x-kom hosting

Co lepsze Windows , Mac czy Linux ?

Systemy operacyjne .  

140 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który system operacyjny jest według ciebie najlepszy ?



Grot
komentarz
komentarz

Zakładając że pod pojęciem nowe uwzględnimy Win XP to sporo ludzi ;].
Opuszczając XP to praktycznie nikt.

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

Dlaczego nikt? W netbook'ach bardziej sprawdzi się architektura 32 bit'owa :)

binprogrammer
komentarz
komentarz

@up, dlaczego? bardzo dobrze mi się pracuję na 64 bit, nie przegrzewa się, chodzą nowe gry, 4 gb ramu tylko

maciekj22
komentarz
komentarz

Bo dużo netbooków jest konfiguracyjnie słabych i nie uciągną 64 bit.

torino
komentarz
komentarz

też mam netbooka na 64 bit i nie narzekam...ale dobrze rozumiem że jeśli zainstaluje 32 bit to może wtedy działać szybciej? Pytanie laika, sorry

maciekj22
komentarz
komentarz

Podaj konfigurację tego netbooka :) ew. model.

Igorrodz
komentarz
komentarz

Moim zdaniem 64-bit będzie działo szybciej niż 32-bit. Dlaczego? Ponieważ 64-bit teoretycznie w jednym cyklu przetwarza podwójną ilość danych niż 32-bit. Poza tym jest w stanie obsłużyć więcej pamięci, co czasami się przydaje. Zresztą to jak pytać, co lepsze (w przypadku pamięci) - tryb SINGLE (tj. 64-bit) czy DUAL (128-bit) - oczywiście, że drugi. Co prawda tutaj zysk nie jest zauważalny zbytnio w grach (in plus do 5%) ale juz w zastosowaniach profesjonalnych jest.

  • 2 tygodnie później...
Garrappachc
komentarz
komentarz

Zysk nie jest nigdy zauważalny w grach, bo gry są kompilowane na 32 bity. Z mojego doświadczenia - po skompilowaniu systemu na 64 bity komputer dostał kopa. Naprawdę jest różnica, widoczna gołym okiem. Problem w tym, że - niestety - 64-bitowe systemy operacyjne i 64-bitowe programy to wciąż dwie różne bajki. Gdyby nie zamkniętość i zacofanie Windowsa, mielibyśmy już prawdopodobnie 128 bitów w powszechnym użytku (Linux już potrafi obsłużyć takie procesory).

Grot
komentarz
komentarz

Garrappachc dobrze prawi!
Ciężko jest mi niekiedy znaleźć programy x64, a jak wiadomo 32 bitowe nie wykorzystają systemu w 100%.

Pamiętam że był kiedyś test i chyba 7zip lepiej wypadł w 64 bitowej wersji.

kelloco2
komentarz
komentarz

do tematu dodam jeszcze
[url="http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=210071#p210071"]http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=210071[/url]
odnośnie architektur itd...

RSK1990
komentarz
komentarz

Kurde pamiętam jak byłem w 3 gimnazjum i do budy przyszły z jakiegoś dofinansowania czy cuś MACi ale nie dali nam się tym pobawić tylko kujonom z gazetki szkolnej informatyka dalej na gratach z celeronem 1,5Ghz się odbywała:(

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='RSK1990' timestamp='1346671662' post='1573752'] informatyka dalej na gratach z celeronem 1,5Ghz się odbywała:( [/quote]

Ciesz się, ciesz, bo u nas dalej 3/4 szkoły stoi na celkach 550 MHz (dla przypomnienia 128 kb L2 :E), 128-192 MB ram i Windows 98 SE :D tylko dzięki mojemu uporowi upchnąłem na jednej maszynce Windows'a 8 RP (na nieco mocniejszym celeronie 2.0 1GB ram i MX 440), na drugiej podobnej XP a na czterech z tych leciwych z celkiem 550 MHz Linuxa, żeby w szkole mieli jakąś alternatywę, bo te 98 SE to nie oszukujmy się, ale już leciwy OS.

O Mac'ach to u nas nie ma co marzyć nawet :E

  • 3 miesiące później...
WireBoot
komentarz
komentarz

maciekj22, zainstalowałeś Na Celeronie Windowsa 8? Zdrowie ci nie miłe? Czasy tego pokolenia komputerów juz dawno minęły. Wiem, że w szkołach bieda, ale windows 8 to pomyłka. Najlepszym wyjsciem byłaby jakaś odpowiednia dystrybucja linuksa, ale wiem też, że się nie da. Zainstaluj tam chociaż XP, żeby on jako tako działał.
PS. Starsze systemy na starsze komputery są dobre, ponieważ nowsze systemy lubią już nie wspierać różnych starych urządzeń...

kick9
komentarz
komentarz

[quote name='maciekj22' timestamp='1346696554' post='1574011']
Ciesz się, ciesz, bo u nas dalej 3/4 szkoły stoi na celkach 550 MHz (dla przypomnienia 128 kb L2 :E), 128-192 MB ram i Windows 98 SE :D tylko dzięki mojemu uporowi upchnąłem na jednej maszynce Windows'a 8 RP (na nieco mocniejszym celeronie 2.0 1GB ram i MX 440), na drugiej podobnej XP a na czterech z tych leciwych z celkiem 550 MHz Linuxa, żeby w szkole mieli jakąś alternatywę, bo te 98 SE to nie oszukujmy się, ale już leciwy OS.

O Mac'ach to u nas nie ma co marzyć nawet :E
[/quote]

To gdzie ty mieszkasz ?
Nawet u mnie na dzikim wschodzie nie ma takiego przedpotopowego sprzętu

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie będę robił reklamy swojej placówce :E

Ale potem dokupiliśmy SDRAM'ki za grosze i każdy komputerek miał te 192-256MB więc można było poszaleć :E

[quote name='WireBoot' timestamp='1356719519' post='1656909'] nowsze systemy lubią już nie wspierać różnych starych urządzeń... [/quote]

To też nie do końca tak :) ostatnio wyciągnąłem z szafy starą płytkę główną pod Pentium'em 2, a że nie miała ona wbudowanej dźwiękówki, a na PCI nie miałem wpiąłem na stary port ISA (pamięta ktoś jeszcze ten port? :E), instalacja Visty i wszystko okay - sterowniki były natywnie w systemie :)

Grot
komentarz
komentarz

Ojć ISĘ się pamięta.
Swoją drogą 192-256 MB do szkoły to mało. Powinny teraz stacjonować chyba tylko kompy na Viście, Siódemce i Ósemce, bo nawet XP to historia, a na nim mając nawet 512MB RAM i jakiegoś dziada typu Kasperski to dziękuję bardzo. A jak wiem w szkole oprócz przeglądarki dobrze powinien chodzić np. pakiet Office, bo o Photoshopie nie wspomnę :D.

Tak swoją drogą, dobrze rozumiem PII i Vista?

maciekj22
komentarz
komentarz

Nom :E Ale to tylko przez moje zamiłowanie do Visty i czystą ciekawość :)

Grot
komentarz
komentarz

I jak, szło pracować? Sporo się wieszał, czy raczej ogólnie się ślimaczył?

maciekj22
komentarz
komentarz

Tzn szczerze mówiąc nawet z włączonym Aero można było pracować. Pewnie, że do wydajności było mu daleko, ale miałem okazję pracować na wolniejszych maszynach.

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='maciekj22' timestamp='1344713666' post='1557351'] a Windowsa mam bez wpisania seriala, czyli legalnie użytkuję wersję trial muszę tylko co miesiąc formatować, ale to nie sprawia mi większego problemu [/quote]

Jak sprawa ma się z obrazem w tym wypadku. Bo to zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Poza tym mamy już własny config. Bo format co miesiąc to jak dla mnie zbyt ciężka bzdura. Domyślam się że z obrazem nie przejdzie , no to pozostaje format , ale to zabawa dla desperatów i nawiedzonych.

  • 2 miesiące później...
son133
komentarz
komentarz

Prawda taka że Windows niema konurencji, bo mac czy linux to nawet nie ćwierć windowsa :)

Igorrodz
komentarz
komentarz

Systemu od Apple nie można zainstalować legalnie na normalnym pececie zatem sami widzicie i rozumiecie... :E



Mimo to i tak jest najlepszy :D

Garrappachc
komentarz
komentarz

Prawda taka że Windows niema konurencji, bo mac czy linux to nawet nie ćwierć windowsa :)

 

Jakieś argumenty? Jak dla mnie windows to nie jest nawet 1/100 linuksa.

  • Dobra wypowiedź 1
Grot
komentarz
komentarz (edytowane)

Dalej będę za Windowsem, a Maca postawię na ostatnim miejscu - i to na pewno nie z powodu opinii ogólnych, ale własnych odczuć (korzystałem z Maca na Macu, a nie na jakimś hackintoshu!).

System powinien dawać mi wolność i wybór - i tu stoi Linux i Windows. Każdy na swój sposób. Linux daje mi otwarty kod, możliwość grzebania, zmieniania, ale dla mnie nie ma to większego znaczenia, a Windows daje wielki wybór oprogramowania, trochę możliwości grzebania, oraz dobre wsparcie w Internecie (mimo wyspecjalizowanych forów o Linuxach to najłatwiej znaleźć informacje o Windowsie).

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.