x-kom hosting

Skrzynia basowa jak zrobić pomiary

ocmi0101
utworzono
utworzono

Witam!
Mam głośnik boschmann'a zd-12xal i chciałem zrobić skrzynie do niego ale nie wiem jak wymierzyć ją
Potrzebuje jakiegoś programu do tego lub wzoru.
Jaki rodzaj skrzyni mi radzicie zrobić? Wentylowaną czy zamkniętą?
skrzynia musi mieć 50.94 l
Jak ją zaprojektować?

Proszę o pomoc!

glodny1988
komentarz
komentarz

diyaudio.pl tam znajdziesz wszystko o tej tematyce

  • Dobra wypowiedź 1
ocmi0101
komentarz
komentarz (edytowane)

odwiedziłem ta stronę i dalej nie wiem jak wyliczyć
Ja wiem ile ma mieć to litrów ale nie wiem jakie ma mieć wymiary
Chodzi o konkretnie jaki bok ile ma mieć cm i tak dalej
Próbowałem różne programy i nie za bardzo mi one pomogły
Chcę zrobić skrzynie bass-reflex o pojemności 50.94 l netto
Chodzi mi o to jak zrobić projekt tej skrzyni

Ok wiem jak zrobić pomiary, ale niestety mam problem z wygłuszeniem
Nie rozumiem zdania na tej stronie co mi podałeś

"obudowa zamknięta - na ścianki gąbka 2...4cm, tu również wykładamy 1cm od płyty. Całą objętość należy mocno wytłumić wełną lub watą. Silne wytłumienie powoduje zmniejszenie się Qts głośnika oraz zwiększenie objętości od 15 do nawet 30% (różne dane i teorie). W przypadku obudów z Qtc większym niż 1 należy tłumić bardzo mocno."

Mam wygłuszać 1cm od ścian i w dodatku całą wypchać?

Gość
komentarz
komentarz

Po pierwsze jaka jest moc tego głośnika to musisz brać pod uwagę jak Np głośnik ma 60 wat ciągłej mocy nie mowie o tym co pisze producent i skrzynia ma być z otworem bas-reflex to zamiast 50l jak chcesz trzeba zrobić skrzynie 100l to jest tylko wytłumaczenie nie możesz zrobić tak małej skrzyni z bas-reflex
50 litrowa skrzynia jest dobra ale zamknięta a tak samo trzeba obliczyć średnice otworu bas-reflex bo jak założysz pierwszy lepszy będziesz słyszeć jak powietrze się kłębi i nie ma jak się wydostać coś okropnego tak samo jest z skrzynia podaj moc tego głośnika Niskotonowego może coś ci doradzę.

  • Dobra wypowiedź 1
ocmi0101
komentarz
komentarz

Jednak robię zamkniętą i już wyliczyłem pomiary i wszystko
Producent zaleca do tego głośnika skrzynie 51l na bass reflex i na zamkniętą
Ale chce wiedzieć jak to wygłuszyć bo nie rozumiem tego:

"obudowa zamknięta - na ścianki gąbka 2...4cm, tu również wykładamy 1cm od płyty. Całą objętość należy mocno wytłumić wełną lub watą. Silne wytłumienie powoduje zmniejszenie się Qts głośnika oraz zwiększenie objętości od 15 do nawet 30% (różne dane i teorie). W przypadku obudów z Qtc większym niż 1 należy tłumić bardzo mocno."

Tak było na stronie co podał kolega

Gość
komentarz
komentarz

Okładasz każda ścianę wyglądać ma to tak http://img02.allegroimg.pl/photos/oryginal/968/02/38/968023801_2
A materiał coś takiego http://www.allegro.pl/item963872755_wygluszenie_mata_akustyczna_wygluszajaca_filc_fvat.html polecam ci Watoline ale mowie jesli skrzynia będzie za mała lub za duza będzie to grało bylejak

  • Dobra wypowiedź 1
ocmi0101
komentarz
komentarz

No dobrze
A co do skrzyni zalecana jest do tego głośnika skrzynia o pojemności 50,94l
To raczej producent się nie myli nie?

Gość
komentarz
komentarz

Ja nie mowie ze się pomylił ale bardzo mnie to zdziwiło ze tylko 50litrów ja w moim subie mam około 46 litrów a ma podanej mocy przez producenta 80Wat tonsil 25/80/1 ale do tematu twój głośnik jest o wiele mocniejszy a pudło prawie takie samo każdą skrzynia jest robiona pod dany głośnik mowie o znanych producentach tak samo zwrotnica czy
filtr dolnoprzepustowy może spróbuj zrobić symulacje w programie winsid ja bym zrobił coś około 60l.
I jeszcze małe pytanie z czystej ciekawości do auta ten sub czy do domu :bajer:

ocmi0101
komentarz
komentarz

do domu bo nie mam auta a sprzęt od brata dostałem

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.