x-kom hosting

Czy Takie Chłodzenie Będzie Ok?

ketyow1
utworzono
utworzono

Mam kiepską obudowę (Mustanga) ale nie chciałbym rezygnować z dobrego chłodzenia. Z robiłem mały plan rozmieszczenia wiatraków i chciałbym sie dowiedzieć czy takie ułożenie będzie w miarę wydajne:

beztytuuhn8.jpg

1 - wentylator 120x120 wdmuchujący powietrze do obudowy. Jest już na niego fabryczne miejsce i kratka dająca dostęp do powietrza, chociaz pewnie trochę ją przerzedzę.

2 - wentylator 80x80 wydmuchujący powietrze z obudowy w miejscu również fabrycznie przygotowanym.

3 - wentylator 120x120 wydmuchujący powietrze z obudowy. To właśnie odnośnie niego mam wątpliwości. Ma on być umiejscowiony zaraz nad nagrywarką na wierzchu albo wewnątrz obudowy (zaraz przy końcu nagrywarki. Zamierzam wyjąc zaślepki na napędy i zamontować w tym miejscu kratkę. Jeśli wentylator miałby być umiejscowiony wewnątrz obudowy to zrobiłbym jeszcze kanał do odprowadzania powietrza zaklejając wszystkie luki.

4 - wentylator 80x80 z zasilacza, wydmuchujący powietrze na zewnątrz.

5 - (nie zaznaczony na zdjęciu) wentylator na ścianie bocznej wdmuchujący powietrze na procesor (zamiast air ducta).

Czy taka koncepcja się sprawdzi, czy lepiej zadać sobie trochę trudu i zamontować wentylator nr 3 na "suficie", tzn. na górze obudowy. Musiałbym zrobić na niego dziurę w metalu, więc jest to wiecej roboty.

mczud
komentarz
komentarz

niby wszysko ok, ale:

zbyt duzo wiatrakow wydmuchujacych w stosunku do wdmuchujacych (pamietaj, ze wiatrak z zasilacza wyciaga powietrze w obudowy zazwyczaj). po prostu wiatrak wdmuchujacy nie nadazy z dostarczaniem powietrza do obudowy. do tego, wiekszosc powietrza przemieszcza sie w gornych czesciach obudowy, i zapewne minie grafike. Takie tylko spostrzezenia. Powodzenia i jak co to wrzuc update projektu.

PS. tak naprawde najlepiej jesli jest jeden porzadny wiatrak z przodu, i jeden z tylu. Obudowa szczelnie zamknieta przy tym. wg mnie jesli dasz za duzo wiatrakow, powietrze bedzie sie tylko mieszac, a nie przelatywac przez obudowe.

Pozdrawiam

ketyow1
komentarz
komentarz

Porządny wiatrak 120x120 z przodu dam rade zamontować, ale z tyłu mogę niestety wsadzić tylko 80x80. Do tego wyczytałem że lepiej wstawic wiatrak zamiast air ducta, więc mimo wiatraka w zasilaczu będzie troche mało wiatraków wydmuchujących. Możnaby też zamienić wiatrak nr 3 na mniejszy. Kombinowałem, żeby w miejscu nr 2 wstawić dwa wentylatory 80x80 ale nie wiem czy ta się na tyle okroić tą obudowę. Na karcie mam chłodzenie Zalmana, więc będzie dawać radę, a ciepłe powietrze zbierające się dookoła niej miałoby się unosic do góry i być wciągane w obieg.

Grande
komentarz
komentarz

Michal81 ma rację... za jeśli zrobisz to wg pierwotnego projektu to będziesz miał 3 wiatraki wydmuchujące (120x120, 2 razy 80x80) z frontu jeden wdmuchujący 120x120 a zamiast airducta 80x80. Żeby zrobić dobry przeciąg musisz mieć mniej więcej tyle samo wdmuchujących co wyciągających.

Możesz się pobawić i trochę zmodyfikować boczną ściankę (nawiercić otwory i zamiast 80x80 wstawić 120x120) w miejscu 3 zamiast 120x120 dać 80x80 wydmuchujący i będzie tak:

Wdmuchujące: 2 razy 120x120

Wydmuchujące 3 razy 80x80

I powinno być ok - zakładając, że wiatraki mają zbliżoną wydajność.

wg mnie jesli dasz za duzo wiatrakow, powietrze bedzie sie tylko mieszac, a nie przelatywac przez obudowe.

Z tym to nie do końca tak jest.... odpowiednia ilość wiatraków właśnie zapewni przewiew. Gdyby wrzucił np 2 120x120 nadmuchowe i jeden 80x80 wyciągający to by się właśnie powietrze tylko mieszało. ;)

ambas
komentarz
komentarz

Najlepiej przerób tą obudowę:

-Powiększ miejsce z tyłu na przynajmniej 92mm a jak sie da to na 120mm

-Wytnij dziurę na górze obudowy (tzw. komin) pomiędzy zasilaczem a koszykami od napędów i zamontuj tam wentyl wydmuchujący powietrze

-jak się zmieści mozesz na bocznej ściance umieścić wiatrak a na nim air duct, wtedy coller procka będzie miał "świerze" powietrze \

-120mm na front.

ignismare
komentarz
komentarz

Uu fajny rysunek gz za talenty artystyczne:-)

U mnie obudowa http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DN

Fajne chłodzenie +tuba wentylacyjna zewn- procek + 2 radiatory dodatkowe i chlodzenie na kosci dual ram i powiem, ze czasem goraco jest...

w obudowie:-)

Polecil mi ta obudowę wraz z rozmieszczeniem chlodzenia koles, u ktorego oddawalam komputer do serwisu , ktory z koleji znalazlam na www.favore.pl

Poki co nie grzeje sie az tak, chociaz jak odpalam fear...to czasem zresetuje sie komputer- ale to kwestia tego, ze po prostu procek wariuje, za duzo procesow;-)

pozdrofki

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.