x-kom hosting

Co lepsze Windows , Mac czy Linux ?

Systemy operacyjne .  

140 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który system operacyjny jest według ciebie najlepszy ?



pozioma113
utworzono
utworzono

Witam ,

Ten temat jest dla tych którzy chcą wyrazić swoją opinie na temat systemów operacyjnych Windows , Mac i Linux .

Zapraszam wszystkich zainteresowanych .

Gość
komentarz
komentarz

Wszystko zależy od przeznaczenia systemu! Windows - gry i dom, Linux - serwery i dom (bez gier - praktycznie), MAC - tylko na kompach f-my Apple i do obróbki graficznej.

Ael
komentarz
komentarz

Na Linuksie spokojnie można niektóre gry odpalić, wyłączając niestety zazwyczaj te najnowsze. Do tego zastosowania Windows nadal nadaje się najlepiej, a Mac os nie wyróżnia się niczym szczególnym poza ceną ;) (przypisaniem do jednego rodzaju drogiego sprzętu) i nie zauważyłam różnicy jeśli chodzi o zastosowania "do grafiki".

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='Ael' date='29 czerwiec 2011 - 13:46' timestamp='1309348129' post='1288792']
Mac os nie wyróżnia się niczym szczególnym poza ceną ;) (przypisaniem do jednego rodzaju drogiego sprzętu) i nie zauważyłam różnicy jeśli chodzi o zastosowania "do grafiki".
[/quote]
Bo nie pracowałeś na typowych stacjach graficznych z tym systemem. One są po prostu stworzone do tych rzeczy. Albo przynajmniej były jakiś czas temu.

DamianProgrammer
komentarz
komentarz (edytowane)

Windows=Gry,Programowanie,Linux=Serwery,Programowanie,MacOS X=Spolecznosc (Facebook,Twitter)Obrobka zdiec,filmow, (Nie Programowanie)!,Gry (Ale niektore)

Edytowane przez DamianProgrammer
Ael
komentarz
komentarz

[quote name='puciek' timestamp='1309349065' post='1288803']
Bo nie pracowałeś na typowych stacjach graficznych z tym systemem. One są po prostu stworzone do tych rzeczy. Albo przynajmniej były jakiś czas temu.
[/quote]
Często mam okazję pracować na macach, głównie z grafiką wektorową ;) Osobiście nie znalazłam nic, co szczególnie przemawiałoby na korzyść maków i tego systemu.

Gość
komentarz
komentarz

Grafika, to nie tylko wektory. Maki zawsze były lepsze w obróbce rastrowej i raczej w modelowaniu 3D. Używane były w większości profesjonalnych firm i nie mówię tu o USA.

  • 3 tygodnie później...
WireBoot
komentarz
komentarz

Na to pytanie moim skromnym zdainem nigdy nie znajdzisz odpowiedzi. Wszystko zalezy głównie, od tego, do czego będzie system wykorzystywany, czy wolisz płacić za coś, czy nie, czy cenisz stabilnosc i bezpieczenstwo i prawdziwa mozliwosc konfiguracji(czyli pliki konfiguracyjne), czy raczej "dalej, dalej, dalej" uruchom, niech system za mnie to zrobi.

Osobiście mozna powiedzieć jestem wieloplatformowy. Korzystam i z linuksa i z windowsa. Przez kilka ładnych miesięcy korzystałem tylko z Linuksa, natomiast ostatnio po inwestycji w nowego laptopa, jestem przymuszony siedzieć na windows, ponieważ są spore problemy z obsługą sprzętu na mój nowy laptop. Z linuksa korzystam na maszynie wirtualnej, rozstawać sie z nim nie mam zamiarów, jest świetny do zastosowań sieciowych.

Mephic
komentarz
komentarz

Za MAC-iem przemawia bardzo mała ilość śmieci/wirusów, znacznie większa stabilność niż w przypadku windowsa, bardziej przejrzysty i intuicyjny (IMO) interfejs z wieloma "bajerami" które skracają czas pracy, kompatybilność w zakresie poligrafii.

Jeśli chodzi o programy do obróbki 3D to akurat na PC jest ich multum.

Tak czy siak - wszystko zależy od zastosowań.

Joseph
komentarz
komentarz

Cóż - Windows jak chcesz grać we wszystko w co idzie, jednak trzeba męczyć się z potencjalnie zwalniającym systemem i szkodnikami. Linux jest generalnie dobry do wszystkiego, nawet gier, lecz podobnie jak na Maku pograsz tylko w niektóre tytuły (jest sporo natywnych + Wine dają naprawdę sporą liczbę). Jeśli ktoś jest graczem i lubi grać we wszystko, to Linux może być tu nieco przeszkodą, lecz zaznaczam - jeżeli chodzi o gry. Co do MacOS X - system fajny, stabilny, szybki, nie trzeba co wydanie systemu zmieniać komputera aby pociągnąć OS, mało śmieci przeznaczonych dla tego systemu. Co kto woli - kwestia by dobrać programy dla siebie i mentalnie przestawić się z Windows.

  • 2 tygodnie później...
Lucider
komentarz
komentarz

Na co dzień korzystam z Linuksa, ale nie lubię tekstów "Pieprzyć windę, linux rządzi!" bo Windows to obiektywnie patrząc bardzo dobry system operacyjny (a przynajmniej XP i 7).

ALE :) Największą frajdę podczas korzystania z OSów miałem przy [b]FreeBSD[/b] - w tydzień nauczyłem się więcej, niż w rok na Linuksowych dystrybucjach i dawało mi to naprawdę dużo satysfakcji. No ale po dłuższym lub krótszym czasie zawsze pchało mnie do wygody i tak teraz zatrzymałem się na Ubuntu i chyba tak już zostanie ;)

  • 1 miesiąc później...
Grot
komentarz
komentarz

Windows -> WIELKA dostępność oprogramowania
Linux -> spora ilość oprogramowania
MacOS -> pod tym kątem nie znam
Do Windowsa dodam że jest to dobry system, z obsługą gier.
Linuxa polecić można do programowania, sieci, a nawet do multimediów, choć z obróbką ciężko będzie, myślałem o odtwarzaniu, brakuje oprogramowania i takich sterowników jak Windows, wtedy by WINDOWS został zgniecony.
MacOS -> mnie rozczarował, gdy w szkole się z nim spotkałem --> nie wykorzystuje poprawnie sprzętu, przynajmniej te egzemplarze z których korzystałem - konf lepsza od mojego PC'ta a się kilka razy więcej się wieszał.

Igorrodz
komentarz
komentarz

Lepszy jest... Android ;)

Grot
komentarz
komentarz (edytowane)

Hm... W sumie[color=#000000] [/color][url="http://mojdroid.pl/1430/poradnik-android-na-pc-x86"][color=#000000]Android na PC jest[/color][/url], ale wątpię żeby to była dobra platforma.
[quote]Niektóre netbooki są bardzo małe i windows czy linux niezbyt na nich dobrze chodzi, wygląda. Android jest dopasowany do palców przez co wszystko jest większe a sam system jest lekki.[/quote]

Nie wiem tylko jak z kwestią oprogramowania, czy te z urządzeń mobilnych poszłoby.

Edytowane przez Grot
Igorrodz
komentarz
komentarz

Fajnie.

Myślę, że dalszą dyskusję o Androidzie powinniśmy przenieść do tematu podpiętego -> [url="http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=212288"]http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=212288[/url]

:)

kelloco2
komentarz
komentarz

Wieki używałem głównie Windows. Dobrze mi tam było. W duchu jednak doskwierały małe możliwości personalizacji, brak możliwości poznania systemu. Trudno było zadowolić się tym ze do przeróbki ikon potrzeba ciężkiego zewnętrznego programu.

Teraz Windowsa używam tylko do niektórych gier, aplikacji (np. profesjonalna obróbka video) i w przypadku braku sterowników.

Co mnie skłoniło by zostać przy Linuxie ? nie dysponuje mocnym komputerem a więc;
+ wydajność, szybkość i niskie zużycie zasobów
+ łatwa instalacja oprogramowania
+ filozofia i konstrukcja
+ wydajniejszy, radzący sobie z fragmentacją system plików Ext4
+ Łatwa możliwość zmiany wyglądu każdego elementu gui
+ duże bezpieczeństwo
+ bardzo łatwa aktualizacja całego systemu, oprogramowania i wszystkich składników
+ brak śmieci po odinstalowanych aplikacjach

prócz tego:
możliwość pracy wielu użytkowników na raz, łatwe zarządzanie użytkownikami/grupami, lekkie aplikacje, konsola i potęga skryptów

Axel
komentarz
komentarz (edytowane)

Do typowych domowych zastosowań (internet, biuro, muzyka, oglądanie filmów itp.) to każdy będzie równie dobry. Pomijając takie pospolite zastosowania, każdy system ma swoją specjalistyczną niszę. Tak więc Linux jest dla wszelkiego rodzaju programistów i serwerowców, Windows to głównie gry i obróbka wszelkiego rodzaju multimediów, Mac to głównie grafika chyba.

Edytowane przez Axel
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Axel' timestamp='1317046532' post='1347711'] Mac to głównie grafika chyba. [/quote]
Nie, to mit. Popatrz na typową konfigurację Maca i peceta. Który ma lepsze możliwości sprzętowe? Po prostu Apple chce, aby ludzie tak myśleli... bo może 10 lat temu - tak, teraz - nie.

Vulture
komentarz
komentarz

"Grafika, to nie tylko wektory. Maki zawsze były lepsze w obróbce rastrowej i raczej w modelowaniu 3D. Używane były w większości profesjonalnych firm i nie mówię tu o USA."
HAHA!
Jeszcze administrator takie głupoty piszę. Może dam radę? Jak czegoś nie wiemy to się nie odzywamy. A wiecie co jest najzabawniejsze?!
"Maki zawsze były lepsze w obróbce rastrowej i raczej w modelowaniu 3D" Haha! Albo fanbojstwo albo niewiedza. Na Macu uruchomimy takie pogramy jak 3ds Max, Softimage XSI? Jakoś sobie "profesjonalnej firmy bez tych programów nie wyobrażam...

Ba Softimage jest na linuxa, Maya też jest na linuxa, Wiec możemy mówić tu o tym że Linux jest tak samo dobry do grafiki 3D jak i Mac. Jako Ciekawostkę powiem że te wszystkie programy są na Windowsa też.

Jeśli miał bym wybierać który system jest najlepszy wybrał bym ten na którym pracuje mi się najlepiej. Pracowałem na Windowsie, linuxie i macu.

-Windowsa lubię za to że wszystko na niego jest. Ale lubi się zawieszać.
-Linuxa lubię za jego stabilność i szybkość. Ale lubi się zawieszać.
-Maca za jego zerową awaryjność (jeśli coś się zaczyna psuć wystarczy się wylogować i zalogować jeszcze raz. To zazwyczaj wystarcza do naprawienia systemu) Ale Mac lubi się zawieszać.

kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='Vulture' timestamp='1317554172' post='1351233']
-Linuxa lubię za jego stabilność i szybkość. Ale lubi się zawieszać.
[/quote]
jak to zawieszać ? Mi ani razu się nie zawiesił nawet na niestabilnym Hardware (za dużo podkręcony CPU).

  • 2 tygodnie później...
Garrappachc
komentarz
komentarz

To poznajcie opinię zatwardziałego linuksiarza ;)
Windows się według mnie nadaje tylko i wyłącznie do gier. Innego zastosowania znaleźć nie mogę. Linux mi starcza do wszystkiego, a wymagam od niego niemało. Od przeglądania internetu, poprzez obsługę mediów (filmy, muzyka - żadnych problemów, jakikolwiek format by to nie był) i ich obróbkę (Linux ma kilka potężnych narzędzi, tylko, że są one mało znane - do filmów jest np. LiVeS, z którego czasami korzystam, oprócz tego oczywiście Gimp czy Blender) na programowaniu kończąc (Visual do pięt nie dorasta KDevelopowi, vim jest także przepotężnym narzędziem, jeśli tylko znajdzie się w dobrych rękach). Czego bym nie potrzebował, to znajdę w Linuksie. Problemów ze sprzętem nie ma najmniejszych, sterowniki wszystkie są w jadrze, oprócz grafiki, która ma bardzo dobre zamknięte. Dobrze postawiony i administrowany Linux nie zawiesza się nigdy i nie zwalnia, a działa przez kilka(naście) dobrych lat.
Co do MacOS - bawiłem się nim przez kilka dni i mam dość mieszane uczucia. System dobry dla ludzi bogatszych (których stać na takie wydatki), ale stanowi tak naprawdę lepszą alternatywę Windowsa (wyłączając gry). System łatwy, przyjemny w obsłudze, szybki i w miarę stabilny i ma coś, do czego dąży obecnie KDE - zupełną integralność środowiska z aplikacjami. Wszystko się piękne rusza, pięknie wygląda, animuje. Ale nic w tym więcej nie ma. Sukces Apple'a polega wg mnie na wytworzeniu swego rodzaju snobizmu, kultury, która skupia się wokół designu. I ten element, reklama - to jest coś, czego zawsze brakuje Linuksowi.

  • 3 tygodnie później...
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Igorrodz' timestamp='1316257981' post='1343366']
Lepszy jest... Android ;)
[/quote]

Jakkolwiek Android bazuje na Linuksie. Czyli to chyba tak jak pytać, czy lepsza jest Mandriva czy openSUSE :E

  • Dobra wypowiedź 1
Grot
komentarz
komentarz

@Garrappachc
Ja się wypowiem jako Windowsiarz.
1. Sterowniki - fakt - Linux je ma. Szkoda że po instalacji takowych do karty graficznej (wówczas Radeon 9550) od razu czarny ekran bo system wrzucił go od razu na zbyt wysoką częstotliwość odświeżania ekranu.
2. Przeglądanie Internetu - to jest domena każdego chyba (pominę DOSa i inne tego typu twory :P) systemu operacyjnego.
3. Obsługa mediów - większość systemów radzi sobie z tym bez problemu, po wgraniu kodeków.
4. Obróbka - jakby Windows nie miał Gimpa i Blendera - nie przemawia to na razie za Linuxem.
5. Zapomniałeś dodać o Linuxie że jest dużo bezpieczniejszy od Windowsa, mniej oprogramowania wirusowego na niego jest.
Do MacOS - mnie irytują te wszystkie animację, za to cenię Windows. Sam mam powyłączane, bo nie widzę większego sensu ich.

A co do Linuxa - żal mi tego systemu, bo np w mojej szkole wszystkie, oprócz jednej pracowni są postawione na Windowsie XP, Vista i Seven. Jedna na MacOSie i ANI jednej na Linuxie. Sądzę że trzeba by było ten system rozpowszechnić w szkołach, bo opieranie się na Windowsie dąży do wyrobienia piractwa wśród młodzieży, a gdyby tak 30% zajęć dodać na Linuxach, na pewno ten system zostałby bardziej rozwinięty, przez osoby, które by były do tego wyszkolone.

kelloco2
komentarz
komentarz

[quote name='Grot' timestamp='1320871008' post='1373588']
A co do Linuxa - żal mi tego systemu, bo np w mojej szkole wszystkie, oprócz jednej pracowni są postawione na Windowsie XP, Vista i Seven. Jedna na MacOSie i ANI jednej na Linuxie. Sądzę że trzeba by było ten system rozpowszechnić w szkołach, bo opieranie się na Windowsie dąży do wyrobienia piractwa wśród młodzieży, a gdyby tak 30% zajęć dodać na Linuxach, na pewno ten system zostałby bardziej rozwinięty, przez osoby, które by były do tego wyszkolone.
[/quote]
Wynika to tylko z niskich kwalifikacji i braku innowacyjności ludzi do tego zatrudnionych. TCO będzie wyższe, ale admin odwali swoje i weźmie kasę. W każdym zawodzie są pasjonaci i Ci drudzy.
Jak na właściwym miejscu znajdą się właściwi ludzie;
[url="http://www.jaworzno.pl/aktualnosci/linuks-juz-w-polowie-szkol"]http://www.jaworzno.pl/aktualnosci/linuks-juz-w-polowie-szkol[/url]
[url="http://www.dobreprogramy.pl/WiOO-w-Jaworznie-jak-radzi-sobie-Linux-w-szkolach,Artykul,19005.html"]http://www.dobreprogramy.pl/WiOO-w-Jaworznie-jak-radzi-sobie-Linux-w-szkolach,Artykul,19005.html[/url]

  • 2 tygodnie później...
Mioka
komentarz
komentarz

To i ja dodam swoją opinię na temat systemów ;)
Od Linuxa korzystam w praktyce od dwóch tygodni, zainstalowałem, go co prawda na swoim laptopie w sierpniu tego roku, jednak z laptopa korzystałem rzadko. Linux (Ubuntu 11.04) zadziwił mnie prostotą obsługi, jednak z biegiem czasu zauważyłem, że nie wszystko jest takie różowe. Szczególnym problemem jest zainstalowanie czegoś nowego. Właśnie to sprawiło, że porzuciłem ten system :( . Najlepsze w tym systemie jest to, że nie instalowałem, żadnych sterowników, i wszystko mi poprawnie działa, system się nie zawiesza i nie tnie się(mam starego laptopa na którym windows XP ciął mi się po 5 minutach od włączenia). Wielkim minusem jest to, że nie mogę zagrać we wszystkie gry.
Nie porzuciłem oczywiście windowsa, mam go zainstalowanego, na drugim komputerze, który służy tylko i wyłącznie do gier, które nie działają na Linuxie. Windows, przysporzył mi wiele kłopotów, najczęściej występującym, było częste się zacinanie się komputera, straciłem przez to kilka ważnych dokumentów :( . Czasem jestem zmuszony do korzystania z pakietu Microsoft Oficce, ale to dosyć rzadko.
Reasumując
Linux: szybki, nietnący się system, dosyć prosty w obsłudze, za wyjątkiem instalowania programów. Jest on szybki bez względu na wydajność komputera.
Windows: system, który potrzebuje dobrego komputera (szczególnie nowsze wersje), jednak jedyna możliwość dla graczy.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.