x-kom hosting

Jak bardzo mogę rozbudować laptopa?

pumba91
utworzono
utworzono

Hejka!

Mam w laptopie dysk 2,1GB. Jaka największa pojemność dysku może do niego wejść?

Laptop to IBM ThinkPad.

pozdro

dar55
komentarz
komentarz

jaką se wymarzysz, 10,20,60,160,200 od wyboru do koloru, jedynie musisz wiedzieć jaki masz interface i tyle , ceny od 150-5700 :D

pumba91
komentarz
komentarz

heh... nie byłbym tego taki pewien...

http://www.forumpc.pl/viewtopic.php?p=114063

tu mi napisano, że co najwyżej 8,4GB...

Gość
komentarz
komentarz

pumba91, Napisz jaki to ThinhPad! Było wiele modeli tego laptopa.

pumba91
komentarz
komentarz

9547

[ Dodano: 2007-08-13, 21:44 ]

thingpad 9547

Demerzel
komentarz
komentarz

Znalazłem taką stronkę wystarczy wybrać co Cię interesuje. Wygląda na to że dysk max 20GB.

dar55
komentarz
komentarz

bzdury panowie , wkłada jaki tylko chce , niby czym miałobybyc ograniczone ?

Demerzel, na stronie podanej jest i 30 gb

pumba91
komentarz
komentarz

ok. dysk nawet 30GB. ale czy musi to być oryginał IBMa czy może być kupiony na allegro? bo tego z tej stronki (wielkie dzięki za adres) nie będę przecież kupował... :D

dar55
komentarz
komentarz

pumba91, dysk to dysk nie ma znaczenia jakiej firmy (poza jakością)

pumba91
komentarz
komentarz

aha. rozumiem. idę na allegro szukać towaru :>

choć tak myślę teraz... czy modernizacja tego kompa się opłaca?

dar55
komentarz
komentarz

raczej nie , widziałem drugi twój post ze specyfikacją , nie ładuj kasy

pumba91
komentarz
komentarz

właśnie też tak myślę...

ale na allegro muszę kupić USB na PCMCIA - nie ma bata! chcę coś z PCta na laptopa wrzucić, to muszę to na CD nagrywać. a tak na Pendrivea wrzucę i git! :D

Gość
komentarz
komentarz
bzdury panowie , wkłada jaki tylko chce , niby czym miałobybyc ograniczone ?

dar55, Pojemność dysku jest zawsze ograniczana przez możliwości chipsetu płyty głównej! Nie pomyślałeś o tym? Ja mam laptopa p90 i max to 8,4Gb, W stacjonarnych kompach z pentiumem (jedynką) chipsety mogły obsługiwać albo do 8,4GB albo do 32GB (dlatego część dysków 40GB miało zworkę zmniejszającą pojemność do 32Gb), następnym ograniczeniem jest pojemność 137GB. pumba91, Ma szczęście i dobrze, że podał model laptopa.

dar55
komentarz
komentarz

pumba91, tutaj masz fajne małe cudeńko http://www.idg.pl/ftp/pc_15288/Intel.Chips...ility.3.22.html

puciek, warto pociągnąć temat dla potomnych więc:

skoro archaizmy mają ogranicznie do 32 gb -> a jakby postawić dysk np 3 partycje primary i każda po 32 ? może widzieć wszystkie trzy ?

Gość
komentarz
komentarz

dar55, Nic nie da stworzenie partycji. To są ograniczenia BIOS'u - sprzętowe. Miałem płytę pod pII i po wsadzeniu dysku pow.32Gb zawiesza się przy samym starcie i nie wykrywa dysku!

Demerzel
komentarz
komentarz
bzdury panowie , wkłada jaki tylko chce , niby czym miałobybyc ograniczone ?

Demerzel, na stronie podanej jest i 30 gb

Jeżeli tam jest 30GB to 30GB nie zauważyłem. Niemożna włożyć dowolnego dysku. Słyszałeś dar55 o czymś takim jak bariery na 504MB 2,2GB 8GB 32GB? Jak nie to nie wprowadzaj innych w błąd. Sam kiedyś uniknąłem wpadnięcia na barierę 32GB dzięki testowi z dyskiem kolegi który miał 40GB i nie poszedł.

dar55
komentarz
komentarz

więc tak, troszkę mnie temat męczył "że się nie da" ludzie to bestie i kombinują , poza kontrolerami (w lapku nie wchodza w grę ) jest coś takiego jak flashowanie biosa http://wims.rainbow-software.org/

i jak widać na załączonym obrazku zawsze coś można zrobić , no chyba że kłamią :)

Demerzel
komentarz
komentarz

Dar55, zacytuje fragmenty o omijaniu barier. "Wyjście poza barierę 8GB nie jest możliwe bez poszerzania kanału informacyjnego przerwania INT13h". Jak widzisz tej bariery Aktualizacja BIOS-u nie ominie. Rozwiązanie zaproponowane przez Phoenix zwie się "Enhanced BIOS Services. Interesująca nas bariera 32GB "...dotyczy programów BIOS datowanych przed 1 czerwca 1999.". Ciekawe jaką płytę z jakim BIOS-em ma ten IBM. Jeżeli niema do niego aktualizacji rozwiązującej ten konkretny problem powyżej 32GB nie podskoczy.

Gość
komentarz
komentarz

Disk Manager rozwiązuje problem programowo! Moja płyta nie wykrywała dysku. Linux także radzi sobie z takimi problemami ale również tylko natury programowej. W moim przypadku żaden dysk powyżej 32Gb nie będzie obsługiwany, a nowego biosu do płyty nie ma i nie będzie. Problem tkwi w kontrolerze HDD na płycie głównej.

Demerzel
komentarz
komentarz

Dar55, probujesz na silę udowadniać że można założyć dysk każdych wielkości. Uważasz że na płycie głównej na której chodzi dysk 32GB automatycznie i zawsze pójdzie dysk 60GB. Czy analogicznie do tego uważasz że każdy człowiek który jest wstanie unieść 30Kg jest wstanie unieść 60kg?(na przykład wycisnąć takie sztangi) Podobnie jest z płytami głównymi i procesorami kupowane w tym samym okresie np. P5B i P5B Delux (jak mnie pamięć nie myli. Jedna ma FSB 1066MHz druga niema takich szybkości co się przekłada na dostępne procesory. Dość jasne przykłady? Tak samo jest z tymi dyskami. Niektóre płyty główne sobie poradzą innym nic nie pomoże.

pumba91
komentarz
komentarz

No, Panowie, ładnie temacik się rozkręca :>

Ciekawe jaką płytę z jakim BIOS-em ma ten IBM

Po weściu do Easy-setup (to chyba nie BIOS :/ ) i kliknięciu Config, potem na SystemBoard, wyskakują mi takie dane:

Model/Submodel/Revision FC/01/00

Power mangament version 1.43

BIOS version 1.56

Video version 1.00

Setup version 4.09

Slave controller version 1.11

Zaś zaraz po wejściu do Easy-Setup widzę takie coś:

BIOS part number, Date 97H4087, 05/21/98

System-until serial number 9547U9C78AHXF9

System board serial number 1MY1J1440B7

Microprocessor Pentium(**) Processor

** Trademark of Intel Corporation.

dar55
komentarz
komentarz

Demerzel, chyba nie czytasz wszystkich wypowiedzi lub selektywnie przecież wcześniej napisałem że "warto pociągnąć temat dla potomnych... " ,

po zagłebieniu się w temat i przekopaniu netu stwierdzam że jest to pewnego rodzaju problem , zanikający ale jest , wieć chyba warto go rozważyć na wszystkie możliwe kombinacje ? nieprawdaż ?

Demerzel
komentarz
komentarz

Dar55, przeczytałem ten fragment. Uważam temat za bezcelowy chyba że zamierzasz zrobić listę płyt sprzed 1 czerwca 1999 które mogą obsługiwać dyski większe jak 32GB.

Pumba91, sprawdzając to co napisałeś wyżuciło mi coś takiego. Przede wszystkim ludzie zacznijcie szperać w googlach. Jest tam wzmianka o wsparciu dla dysków 5GB w aktualizacji BIOS-u v2.0. Poczytaj zobacz co tam ciekawego znajdziesz. Nie przyglądałem sie temu dokładnie.

pumba91
komentarz
komentarz

Demerzel, dam sobie spokój z tym laptopem... Do grania w pasjansa wystarczy... :P

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.