x-kom hosting

Ubuntu i XP

bartekstachu
utworzono
utworzono

Mam Windowsa XP, ale chciałbym spróbować także Linuxa Ubuntu 7.05 PL. Czy muszę zrezygnować z Windowsa na rzecz Linuxa, czy mogę mieć te dwa systemy?

Przemek
komentarz
komentarz

Mozesz miec dwa systemy.

Sean
komentarz
komentarz

ja miałem i wszystko chodziło

[ Dodano: 2007-07-22, 21:29 ]

możesz instalować Ubuntu bez problemu

bartekstachu
komentarz
komentarz

A gdybym później chciał usunąć Ubuntu to nie bedzie żadnych problemów?

I jeszcze jedno. Czy trzeba zmieniać jakieś opcje przy instalacji?

Sean
komentarz
komentarz

co do opcji nie pamiętam, ale chyba nie tylko język czas i takie tam...Ubuntu możesz usunąć łatwo ja włożyłem płytkę z Xp i skasowałem partycje Linuksowe i restart...chyba nie było problemów

Kamix
komentarz
komentarz
chyba nie było problemów

Są problemy !

A można usunąć ja tak:

http://www.forumpc.pl/viewtopic.php?t=36

bartekstachu
komentarz
komentarz

A kiedyś, gdzieś czytałem, że nie trzeba instalować Linuxa. Wysatrczy włożyc płytkę i gotowe. To trzeba cos w bisosie pozmieniać?

mat159
komentarz
komentarz
A kiedyś, gdzieś czytałem, że nie trzeba instalować Linuxa. Wysatrczy włożyc płytkę i gotowe. To trzeba cos w bisosie pozmieniać?

Czytales o tzw. LiveCD, czyli systemie uruchamianym z plyty, bez ingerencji w dysk twardy. Dla poczatkujacego jest to dobre rozwiazanie, aby zapoznac sie z systemem bez grzebania w partycjacjach. O ile sie nie myle to z Ubuntu da sie tak zrobic.

A co do biosu - musisz zmienic kolejnosc bootowania, tak aby pierwszym urzadzeniem byl CD-ROM.

Sean
komentarz
komentarz

w ubuntu jest opcja LiveCD

bartekstachu
komentarz
komentarz

Włączyłem ten Linux Ubuntu 7.05 z płyty. Dziekuję wszystkim. Jednak zostane przy Windowsie. Żeby włączyć Firefoxa musiałem czekać 1 minutę :/. Jeszcze raz dziekuję :)

Temat można zamknąć

Zarov
komentarz
komentarz

To jest livecd przecież. Nie patrz na prędkość programów z bootowalnego systemu.

olej3232
komentarz
komentarz

Zainstalowany system chodzi dużo szybciej niż wersja LiveCD więc tym się nie zrażaj! Warto spróbować z Linux-em, mi się spodobało i Windowsa usunąłem całkowicie, teraz eksperymentuje z różnymi dystrybucjami

Przemek
komentarz
komentarz
mi się spodobało i Windowsa usunąłem całkowicie, teraz eksperymentuje z różnymi dystrybucjami

Widac.

Post napisane z Windowsa ;)

Sean
komentarz
komentarz

haahaha no to dobre :)...koleś po instalacji Linux chodzi szybciej niż windows (może przesadzam) tak jak napisał Strahd, nie panikuj i zainstaluj na dysk

olej3232
komentarz
komentarz

Przemek, w pracy jestem, a dokładnie to post jest napisany z WIN98, spójrz na mój podpis! Na tym się nie da 98 odpalić!

kepke
komentarz
komentarz

ja mam dwa systemy WinXP i Ubuntu. na początku zaistalowałem WinXP, a potem Ubuntu, tylko że wcześniej sformatowałem partycję dla Ubuntu w systemie plików ext2.

i jest bez problemów :)

bartekstachu
komentarz
komentarz

Czy muszę mieć oba systemy na osobnych partycjach czy mogę mieć na jednej ?

olej3232
komentarz
komentarz

Musisz mieć na różnych partycjach! Linux do stabilnej pracy wymaga minimum dwóch partycji, a zalecane są 3

/boot format ext2 lub ext3 rozmiar około 100MB

/ format najlepiej ext3 partycja na której będzie system i programy więc przydało by się przynajmniej 10GB

SWAP zalecany rozmiar dwa razy jak pamięć RAM ale moim zdaniem większej niż 1GB nie ma sensu ustawiać!

  • 1 miesiąc później...
ciaciama
komentarz
komentarz

olej3232 ma racje. Ale moim zdaniem jeżeli masz więcej lub 1GB RAMu to nie musisz mieć partycji SWAP. Ja mam zainstalowanego Windowsa XP i Ubuntu 7.04 i wszystko jest ok. Dla łindołsowców polecam program Wine (Wine is not emulator; bepłatna) i Cedega (niestety płatna, do gier z Windowsa).

MegaPiksel
komentarz
komentarz

Bez problemu możesz mieć dwa systemy - ale zainstaluj je na oddzielnych partycjach np: na C - windows, na D - linux. Potem z usunięciem nie ma żadnych problemów. Opcje, które musisz wybrać to rodzaj klawiatury, język, czas... Tak chyba to wszystko.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.