x-kom hosting

Komputer się wiesza

anabo1ic
utworzono
utworzono

Witam serdecznie. Moim problemem jest wieszanie się komputera (takie, gdzie jedynym wyjściem jest reset). Dokładniej chciałbym się dowiedzieć, który z podzespołów szwankuje, i czy jest jakieś rozwiązanie poza serwisem. Nie zakładam tu winy oprogramowania czy sterowników, ponieważ nie mogąc sobie poradzić z problemem sformatowałem dysk, tyle że to nic nie pomogło, i problem nadal występuje. Samo zawieszenie wygląda tak, że zazwyczaj po kilku - kilkunastu minutach grania (póki co problem dotyczy tylko gier) ekran gaśnie, i słychać tylko szybki, zapętlony ostatni dźwięk, jaki wydała owa aplikacja. Opcjonalnie zdarza się, że zawieszeniu nie ulega tylko motyw muzyczny (niemniej nadal słychać terkotanie ostatniego dźwięku - typu wystrzał, ryk silnika itp). Problem z początku pojawiał się tylko w grze Clive Barker`s Jericho. Niedługo później to samo zaczęło się dziać ze wszystkimi innymi jako tako rozwiniętymi grami typu Painkiller, Crisis: Warhead, FlatOut Apokalipsa itp. W przypadku Crisisa problem znika tylko na najniższych ustawieniach. Problemu takiego nie ma zazwyczaj z mniej wymagającymi grami jak Fahrenheit, czy Puzzle Quest, niemniej znowu powtarza się w PROSTYCH GIERKACH z internetu jak "Around the World in 80 Days" (gra w kulki, która z pewnością nie obciąża mocno zasobów komputera).

Komputer składany przez NTT kupiłem niespełna rok temu, niemniej póki co nie mogę go oddać do serwisu (mam sporo do pisania, a pakiet Office na szczęście nie wiesza komputera).

Specyfikacja sprzętowa to:
procesor: Intel Core 2 Duo 2,8 GHz
Pamięć podręczna: 4 GB DDR 2 (nie znam prędkości)
Grafika: NVIDIA GeForce 9600 GSO (firmy Asus)
Płyta główna: Gigabyte (niestety nie znam modelu)
Dysk Twardy: 700 GB
System Operacyjny: Windows Vista SP1 (próbowałem też z SP2 - problem się powtarzał)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Aha, temperatura procesora i karty graficznej w normie - przynajmniej przed zwiechą - po fakcie nie mam jak sprawdzić aż do ponownego uruchomienia komputera, i wówczas nadal jest w normie (procesor 74,1 stopni Celsjusza)

raazor90
komentarz
komentarz

Temperatura jaką podajesz nie jest w normie :pff: Podaj wszystkie temperatury podzespołów i przeczyść komputer z kurzu, sprawdź też czy pasta termoprzewodząca nie wymaga wymiany...

anabo1ic
komentarz
komentarz

Kurczę, do tekstu wkradl sie chochlik. Przepraszam za wprowadzenie w błąd - temperatura procesora wynosi 34 stopnie Celsjusza, a nie 74 jak napisałem wcześniej. Wolałbym nie rozkręcać komputera, bo ten jest jeszcze na gwarancji. Nie mogę też sobie niestety pozwolić na serwis (przynajmniej teraz), ponieważ w najbliższym czasie mam sporo pracy tekstowej. Czy są jakieś narzędzia, które pomogą mi zdiagnozować problem?

raazor90
komentarz
komentarz

Sprawdź ram programem memtest... Poza tym podaj temperaturę karty graficznej...

anabo1ic
komentarz
komentarz

Przeskanowałem ram Memtest-em i nie wykryło błędów, natomiast dopiero teraz udało mi się sprawdzić temperaturę procesora graficznego, i wyniki mówią same za siebie. 87,58 stopni Celsjusza przy spokojnej pracy, a przy mocniejszej eksploatacji 128 stopni na chwilę przed zawieszeniem. Wnętrze komputera nie wygląda na bardzo zakurzone (widać wyraźnie przez otworki w obudowie). Wiatraczek pracuje bez zastrzeżeń, więc pozostaje chyba tylko pasta termoprzewodząca. Przy odrobinie szczęścia w serwisie załatwią to od ręki. Niniejszym dziękuję za pomoc, i uznaję temat za zamknięty.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.