x-kom hosting

bootowanie GRUB'a i format MBR

separator
utworzono
utworzono

Witam, z góry informuje, że jestem totalnym laikiem i proszę o wyrozumiałość.

Problem zaczął się od tego, że chciałem zainstalować Debiana, freeBSD i Viste (ona już była) na jednym dysku. Wszystko ładnie pięknie, partycje porobnione, Vista chodzi, Debian chodzi (w tej chwili GRUB jeszcze działa), brat teraz instaluje sobie free, i w tej chwili GRUB siadł... Wrzucam płyte instalacyjną Visty i naprawia MBR, jednak okazuje się, że nie wykrywa ani Debiana, ani freeBSD, tylko Vista.

No to wszystko od początku, i sytułacja się powtarza. Znowu płytka z Vistą... Próbowałem jeszcze postawić Viste z free, ale chyba się nie lubią, więc free wylądowało na innym kompie. Po kolejej naprawie MBR doinstalowuje Debiana wraz z LILO, ale nie działa (pokazała się tylko literka "L"). Co ciekawe, program naprawczy Visty nie wykrył żadnych będów w MBR, więc trzeba było doinstalować freeBSD, i dopiero naprawić.

Potem zainstalowałem do Visty + Debiana i GRUB'a, ale GRUB zawieszał się na przy ładowaniu ("GRUB is loading..." i tak przez cały czas). Nowu musiałem doinstalowywać freeBSD i naprawiać Vistą...

Kolega powiedział mi, że mogę mieć syf w MBR (nie formatowałem tylko nadpisywałem na nim dane)i poprostu GRUB się w którymś momencie może zapętlać i stąd ten problem. Poradził mi, żebym ściągną samego GRUB'a, potem format MBR i na to GRUB.

GRUB'a już ściągłęm, ale jest w postaci plików, a nie obrazie płyty.

Teraz moje pytania:

1. Jak zrobić z tych plików bootowalną płyte (jakiaś informacja o bootwaniu jest potrzebna czy coś).

2. Jak zformatować MBR (czy do GRUB'a jest dołączony jakiś program do formatowania).

Pozdrawiam.

PS. Sorki, że się tak rozpisałem i dziękuje jeśli ktoś to przeczytał :)

  • 3 tygodnie później...

Demerzel
komentarz
komentarz

-Normalka, że Windowsy nie lubią innych systemów

-Debian podczas instalacji Gruba gdy wszystkie systemy są już wgrane na jednym dysku powinien je wykryć i ustawić.

-Sam przerabiałem przypadek dysku gdzie Linux nie chciał pracować jak Gruba z kernel-em nie umieściłem na 17MB partycji /boot (większe nie działały)

-Po większą pomoc polecam stronę http://debian.linux.pl/

sawak
komentarz
komentarz

Zainstaluj sobie tą Viśtę, później postaw freebsd. Jak zbootujesz free w konsoli:

vim /boot/grub/menu.lst

Powinno być wspomniane coś o windowsie. tam masz odkomentowac te linie i podstawić poprawny dysk i partycje. Jeżeli Viśta będzie na sda1, nie ma problemu wystarczy zapisać po odkomentowaniu. Tak samo możesz doinstalować debiana, tylko po free dopisujesz na partycji z flagą boot w menu.lst adres kernela debiana. Nie musisz już wtedy instalować gruba, jest to nawet nie wskazane:) acha... oszczędnie z partycjami... Podstawowych partycji może być tylko 4,więc proponuje podzielić dysk tak:

sda1 sda2 sda3 sda4

windows swap freebsd debian

flaga boot na sda2, w menu.lst wskazać kernel na sda4: /boot.

Ps. Debian to zuo. Wolę Arch;)

olej3232
komentarz
komentarz

Zainstaluj od nowa gruba i ręcznie go sknfiguruj!

sawak
komentarz
komentarz

Dobrze panie Mastah, skoro widzisz, że kolega zamiast zajrzeć do menu.lst wpisuje w windows fixmbr, poradź mu konfigurację gruba... może jeszcze odeślij do instalacji gentoo, bo się więcej tam nauczy?

Pozdrawiam...

olej3232
komentarz
komentarz

Konfiguracja gruba to nie jest żadna filozofia, w necie jest pełno informacji na ten temat, a jeśli sobie nie poradzi to chętnie pomogę!

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.