x-kom hosting

Wymiana padniętej karty graficznej z Ge-Force'a 7600 GT.

Azien
utworzono
utworzono

Witam!

Jestem tutaj zupełnie nowy, w świecie komputerów czuję się raczej laikiem, a więc proszę o wyrozumiałość. Zapoznałem się z regulaminem i poradami odnośnie formy zapytania, ale jeżeli nie dostosuję się do wszystkiego - proszę mi wybaczyć. Tym bardziej, że pisze mi się w tym momencie niezwykle trudno - obraz odmawia posłuszeństwa.

Parę dni temu wysiadła mi "wizja". Próba instalowania sterowników grafiki, zmian ustawień systemu i inne spaliły na panewce. Inne fora doradziły mi, że objawy, które obserwuję (masa różnokolorowych kropek na wszystkich etapach uruchamiania komputera, teraz też ledwo widzę okienka i litery pośród tej palety barw), są typowe dla spieprzonej pamięci na karcie graficznej.

Mam tę kartę już ponad 4 lata, na gwarancję nie mam co liczyć, więc pozostaje mi zakup nowej karty. W zupełności wystarczył mi ten GeForce (7600GT, 256MB GDDR3, 128 bit), bo nie grywam w jakieś ultra-nowości, wymagające komputerów-szaf, a na filmy DVD wystarczała.

I stąd pytanie - czy warto kupować jednakową, szukając gdzieś na Allegro, czy może jednak lepiej kupić nowocześniejszą/lepszą/łatwiej dostępną? I jaką dokładnie? Nie pogardzę lepszym sprzętem, ale też nie chciałbym wywracać do góry nogami reszty "flaków" komputera, ani mojej kieszeni.

Myślę, że nie chciałbym wyjść powyżej 200 złotych (jeżeli nic za to nie dostanę, dajcie znać, podając, co wzamian). Sprzęt:
Płyta główna: MSI K9N Neo
Procesor: AMD Athlon 3500+ 64
RAM: 2GB 800MHz
Zasilacz: 350W Feel II-350ATX

Z góry dzięki,
Azien.

Co ja mówię - najchętniej chciałbym mieć lepszą niż dotychczasowa, ale niezbyt drogą, no i pasującą raczej do reszty sprżetu. :)

pytanko
komentarz
komentarz

Proponuje 8600GT - jest to nastepca 7600GT, karta nieco wydajniejsza z nowsza architektura i obsluga DX10. Do obecnego procesora bedzie wystarczajaca. Ewentualnie mozesz pomyslec nad 7900GS. Gdybys w przyszlosci jednak myslal o wymianie procka na mocniejszy, dwurdzeniowy (Twoja plyta spokojnie obsluzy dwurdzeniowe, takze koszt wymiany bylby bardzo niski) to mozesz pomyslec o zdecydowanie mocniejszych grafikach czyli np 9600GT, HD3850, HD3870. Zasilacz jest dosc niskiej jakosci przydaloby sie go wymienic, szczegolnie jakbys odczuwal problemy ze stabilnoscia lub resety to to bedzie na 99% wina zasilacza. Mialem kiedys identyczny przez prawie 2 lata i czasami sprawial problemy (szczegolnie pod duzym obciazeniem).

Gość
komentarz
komentarz

Koniecznie przed wymianą grafiki wymień zasilacz i poczytaj to: http://www.techfanatyk.net/zmien-zasilacz-przezornosc-czy-psychoza/

Azien
komentarz
komentarz (edytowane)

Wow, dzięki za błyskawiczną odpowiedź! :)

[quote name='pytanko' timestamp='1296715164' post='1189773']
Proponuje 8600GT - jest to nastepca 7600GT, karta nieco wydajniejsza z nowsza architektura i obsluga DX10. Do obecnego procesora bedzie wystarczajaca. Ewentualnie mozesz pomyslec nad 7900GS. Gdybys w przyszlosci jednak myslal o wymianie procka na mocniejszy, dwurdzeniowy (Twoja plyta spokojnie obsluzy dwurdzeniowe, takze koszt wymiany bylby bardzo niski) to mozesz pomyslec o zdecydowanie mocniejszych grafikach czyli np 9600GT, HD3850, HD3870. Zasilacz jest dosc niskiej jakosci przydaloby sie go wymienic, szczegolnie jakbys odczuwal problemy ze stabilnoscia lub resety to to bedzie na 99% wina zasilacza. Mialem kiedys identyczny przez prawie 2 lata i czasami sprawial problemy (szczegolnie pod duzym obciazeniem).
[/quote]

Rozumiem. Gdybym w takim razie zdecydował się na 9600GT, to jaki procesor i zasilanie mógłbym do tego wrzucić? I jaką pamięć na tej karcie (512MB, czy 1GB)? Nie wiem zwyczajnie, ile może udźwignąć moja płyta główna.
Czy będę potrzebował jakiegoś lepszego chłodzenia? Czy może do procesorów są dorzucone odpowiednie "wiatraczki"? Wybaczcie że każę się tak prowadzić za rączkę, ale bardzo trudno mi w tej sytuacji przeczesywać internet.

Przeczytałem, choć z trudem, artykuł o zasilaniu, dziękuję. :)

EDIT: http://allegro.pl/zasilacz-ocz-stealthxstream-2-400w-80-od-ss-fvat-i1424199398.html - czy na przykład to spełniłoby wymogi? Jest na liście "tych lepszsych producentów", a i nienajdroższe.

pytanko
komentarz
komentarz (edytowane)

Ten zasilacz bedzie dobry, mozesz tez poszukac tanszego uzywanego fortrona kolo 400 czy 450W za znacznie mniejsze pieniadze. Co do 9600GT to wystarczy w zupelnosci 512MB, 1GB jest niepotrzebne. Szukaj na allegro w komputery>podzespoly bazowe>procesory>procesory amd>athlon64 x2 am2. Kazdy bedzie dobry dla Ciebie gdyz ta plyta bez problemu obsluguje te procki, im wyzsze oznaczenie tym lepiej. Najlepiej jakbys wyszukal 2x2.6 albo 2x2.8 bo nie sa tak bardzo drogie jak te najszybsze modele.

Nie potrzeba zadnego specialnego chlodzenia, po prostu kupujesz procek, zdejmujesz pokrywe, zdejmujesz chlodzenie i wyjmujesz stary procek. Pozniej zmyj z chlodzenia resztki starej pasty, zamontuj nowy procesor dwurdzeniowy, naloz na niego niewielka ilosc pasty termoprzewodzacej i zamontuj wszystko i tyle. Stary procesor mozesz sprzedac na allegro czyli sama wymiana naprawde nie wyjdzie Cie drogo a zysk wydajnosciowy podczujesz duzy.

Azien
komentarz
komentarz

Dzięki. :)

Czyli zasilanie w granicach 400-450 W, tak?
Gdzie można dostać taką pastę, poza Allegro, na której jest dosyć droga, jak na jednokrotne wykorzystanie?

karol12049
komentarz
komentarz

Zasiłka Fortrona 400/450w. A paste mozesz kupic chyba w każdym sklepie komputerowym... ;)

Azien
komentarz
komentarz (edytowane)

Szukałem, ale niewiele jest tych Fortronów na Allegro o wystarczającej mocy, a żadne bez wyraźnie niższej ceny.

Załóżmy w takim razie, że ściągnę GeForce'a 9600 GT 512MB DDR3, procesor AMD Athlon 64 X2 5000+ (2x2,6GHz) - płyta główna (MSI K9N Neo) i zasilacz 450W (załóżmy ten OCZ) dadzą spokojnie radę? A przy procku 2x2,8 (może jeszcze taki dorwę)?

Inne fora już porządnie namieszały mi w głowie, może za bardzo daję się porwać fantazji, ale... może lepiej GF 9800 GT albo 8800 GT? Czy to już zbytek łaski? ;)

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='Azien' date='04 luty 2011 - 19:49' timestamp='1296845468' post='1191056']
dadzą spokojnie radę
[/quote]
Dadzą ale procek przydałby się lepszy (ok 3GHz) Przy 8800GT/9800GT procek 3,2GHz byłby wskazany.

Azien
komentarz
komentarz

[quote name='puciek' timestamp='1296846086' post='1191066']
Dadzą ale procek przydałby się lepszy (ok 3GHz) Przy 8800GT/9800GT procek 3,2GHz byłby wskazany.
[/quote]
Wskazany, to znaczy będą jakieś wyraźne ubytki w poprawnym działaniu, czy zwyczajnie jest bezpieczniej? To jednak spora różnica w cenie.

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='Azien' date='04 luty 2011 - 20:17' timestamp='1296847140' post='1191082']
będą jakieś wyraźne ubytki w poprawnym działaniu
[/quote]
Pewnie że tak, spadek fps w grach. Tu masz dobry test GPU vs CPU z wykorzystaniem karty 8800GTX czyli skalowanie procka http://twojepc.pl/artykuly.php?id=gpu_vs_cpu_gtx

Azien
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='puciek' timestamp='1296848483' post='1191102']
Pewnie że tak, spadek fps w grach. Tu masz dobry test GPU vs CPU z wykorzystaniem karty 8800GTX czyli skalowanie procka http://twojepc.pl/artykuly.php?id=gpu_vs_cpu_gtx
[/quote]
Rozumiem, dzięki.
Gdzieś czytałem, że 8800 i 9800 to to samo, tylko producent naciąga klientów na droższy i nowszy, ale nie dający nic więcej 9800. Prawda to?

Gość
komentarz
komentarz

Niekoniecznie. Jeżeli chodzi tylko o modele 8800GT i 9800GT, to tak http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/GeForce_9800GT__czyli_sezon_na_farbowanego_lisa-794/strona/1862.html To są takie same karty. Ale ogólnie 9800 jest lepszą grafą od 8800.

Azien
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='puciek' timestamp='1296850011' post='1191128']
Niekoniecznie. Jeżeli chodzi tylko o modele 8800GT i 9800GT, to tak http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/GeForce_9800GT__czyli_sezon_na_farbowanego_lisa-794/strona/1862.html To są takie same karty. Ale ogólnie 9800 jest lepszą grafą od 8800.
[/quote]
Dzięki. Ja chyba jednak zostanę przy 9600, z kolei nie wiem, czy producent ma jakieś znaczenie - jest ich masa, większość nic mi nie mówi, a boję się, żeby nie kupić karty firmy "Karta".

I jakie właściwie znaczenie mają te skróty typu: GT, GS, GTS, GTX. 4 lata temu, kiedy kupowałem swoją 7600, spotykałem się tylko z GS i GT. Dziś nawet odkryłem GSO!

pytanko
komentarz
komentarz (edytowane)

Ogolnie GTX>GTS>GT>GS ale sa od tego wyjatki, czasem nvidia potrafila ladnie namieszac, np 8800GTS ten stary jest duzo slabszy od 8800GT. 9800GT mozesz wziac ale po prostu przy slabym procku bez OC np 2 x 2.4 bedzie ograniczana czyli bedzie w niektorych grach dzialac tak samo jak 9600GT mimo ze jest sporo mocniejsza. Jak masz duzy monitor i kaske to mozesz wziac 9800GT. 8800GT to jest to samo tylko ciut nizsze zegary ale sa bardziej awaryjne takze lepiej sobie je opusc.

Azien
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='pytanko' timestamp='1296852819' post='1191189']
Ogolnie GTX>GTS>GT>GS ale sa od tego wyjatki, czasem nvidia potrafila ladnie namieszac, np 8800GTS ten stary jest duzo slabszy od 8800GT. 9800GT mozesz wziac ale po prostu przy slabym procku bez OC np 2 x 2.4 bedzie ograniczana czyli bedzie w niektorych grach dzialac tak samo jak 9600GT mimo ze jest sporo mocniejsza. Jak masz duzy monitor i kaske to mozesz wziac 9800GT. 8800GT to jest to samo tylko ciut nizsze zegary ale sa bardziej awaryjne takze lepiej sobie je opusc.
[/quote]
W takim razie chyba w ogóle mogę sobie darować 9800/8800, bo mam standardowy monitor 2048x1024. :) Jeden dylemat załatwiony.
No cóż, nie pozostaje mi nic innego, jak zapolować na 9600GT i jakiś przyzwoity zasilacz.
A propos jeszcze zasilacza - 400W udźwignie ten zestaw, czy lepiej skupić się na 450? Gdzieś czytałem w "wymaganiach" (pierwszy raz takie widziałem na oczy, może to jakaś ściema) 9600, że niezbędny jest zasilacz 450W. Coś w tym może być?

I jeszcze chętnie dowiem się, jak to jest z tymi producentami grafiki - nie przejmować się, że kupuję tańszą kartę np. Galaxy albo Palit, zamiast Gigabyte?

EDIT:
Co to znaczy "procesor bez OC"?

pytanko
komentarz
komentarz

OC - overclocking czyli przetaktowanie. Bez OC czyli bez podnoszenia taktow = na standardowych zegarach. Dobre 400W w zupelnosci wystarczy tutaj.

Azien
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='pytanko' timestamp='1296856235' post='1191269']
OC - overclocking czyli przetaktowanie. Bez OC czyli bez podnoszenia taktow = na standardowych zegarach. Dobre 400W w zupelnosci wystarczy tutaj.
[/quote]
To fajnie, kolejna oszczędność. :)

A jak z tymi producentami? :P To jakieś tabu?

EDIT: Czy to zda egzamin:
http://allegro.pl/zasilacz-modecom-premium-400-okazja-i1439111437.html
Jest na liście tanich, a przyzwoitych, którą ktoś umieścił w tym wątku jakiś czas temu. Jest tego masa na Allegro i faktycznie w niezłej cenie.

icam87
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak kolego zasilacz który podałeś jest na liście renomowanych zasilaczy ale czy nie lepiej jest mieć zapas mocy ?? [url="http://allegro.pl/modecom-mc-500atx-2-0-pfc-500w-i1429334992.html"]ModeCom MC-500w[/url] to spokojnie poradzi Ci procesor 4-rdzeniowy + osprzęt (w przypadku późniejszych modyfikacji )a co do grafiki proponuje jednak 9800 dużo więcej nie wydasz a wydajność uzyskasz ok 20%
Podam przykład mojej karty 9800 gt (gigabyte) są to taktowania przypisane przez producent
karta Gygabyte względem oryginalnej firmowanej NV
GPU:.......740 MHz.........................................600 MHz
Sharder:...1850 MHz.....oryginalne taktowania NV -- >......1500 MHz
Memory:.....900 MHz.........................................900 MHz

Ale wyboru musisz sam dokonać my jesteśmy jedynie po to aby naprowadzić Cie na odpowiednią drogę

A co do producentów kart graficznych przykład masz powyżej. producenci zmieniają częstotliwości oryginalnych taktowań karty, wymieniają chłodzenie itd.

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='icam87' date='05 luty 2011 - 07:54' timestamp='1296889007' post='1191350']
Tak kolego zasilacz który podałeś jest na liście renomowanych zasilaczy
[/quote]
W którym miejscu? Nie kupuj żadnego Modecom'a oprócz serii MC-350, MC-400, MC-500 oraz serii volcano. Premium to to samo co feel.

icam87
komentarz
komentarz

Co do FEEL 1 i FEEL 2 zgadzam się. co do serii FEEL 3 mam inne doświadczenia ale jesteś "Emeryt ForumPC" wiec i tak nie wygram..
Po 2 nie mamy się tu kłócić tylko doradzić.. ja doradziłem [url="http://allegro.pl/modecom-mc-500atx-2-0-pfc-500w-i1429334992.html"]MC-500 w[/url]

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='icam87' date='05 luty 2011 - 10:52' timestamp='1296899640' post='1191399']
co do serii FEEL 3 mam inne doświadczenia
[/quote]
Doświadczenia są owszem różne. Modecom Feel 3 500W nie radził sobie z Radeonem 2900Pro mając niby 320W na linii 12V, a MC-350 mający tylko 300W na 12-stce obsługiwał go bez problemu. Dziwne. Moc serii Feel jest naprawdę wątpliwa i nie polecam tej serii nikomu, bo może się rozczarować. Poza tym nie widziałeś zapewne tej zasiłki od środka. Powiem szczerze, że za bardzo to się ona nie różni ani od serii I ani od II. I wiem, że w necie krążą różne opinie na temat niby poprawionej trójki, że nie jest aż tak zła jak I i II. Racja, aż tak zła nie jest, ale ja nie chciałbym tego ryzykować. Dla mnie każdy Feel to tylko Feel. Mało tego Logic to też ta sama kiepska seria!

icam87
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='puciek' timestamp='1296900464' post='1191414']
Modecom Feel 3 500W nie radził sobie z Radeonem 2900Pro
[/quote]
Radzi sobie nawet z 9800GX2 + Q6600 4x @3.2 GHz (testowałem)
Ale owszem nikogo do niczego namawiał nie będę.. sam osobiście staram się testować zasilacze. jak dotąd z modelem feel 3 nie miałem problemu..
Wydaje mi się ze za bardzo odbiegamy od tematu tego postu.

Reasumując :
1: co do zasilacza ModeCom MC-500w
2: grafika 9800gt (najlepszy stosunek cena/wydajność )

jaro1370
komentarz
komentarz

[quote name='icam87' date='05 luty 2011 - 11:14' timestamp='1296900988' post='1191422']
Radzi sobie nawet z 9800GX2 + Q6600 4x @3.2 GHz (testowałem)
[/quote]

Chyba jak w nic na tym nie grałeś a tylko przeglądałeś internet albo pulpit. No i ciekawe długo działał z tym 9800GX2 pobierającym 210w i q6600 po oc który pobiera około 110w :o no i oczywiście jeszcze dyski i pare innych pierdół co pobierają moc zasilacza. Czyli ta niby jego linia 12V mająca rzekomo 320W, została przekroczona. Bardzo ciekawy jestem jak to działało i długo :o

icam87
komentarz
komentarz (edytowane)

Sprawdź przekonasz się... Nie sprawdzisz nie będziesz wiedział.. fell 3 przeżył i uciągnął 9800GX2 + Q6600+ 1TB HDD.. a teraz pracuje pod p4 Q 4.4 i 9800gt @ ( gigabyte) 1TB HDD

aha mówiąc o poborze 210W kierujesz się wyłącznie definicjami zaciągniętymi z jakiegoś forum ?? ja miałem inne wyniki

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.