x-kom hosting

Exel - problem z wykresem

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: radekx ,
Swebrood
utworzono
utworzono

Witam serdecznie!

Jak większość studentów polskich uczelni, jestem obarczany zrobieniem miliardów sprawozdań na różnego rodzaju przedmioty. Z tego też powodu ułatwiam sobie życie korzystając z Excel'a, bo to najzwyczajniej szybkie i wygodne... formułki linia trendu, drukuj i gotowe. Do tej pory moje umiejętności korzystania z tego programu wystarczyły, lecz ostatnio mój wykładowca postanowił "zadać" mi robotę której nie jestem w zasadzie w stanie wykonać, otóż... mam serię danych x i y, gdzie pomiar dla x zaczynał się od 160 co 10, aż do 200 i dla każdego z tych pomiarów była pewna wartość.

Problem polega na tym, iż wykładowca, chce, abym wykres zaczął od x=0 i skończył na x=230 (gdzie przypominam, mam wartości jedynie w przedziale od 160 do 200), puszczając przy okazji linię trendu dla wykazania przebiegu wartości funkcji w miejscach gdzie brakuje danych, dodatkowo wykres powinien zaczynać się od zera. Trochę już się męczyłem z tym i nie mam pojęcia jak to zrobić :/

program którego używam: Excel 2007

  • Rekomendowana odpowiedź
radekx
komentarz
komentarz (edytowane)

Ech, dzisiejsi studenci, elita i przyszłość kraju naszego... :beksa:
Możesz zdradzić na jakiej to uczelni mają takie drakońskie wymagania?

Piszę z pamięci, bo nawet nie chce mi się excela odpalać, więc podam tylko ogólny schemat.

Wybierasz wykres punktowy (nie liniowy) i:
1. Aby oś zaczynała się od zera: klikasz na daną oś dwa razy (ewentualnie prawoklik i rozwija się menu) wybierasz coś w stylu opcje osi i tam są opcje rozmaite, w tym wybranie minimum i maksimum zakresu, miejsce przecięcia osi, indeksy itp - wpisujesz te które chcesz aby były. Tylko pilnuj aby zaznaczyć samą oś, bo jak raz klikniejsz to zaznacza się napierw obszar wykresu, trzeba kliknąć drugi raz i wówczas zaznacza się sama oś.

2. Ekstrapolacja linii trendu: jak już w pocie czola wielkim ową linię trendu wyprodukujesz (dajmy na to niech to będzie trend liniowy) to klikasz na nią 2 razy (albo zaznaczasz i prawoklik), wybierasz "opcje linii trendu" i następnie szukasz czegoś takiego jak "prognoza linii trendu". Tam są dwa pola, albo do przodu albo do tyłu. I w zależności które pole wypełnisz daną wartością, to w tą stronę linia się przedłuża.

Za otrzymaną piątke wypijasz piwko za moje zdrowie i oddajesz się medytacji kontemplacyjnej w celu zmotywowania sie do efektywniejszego, twórczego myślenia ;)

Edytowane przez radekx

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.