x-kom hosting

brak polskich znaków nigdzie ubuntu kde

piotrasta
utworzono
utworzono

witajcie problem po części rozwiązałem mianowicie może zacznę od tego na czym polega problem. Włączam sobie ubnciaka i nigdzie, kadu, przeglądarki, pakiety biurowe itp. itd. jak już wspomniałem ten problem po części rozwiązałem mianowicie po wpisaniu w konsoli [CODE]
setxkbmap pl
[/CODE]
problem znika ale włączam kompa ponownie i tak od początku :(

Axel
komentarz
komentarz

Dopisz to do autostartu.

  • Dobra wypowiedź 1
kelloco2
komentarz
komentarz

a najlepiej w [code]/etc/X11/xorg.conf[/code]

w sekcji [code]Section "InputClass"[/code] dopisujesz;
[code]Option "XkbLayout" "pl"[/code]

tutaj masz dokładnie jak ta sekcja wygląda;
[url="https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg#Setting_Keyboard_Layout_With_Hot-Plugging"]https://wiki.archlin...th_Hot-Plugging[/url]
Ciebie interesuje tylko jedna opcja którą trzeba dopisać (napisałem ją wyżej).
Pzdr

swoją drogą Ubuntu powinno to samo zrobić.

  • Dobra wypowiedź 1
piotrasta
komentarz
komentarz

[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]a najlepiej w[/font][/color]
[color=#008800][size=2]/etc/[/size][/color][color=#000000][size=2]X11[/size][/color][color=#666600][size=2]/[/size][/color][color=#000000][size=2]xorg[/size][/color][color=#666600][size=2].[/size][/color][color=#000000][size=2]conf[/size][/color][/quote]
nie ma takiego katalogu ani pliku :(

dodałem do auto startu i zobaczę czy coś się zmieni

niestety nie chce działa :(
[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]swoją drogą Ubuntu powinno to samo zrobić. [/font][/color]
[/quote]
robiło ale ta pierd...na aktualizacja do 12.04 zepsuła. chyba będę musiał zrobić format :(

Axel
komentarz
komentarz

Zaraz, zaraz, mam rozumieć, że [b]setxkbmap pl[/b] wklepane w terminalu działa a dodane do autostartu środowiska już nie? To muszę przyznać, że jak żyję, pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Upewnij się , że dobrze wpisałeś to polecenie. Żeby nie było, dokładnie tą samą komendę ja mam wpisaną w autostart, ale nie KDE tylko Fluxboksa i nie w Kubuntu tylko w Archu. Ale myślę, że nie powinno mieć to większego znaczenia skoro polecenie działa.
Możesz jeszcze spróbować [u][b]setxkbmap pl &[/b][/u] (z "&" na końcu polecenia) ustawić w tym autostarcie.

Garrappachc
komentarz
komentarz (edytowane)

W KDE mam również setxkbmap pl ;)

Utwórz nowy plik, wpisz
[CODE]
[Desktop Entry]
Icon=unknown
Name=setxkbmap%20pl
Type=Link
URL[$e]=setxkbmap%20pl
[/CODE]
i wrzuć do ~/.kde4/Autostart.

  • Dobra wypowiedź 1
kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='piotrasta' timestamp='1337465433' post='1503949']
nie ma takiego katalogu ani pliku :([/quote]
a daj wynik;
[code]ls /etc/X11/ | grep xorg[/code]

jak niczego tam nie ma, to możesz stworzyć xorg.conf;
[code]Section "InputClass"
Option "XkbLayout" "pl"
EndSection[/code]

lub setxkbmap w autostarcie, lecz nie jest to najładniejsze rozwiązanie.

Axel
komentarz
komentarz (edytowane)

@kelloco2, Fakt, może nie jest to (setxkbmap pl) jakieś specjalnie wyrafinowane, ale myślę, że wygodniejsze i bezpieczniejsze (nikłe ryzyko, że coś poważnie sknocisz) niż grzebanie w xorg.conf . No i działa, co potwierdził sam autor wątku. Teraz to ja bym dążył do tego, aby działało to z automatu.
@piotrasta, Ty masz może taki plik (ukryty) [b]~/.xinitrc[/b] w katalogu domowym?
[CODE]cat ~/.xinitrc[/CODE]

Garrappachc
komentarz
komentarz (edytowane)

[size=4][font=arial,helvetica,sans-serif]Xorg.conf jest deprecated. Obecnie tworzy się pliki konfiguracyjne w katalogu [b]/etc/X11/xorg.conf.d[/b]. Aby ustawić na stałe polskie znaczki, trzeba utworzyć więc plik [/font][/size][size=4][font=arial,helvetica,sans-serif][b]/etc/X11/xorg.conf.d/30-keyboard.conf[/b] i wpisać do niego:[/font][/size]

[CODE]Section "InputClass"
Identifier "keyboard-all"
Driver "evdev"
Option "XkbLayout" "pl"
EndSection[/CODE]

Powinno śmigać.

kelloco2
komentarz
komentarz

@Axel
No dla laika może i tak. Chodź dopisanie tej linijki źle, w złym *.conf/miejscu nic złego spowodować nie powinno. Wadą autostartu jest to, że w przypadku kilku użytkowników/środowisk trzeba do każdego to dopisać.
@Garrappachc
Masz racje. Sam mam to własnie w /etc/X11/xorg.conf.d/

piotrasta
komentarz
komentarz (edytowane)

[spoiler]<p>@<a class="url fn ___hover___member _hoversetup" hovercard-id="31416" hovercard-ref="member" href="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=31416" id="anonymous_element_6" style="background-color: rgb(216, 221, 232); font-family: helvetica, arial, sans-serif; font-size: 16px; line-height: 36px; color: rgb(34, 89, 133); text-decoration: none; " title="">Garrappachc</a></p>
<p>niestety nie działa</p>
<p>@<a class="url fn ___hover___member _hoversetup" hovercard-id="533" hovercard-ref="member" href="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=533" id="anonymous_element_8" style="background-color: rgb(216, 221, 232); font-family: helvetica, arial, sans-serif; font-size: 16px; line-height: 36px; color: rgb(34, 89, 133); text-decoration: none; " title="">Axel</a></p>
<p>[quote]<span style="color: rgb(40, 40, 40); font-family: helvetica, arial, sans-serif; line-height: 20px; ">Ty masz może taki plik (ukryty) </span><strong class="bbc" style="color: rgb(40, 40, 40); font-family: helvetica, arial, sans-serif; line-height: 20px; ">~/.xinitrc</strong><span style="color: rgb(40, 40, 40); font-family: helvetica, arial, sans-serif; line-height: 20px; "> w katalogu domowym?</span>[/quote]</p>
<p>nie posiadam</p>
<p> </p>
<p> </p>
<h3 class="row2" style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 10px; padding-bottom: 0px; padding-left: 10px; font-size: 16px; font-weight: normal; background-color: rgb(216, 221, 232); background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; height: 36px; line-height: 36px; color: rgb(90, 90, 90); font-family: helvetica, arial, sans-serif; ">
<span class="author vcard">@<a class="url fn ___hover___member _hoversetup" hovercard-id="13644" hovercard-ref="member" href="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=13644" id="anonymous_element_7" style="color: rgb(34, 89, 133); text-decoration: none; " title="">kelloco2</a></span></h3>
<h3 class="row2" style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 10px; padding-bottom: 0px; padding-left: 10px; font-size: 16px; font-weight: normal; background-color: rgb(216, 221, 232); background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; height: 36px; line-height: 36px; color: rgb(90, 90, 90); font-family: helvetica, arial, sans-serif; ">
<span style="font-size: 16px; ">[quote] </span><span style="color: rgb(0, 0, 0); background-color: rgb(248, 248, 248); font-size: 11px; line-height: 15px; ">grep xorg</span><span style="font-size: 16px; ">[/quote] nic nie robi</span></h3>
<p>[quote]<span style="color: rgb(40, 40, 40); font-family: helvetica, arial, sans-serif; line-height: 20px; ">a daj wynik;</span></p>
<p><span class="pln" style="font-size: 11px; line-height: 15px; color: rgb(0, 0, 0); ">ls </span><span class="pun" style="font-size: 11px; line-height: 15px; color: rgb(102, 102, 0); ">/</span><span class="pln" style="font-size: 11px; line-height: 15px; color: rgb(0, 0, 0); ">etc</span><span class="pun" style="font-size: 11px; line-height: 15px; color: rgb(102, 102, 0); ">/</span><span class="pln" style="font-size: 11px; line-height: 15px; color: rgb(0, 0, 0); ">X11</span><span class="pun" style="font-size: 11px; line-height: 15px; color: rgb(102, 102, 0); ">/</span>[/quote]</p>
<p> </p>
<p> </p>
<div>
<div>app-defaults default-display-manager rgb.txt xinit Xreset Xresources Xsession.d Xwrapper.config</div>
<div>cursors fonts X xkb Xreset.d Xsession Xsession.options</div>
<div> </div>
</div>
<div> </div>[/spoiler]


coś się po...ało :(
@[url="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=13644"]kelloco2[/url]
[quote][color=#000000][size=2]ls [/size][/color][color=#666600][size=2]/[/size][/color][color=#000000][size=2]etc[/size][/color][color=#666600][size=2]/[/size][/color][color=#000000][size=2]X11[/size][/color][color=#666600][size=2]/[/size][/color][/quote] pokazuje
app-defaults default-display-manager rgb.txt xinit Xreset Xresources Xsession.d Xwrapper.config
cursors fonts X xkb Xreset.d Xsession Xsession.options

[quote][color=#000000][size=2]grep xorg[/size][/color][/quote] nie robi nic
[b] @[url="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=31416"]Garrappachc[/url][/b]

[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Utwórz nowy plik, wpisz[/font][/color]


[/quote] niestety nie działa
[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][font=arial, helvetica, sans-serif]Xorg.conf jest deprecated. Obecnie tworzy się pliki konfiguracyjne w katalogu [b]/etc/X11/xorg.conf.d[/b]. Aby ustawić na stałe polskie znaczki, trzeba utworzyć więc plik [/font][/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][font=arial, helvetica, sans-serif][b]/etc/X11/xorg.conf.d/30-keyboard.conf[/b] i wpisać do niego:[/font][/font][/color][/quote] zabieram się za sprawdzanie


[b]xorg.conf.d[/b] nie istnieje :(

[b] [size=4]@[/size][url="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=533"]Axel[/url][/b]


[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Ty masz może taki plik (ukryty) [/font][/color][b]~/.xinitrc[/b][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif] w katalogu domowym?[/font][/color]

[/quote]
nie mam takiego pliku
[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Wadą autostartu jest to, że w przypadku kilku użytkowników/środowisk trzeba do każdego to dopisać.[/font][/color][/quote] jestem jedynym użytkownikiem i nic nie zapowiada zmian

kelloco2
komentarz
komentarz

jak katalog [code]/etc/X11/xorg.conf.d/[/code] nie istnieje to go stwórz i tam wpisz

piotrasta
komentarz
komentarz

nie działa :(

Axel
komentarz
komentarz

Jak nie masz pliku ~/.xinitrc (chociaż to dla mnie trochę dziwne), to teraz inaczej pogadamy...
1. Otwórz katalog ~/.config/autostart/
[CODE]cd ~/.config/autostart/[/CODE]
(Jak nie masz, to stwórz)
[CODE]mkdir ~/.config/autostart/[/CODE]
2. Utwórz w tym katalogu plik autostartup.sh
[CODE]touch autostartup.sh[/CODE]
i go edytuj
[CODE]nano autostartup.sh[/CODE]
(zamiast nano możesz użyć każdego innego edytora tekstu, np. kwrite)
Wklej do pliku co następuje:
[CODE]#!/bin/sh
/usr/bin/setxkbmap pl &[/CODE]
A następnie zapisz plik.
3. Teraz uczyń plik wykonywalnym:
[CODE]chmod +x autostartup.sh[/CODE]
4. No to masz skrypt, który można dodać do autostartu praktycznie w każdym środowisku. Teraz podaj w konfiguracji programów startowych KDE [b]pełną ścieżkę[/b] do swojego skryptu:
[CODE]~/.config/autostart/autostartup.sh[/CODE]
ewentualnie tak:
[CODE]$HOME/.config/autostart/autostartup.sh[/CODE]
I zrestartuj kompa.
No poprowadziłem Cię za rączkę niemalże przez proces tworzenia skryptów, Ty mi tylko przekaż informację, czy moja metoda u Ciebie działa...

  • Dobra wypowiedź 1
piotrasta
komentarz
komentarz

niestety nie :(
mam inny dość dziwny objaw prawy alt jet jest używany jak lewy (najprościej mówiąc mam 2 lewe alty). Opcje zmiany klawiatury w ustawieniach systemowych nie skutkują.

Garrappachc
komentarz
komentarz

Prawy alt jest defaultowo kodowany tak samo jak lewy, tylko polskie klawiatury go rozróżniają.
Co rozumiesz przez "nie działa"? Co robiłeś? Edytowałeś pliki z poziomu roota? Robiłeś reboota po każdej zmianie?

piotrasta
komentarz
komentarz (edytowane)

pisząc nie działa rozumiem to iż po restarcie nie ma polskich znaków

większość czynności robiłem z poziomu roota bo z poziomu usera nie chciało zapisywać

kelloco2
komentarz
komentarz

jeżeli [code]setxkbmap pl[/code] to w tych skryptach też musi zadziałać. ewidentnie coś źle robisz.

piotrasta
komentarz
komentarz

[quote]ewidentnie coś źle robisz.[/quote] bez obrazy ale nie jestem ułomny żeby nie potrafić przekopiować według instrukcji @[url="http://www.forumpc.pl/index.php?showuser=533"]Axel[/url]a

Axel
komentarz
komentarz

Skoro tak, to może daj sobie spokój z Ubuntu i wgraj jakieś normalne distro, np. testowy Debian. Sorry, ale nic innego mi w tym przypadku do głowy nie przychodzi.
P.S. Widzę, że te nowe Ubuntu to jeszcze gorsza padaczka niż do tej pory myślałem ;)

Garrappachc
komentarz
komentarz

Nie. Coś źle robisz po prostu. Jeżeli [font=courier new,courier,monospace]setxkbmap pl[/font] działa, to nie ma takiej możliwości, żeby to dodane do autostartu nie działało.

kelloco2
komentarz
komentarz

to weź może coś takiego;
[code]#!/bin/bash
echo "Section "InputClass"
Identifier "keyboard-all"
Driver "evdev"
Option "XkbLayout" "pl"
EndSection" > /etc/X11/xorg.conf.d/30-keyboard.conf
if [ -e /etc/X11/xorg.conf.d/30-keyboard.conf ]; then
echo "powinno być ok -wykonaj restart"; else
echo "błąd"; fi[/code]
wklej to do jakiegoś edytora i zapisz jako klawiatura.sh
zaloguj się na roota i walnij
[code]bash /ścieżka/do/klawiatura.sh[/code] lub bez roota;
[code]sudo bash /ścieżka/do/klawiatura.sh[/code]
napisz czy się wykonało i jaki rezultat.

piotrasta
komentarz
komentarz

dobra pojawiło się
[quote]
powinno być ok -wykonaj restart

[/quote]
więc robię restart i daje znać

kelloco2
komentarz
komentarz

i co działa?

piotrasta
komentarz
komentarz

system nie wstaje :(

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.