnie. Mozna w to właczyć równiez Linuxa. [/quote]
Skoro to dział o Windows 7 to tego systemu sprawa dotyczy (a nie żadnego Linuksa, DOS'a czy MacOS).

[quote name='squonk' timestamp='1337523071' post='1504429'] Skoro jego płyte szlag trafił nie pozyczy od kogoś i skopiuje. [/quote]
I to będzie piractwo.

[quote name='squonk' timestamp='1337523071' post='1504429'] Warunkiem legalności jest posiadanie faktury i licencji (naklejka z kluczem). [/quote]
Co jest warunkiem legalności systemu Windows napisałem wyżej - i nie jest nim posiadanie faktury ale posiadanie oryginalnego nośnika.

[quote name='squonk' timestamp='1337523071' post='1504429'] Ty zadzwonis do MS i będziesz prosił o nowy nosnik ........ :dance: A koleżanka za ścianą ma Windowsa7 [/quote]
Napisałem, że można pożyczyć od kogoś i zainstalować czy nie? To przeczytaj sobie jeszcze raz post #5.
Pożyczenie jest legalne, pobranie z internetu już nie.

Edytowane przez Igorrodz
GoodSensi
komentarz
komentarz

[quote name='squonk' timestamp='1337523071' post='1504429'] Z jednej wersji systemu mozna zainstalować wszystkie wersje. Co ciekawsze sam Microsoft o tym wspomina. [/quote]czyli jezeli mam orginał Win 7 Ultimate 64 to zainstaluje sie z cd-keyem z home premium 64? bo nie rozumiem

Gość
komentarz
komentarz

[quote]Masz coś jeszcze do dodania? [/quote]

Mam. Nosnik się popsuł trzeba pożyćzyć od kogoś albo ściągnąć z netu.
Pierwsze dwa warunki licencji muszą być spełnione. Trzeci niekoniecznie. Siła wyższa zaginął, rozwalił się, ktoś na nim postawił gorący tależ z zupą itd.

[quote]czyli jezeli mam orginał Win 7 Ultimate 64 to zainstaluje sie z cd-keyem z home premium 64? bo nie rozumiem[/quote]

Nie. Trzeba usunąć jeden plik z instalki i stworzyć nową. Wtedy otworzy sie opcja instalacji dowolnej wersji systemu Windows7.
reszte info daje na PW.

Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

@GoodSensi
Teoretycznie tak ale w prawnie nie możesz używać innej wersji Windowsa niż tej, do której masz klucz (certyfikat autentyczności COA).

Edytowane przez Igorrodz
Gość
komentarz
komentarz

[quote]Teoretycznie tak [/quote]

Nie teoretycznie tylko praktycznie. http://www.idg.pl/news/348927/windows.7.w.dowolnej.wersji.za.darmo.html

usuwamy plik ei.cfg znajdujący sie w katalogu Sources i zapisujemy nowy obraz systemu.
Najlepszy do tego jest [b]Ultra Iso[/b]. Szkoda że komercyjny. :mur: Trzeba poszukać darmowego edytora ISO.

Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='squonk' timestamp='1337523963' post='1504435'] Pierwsze dwa warunki licencji muszą być spełnione. Trzeci niekoniecznie. Siła wyższa zaginął, rozwalił się, ktoś na nim postawił gorący tależ z zupą itd. [/quote]
[u][b]Każdy z punktów (w przypadku kontroli) musi być jednocześnie spełniony.[/b][/u] A to, ze Ci się nośnik zepsuł bądź zagubił to Twój osobisty problem, zatem albo masz oryginalny (np uszkodzony) + kopia - i wtedy spełniasz warunki licencji albo nie masz oryginalnego ale masz tylko kopię - i wtedy warunków nie spełniasz i masz problem. A pobranie z sieci to piractwo, tym bardziej że zawsze możesz napisać do M$ z prośbą o oryginalne płytki.

[quote name='squonk' timestamp='1337524306' post='1504439']
Nie teoretycznie tylko praktycznie. [url="http://www.idg.pl/news/348927/windows.7.w.dowolnej.wersji.za.darmo.html"]http://www.idg.pl/ne...i.za.darmo.html[/url]

(...)
[/quote]
A wiesz, że jakakolwiek modyfikacja oryginalnej wersji systemu WIndows to również przestępstwo? Tylko za zgodą M$ (na piśmie) możesz modyfikować Windowsa w ten sposób - zatem to, co radzisz nie jest zgodne z przepisami. Piszę tak, ponieważ kupujący system Windows nie staje się jego właścicielem, który dowolnie może dysponować, edytować, usuwać i dodawać coś do systemu ale tylko może czynić to, na co licencja pozwala - [u][b]bo jest licencjobiorcą a nie właścicielem systemu[/b][/u]. Może to i chore ale tak postanowił M$ i tego nie zmienisz - a jak Ci się nie podoba to nie musisz korzystać z systemu przez nich stworzonego.

Edytowane przez Igorrodz
Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

Sam piszesz bzdury - zgodnie z licencją [u][b]posiadasz oryginalny system jeśli spełniasz warunki, określone w licencji.[/b][/u] Jeśli zaś nie spełniasz ich to nie masz oryginalnej wersji czyli używasz nielegalnie systemu operacyjnego Windows, niezależnie w jaki sposób wcześniej wszedłeś w jego posiadanie. A używanie nielegalne to w szerokim rozumowaniu piractwo komputerowe.

[quote name='squonk' timestamp='1337524895' post='1504445'] Idąc dalej, mozna dojśc do wniosku, że wszyscy własciciele lapków z preinstalowanym systemem nie posiadają oryginalnego nośnika i w związku z tym są piratami. Bzdura do kwadratu. [/quote]
A skąd wiesz, jaki jest konkretny zapis [b][u]w licencji, dostarczonej w wersji elektronicznej na dysku twardym na partycji recovery[/u][/b], mają posiadacze takiego laptopa z preinstalowanym systemem? Dlatego nie pisz, że bzdury. Zresztą zawsze taka osoba może napisać do M$ z prośbą o oryginalne płytki (CD bądź DVD), co nie jest wielkim kłopotem.

EDIT:
[b]I żeby nie było - nie bronię M$ i rozwiązań, które ono stosuje ale pokazuję, jaki jest stan prawny z tym związany i kiedy posiada się oryginalny system Windows.[/b]

Edytowane przez Igorrodz
  • Dobra wypowiedź 1
stiv69
komentarz
komentarz

I po co to pytanie ,póki co microsoft nie ma swoich więzień :gobi: .W Polsce właściwym organem do kontroli jest policja gospodarcza i ona sprawdza klucz aktywacyjny a urząd skarbowy może cię poprosić o fakture tak to się ma do firmy :prosi: .Atak przy okazji kontroli to nikogo nie interesowało jakie oprogramowanie mam na prywatnym komputerze.Microsoft sam zmusza nas do kombinowania nie sprzedając w Polsce wersji family pack. :mur:

bub
komentarz
komentarz

[quote name='stiv69' timestamp='1337528145' post='1504472'] I po co to pytanie [/quote]
A czytałeś pierwsze zdanie w moim poście? I wcześniejszą dyskusję. Forum ma obowiązek dbania o legalność porad bez względu na fakt czy ktoś Ci zrobi kontrole czy nie. Właśnie po to.

  • Dobra wypowiedź 1
Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='stiv69' timestamp='1337528145' post='1504472'] Atak przy okazji kontroli to nikogo nie interesowało jakie oprogramowanie mam na prywatnym komputerze [/quote]
Szkoda, że nie pamiętasz jak jakiś czas temu na śląsku (rejon Wodzisławia, Rybnika i Jastrzębia) policja kontrolowała komputery zwykłych ludzi, którzy albo szybko kupowali legalnego Win w sklepie albo wyciągali (chowali) dyski z Win i w zamian wsadzali różne dziwne dystrybucje Linuksa.

[quote name='bub' timestamp='1337528753' post='1504480'] Forum ma obowiązek dbania o legalność porad bez względu na fakt czy ktoś Ci zrobi kontrole czy nie. [/quote]
Dokładnie - dlatego dyskusja ta ciągnie się tutaj - aby nikt nikomu nie zarzucił piractwa. To publiczne forum, które musi się stosować do przepisów prawa.

Edytowane przez Igorrodz
  • Dobra wypowiedź 1
stiv69
komentarz
komentarz

Mam laptopa z 7 i pewnego dnia padł ,wysłałem do serwisu wymienili płytę i dysk wgrali windowsa tyle że klucz na nalepce jest inny niż w laptopie to co zostałem piratem :prosi: ,życie to nie bajaka lubi zaskakiwać.

bub
komentarz
komentarz

Tylko nie rozumiesz do końca moich intencji. Nie oceniam Ciebie, tego kim jesteś i co Ci kto zrobi. Wielu ludzi zgłasza się na forum jak widać z takim problemem. A nasze zadanie to doradzenie mu legalnego rozwiązania. I temu ma służyć rozwianie wszystkich wąrtpliwości.

bub
komentarz
komentarz

[quote name='squonk' timestamp='1337534657' post='1504552'] Odpowiedź znam. Już wiele osób zadawało to pytanie do MS. [/quote]
Właśnie staram się zadać pytanie w nieco inny sposób. Mimo wszystko skoro mamy postawić sprawę tak jak przedstawił ją Igor interesuje mnie bardzo gdzie w tym wszystkim jest zwykła uczciwość Microsoftu do klienta. Bo tego mi stanowczo brakuje.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.