x-kom hosting

Naprawa uszkodzonego RAMu po burzy

Aerandir
utworzono
utworzono

Mam problem: posiadam 2 kości GOODRAM GR400D64L3/1G DIMM DDR 400MHz PC-3200, w sumie 2gb. Otóż robiłem sobie projekt w after effects, aż tu nagle zaskoczyła mnie burza. Zacząłem go zapisywać i przy 90% gdzieś niedaleko uderzył piorun. PC dostał zwiechę na powiedzmy 4 sekundy po czym wyszkoczył mi błąd od after effects "After effects has crashed" i jakieś tam teksty typu "we are sorry", "please inform us" od producenta. Po zamknięciu programu dostałem errora "Visual C++ Runtime error" (chyba tak nie jestem pewien) dotyczącego lokalizacji C:\Program Files... Okienka nie mogłem rozszerzyć, więc nie znam dokładnego położenia, ale myślę, że wskazywało ono na pliki After Effects, jako że error wyskoczył po jego zamknięciu. Wyłączyłem kompa na czas burzy, a potem na dzień dobry dostałem errora:
http://img195.imageshack.us/img195/1301/errorxwt.jpg
(jak widać na dole, error był od ATI, ale nie wiem co o tym myśleć, bo w końcu wskazywał on na jakiś plik a nie na sprzęt... Chociaż ja jestem strasznym laikiem)
Kilka razy (ponieważ after effects był instalowany niedawno i chciałem znaleźć punkt "przed burzą a po instalacji") przywracałem system. Takiego punktu nie znalazłem, więc przywróciłem na dzień przed burzą. Niestety, przywitał mnie ten sam error.

Jako, że już kiedyś witały mnie podobne errory, wiedziałem, że przyczyną może być uszkodzony RAM (już raz go wymieniałem). Nie chciałem znowu wołać informatyka, dlatego sam poszukałem na necie programu do sprawdzenia sprawności RAMu. Użyłem memtest.

Oto przykładowy error:
http://img97.imageshack.us/f/memtesta.jpg/

Na jednej kości (skanowałem do około 150%) wyskoczył 1 error, a na drugiej (też do 150%)5 errorów.

Dobrze, myślę, że wystarczająco opisałem problem. Teraz maje pytanko: czy mogę jakoś naprawić ten RAM samemu? Jakoś powyłączać te uszkodzone obszary, coś poustawiać? Z góry dziękuję za pomoc

kovalc4
komentarz
komentarz (edytowane)

Troszeczkę ponawijałeś. Nie bardzo rozumiem mimo że przeczytałem kilka razy.
Jeśli wyładowania elektryczne spowodowane uderzeniem pioruna doszły do Twojego domu/bloku i do komputera. A piszesz coś o uszkodzonym ramie. O ile mi wiadomo kostka ramu jest zbudowana podobnie jak dysk. Ma swoje tzwn sektory. Jeśli jeden zostanie uszkodzony działa ona (kostka) dalej ale już nie z takimi samymi efektami. Jeśli chodzi Ci o błędy z ATI miałem taki sam problem. Odinstalowałem sterowniki i zainstalowałem je na nowo. ( proponuję przed zaczęciem jakich kolwiek prac zajrzeć do komputera i wyczyścić go od środka ;))

Edytowane przez Kovalc4
Aerandir
komentarz
komentarz (edytowane)

komputer jest czysty :P Chodzi o to, że kiedyś miałem takie same problemy i informatyk mi powiedział, że to uszkodzony RAM jest ich przyczyną. Po zapytaniu go dlaczego RAM jest uszkodzony, odpowiedział "efekt burz".
I to właśnie tym się sugerowałem przy mojej ocenie obecnego problemu. Dodatkowo utwierdziły mnie w tym te testy z memtest.

BTW. Ostatnio mam resety po powiedzmy 4h nieobciążającej komputera pracy (przeglądanie internetu itp.). Czy jest taka możliwość, że powodem tego całego (tj. tego z pierwszego posta + tego) zamieszania jest, jakimś cudem, uszkodzony windows, który pomimo przywracania się nie naprawił?

Edytowane przez Aerandir
samos
komentarz
komentarz

Poszedł ci slot na ram albo sam ram. Zeby nie pogorszyc sytuacji najlepiej udaj sie do dobrego informatyka na przeglad, bo moze sie skonczyc wymiana ktorejs czesci

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.