x-kom hosting

Nowy RAM - jaki będzie odpowiedni?

faxe
utworzono
utworzono

Witam :)
Jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o sprzęt, dlatego bardzo liczę na Waszą pomoc... Muszę dokupić nieco ramu (1G) do mojego starego gracika, bo śmiga na 256, a raczej nie śmiga tylko porusza się z prędkością ślimaka. Nie wiem jaki ram kupić. Posiadam:

Intel Celeron CPU 2.00 Ghz (2019 Mhz)
VIA VT8754 Apollo P4x400

Pomożecie??

webber
komentarz
komentarz

[quote]VIA VT8754 Apollo P4x400[/quote]To jest nazwa chipsetu, a nie model płyty głównej.
Dokładną nazwę mobo znajdziesz na przykład w programie Everest Ultimate bądź CPU-Z. Dopiero wtedy będzie można sprawdzić, ile RAMu możesz dokupić.

A z ciekawości - do czego potrzebne Ci aż tyle pamięci? Do współpracy z tym Celkiem dokładanie więcej niż 512 MB w większości zastosowań nie ma sensu.

faxe
komentarz
komentarz

Sprawdziłam i oto co wiadomo:

Płyta główna:
Typ procesora Intel Celeron, 2033 MHz (20 x 102)
Nazwa płyty głównej Jetway P4X400DBP/DBZ (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio, LAN)
Mikroukład płyty głównej VIA VT8754 Apollo P4X400
Pamięć fizyczna [ TRIAL VERSION ]
DIMM1: 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz) (2.0-4-4-7 @ 166 MHz)
Typ BIOS'u Award (10/31/03)
Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

Czy naprawdę 1 GB to za dużo? Wprawdzie nie gram na kompie, ale czasami troszkę bawię się zdjęciami no i sympatycznie jest, jak strony internetowe można oglądać tak, żeby w czasie ładowania nie wychodzić na kawę... Dlatego pomyślałam, że jak wstawię kość 1 GB, to będzie ok. Nie chcę niepotrzebnie pakować w sprzęt, bo jest to stary gracik, i pewno niebawem nadejdzie czas, by wymienić na coś lepszego, niemniej tymczasem musi wystarczyć.

webber
komentarz
komentarz

Płyta ma 3 banki DDR z czego jeden już masz zajęty przez moduł 256 MB. Nowy, który chcesz dokupić powinien mieć CL 2.5 oraz taktowanie 333 MHz, chociaż i przy instalacji modułu 400 MHz nie powinno być problemów. Pojemność? Ja dalej jestem za kupnem 512 MB.

Piszesz, że bawisz się zdjęciami - jeżeli obrabiasz duże grafiki i robisz to często, to można na upartego pokusić się o kupno 1 GB. W innym wypadku nie widzę sensu. Te 768 MB (512 + Twoje obecne 256) powinno Ci wystarczyć zarówno do podstawowej obróbki grafiki, jak i przeglądania Internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów, obsługi programów biurowych etc.
Owszem, może się zdarzyć, że po upgrade nadal niektóre programy będą mulić, ale to nie pamięć musi być winowajcą. Może się do tego przyczynić wolny procesor, stary dysk czy zapchany system.

Jeszcze nie tak dawno sam używałem Durona 1600 MHz i 512 MB RAM, i podstawowe czynności (przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki) nie były wcale mniej komfortowe niż moim obecnym sprzęcie (trzyrdzeniowy procesor, 4 GB RAMu). Na pewno nie było mowy o robieniu kawy w trakcie ładowania stron.

Ważnym elementem jest tutaj stan systemu operacyjnego. Jeżeli nie był reinstalowany w ciągu kilku ostatnich lat to pewnie on jest głównym sprawcą problemów.

bartek86
komentarz
komentarz

twoja płyta obsługuje kości 1GB i taką kup ramu nigdy za mało

faxe
komentarz
komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie rady, rozumiem, że powinnam kupić pamięć DDR 333 lub DDR 400. Proszę rozwiejcie jeszcze jedną moją wątpliwość - czy wszystkie pamięci, które w opisie maja informację DDR 400 lub DDR 333 będą pasowały do mojego kompa? To znaczy, nieważne jaki model i jakiej firmy kupię, będzie kompatybilny z tym co mam w środku?

bartek86
komentarz
komentarz

najlepiej kupić taką samą pamięć jaką się ma w środku ale nie będzie problemów jak kupisz innego producenta tylko kup jakąś firmówkę kingstona, goodrama lub innych i żeby pamięci miały CL 2.5

  • 2 tygodnie później...
faxe
komentarz
komentarz

Bardzo dziękuję za Waszą pomoc. Melduję, że ram kupiony i wszystko działa tak jak powinno, co bez Waszej pomocy, pewno byłoby znacznie trudniejsze. Dziękuje i pozdrawiam!

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.