x-kom hosting

[Rozwiazany]Instalacja prog. na Ubuntu?

MegaPiksel
utworzono
utworzono

Witajcie. Mam pytanko, ponieważ prędzej używałem i Linuxa i WinXP pingwinka używałem tylko do surfowania po necie. Teraz został mi tylko Linux i mam kilka pytań. Jak zainstalować programy pod Ubuntu 7.05 - opiszcie to jak przedszkolakowi. Znalazłem parę opisów instalacji, ale nie mogę znależć KONSOLI - gdzie to jest?? Skąd mogę ściągnąć kodeki do odtwarzania filmów i pluginy do FF?? Oczywiście pod Linux-a. Co warto jeszcze zainstalować??

Demerzel
komentarz
komentarz

W Ubuntu pod X-ami masz program Synaptic do instalowania pakietów. Pod konsole powinno przejść jak wciśniesz ALT+Ctrl+F1, Od F1 do F6 powinny być konsole na F7 będą X. Konsola to tryb tekstowy w menu powinna być możliwość go uruchomić nie opuszczając X-ów. Zaglądnij na tą stronę http://monkeyblog.org/ubuntu/installing/#i...g_with_terminal.

acallk
komentarz
komentarz

Synaptic jest opcjonalnie , możesz sobie go toinstalowac , standardowo jest apt-get mi nawet dobrze służył , wchodzisz sobie na ubuntu.pl , szukasz tam działu o repozytoriach , czytasz sobie jak je dodać i dodajez je , potem otwierasz apt-get'a albo synaptica , w wyszukiwanie wpisujesz nazwe programu albo coś co go charakteryzuje (np. szukasz odtwarzacza dvd to wpisujesz multimedia albo dvd :) ) to tyle , możesz jeszcze instalować sciągnięte programy ale odradzam jeżeli jeseś słaby na linuxie :)

Zarov
komentarz
komentarz
Pod konsole powinno przejść jak wciśniesz ALT+Ctrl+F1, Od F1 do F6 powinny być konsole

Wystarczy włączyć Terminal czy Konsole...

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Dodaj odpowiednie wpisy z tego tematu:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1591

I działaj.

potem otwierasz apt-get'a albo synaptica , w wyszukiwanie wpisujesz nazwe programu albo coś co go charakteryzuje (np. szukasz odtwarzacza dvd to wpisujesz multimedia albo dvd ) to tyle , możesz jeszcze instalować sciągnięte programy ale odradzam jeżeli jeseś słaby na linuxie

Bez komentarza.

MegaPiksel
komentarz
komentarz

To może nich mi ktoś po kolei fachowo wyjaśni, bo widzę, że nacie sprzeczne zdania na ten temat - Zarov - pomóż.

Zarov
komentarz
komentarz

1057790 pisz

To już będzie 3 raz w tym tygodniu.

MegaPiksel
komentarz
komentarz

To jest dla mnie czarna magia - wytłumacz mi np: wejdź do APLIKACJE-DODAJ USUŃ itd...

Aby w pełni cieszyć się zasobami pakietów dla Ubuntu plik /etc/apt/sources.list musi zostać wypełniony odpowienimi wpisami.W pierwszej kolejności otwieramy edytor, którym chcemy wyedytować plik, np.
To wyżej - z twojego linku -
plik /etc/apt/sources.list /
- gdzie to się znajduje??
Zarov
komentarz
komentarz

Podałem Ci nr gg...

Właśnie ten plik sources.list znajduje sie w /etc/apt/

MegaPiksel
komentarz
komentarz
Dodaj odpowiednie wpisy z tego tematu:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1591

I działaj.

A gdzie ja mam dodać te wpisy - gdzie wejść, zęby je dodać??

olej3232
komentarz
komentarz

Wpisz:

nano /etc/apt/sources.list

Dodaj wpisy, aby zapisać wciśnij ctrl+x następnie zatwierdź wciskając T lub Y wciśnij ENTER i będzie ok!

MegaPiksel
komentarz
komentarz

Jak wchodzę do tego pliku to jest napisane (po próbie zapisania zmian) że to jest plik tylko do odczytu. Właścicielem jest root (chociaż nie mam takiego konta) i jak chcę zmienić we właściwościach to nie ma takiej opcji (bo właśnie właścicielem jest root).

Zarov
komentarz
komentarz

Ten plik edytowaliśmy już geditem, specjalnie nie dawałem Ci nano bo zgubiłbyś sie.

sudo gedit /etc/apt/sources.list
olej3232
komentarz
komentarz

wpisz w konsoli

su -

podaj hasło root-a i dopiero wtedy to co napisałem we wcześniejszym poście!

root-a na 100% masz, bez tego konta nie linux nie istnieje, musisz znać jego hasło inaczej nic nie zrobisz!

Zarov
komentarz
komentarz
root-a na 100% masz, bez tego konta nie linux nie istnieje, musisz znać jego hasło inaczej nic nie zrobisz!

W Ubuntu i innych konto roota jest od samego początku nieaktywne, by go używać trzeba je właśnie aktywować, więc niech najlepiej używa na razie sudo do czasu aż nie pozna lepiej Linuksa.

MegaPiksel
komentarz
komentarz

To co mi podał w linku Zarov - już zrobiłem - dzięki - masz plusa. A teraz pytanko - jak wyjść z konsoli??

Znalazłem coś takiego:

Instalacja programów w dużym skrócie

Autor: Arkadiusz Bednarczyk

Pakiety RPM

Aby zainstalować pakiet RPM wpisujemy polecenie:

rpm -ivh nazwa_pakietu.rpm

użyte opcje:

-i - polecenie instalacji pakietu

-v - podaje nazwę instalowanego pakietu

-h - pokazuje postęp instalacji za pomocą znacznika #

Aby uaktualnić zainstalowany pakiet należy wydać polecenie:

rpm -Uvh nazwa_pakietu.rpm

Zastosowana tutaj opcja -U usuwa poprzednią wersję programu i instaluje nową.

Odinstalowanie programu możemy wykonać wydając polecenie:

rpm -e nazwa_pakietu.rpm

Żeby zainstalować pakiety źródłowe RPM, mające rozszerzenie *.src.rpm, należy je wcześniej skompilować poleceniem:

rpm --rebuild nazwa_pakietu.src.rpm

Po tej operacji, jeżeli nie wystąpiły jakieś błędy podczas kompilacji, powinniśmy uzyskać ( Red Hat ) w katalogu /usr/src/redhat/RPMS/i386 gotowy do zainstalowania pakiet binarny.

Pakiety DEB

Aby zainstalować pakiet DEB wpisujemy polecenie:

dpkg -i nazwa_pakietu.deb

Instalacja programów spakowanych programami tar, gzip i bzip2

Aby rozpakować dany plik musimy wydać odpowiednią komendę:

dla plików z rozszerzeniem *.tgz lub *.tar.gz odpowiednia jest komenda: tar -xvzf nazwa_pliku.tar.gz

dla plików *.tar.bz2 musimy użyć komendy: tar -xvjf nazwa_pliku.tar.bz2

Teraz możemy przystąpić do instalacji programu, wykonuje się to zazwyczaj ciągiem poleceń wydanych w katalogu ze źródłami programu:

./configure

make

make install

Przed instalacją warto jest przeczytać pliki README i INSTALL, zazwyczaj znajdujące się w katalogu ze źródłami. Można w nich dowiedzieć się ważnych informacji dotyczących programu i sposobu jego konfiguracji i instalacji.

Inne pliki instalacyjne

Czasami może się zdarzyć, że programy wymagają odmiennego podejścia do ich instalacji. Przykładem może być ostatni hit - StarOffice - udostępniany jako plik instalacyjny zakończony rozszerzeniem *.bin. W tym wypadku należy nadać plikowi możliwość uruchomienia poleceniem chmod. Zdarzają się też inne programy, które posiadają gotowe skrypty lub programy instalacyjne.

Artykuł pochodzi ze strony: Newbie - http://newbie.linux.pl

Czy te wszystkie polecania mam wpisywać do konsoli??

Zarov
komentarz
komentarz

Eee...klikasz na X w prawym górnym rogu.No tam mowa o ręcznej instalacji, czasami i tak trzeba zainstalować, Ciebie będzie interesować jedynie instalacja pakietów deb albo kompilacja ze źródeł.Ale najpierw należy wyszukać w Synapticu czy jest dany program :)

MegaPiksel
komentarz
komentarz

A gdzie jest ten Synaptic??

Sean
komentarz
komentarz

masz tam w zakładce...nie wiem w której bo dawno nie bawiłem sie linuklsem poszukaj na górze w tym pasku...napewno jest

Zarov
komentarz
komentarz

W Menu i pewnie w którejś zakładce związanej z systemem czy administratorem. Nie wiem jak to tam w GNOME jest poukładane. Poszukaj :)

MegaPiksel
komentarz
komentarz

PROBLEM ROZWIĄZANY - Teraz ja modę wam pomagać i nieraz wyręczać Zarova - masz ode mnie kilkanaście plusików.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.