x-kom hosting

Wpływ CAS na szybkość pamięci RAM

Demerzel
utworzono
utworzono

Witam wszystkich. Mam takie pytanko dwie pamięci na 533MHz jedna z CAS: CL 5 druga CL 4. Jak policzyć zysk w szybkości z takiej różnicy między pamięciami. Widziałem kilka wyliczeń dla różnych pamięci ale poza tym konkretnym przypadkiem może ktoś zna wzór którym łatwo można to policzyć.

//Ort

//Przemek

Przemek
komentarz
komentarz

A jakiego masz proca ?

Demerzel
komentarz
komentarz

Mowa o laptopie nie mam go pod ręką Pentium jakieś 1,8GHz. Interesuje mnie sam wzór. Testując kiedyś SDRAM programem Memtest zauważyłem że zmiana CAS o jeden w BIOS dała sporą różnice w przepustowości pamięci. Chciałbym to umieć wyliczyć.

Przepraszam za błąd.

Przemek
komentarz
komentarz

Szczerze to zwiekszenie przepustowosci o 0.5 czy 1.0 nie jest zauwazalne.

Mysle tutaj o inwestycji w nowa pamiec.

Jesli roznica w cenie nie jest kosmiczna to mozna dolozyc do szybszych pamieci.

tazman
komentarz
komentarz

Im mniejsze opóźnienie pamięci tym krótsze timingi tym krótszy/szybszy zapis odczyt, i większa wydajność.

Demerzel
komentarz
komentarz

Wszystko to wiem. Nie zgadzam sie do końca ze nie zauważalna. Memtest przy zmianie o 1 pokazał sporą różnice. Na laptopie już zmieniłem tą pamięć jedna kość 1GB zamiast dwie kości 256MB i o jeden cykl szybsza. Wracam do pytania o wzór dla obliczeń.

Przemek
komentarz
komentarz

Zauwazalna roznica w tescie.

A czy Ty taka spostrzegles ?

O wzorze jako takim nie slyszalem.

Jesli jednak taki by istnial to podejrzewam ze dla kazdej pamieci bylby inny.

Demerzel
komentarz
komentarz

Żałuje iż nie mam linka do strony gdzie była obliczona różnica dla dwóch konkretnych pamięci. Nie byłem wstanie zrozumieć jak to zrobili. Komputer na którym wykonywałem ten test służy głównie Sambie i jako serwer www. Na tym to raczej IDE jest wolnym gardłem nie RAM, niestety nie bardzo miałem jak zaobserwować.

Gdyby nie było różnicy między (dla przykładu) CL 5 CL 4 a CL 3. Nie produkowali by różnych wersji nie różniły by się ceną i testy nie wykazywały by różnic w przepustowości. A że czegoś oko ludzkie nie jest wstanie zaobserwować nie znaczy że tego niema. Dla przykładu napisałem generator ciągu Fibonacciego w C++ i w C++ ze wstawką asemblera. Dołożyłem funkcje mierzącą czas wykona. Przy długim ciągu wersja z asemblerem była szybsza przy krótkim nie było różnic. Podobnie jest z tymi pamięciami.

Przemek
komentarz
komentarz

OK.

Tylko ja pisze o roznicy 0.5 - 1.0

Fakt faktem roznica na dluzsza meta jest.

Tylko chodzi o sens przeplacania za minimalnie wyzsza wydajnosc.

Czasami idzie ta wydajnosc poprawic przez OC i miec kase w kieszeni ;)

Demerzel
komentarz
komentarz

Ok.

Z tym w sumie się zgodzę czasem ceny są straszne. Osobiście uważam że lepiej podciągać staruszki niż kupować nowe komputery. Za moc najłatwiej przepłacić kupując nowe rzeczy które dopiero wchodzą. Modernizując kilku letni sprzęt lepiej kupować najlepsze dostępne dla danej płyty głównej części niż jeszcze jakieś półśrodki. A kasę można zatrzymać kupując tam gdzie kasy nie zdzierają. :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.