x-kom hosting

Jak ustawić prawidłowe napięcia pamięci?

tygrys74
utworzono
utworzono (edytowane)

Pozwolę sobie odświeżyć temat zamiast dodawać nowy. Mam zgryza. Przesiadłem się niedawno na nową platformę i tu zaczął się problem.
Moja platforma:
- Gigabyte 790XTA - bios F2(wgrany wczoraj)
- Phenom X4 955
- Patriot 2x2GB 1600MHz CL7 LLKA
- system Win 7 Prof. 64bit

Bios automatycznie ustawia timingi 11-11-11 i napięcie 1,5V.
Po ręcznym ustawieniu timingów wg. SPD, który widać w biosie, czyli 7-7-7 i zwiększeniu napięcia na 1,7V system się wysypuje w czasie wczytywania
i powraca do początku, więc nawet nie jestem w stanie stwierdzić co mi pokaże CPU-z. Podobnie ma się rzecz, gdy uruchamiam na tych ustawieniach XP Prof. Pamięci kupowałem kierując się zaleceniami producenta, że płyta je obsługuje. Gdzie leży więc przyczyna? Może coś źle ustawiam? Trochę szkoda wydanych 500zł.

[color="#ff0000"]//nie piszemy w starych tematach,nie odkopujemy ich
//wydzielam
//dan[/color]

luk1999
komentarz
komentarz (edytowane)

A te pamięci mają domyślnie tylko 1,7 V?
Możesz spróbować podnieść napięcie do 1,8 V, ewentualnie spróbować z timingami 7-8-7. Spróbuj też podnieść napięcie CPU-NB, tak do 1,25 - 1,3 V.
Ogólnie GB pod AM3, nawet te z wyższej półki, często mają problemy z bardziej wyżyłowanymi pamięciami...

tygrys74
komentarz
komentarz

Domyślnie Bios ustawia je na 1,5V choć producent przewiduje 1,7V. Dzięki za rady. Spróbuję i zobaczymy. Czy to, że system się wysypuje w czasie wczytywania oznacza niestabilność pamięci? Jestem ciut zielony, ale szybko się uczę.

luk1999
komentarz
komentarz

Na 90% tak. Ewentualnie za niskie napięcie CPU-NB.

tygrys74
komentarz
komentarz

Podbiłem napięcie na 1,74V (inaczej nie idzie, bo krok jest co 0,2V) i pozostawiłem timingi 7-7-7-20. Ręcznie ustawiłem taktowanie na 1600MHz i poszło. CPU-z pokazuje takty na 800, czyli jest ok, jednak sprzętowo pokazuje, że to są nadal kości PC8500 a nie PC12800. Mam wrażenie, że nie do końca jest ok. Po sprawdzeniu pamięci na tych taktach wg. HIW info na benchmarku mam 4168 punktów. Czy nie powinno być więcej? Spróbuję włożyć kości DDR3 PC10666 (1333MHz) i sprawdzę wyniki, bo nie daje mi to spokoju.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.