x-kom hosting

Problem z 6 GB RAM DDR3 - Co zrobiłem źle ?

smartfony
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Oto mój sprzęt:

Windows 7 Home Premium 64 bit

Intel Core i7 920 @ 4 GHz
Gainward GTX 285 @ 731/1601/1401 MHz
[b]OCZ 4 GB DDR3 @ 1600 MHz CL7 ( Dual Channel )[/b]
Msi x58 Pro
Caviar 1 TB
BeQuiet E6 StraightPower 600 W
Cm Elite 331


Postanowiłem, że dokupię 2 GB RAM DDR3 1600 MHz CL7. Chciałem mieć 6 GB DDR3 w Triple Channel. Pierwsze pamięci które kupiłem to te 4 GB DDR3. Pracowały one w dual channel. Dokupiłem, więc taki sam RAM z allegro. Zestaw był niepełny. Koleś sprzedał mi po prostu jedną kość w opakowaniu Dual Channel. RAM był rozkompletowany.

No tak ale na tym mi zależało. Chciałem mieć te 6 GB DDR3 i postanowiłem, że je kupię. Pamiętajcie mój stary RAM pochodzi z jednego opakowania, a ten drugi nowy również z innego.

Ok. Mam ten RAM, wsadziłem je tak jak powinny być w Triple Channel. Więc - Kość RAM odstęp, kość RAM odstęp, kość RAM odstęp. Tak jak pisało w instrukcji mojej płyty głównej.

Wydawało mi się, że będzie wszystko ok. Więc włączyłem komputer. Bios piknął, a przy ładowaniu Windowsa wszystko siadło - Blue Screen. Myślałem, że źle włożyłem RAM. Patrze, wszystko dobrze. Robiłem mnóstwo najróżniejszych kombinacji. Nie działały. [b]Co ciekawe na zrestartowanym biosie ta nowa 2 gigabajtowa kość DZIAŁAŁA.[/b]Sama działała...



Nie wiedziałem co zrobić, więc postanowiłem zasięgnąć rady informatyka. Informatyk zresetował bios i mój i7 920 4 GHz zleciał automatycznie na 2,6 GHz a RAM z 1600 na 1066.
Co ciekawe na tych ustawieniach ujrzałem pulpit z 6 GB RAM obniżonymi na 1066 i prockiem ze standardowym 2,6 GHz. Po chwili jednak znowu Blue Screen i to wszystko...

[b]Pamiętam też, że na moim podkręconym sprzęcie widziałem takie coś jak napis przy włączającym się komputerze Intel Core i7 920 @ 4 GHz i... RAM Overclocked FAILED.
[/b]


Nie wiem już co mam zrobić. Odjąłem więc kość i pracowałem na 4 GB. Okazało się, że w testach które działały dobrze, teraz wyskakują Blue Screeny, czasami programy nagle przestają działać...



W biosie ustawienia mam następujące:

FSB ze standardowego 133 na 200

Napięcie procesora zwiększyłem o 0,130 V

RAM Ratio zrobiłem na "4" aby uzyskać 1600 MHz.
[b]
Zamieszczam Wam screeny z CPU - Z[/b]

Procesor - http://img132.imageshack.us/img132/7061/procesorx.jpg

RAM - http://img4.imageshack.us/img4/3862/pamieci4gb.jpg

Napięcie RAMU zwiększyłem do 2,1 V. Na 1.9 V ( 1.9 V to niby napięcie na 1600 MHz ) po prostu się zacinały kiedy grałem w gry, bądź przeglądałem strony internetowe. Zwiększyłem napięcie i było OK.



Moja płyta MSI x58 Pro - OBSŁUGUJE TRIPLE CHANNEL 1600 MHz CL7. Więc dlaczego mój nie chciał pójść ? Dlaczego teraz na starych 4 GB z takimi samymi ustawieniami komputer jest niestabilny ? Będe próbował jeszcze dzwonić do supporu strony msi, może się czegoś dowiem.

[b]
Zależy mi na tym, abym miał tak jak miałem na procesorze 4 GHz, żebym na 6 GB RAM miał te standardowe 1600 MHz i żeby to wszystko było stabilne.[/b]





[u]Mam nadzieję, że pomożecie. Pozdrawiam - smartfony.
[/u]

bartek86
komentarz
komentarz

kupiłeś pamięci dual chanel a jak sama nazwa wskazuje pracują one parami (jedna tez będzie działać) ale trzy nie będą bo nie mają one obsługi triple chanel takie pamięci pracują potrafią pracować trójkami powinieneś kupić takie pamięci [url="http://www.morele.net/pamiec-ocz-6gb-ddr3-1600-platinum-cl7-triple-channel-3-x-2gb-ocz3p1600lv6gk-209443/"]->klik<-[/url] jak widać w nazwie pamięci widać "Triple Channel" i one są odpowiednikami twoich pamięci które masz w kompie tylko musiał byś kupić takie 3 pamięci czyli ten zestaw do którego dałem link a te co masz w kompie wyciągnąć (wyrzucić,sprzedać)

informatyk widzę z dawnych lat i mógł tego nie wiedzieć i ci trochę w biosie namieszał zrestartuj bios albo wyjmij bateryjkę z płyty głównej na parę minut przy wyłączonym kompie i włóż z powrotem przywrócą się wtedy poprzednie ustawienia biosu i powinno wszystko dobrze działać

smartfony
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak, tylko te pamięci są identyczne...

W moim mniemaniu raczej powinny działać w Triple Channel...


Poza tym - Uruchomiły się w Triple Channel,tylko że na 1066 MHz. Czyli POSZŁY. Teraz trzeba coś wykombinować żeby poszły na 1600Mhz i były stabilne...

  • 2 tygodnie później...
wojtarr
komentarz
komentarz

[quote name='bart86' date='02 czerwiec 2010 - 13:20' timestamp='1275481339' post='1030832']
wyjmij bateryjkę z płyty głównej na parę minut przy wyłączonym kompie i włóż z powrotem przywrócą się wtedy poprzednie ustawienia biosu i powinno wszystko dobrze działać
[/quote]

majstrowanie w środku włączonego kompa to nie najlepszy pomysł, masz na płycie zworkę J11 od restartowania ustawień biosu, sprawdż w manualu, a najlepiej jak pisał kolega wcześniej użyj opcji w głównym menu biosu restore deflaut settings.
pozdrawiam

djmakus
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote]Napięcie RAMU zwiększyłem do 2,1 V. Na 1.9 V ( 1.9 V to niby napięcie na 1600 MHz )[/quote]
:wtf:
jesteś pewien ze kupiłeś pamięci przeznaczone dla Core i7 LGA 1366 ?
zdajesz sobie sprawę że pamięci przy i7 920 powinny pracować na napięciu 1,65v inaczej możesz [u]uwalić procesor[/u] w którym znajduje się kontroler pamięci ?

[quote]Tak, tylko te pamięci są identyczne...[/quote]
numery seryjne naklejone na pamięciach są identyczne ?

bartek86
komentarz
komentarz

jak pamięci dual chanel mogą pracować w triple chanel przecież to nie logiczne i największa głupota jaką słyszałem

smartfony
komentarz
komentarz

A jednak się udało RAM chodzi w 6 GB DDR3 1600 MHz CL7. Pozdro dla wszystkich znawców, którzy twierdzili, że się nie uda :).

wysztus
komentarz
komentarz

Hehe to teraz napisz na przyszlosc dla innych jak to trzeba zrobic ;)

Gość
komentarz
komentarz

Udało się dobrze ale ja bym się nie ekscytował bo to (odpukać) może długo nie potrwać.

PS: Tak jak wyżej oświeć nas jak do tego doszedłeś jesteśmy niezmiernie ciekawi.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.