x-kom hosting

Win 98 - jak przeinstalować ?

adriano178
utworzono
utworzono (edytowane)

mam starego kompa który włącza się do miejsca w którym system windows się uruchamia i jest ta ikonka "98" i wtedy się wyłacza i tak w kółko ;/ uruchomię go tylko w trybie awaryjnym ;/ wczesniej chodził dobrze. jak przeinstalowac ten system znowu na 98 ??

cj7
komentarz
komentarz

Napisz konfiguracje kompa.

adriano178
komentarz
komentarz

procek 400 mhz . karta geforce 4. ram 64 mb. płyty głównej to nie wiem.

cj7
komentarz
komentarz

Ile masz Ramu i co to za procek??

adriano178
komentarz
komentarz

ramu 64 mb bo to stare padło :D a procek pisze 400 Ghz coś takiego bo już długo nie uruchamiałem tego kompa

cj7
komentarz
komentarz

No to przy takiej konfiguracji to tylko WIN 98 z tego co pamiętam lepsza była wersje Windows 98 SE :)

adriano178
komentarz
komentarz

tak wiem, właśnie posiadam 98 second edition ale jak to przeinstalowac ? bo próbowałem w biosie uruchomić system z płyty ale nie znalazłem tego ;/

cj7
komentarz
komentarz

Tzn czego nie znalazłeś w BIOSie?. Pewnie tego jak ustawić napęd jak PRIMARY BOOT??

adriano178
komentarz
komentarz

bo czytałem że jesli chce się przeinstalowac to trzeba wejść w bioss i ustawić tak żeby przy ponownym włączaniu czytał płyty i od razu pokazała się instalacja systemu

asmodeuszz
komentarz
komentarz

O ile dobrze pamiętam, to płyta Win-98 nie umożliwia bootowania z płyty i wymaga dyskietki startowej.

cj7
komentarz
komentarz

[quote]O ile dobrze pamiętam, to płyta Win-98 nie umożliwia booowania z płyty i wymaga dyskietki startowej. [/quote]

Zgadza się tylko że przez płytkę WIN 98 można było wejść do DOS-u bez dyskietki startowej i wtedy zrobić format c: itd ...:)

Gość
komentarz
komentarz

w starych płytach głównych inaczej się nazywała ta kolejność, pamiętam że przy tej opcji powinno być standardowo coś takiego "C,A,D,zip" i przy pomocy klawiszy Page up i down zmieniało się kolejność na np. "D,C,A,Zip"

adriano178
komentarz
komentarz

to jak przeinstalować ten system ?? jesli komputer się nie włączy do pulpitu

szaki
komentarz
komentarz (edytowane)

Do instalacji WIN 98 nie jest potrzebna dyskietka. Jaki masz bios ami czy może award?
Dla AWARD
W Biosie w sekcji Advanced Bios Features ustaw First Boot Device na CDROM.

Filo1
komentarz
komentarz

jak włączasz komputer naciskaj F8 i powinno się otworzyć okienko w którym wybierasz urządzenie botujące

Lucider
komentarz
komentarz

Obawiam się, że F8 może zaprowadzić co najwyżej do trybu awaryjnego, a nie do urządzenia bootującego. Jeżeli masz oryginalnego Windowsa 98, to po ustawieniu CD-ROMu jako pierwszego urządzenia w biosie normalnie odpali się instalator.

Joseph
komentarz
komentarz

Oświećcie mnie - styczność w W98 miałem od 1999 do ok. 2003 roku i zawsze do instalacji wymagana była dyskietka startowa. Do przeinstalowania spod poziomu systemu - nie, ale do instalacji była potrzebna. Jeśli się nie mylę, to bootowalną płytkę wprowadzili dopiero od następnego Windows.

szaki
komentarz
komentarz

Ja nigdy nie używałem dyskietki startowej do instalacji windows 98 SE

Lucider
komentarz
komentarz

Dyskietki potrzeba było do formata, nie do odpalenia instalatora.

Joseph
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak to :huh: Aby przeinstalować system wystarczyło uruchomić Windows, włożyć płytkę i wyświetlało się menu, z którego można było przeinstalować system. Aby go zainstalować po włączeniu komputera, musiałem włożyć dyskietkę startową, wybrać uruchomienie komputera (czy systemu) z obsługą cd-romu, następnie z dyskietki coś się ładowało, po czym należało wpisać setup.exe czy samo setup i uruchamiał się instalator. Windows 98 miałem oryginalny i nie pamiętam, by szło płytkę bootować tak samo jak Windows XP przykładowo. ZAWSZE potrzebowałem dyskietki by zainstalować system (nie przeinstalować z poziomu systemu). Czegoś nie wiedziałem? Specjalnie poszukałem książki, którą dostałem razem z systemem wtedy: "Uruchamianie Microsoft Windows98". Pisze tam wyraźnie, punkt 1:

[quote]
Aby przeprowadzić nową instalację, korzystając z wersji systemu Windows 98 na dysku CD

1. Włóż [u]dysk startowy[/u] z systemem Windows 98 [u]do stacji dyskietek[/u]
Notka: Aby uzyskać informacje dotyczące tworzenia dysku startowego, zapoznaj się z rozdziałem 5, zatytułowanym "Zagadnienia zaawansowane".

2. Uruchom ponownie komputer
(...)[/quote]

Więc Moi Państwo - albo Wy coś kręcicie, albo mieliście jakiś hacked Windows :P Nie wierzycie to mogę zrobić skan tej strony :P Bootowalne płytki zostały przecież wprowadzone później :P Nie pamiętam co było następne - Windows 2000 czy Millenium.

tazman
komentarz
komentarz

raczej powinien naciskać del, wejść w funkcje bootowania i ustawić cd rom jako primary, aczkolwiek dyskietka była by mile widziana.

Lucider
komentarz
komentarz

[quote]Więc Moi Państwo - albo Wy coś kręcicie, albo mieliście jakiś hacked Windows[/quote]

[b]Windows 98 SE nie wymagał dyskietki startowej[/b], do wiersza poleceń można się było dostać równie dobrze z poziomu menu, jakie wyświetlało się przy ustawieniu CD-ROM jako 1st boot device. W książce masz napisane tak a nie inaczej, bo większość płyt z Windowsem 98 na początku nie była bootowalna. Dyskietka startowa jest też potrzebna przy instalacji 98 np. na XP, bo trzeba najpierw zrobić format. Trzeba mieć jednak wyjątkowego pecha, albo antyczne płyty, żeby natknąć się dzisiaj na nie-bootowalnego Windowsa 98 SE.

Joseph
komentarz
komentarz

[quote name='Lucider' date='14 luty 2010 - 13:29' timestamp='1266150550' post='974592']
Trzeba mieć jednak wyjątkowego pecha, albo antyczne płyty, żeby natknąć się dzisiaj na nie-bootowalnego Windowsa 98 SE.
[/quote]

Być może. Posiadałem oryginał z momentu wydania (szkoda, że zaginął :( ) - żadne wersje SE (choć i ta nie bootowała się jeszcze z tego co pamiętam, bo instalowałem ją kiedyś u kogoś i nie bootowała). Być może jakieś ostateczne wersje, które jako ostatnie schodziły z tłoczni były już bootowalne. Ostatecznie Windows 98 był tłoczony chwilę czasu, więc mogli dodać poprawki.

  • 1 rok później...
Volken
komentarz
komentarz (edytowane)

Płyta z Windows 98 była bootowalna (przynajmniej ja taką mam :)), Windows 95 nie był bootowalny.

Jeśli masz w komputerze stację dyskietek, to włóż dyskietkę startową, a następnie wpisz literę Twojego napędu i polecenie "setup.exe" lub samo "setup". Powinno pomóc :)

[color=red]/Kolejne +20% ostrzeżenia. Archeologów nie potrzebujemy! /puciek[/color]

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.