x-kom hosting

Co lepsze Windows , Mac czy Linux ?

Systemy operacyjne .  

140 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który system operacyjny jest według ciebie najlepszy ?



kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='Mioka' timestamp='1321812618' post='1381082']
Szczególnym problemem jest zainstalowanie czegoś nowego. Właśnie to sprawiło, że porzuciłem ten system :( .
(...)
Linux: szybki, nietnący się system, dosyć prosty w obsłudze, za wyjątkiem instalowania programów.
[/quote]
przecież w Ubuntu jest duże repozytorium i panel Dodaj/Usuń? Na czym polega ta trudność?

Mioka
komentarz
komentarz

Tak, ale najpierw trzeba było nauczyć się je obsługiwać. Jak chce zainstalować niektóre rzeczy to mam na przykład problem. Próbowałem w terminalu wpisywać sudo apt-get install (albo coś podobnego, nazwę za każdym razem komendę przepisywałem z netu) i później nazwę programu. Jednak to nie zawsze działa a nie chcę się za każdym razem pytać o to jak zainstalować jakiś program na forum tym, albo na forum poświęconym tylko ubuntu. Wpisuję na przykład sudo apt-get installCrack Attack wtedy wyskakuje mi, że nie znaleziono repozytorium, lub czegoś podobnego. Wiem, że moje wypowiedzenia nie są dokładne, ale nie znam się na środowisku Linuxa na tyle dobrze, żeby wszystko od razu dokładnie opisać.
W windowsie po prostu wchodzi się w instalator i program się instaluję, jest to Kilka razy prostsze dla kogoś takiego jak ja. Jednak coś kosztem czegoś ;)

kelloco2
komentarz
komentarz

Te niedziałanie to kwestia wprawy. Instaluj programy przez panel Dodaj/Usuń (można tam wyszukiwać aplikację) albo wyszukuj przez aptitude search nazwa_lub_czesc_nazwy_aplikacji

np. jeżeli nie możesz zainstalować Crack Attack i apt-get install Crack Attack nie działa;
wpisujesz aptitude search crack attack i pojawia się lista wyników z opisem. Wszystko tam widać. W tym przypadku trzeba wpisać apt-get install crack-attack (dokładnie co do znaku).

poza tym co masz wpisane w /etc/apt/sources.list ?
prócz tego możesz wyszukiwać w synapticu lub [url="http://packages.ubuntu.com/"]http://packages.ubuntu.com/[/url]
ja w Debianie używam tylko konsolowego aptitude, strony internetowej i nie mam problemów.

Mioka
komentarz
komentarz

Wyskoczyło: Ubuntu 11.04 "Natty Narwhal"
Dzięki za kilka możliwych rozwiązań sprawdzę, które jest najlepsze dla mnie w najbliższym czasie.

Axel
komentarz
komentarz

[quote name='Vulture' timestamp='1317554172' post='1351233'] -Linuxa lubię za jego stabilność i szybkość. Ale lubi się zawieszać. [/quote]Eee, jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby Linux mi się totalnie zawiesił, tak jak to Windows miał w zwyczaju. Owszem, pod Linuksem może (zwykle z winy użytkownika) zawiesić się jakaś aplikacja (Firefox, Compiz, X itp.) - wtedy ją "ubijasz" i jedziesz dalej. W Windowsie jak się coś zawiesi to zawiesza się od razu cały system i dostajesz pięknego Bluescreena ;) Pod Linuksem trzeba się mocno postarać, żeby do takiego stanu doprowadzić.

  • 2 miesiące później...
Garrappachc
komentarz
komentarz

@Mioka, wybacz, ale trochę Cię skrytykuję ;)

Jak sam napisałeś - problem sprawia Ci nauczenie się programu do instalacji programów. Pomijam fakt, że jest dość prosty, ale tu chodzi tylko i wyłącznie o Twoje przyzwyczajenia. Na Windowsie jest "prosto" - ściągam instalkę, uruchamiam, instaluj, next, next, next, exit. Ale filozofia Linuksa jest po prostu inna. Na Ubuntu uruchamiam program, wyszukuję czego potrzebuję, klikam "Instaluj" i mam gotowe. Według mnie prościej się nie da. A weź pod uwagę, ilu problemów przy okazji unikasz. Wirusy, rypnięte instalki, niezgodne architektury i zależności. Na Linuksie masz wszystko zautomatyzowane. Co więcej, konsola jest dużo wygodniejsza, jeśli chcesz komuś przedstawić swój problem.
Załóżmy hipotetycznie, że przed komputerem siedzi jakiś gostek, który nie ma pojęcia o komputerach, a który ma problem z czymś-tam. Jak na forum wyciągnąć informację o architekturze jego procesora? Na Windowsie trzeba tłumaczyć, że trzeba otworzyć to, to, potem to, potem odczytać wartość tą a tą, a i tak na koniec nie wiesz, czy gość Ci nie napisał inaczej. Na Linuksie wygląda to tak: Otwórz Programy -> Konsola, wklej "cat /proc/cpuinfo | grep clflush\ size", naciśnij Enter, a wynik wklej na forum. I wiesz co chcesz.

@Grot, żebyś Ty widział, jak ja kiedyś próbowałem u siebie na tymczasowo zainstalowanym Windowsie zainstalować sterowniki do sieciówki, to byś się popłakał. Nie działało NIC, dopiero na [u]ruterze[/u] musiałem przestawić jedną opcję, bo się coś Windowsowi nie podobało. Że już nie wspomnę o drukarce, bo tej to do działania zmusić mi się nie udało.

kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='Garrappachc' timestamp='1328487811' post='1437388']
Na Windowsie jest "prosto" - ściągam instalkę, uruchamiam, instaluj, next, next, next, exit.
[/quote]
dobrze, że to "prosto" dałeś w cudzysłowach.

  • 1 miesiąc później...
Gość
komentarz
komentarz

Ja wole windows bo jest visual studio.A na maca nie ma.Programuje tylko na popularne systemy.
Jak bym pisał dla kogoś program to ten by zrezynował bo windows ma prawie każdy.

Crowman
komentarz
komentarz

[quote name='kamil2011' timestamp='1331225503' post='1460012'] Ja wole windows bo jest visual studio [/quote]
Siedzę właśnie na Debianie i mam odpalone VS 2010 Ultimate... trochę trzeba było pokombinować, ale działa.

  • 4 tygodnie później...
demonix
komentarz
komentarz (edytowane)

CO do VS w jakim języku piszesz pod linuxa są normalnie kompilatory c# :) Co do linuxa i multimediów oj panowie w linuksie robi się efekty specjalne do filmów, nawet maya ma swoją wersję na linuksa.
taki link dla ciekawości tylko po angielsku...
[url="http://www.itwire.com/opinion-and-analysis/the-linux-distillery/20863-top-5-linux-references-in-pop-culture?start=4"]http://www.itwire.co...culture?start=4[/url]

A co do programowania nie lepiej pisać tak żeby programy odpalały się na wszystkich platformach:)
Denerwuje mnie tylko że javaFX na linuksa jeszcze nie wyszła...

Edytowane przez demonix
  • 4 tygodnie później...
maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='WireBoot' timestamp='1311103254' post='1302511'] Wszystko zalezy głównie, od tego, do czego będzie system wykorzystywany, [/quote]

A moim zdaniem nie :) nie ma systemów "do konkretnych zastosowań" - no chyba, że wliczać w to Haker OS (czy jakoś tak) od anonymous na bazie Linuxa z jakimiś bajerami do włamań xD

[quote name='Mephic' timestamp='1311676496' post='1307203'] Za MAC-iem przemawia bardzo mała ilość śmieci/wirusów [/quote]

Oj uważaj - Flashback czycha ;) podobno jest już na co piątym Mac`u.

Sprawa rozbija się o to, co kto lubi...jeśli ktoś lubi Aero to ucieszy go Vista / 7`ka, jeśli Gnome`a to Debian, jeśli KDE to Kubuntu, jeśli LXDE to Lubuntu, jeśli Fluxbox to Linux Mint z FB, jeśli Unity to Ubuntu a jeśli Aqua to Mac OS X.

Za Linuxem przemawia mała ilość zagrożeń, nie przymula nawet rok po instalacji, nie śmieci się tak jak Winda i jest dość "innowacyjny" - [b]to Open Source, tu nową funkcjonalność mogę stworzyć nawet ja czy ty![/b] (tak do Ciebie mówię zwykły użytkowniku), natomiast Windows i Mac mają swoją grupę programistów, która wymyśla, ew kopiuje Linuxa (co bardzo dobrze im wychodzi).
Ponadto Linux zaraz po instalacji jest praktycznie gotowy do użytkowania, czego nie ma ani Mac ani Windows.

[quote name='WireBoot' timestamp='1311103254' post='1302511'] Osobiście mozna powiedzieć jestem wieloplatformowy. Korzystam i z linuksa i z windowsa. [/quote]

No to ja jestem nieco bardziej wieloplatformowy, bo na codzień korzystam z [b]Visty SP2, XP`ka SP3, 2000 SP4, 98 Second Edition i 95 w wydaniu z obsługą USB, z Ubuntu 12.04 (od wczesnej alphy) i Mac`a OS X 10.5.8 Leopard`a oraz ReactOS[/b] - lubię na każdym mieć coś innego.

Za Mac`iem przemawia...hmmm....prestiż? Kurcze nie wiem co, ale coś w tym systemie jest....poza tym producenci gier nie zapominają o nim tak jak o Pingwinku, bo GTA, Spider Man, itd wychodzą na Mac`a. Kuleje troszkę bezpieczeństwo, bo tak jak pokazał nam FlashBack łatwo można postawić je pod znakiem zapytania. Fajne jest natomiast to, że odpalając Androida na komórce nie czuje się jak na Linuxie, natomiast odpalając iOS na telefonie czuje się jak na normalnym, pełnoprawnym Mac`u :)

Windows natomiast ma niezliczone zalety i tyle samo wad ;) z zalet oczywiście dostępność oprogramowania, (chociaż nikt jak dotąd nie wymyślił czegoś takiego jak Synaptic na Linuxie), cała masa użytkowników, którzy w razie czego na forach pomogą z okienkami, ale z wad to z pewnością bezpieczeństwo, stabilność, czerpanie garściami z innych systemów (cały Windows powstał na bazie Mac`a bo Gates pracował w Apple).

Warto wymienić jeszcze ReactOS - idea wspaniała, bo powstał na wzór Windowsa XP, z tym, że jest darmowy, kompatybilny z aplikacjami i co najważniejsze [b]STEROWNIKAMI, [/b]windowsa. Projekt mało znany bo i stosunkowo świeży, ale bardzo obiecujący.

Reasumując
Każdy ma gusta i guściki (o których podobno się nie dyskutuje)...jeśli chcesz użerać się z Wirusami i formatować co miesiąc, ew trzy komputer, ale za to nie martwić się kompatybilnością oprogramowania i sterowników wybierz [b]Windowsa[/b].

Jeśli natomiast chcesz być spokojny o bezpieczeństwo, mieć wszystkie potrzebne aplikacje zaraz po zainstalowaniu, ale być narażonym na pewnego rodzaju brak kompatybilności z niektórym oprogramowaniem (coraz mniejsze grono) wybierz [b]Linuxa[/b] (dystrybucja zależy od upodobań wizualnych).

Jeśli chcesz odczuć prestiż i również pewnego rodzaju innowacyjność, ale z bezpieczeństwem na poziomie czegoś pomiędzy Windowsem a Linuxem, z kompatybilnością aplikacji również na poziomie czegoś między Windowsem a Linuxem wybierz [b]Mac`a[/b].

Jeśli chcesz mieć system kompatybilny przynajmniej w 90% z aplikacjami Windowsowymi, aczkolwiek ma być to system darmowy wybierz [b]ReactOS[/b], należy jednak pamiętać, że ma on jeszcze kilka poważnych błędów, co oczywiście wynika z tego, że projekt jest nowy i nie do końca dopracowany.

[b]Moje typy:[/b]

Windows - Vista SP2 (wcześniejsze wersje Visty to badziew, a 7`ki nie lubię, bo to Vista SP2 z inną skórką graficzną)
Linux - Ubuntu (byle najnowsze)
Mac OS X - Leopard (miałem Tigera, Liona, Snow Leoparda, ale 10.5 jakoś najbardziej przypadł mi do gustu)
ReactOS - też byle najnowszy :)

Edytowane przez maciekj22
  • Dobra wypowiedź 1
kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='maciekj22' timestamp='1335996431' post='1491885']
no chyba, że wliczać w to Haker OS (czy jakoś tak) od anonymous na bazie Linuxa z jakimiś bajerami do włamań xD[/quote]
to był zwykły bubel.
[url="http://niebezpiecznik.pl/post/system-operacyjny-od-anonymous-anonymous-os/"]http://niebezpieczni...s-anonymous-os/[/url]
[url="http://operationantisec.com/anonymous-os-live-cd-based-on-ubuntu-is-fake/"]http://operationanti...ubuntu-is-fake/[/url]
takie Haker OS to ani anonymous OS ani np. Backtrack

[quote name='maciekj22' timestamp='1335996431' post='1491885']
Sprawa rozbija się o to, co kto lubi...jeśli ktoś lubi Aero to ucieszy go Vista / 7`ka, jeśli Gnome`a to Debian, jeśli KDE to Kubuntu, jeśli LXDE to Lubuntu, jeśli Fluxbox to Linux Mint z FB, jeśli Unity to Ubuntu a jeśli Aqua to Mac OS X.[/quote]
Niekoniecznie. Na każdym z tych distro można mieć każde wymienione środowisko. Lubię openboxa i mam go zarówno na Archu jak i Debianie.

[quote name='maciekj22' timestamp='1335996431' post='1491885']
Ponadto Linux zaraz po instalacji jest praktycznie gotowy do użytkowania, czego nie ma ani Mac ani Windows.[/quote]
Dla ścisłości - nie wszystkie dystrybucje. Nawet Ubuntu można instalować od zera.

[quote name='maciekj22' timestamp='1335996431' post='1491885']
cały Windows powstał na bazie Mac`a bo Gates pracował w Apple).[/quote]
Rozwiń to, bo w tym momencie zakrawa o herezje.

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='kelloco2' timestamp='1336034762' post='1491998'] Dla ścisłości - nie wszystkie dystrybucje. Nawet Ubuntu można instalować od zera. [/quote]

Owszem, nie wszystkie, ale która dystrybucja Windowsa jest gotowa od razu po zainstalowaniu do użycia? A Linux w większości jest już gotowy.

[quote name='kelloco2' timestamp='1336034762' post='1491998'] Rozwiń to, bo w tym momencie zakrawa o herezje. [/quote]

Co mam rozwijać? Gates pisał aplikacje dla Apple`a, dzięki czemu miał kontakt z pracownikami Apple`a i poznawał Mac`a "od środka", dzięki czemu powstał Windows :) Na necie są filmiki biograficzne Jobsa, gdzie jasno jest przedstawiona cała sytuacja, jeśli chcesz to podrzucę link i dokładną minutę, w której mówią o tym jak Gates skopiował Mac`a :)

Edytowane przez maciekj22
ftp
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak czytam te posty na temat Maczka to płakać mi się chce.
"Zwiechy" - Jakie zwiechy, gdzie ty to widziałeś na Macu?
"Nie wykorzystanie sprzętu" - MAC TO NIE WINDOWS! TUTAJ NIE POTRZEBUJESZ 64GB RAM (chyba, że używasz Liona to tak i Photoshopa już komercyjnie) to wtedy tak do Mac Pro ;)
"Nieprzejrzysty" - haha, dobry żart ;)
"intuicyjny" - Z tym się zgodze ;):)

Większość ludzi, którzy wypowiadali się o Macu, gó%no o nim wiedzieli.
Nie wiem czy go widzieli w "akcji"...

Edytowane przez ftp
maciekj22
komentarz
komentarz

[quote name='ftp' timestamp='1336111833' post='1492686'] Większość ludzi, którzy wypowiadali się o Macu, gó%no o nim wiedzieli. Nie wiem czy go widzieli w "akcji"... [/quote]

A z tym się akurat zgodzę, a jeśli nawet widzieli to na Youtube :)

Axel
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='maciekj22' timestamp='1335996431' post='1491885'] mieć wszystkie potrzebne aplikacje zaraz po zainstalowaniu [/quote]Są distra wszystkomające i są takie, w których zestaw oprogramowania jak i config dobiera się samemu od podstaw. Ja osobiście preferuję tą drugą grupę. Paradoksalnie więcej czasu musiałbym poświęcić na dostrajanie takiego Ubuntu pod siebie i wywalanie niepotrzebnych śmieci, niż na postawienie od zera np. Archa i skonfigurowanie w nim środowiska graficznego wedle moich upodobań.

Edytowane przez Axel
maciekj22
komentarz
komentarz

No właśnie wedle upodobań, ale to jest fajne, że są takie distra, a Windows nigdy nie miał takiej "wszystkomającej" dystrybucji ;) a moim typem jest Ubuntu, bo jest jak najbardziej robiony pode mnie i nic w nim nie zmieniam (no może poza dograniem synaptica, wine, playonlinux, kadu i paru innych pierdół) :P

  • 2 miesiące później...
Gość
komentarz
komentarz

zrozumicie że każdy system jest lepszy pod innymi względami !

Nie ma systemu lepszego i gorszego

maciekj22
komentarz
komentarz

[quote name='linux master' timestamp='1341697193' post='1534113'] zrozumicie że każdy system jest lepszy pod innymi względami ! Nie ma systemu lepszego i gorszego [/quote]

Ale zabłysnąłeś, nie ma co :D Po pierwsze są systemy lepsze i gorsze, no bo zestawiając ze sobą Me i 98 wybór nasuwa się sam i trzeba być kamikadze, żeby wziąć Me :) A co do wyboru pomiędzy Windows'em, Linux'em a Mac'iem to tak jak wybór pomiędzy Audi, Mercedesem a Volkswagenem - każdy ma inne upodobania i przygody związane z daną markę, natomiast ten temat powstał po to, aby użytkownik, który stoi przed dylematem - który system wybrać dobrał coś pod siebie. Tyle z mojej strony.

ninja1
komentarz
komentarz

Moim zdaniem najlepszy bedzie windows bo znajdziesz na niego najwiecej aplikacji i gier.

Ale gdyby nie cena mac'a to bym sie na niego chyba skusił.

maciekj22
komentarz
komentarz

Na Mac'a też jest masa aplikacji. Najgorzej wypada Linux, choć z Wine z odsłoną 1.3 naprawdę nie jest tak źle :)

kelloco2
komentarz
komentarz (edytowane)

Na Linuxa nie ma super gier ani komercyjnych programów do np. obróbki audio/video. Brakuje niektórych sterowników. System jednak to nie komercyjne aplikacje i gry tylko jądro, skrypty, shell, podstawowe programy typu explorer.exe, GNU Coreutils, obsługa protokołów sieciowych itd... a w tym Linuxy, Unixy niczym nie ustępują Windowsowi. Protoplasta Windows - OS/2 obsługę TCP/IP wziął z BSD a graficy/montażyści do niedawna nie używali niczego poza Macintoshami, bo np. stabilność, czy zarządzanie pamięcią w Windows XP nie ma porównania z Mac OS, który wziął to z BSD, starannie opakowuje i sprzedaje. Gdyby BSD/Linux był zamknięty, komercyjny i był na niego taki PS, Native Instruments, flstudio niczym nie ustępowałby np. Mac OS. jbc mogę wam podrzucić ciekawe linki do poczytania o tym

Edytowane przez kelloco2
maciekj22
komentarz
komentarz

Spokojnie, Wine się rozwija :)

  • 2 tygodnie później...
clockwork
komentarz
komentarz

linux jest dla tych, którzy lubią rozwiązywać problemy w komputerze, a windows dla tych którzy rozwiązują problemy za pomocą komputera :)

torino
komentarz
komentarz

dobre :D ja tam grzebać w kompie nie lubię, dla mnie to tylko narządzie które ma być funkcjonalne - tak więc windows

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.