x-kom hosting

[Rozwiazany]Dwa Systemy?

pawel.ovh
utworzono
utworzono

Na komputerze mam Windows XP i chciałbym zainstalowac jeszcze linuxa nie usuwając windowsa. Czy muszę wcześniej na windowsie podzielic dysk np. Partition magic, bo partycje już mam, tyle, że windowsowe, ale czy musze stworzyc linuxowe i czy przy instalacji mam mu wskazac czy wziąsc aby sam podzielił?? Prosze o pomoc

Dzieki z góry

olej3232
komentarz
komentarz

Jeśli wciśniesz żeby sam podzielił, to z pewnością usunie Windowsa, napisz jak masz podzielony dysk, to napiszę Ci jak najlepiej wszystko ustawić! Napisz też ile pamięci RAM masz w komputerze i jaki rozmiar dysku!

pawel.ovh
komentarz
komentarz

Mam dysk pojemności 80GB i podzielony na 3 partycje windowsowe 1 - 5,26GB 2 - 29,2GB i 3 - 39,9Gb. Pamięci RAm mam 512MB.

Dzieki za pomoc. Podziel to tak, aby wszystko było dobrze i żeby dało sie programy potem odnajsc po instalacji:)

Czekam

Zarov
komentarz
komentarz

Powiedz jeszcze ile masz ramu.

Jak na razie można na dużo sposobów podzielić partycje, ile chcesz dać na Linuksa?

pawel.ovh
komentarz
komentarz

Ramu mam 512MB a na linuxa chiałbym tylko tyle żeby on wszedł. Najwięcej chce na swoje pliki i nie za mało na zainstalowane programy. O ile sie orjentuję to na linuxa punkt montowania to :/ potem pamiec SWAP a na końcu :/home. Ale ja nie wiem dokładnie dlatego chce abyśmi pomógł.

olej3232
komentarz
komentarz

Ja dał bym:

/ 8GB

Swap 1GM

/boot 100MB

Możesz też zrobić osobną partycję na pliku użytkowników, ale myślę że nie warto na to przeznaczać więcej niż 2GB, wtedy partycję / możesz zrobić mniejszą! :)

Partycję 29,2GB bym uszczuplił. Najlepiej TYM

możesz zrobić tak:

/boot 100MB

/ 7GB

/home 2GB

SWAP 1GB

pawel.ovh
komentarz
komentarz

A mozesz mi wyjaśnic co znaczą te wszystkie boot :/ i do czego one służą. Przecież zostało jeszcze dużo miejsca. hehe

olej3232
komentarz
komentarz

/boot to jest partycja w którą się zainstaluje program bootujący (uruchamiający system) będzie to zapewne Grub. 100MB w zupełności wystarczy

/ tu znajdują się pliki systemowe, oraz zainstalowane programy

SWAP jest to przestrzeń wymiany danych, tam zapisują się pliki jak Ci się miejsce w pamięci RAM skończy.

/home tam będą foldery użytkowników możesz, ale nie musisz jej ustawiać, jeśli tego nie zrobisz userzy będą zapisywać dana na /

pawel.ovh
komentarz
komentarz

Dzięki wielkie za wszystko. Jesetsm świeży w tych sprawach.

Pozdro.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.