x-kom hosting

Lepiej kupić ramy 800 MHz cl4 czy 1000 MHz cl5?

anon92
utworzono
utworzono

Pytanie jak w temacie ;)

Morango
komentarz
komentarz (edytowane)

różnica między 800 a 1000 (chyba 1066) jest niepoznawalna w zwyczajnym użytkowaniu jak i w grach , jednak podobno czym mniejsze CL tym lepiej ;) te 1066 są chyba droższe więc ja bym ich nie brał .

Pozdrawiam

@edit
zależy też czy to sama firma czy inna ..

Gość
komentarz
komentarz

Podaj dokładniej jakie to ramy.

anon92
komentarz
komentarz

[quote name='Morango' date='02 styczeń 2010 - 11:14 ' timestamp='1262427265' post='937526']
różnica między 800 a 1000 (chyba 1066)
[/quote]
Nie 1066, istnieje też spora ilość pamięci ram 1000 ;)
Dokładniej chodzi mi o te:
G.Skill 2GB (2x1GB) 800MHz CL4 PK 159 zł
G.Skill 2GB (2x1GB) 1000MHz CL5 PK 159 zł
Jak widać producent ten sam cena ta sama różnią się tylko zegarami i timingami i jestem ciekawy które lepiej wziąć.

Morango
komentarz
komentarz

jak płyta obsługuje powyżej 800 to można brać , szczerze nie widzę różnicy między nimi (jeżeli chodzi o gry itp) ;)

Gość
komentarz
komentarz

Nie lepiej ten z lepszymi zegarami i timingami ? Pytam z ciekawości, o pamięciach i innych podzespołach (dobieranie) się dopiero uczę :)

anon92
komentarz
komentarz

No właśnie tak łatwo to nie ma bo otóż im większe zegary tym lepiej i im mniejsze timingi tym lepiej ;) Zastanawiam się które będą lepsze pod OC. Przy OC i tak trzeba zmienić timingi ale to oznacza że te 1000 miałyby już CL6.... ale znowu dają większą możliwość jak będzie się manewrować dzielnikiem bo mają więcej MHz :P

Gość
komentarz
komentarz

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć ? Ok patrzę na pojemność jaka mnie interesuję, magistralę, a później na timingi, ale jak na nie patrzeć ?

Morango
komentarz
komentarz

tak jak mówiłem różnica między 800 a 1000 jest minimalna i nieodczuwalna wręcz w grach czy w codziennym użytku . Podaj sklep w którym kupujesz i dokładny link do tych ram , zależy jakie mają też timingi .... a tobie chyba chodzi o CAS Latency (CL) .

Pozdrawiam

anon92
komentarz
komentarz

Pamięci są na esc.pl
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_146&products_id=17535
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_146&products_id=17538
No właśnie chodzi mi o timingi bo przecież CL to też timing. Nie chciałem się rozdrabniać jeżeli jedne są CL5 a drugie CL4 to automatycznie oznacza że te drugie mają wszystkie timingi mniejsze ;)

Morango
komentarz
komentarz (edytowane)

Lepsze timingi mają te 1 z 1000MHz [b]Timing: 5-5-5-15[/b] więc lepiej brać je ;]

anon92
komentarz
komentarz (edytowane)

Od kiedy dłuższe czasu dostępu są lepsze?

Morango
komentarz
komentarz

Masz racje źle popatrzyłem :E pamięci wyglądają tak samo więc nie patrzyłem ile maja MHz.... no to już chyba wiesz które brać ....

Gość
komentarz
komentarz

Kurcze chłopaki już sam nie wiem, wczoraj poleciłem komuś reapery z mniejszym CL bodajże CL5 i CL6 było do wyboru, to się ktoś odezwał że źle, pisałem ze znajomym to mówi ze lepiej gdy ma większą liczbę np CL5 i CL7 to wybór by padł na CL7, teraz tutaj znowu coś innego.

anon92
komentarz
komentarz (edytowane)

Timingi to czasy dostępu a wiadomo że jak będzie mniejszy to pamięć będzie szybsza. CL - to Cas latency pierwszy timing, im jest mniejszy tym pamięć szybsza. Przy OC kiedy w pamięci zwiększają się MHz trzeba też wydłużyć czas dostępu więc pamięci z mniejszymi timingami będą lepsze do OC ponieważ i tak przykładowo z CL 4-4-4-12 będzie je trzeba ustawić na 5-5-5-15 żeby móc wyżej kręcić.
A tak wracając do tematu to chyba wybiorę te 800 MHz CL4.

czynmydobro4fun
komentarz
komentarz

Im timmingi niższe tym lepiej. Czyli w Twoim przypadku CL4 jest lepsze od CL5. Co do wyboru ramu to te G.Skill 2GB (2x1GB) 1000MHz CL5 PK przy częstotliwości 800 Mhz pewnie także pracują na CL4. Najlepiej jakbyś poszukał gdzieś na necie albo zadzwonił do sklepu i się upewnił. Jeżeli obie pary kości pracują z takimi samymi timmingami przy 800 Mhz to bierz te które mają możliwość pracy z częstotliwością 1000 Mhz. Chociaż jeżeli nie masz odpowiedniej płyty to i tak tego nie wykorzystasz. Wtedy tak czy siak czeka Cię ręczne kręcenie...

  • Dobra wypowiedź 1
anon92
komentarz
komentarz

O to jest bardzo dobra rada ;) Nie pomyślałem w ten sposób ale to jest chyba najlepszy post z tych wszystkich. Dzięki wielkie.

Morango
komentarz
komentarz

możesz tak spróbować , ale wątpię żebyś mógł obniżyć RAM ... w końcu np DDR3 1800MHz to to samo co 1200MHz ?? jeżeli by tak było to każdy by takie kupił i zaraz podkręcił do 1600 . Muszą być konstruowane inaczej w końcu te 1600 też można kręcić .. i na pewno by nie wystawali tych sam ram w tej samej cenie ... w końcu kręcone powinny być droższe ..

czynmydobro4fun
komentarz
komentarz (edytowane)

@Morango każde pamiątki mają zapisane w spd profile działania według normy jedec. Dzięki temu pamięć może pracować z różnymi taktami - w zależności od możliwości płyty, ustawień dzielnika pamięci, itp. Myślałem, że to jasne;) Jeżeli Cię to interesuje to pogoogluj sobie jak wyglądają normy jedec dla DDR2 i 3. Możesz tez sprawdzić u Siebie w cpu-z (zakładka spd).

Są też ustawienia ładowane dodatkowo przez producentów. Tak jak w tym przypadku. Dlatego można kupić DDR2 o częstotliwości 1000 Mhz lub 1066 Mhz itp. (chociaż maks. oficjalne taktowanie ddr2 wynosi 800 Mhz przy 1.8 V). Tak było z DDR, jest z DDR3 i będzie pewnie jeszcze długo (póki istnieją maniacy podkręcania ;)

Założę się, że te dwa modele Geil'i to te same kości (dlatego kosztują tyle samo). Tyle, że jedne z nich mają taki właśnie dodatkowy profil 1000 Mhz (pewnie przy podniesionym napięciu). Można to wszystko zrobić ręcznie samemu w biosie albo wykorzystać właśnie gotowe ustawienia - jeżeli płyta na to pozwala. Z jednej strony warto mieć pamięci które takie coś oferują - ale przecież wszystko można ustawić samemu. Trzeba tylko chcieć...

P.S.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzi aby samemu pogrzebać w spd i trochę zmodyfikować swoje pamiątki.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.