x-kom hosting

Bateria BIOSu padła. Kilka pytań co do jej wymiany.

JackNigga
utworzono
utworzono

Witam.
Od kilku dni zaobserwowałem dziwne zachowanie systemu Windows przejawiające sie tym, iż na przykład zegar systemowy samoistnie się przestawia. Kiedy włączałem komputer po uprzednim, tymczasowym odłączeniu go od zasilania, zegar późnił się w zależności od długości czasu na jaki wył odłączony od prądu.
Zorientowałem się że to wina baterii BIOS'a która zapewne jest już na wyczerpaniu. Stąd kilka moich pytań do znających ten temat forumowiczów:
* Jaką baterię mam wybrać? Jaka firma jest najlepsza? Moja płyta główna to A-Trend ATC-6240. Jest to dość stary komputer.. ;)
* Jak szybko (w sekundach / minutach) musi trwać czas wymiany baterii, aby nie zresetowały się wszystkie ustawienia BIOS'a?
* Czy słaba bateria BIOS'a mogła być odpowiedzialna za komunikat przy starcie systemu o treści: "Błąd ochrony systemu Windows. Uruchom ponownie komputer"?

Pozdrawiam i proszę o pomoc!

antos
komentarz
komentarz

Każda firma baterii jest dobra :D Jest to zwykła bateria CR 2032, którą można kupić u zegarmistrza, czy na targu w granicach 3 zł. Nie jest ważne jakiej jest firmy i jakiej będzie płyty. Wymiana może trwać tyle ile potrzebujesz czasu. Skoro jest już tak słaba, że nie komp nie pamięta godziny to jes t to bez znaczenia, bo i tak po każdym uruchomieniu tracisz wszystkie ustawienia, a wyjęcie nawet na sekundę powoduje reset wszystkich ustawień.
Co do komunikatu to nie wiem, wymień baterię, bo kosztowne to nie jest i napisz czy zniknął.

JackNigga
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki za odpowiedź! OK, przejdę się do zegarmistrza, wymienię tę wyczerpaną bateryjkę i zobaczymy jak będzie dalej.
Mam tylko jeszcze takie pytanie natury technicznej - jak ją wyjąć z płyty głównej? Zwyczajnie podważyć? Nie chcę tu niczego uszkodzić...

antos
komentarz
komentarz

Bateria ta jest okrągła. W każdej płycie głównej z którejś strony wystaje takie ucho z zaczepką, delikatnie je odginasz i bateria sama wyskoczy. Zresztą jak to obejrzysz to na pewno sam załapiesz co i jak. Wsadza się ją jeszcze prościej. Trzeba przypasować i z wyczuciem nacisnąć na środek. Nie mów tylko u zegarmistrza, że to do biosu do płyty głównej bo może niezałapać o co chodzi, powiedz, że chcesz baterię CR 2032

JackNigga
komentarz
komentarz

[quote name='antos' timestamp='1287953767' post='1108291']
Bateria ta jest okrągła. W każdej płycie głównej z którejś strony wystaje takie ucho z zaczepką, delikatnie je odginasz i bateria sama wyskoczy. Zresztą jak to obejrzysz to na pewno sam załapiesz co i jak. Wsadza się ją jeszcze prościej. Trzeba przypasować i z wyczuciem nacisnąć na środek. Nie mów tylko u zegarmistrza, że to do biosu do płyty głównej bo może niezałapać o co chodzi, powiedz, że chcesz baterię CR 2032
[/quote]

OK, dzięki wielkie za rady! Tak właśnie zrobie :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.