x-kom hosting

Z jakiego systeu plików korzysta ubntu??

piopiopio
utworzono
utworzono

Z jakiego systeu plików korzysta ubntu, windows korzysta np. z fat32, fat16 lub ntfs

Przemek
komentarz
komentarz

O ile sie nie myle to z Ext3

Zarov
komentarz
komentarz

ext2 ext3 ReiserFS i pewnie coś jeszcze, ale nie wiem.

olej3232
komentarz
komentarz

Może korzystać z wielu systemów plików np ext2 ,ext3, reiserfs, xfs, jfs, oprócz tego potrafi odczytać Windows-owe systemy (FAT16, FaT32 i NTFS )

Najpopularniejsze są ext2 i ext3! Z czego drugi jest nieco lepszy, ponieważ posiada księgowanie w trybie full, dzięki czemu w razie uszkodzen dysku, dane można dużo szybciej odzyskać!

Zarov
komentarz
komentarz

A warto dodać iż można zainstalować Linuksa na Fat32, ale system będzie niestabilny i nie jest to polecane.

piopiopio
komentarz
komentarz

czyli najlepiej na jakim instalowac poniewaz najpierw chce przygotowac otpowiednio partycje a dopier później instalowac

Zarov
komentarz
komentarz

ext3 + swap

olej3232
komentarz
komentarz

Najlepiej ustaw partycję z punktem montowania /boot w formacie ext3 lub ext2 (w tym wypadku bez znaczenia)

następnie swap, zalecane żeby była taka jak rozmiar pamięci RAM

i przydała by się jeszcze jedna partycja, punkt montowania / to na niej będzie trzymany system i wszystkie zainstalowane programy, więc wedle uznania, ja ustawiam od 10 - 15 GB

piopiopio
komentarz
komentarz

ok. thx za pomoc biorre sie za konwertowanie

ps. partycje bedą miałey rozmiar jedna 10gb, a dróga 512 mb choc jak dokópie 2gb to moze powiekrze...

Trinitrotoluen
komentarz
komentarz

Wedłu mnie SWAP powinien być rozmiaru 2 x RAM :looka: , bo partycja SWAP na linuxie to jest taki windowsowski plik wymiany, który też się ustawia na 2 x RAM. Z resztą jak masz dużo RAM-u to linuch nie będzie żarł swapa, chyba że przy dużych operacjach.

Zaś pierwszą partycję polecam w systemie ext3

Polecam robienie partycji spod instalatora linuxa, w trybie tekstowym jest to cfdisk.

Zarov
komentarz
komentarz

Trinitrotoluen, nie tylko według Ciebie swap powinien mieć 2x ram.

linuch

Proszę nie używaj takiego określenia, brzmi to jak czarnuch, a to też nie jest ładne.

http://jakilinux.org/instalacja/dzielenie-...u-z-ms-windows/

Pozdrawiam.

piopiopio
komentarz
komentarz

to wtakim razie jak bede miał 2,5gb ramu to trzeba miec 5gb na swapie??

Zarov
komentarz
komentarz

Niby tak, ale bez przesady. 1 gb na swap wystarczy.

olej3232
komentarz
komentarz

Sorki pomyliłem się, rzeczywiście SWAP powinien być jak dwa razy pamięć RAM, ale większej niż 1GB nie warto ustawiać! Ja mam 1GB RAM i jeszcze nigdy linux nie korzystał ze SWAP-u

acallk
komentarz
komentarz

1 gb wystarczy

dawideo
komentarz
komentarz

Hmm jeśli chodzi o SWAP to sprawa wygląda tak:

pamięć ram <=128 MB ----- swap = ram*3

pamięć ram <512 MB ----- swap = ram*2

pamięć ram >=512 MB ----- swap = 512 MB

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.