x-kom hosting

Co lepsze Windows , Mac czy Linux ?

Systemy operacyjne .  

140 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który system operacyjny jest według ciebie najlepszy ?



maciekj22
komentarz
komentarz

Oj ale to jest stare powiedzenie :) w Ubuntu, czy w Mac'ach nie ma co grzebać :) Konfiguracja Debiana to owszem męczący proces, ale gdy wybieramy "przyjazne dystrybucje" to nic nie grzebiemy :)

kelloco2
komentarz
komentarz

gdy się umie używać tego systemu nic nie trzeba grzebać. Można na nim bez problemu pracować, uczyć się, pomagać innym, słuchać muzyki itd... Linuxa używają głównie informatycy/administratorzy/programiści/zapaleńcy, ale są też proste dystrybucje dla zwykłych ludzi, gdzie każdy sobie poradzi. System o gigantycznych możliwościach (prawie wszystko można zaprogramować/zautomatyzować np. skryptami w bashu).

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='kelloco2' timestamp='1343318964' post='1546539'] gdy się umie używać tego systemu nic nie trzeba grzebać. [/quote]
Ludzie często wybierają system dla prostoty - nie chcą nic w nim grzebac, zmieniać, mieć na starcie funkcjonalny etc. A mimo wszystkich ułatwień Linux tego nie zapewnia, szczególnie jeśli ktoś lubi sobie dużo pograć lub ma sprzęt ze stajni AMD.

kelloco2
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='Igorrodz' timestamp='1343682064' post='1548642']
Ludzie często wybierają system dla prostoty - nie chcą nic w nim grzebac, zmieniać, mieć na starcie funkcjonalny etc. [/quote]
racja. co prawda istnieją już obecnie łatwe, ładne i działające OOTB dystrybucje, które nie wymagają żadnych grzebań, modyfikacji itd... ale w wielu wypadkach (zewnętrzne sterowniki urządzeń, gry, aplikacje) działają za słabo/nie działają
[quote name='Igorrodz' timestamp='1343682064' post='1548642']
A mimo wszystkich ułatwień [b]Linux tego nie zapewnia[/b], szczególnie jeśli ktoś lubi sobie dużo pograć lub ma sprzęt ze stajni AMD.[/quote]
Linux, społeczność etc.. robi co może, całkowicie przeskoczyć zerowe wsparcie producentów/developerów jest trudno. Zapewnione jest ile się da, ale specyficzne sterowniki, aplikacje i gry to już działka zewnętrznych producentów. Gdyby ci producenci i deweloperzy w taki sposób olewali Windowsa podejrzewam, że byłoby znacznie gorzej.

Linux na zwykłych desktopach praktycznie przegrał i wie to sam szef The Linux Foundation jak i M$, który ze swojego rocznego raportu w kategorii konkurencyjne systemy operacyjne usunął Linuksa.

W reszcie "informatycznych" urządzeń (teraz również telefony komórkowe) Linux ma większe znacznie. Budująca jest prognoza, że w przyszłości większość aplikacji nie będzie działać lokalnie a przez sieć.

Edytowane przez kelloco2
maciekj22
komentarz
komentarz

Tzn wydaje mi się, że przełomem jest wydanie Valve na na Linuxa (który zresztą wg testów przewyższa wydajnością ten sam Valve na Windowsie kilkukrotnie). Być może producenci pójdą w tą stronę. Wg mnie Linux zyska na popularności, gdy XP przestanie być wspierany, bo w tym momencie nikt nie będzie inwestował w Vistę czy 7, więc pozostanie 8, który połowie userów nie przypasuje :)

Igorrodz
komentarz
komentarz

Ja ostatnio czytałem, ze właściciele platformy Steam próbują ją przetransportować na Linuxa, zapewne dlatego iż M$ każe sobie płacić za udostępnienie kodu WIn 8, który już wszedł/wchodzi. Jeśli im się to uda udział systemu od M$ może zmaleć.

maciekj22
komentarz
komentarz

CEO Valve powiedział, że Windows 8 będzie porażką :D

Grot
komentarz
komentarz

Udział MS może zmaleć? Wątpię by to bolało MS, bo zmiany na niekorzyść giganta będę znikome według mnie.

Widząc screeny Win 8 twierdzę że to na 100% porażka. System może na tablety, smartfony ale nie na PCty!
Powinni pozostać przy standardowym interfejsie. Podejrzewam że zmiany nie będą stabilne w 100%.

maciekj22
komentarz
komentarz

Kafelki docenimy gdy dotykowe monitory na dobre wejdą do użytku, obsługując to wszystko gryzoniem jest to bardzo uciążliwe.

corporaptor
komentarz
komentarz

Ja mam nadzieję, że będzie opcja z wyborem klasycznej powłoki w win 8, bo jakoś nie widzi mi się smarowanie paluchem na przemian z merdaniem myszką; jakim byś entuzjastą ekranu dotykowego nie był wrócisz zawsze do myszki/trackballa, wystarczy trochę gęstsze UI jak ps czy nawet głupi paint już o grach nie mówiąc, ergonomia podpowiada, że dla lepszej i szybszej pracy nie można przeskakiwać między peryferiami, już nawet tablet graficzny wypadu tu lepiej - ot leży sobie obok, tapujesz i malujesz.

Grot
komentarz
komentarz

@maciekj22 rozumiem twój tok rozumowania. Wiem że trzeba iść do przodu, ale jak ktoś ma powiedzmy monitor 22 cale, albo i większy to dziękuję za macanie ekranu ;].

kelloco2
komentarz
komentarz (edytowane)

jak dla mnie to rozwiązanie na PCty/Laptopy jest bez sensu z jednego powodu;
znacznie szybciej, wygodniej te operacje wykona się za pomocą zestawu "mysz+klawiatura". I dopóki tak będzie mało który ogarnięty user/internauta o adminach/programistach nie wspominając zacznie tego używać do codziennej pracy. te dotykowe ekrany mają koszmarną precyzję (porównując do myszy)

Edytowane przez kelloco2
Grot
komentarz
komentarz

Zgadzam się. Miałem telefon dotykowy i teraz wiem: tylko klawiatura. Może porównanie tępe, ale zawsze coś mam. Już sobie wyobrażam "miliard" folderów, z masą plików, widok lista, dysk jakiś tam stary talerzowy (nie wszyscy mają SSD) z kiepskimi parametrami, i klikam folder bo chcę do niego wejść, a tu się machłem i wlazłem tam gdzie nie trzeba, a pliki (powiedzmy że w folderze są miniaturki i filmy) zmuszają nas do odczekania paru dobrych sekund (w porywach minut).

maciekj22
komentarz
komentarz

To jeszcze mały problem, ale wyobrażacie sobie programistów, którzy programowaliby na dotykowej klawiaturze ekranowej? :E

Grot
komentarz
komentarz

No to poleciałeś :D. W niektórych dziedzinach chyba lepiej pozostać tradycjonalistą :)

maciekj22
komentarz
komentarz

Dobrze, że pozostają takie systemy jak Mac, które mimo swej innowacyjności z edycji na edycję nie zmieniają się tak diametralnie - to jest sztuka :)

Grot
komentarz
komentarz

Mi Mac nie przypadł do gustu (miałem z nim kontakt), ale trzeba przyznać ciśnięcie w nowość to porażka. Jak dobrze że Win 7 nie ma na razie daty do spożycia ;].

Choć strategia taka powinna być (kolejność 3 pierwszych pktów losowa):
1. Wydajność
2. Ergonomia.
3. Bezpieczeństwo
...
n. Wygląd

maciekj22
komentarz
komentarz

To można sobie równie dobrze DOS'a zapuścić. Nie no, dla mnie jakieś pierdoły typu animacje przy przewijaniu okien, czy cienie pod menu potrzebne nie są i w tej materii na wygląd nie patrzę, ale Windows 8 w swoich zmianach wykracza znacznie poza zmiany czysto wizualne - on zmienia cały interfejs, a to już mnie dotyka.

kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='maciekj22' timestamp='1344459672' post='1555075']
Dobrze, że pozostają takie systemy jak Mac, które mimo swej innowacyjności z edycji na edycję nie zmieniają się tak diametralnie - to jest sztuka :)
[/quote]
do tego jak się zmieniają to rozsądnie i przemyślane.
nie trzeba wiele szukać, by znaleźć dowody, że te wszystkie systemy po trochu zżynają z siebie nawzajem (i prócz Windows, Mac OS mam też na myśli *BSD, Linux). Teraz M$ chyba pierwszy będzie coś takiego wprowadzał. Ciekawe czy doczekamy się dotykowych desktopów/"metro używalne za pomocą myszy".

Igorrodz
komentarz
komentarz

Trudno powiedzieć. Niemniej M$ prze w storn systemu operacyjnego, który obsługiwany będzie zarówno przez urządzenia mobilne (smartfony, tablety) jak i stacjonarne (laptopy i desktopy) - właśnie dlatego wprowadzono interfejs Metro. Mi on osobiście nie przypadł do gustu więc pozostanę przy poczciwy, a wcale nie tak starym, Windows 7 - to ciągle dobry system, któremu niewiele brakuje.

kelloco2
komentarz
komentarz

jak dla mnie Windowsowi 7 nic nie brakuje do Win8. czas bootowania Win7 może nie jest tak krótki jak Win8, ale tutaj raczej należy porównywać z czasem hibernacji Windows7 (tak działa ten mechanizm w najnowszym Win)

maciekj22
komentarz
komentarz

Ale czy tego chcemy, czy nie to w 2020 roku windows 7 oficjalnie się wypali :P

Grot
komentarz
komentarz

Trzeba pamiętać że Win XP długo się trzymał, ale mnie skusiła na siódemka lepsza wersja x64.
Dla mnie powinni zrobić dwie wersje: dotykową (Metro), i nornalną.
A co powinno te systemy łączyć?
Obsługa tych samych programów, w tych samych wersjach.

A co do wypalenia: sądzę że może ktoś się podejmie zrobienia "łatkI" (żadnego cracka żeby ktoś mi nie pomyślał!) która by przywracała cały interfejs Win 7. Teraz chyba wystarczy coś w rejestrze pogrzebać.

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='Grot' timestamp='1344548021' post='1555936'] Trzeba pamiętać że Win XP długo się trzymał [/quote]

Ciągle się trzyma - właśnie z niego piszę :)

Edytowane przez maciekj22
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Grot' timestamp='1344548021' post='1555936'] A co do wypalenia: sądzę że może ktoś się podejmie zrobienia "łatkI" (żadnego cracka żeby ktoś mi nie pomyślał!) która by przywracała cały interfejs Win 7. Teraz chyba wystarczy coś w rejestrze pogrzebać. [/quote]
Jeśli M$ na to w ogóle zezwoli - a podejrzewam, że niestety ale nie zezwoli.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.