x-kom hosting

pykanie z glosniczka po wymianie karty graficznej, podczas startu kompa

Sebastian1983
utworzono
utworzono

dziwny objaw, po wymianie karty graficznej na hd 5770 , po wlaczeniu kompa z glosniczka wydobywa sie osmiokrotne podwojne pykniecie, takie samo jak jest po wcisnieciu resetu, nie pikniecie typowe, tylko takie cykniecie, 8 razy, po czym komputer sie wlacza normalnie .... gdzie szukac przyczyny ?
zauwazylem ze podczas tego pykania, wiatrak na zasilaczu zwalnia troche a potem wraca na obroty, jakby te pykanie to bylo obciazenie na prąd... to jakbym 8 razy nacisnal reset ...
wczesniej bylo ok... w biosie zintegrowana grafike wylaczylem...
po 8 razach tego cykania, jest pikniecie z glosniczka testu pamieci i start kompa normalny. pomocy

EDIT:
W oczekiwaniu na pomoc, sprawdziłem czy to nie zasilacz, no i oto wyniki pomiarow w trakcie tego czegos przy starcie, wyniki robione miernikiem elektronicznym:

molex żółty +12V: 12,26 --> 12,25 skoki miedzy pierwszym a drugim tyknięciem
molex czerwony +5V: 5,18 --> 5,17 skoki miedzy pierwszym a drugim tyknięciem
atx 24pin przewód pomarańczowy +3,3V: 3,32 --> 3,31 skoki miedzy pierwszym a drugim tyknięciem
atx 24pin przewód niebieski -12V: 11,60 --> 11,59 skoki miedzy pierwszym a drugim tyknięciem, po tym tykaniu wskakuje na 11,75 przy uruchamianiu kompa już.

podczas obciążenia 3dmark 2003
molex +5V: 5,20
molex +12V: 12,11
3,31 na pomarańczowym atx24 +3,3V
11,85 na niebieskim atx24 (-12V)

nie sprawdzilem tylko kostki pciexpress bo nie mam jak tam podejsc, i tej 4 pinowej obok procesora.
Wiec wina ze to zasilacz chyba odpada...

Dodam ze jest to charakterystyczny dzwiek pojawiajacy sie gdy nacisne przycisk reset. Tylko ze teraz pojawia sie on 8razy zaraz po wlaczeniu/ponownym uruchomieniu kompa, bez mojej ingerencji.

EDIT:
karta jest nie sprawdzona na innym kompie, w kazdym razie chce podkreslic ze to nie jest pikanie jak np przy zle wlozonej pamieci, to jest cykanie identyczne jak to podczas nacisniecia resetu.
z biosem, wyjme ta bateryjke i zresetuje, sprawdze, a karte jak wyjme z pciexpres to pojdzie ta zintegrowana grafika, ale sprawdzic mozna czy normalnie ruszy. W kazdym razie innych objawow nie zauwazylem poza tym cykaniem podczas startu. No raz mialem blue screen z bledem:
0x00000050. PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
ale nie wiem czy to od karty i czy ma zwiazek... choc wczesniej nic takiego miejsca nie mialo....

EDIT:
bios zaktualizowany kolejno kazda wersja od oryginalnej F3 jechalem w gore az do F6, F7 beta sobie odpuszcze.
bateria wyjeta byla, bios zresetowany, bez zmian.

zrobilem tez maly test, wyjalem oryginalna wtyczke pcie a wpialem przejsciowke ktora dostalem z kartą, najpierw jednego molexa, po starcie bylo cykanie, potem wpialem w dwa molexy, a drugi koniec w karte, wystartowal normalnie lub raz cyknal mellow.gif .. niestety po ponownym uruchomieniu znow bylo 8razy reset przed startem. Wiec wypialem ta przejsciowke, i wlozylem spowrotem oryginalna pcie z zasilacza, wystartowal normalnie znow ... po ponownym uruchomieniu znow 8razy resetowal.
Dziwne to jest, ze takie przekladanie kabli daje rozne efekty. Byc moze zasilacz ktory mam Modecom Carbon MC530 o mocy 530W jest za slaby do karty hd 5770 .. co bylo by bardzo dziwne.
jakies spostrzeżenia ?

EDIT:
3dmark 06 ... zadnego restartu, testy przeprowadzone pomyslnie... watpie zeby wytrzymal tego 3dmarka jesli zasilacz bylby za slaby ... ale moze sie myle.
A wczesniej wyciagnalem karte hd 5770 i komputer normalnie sie uruchomil na zintegrowanej.
Jutro wyjme karte i zasilacz, i sprawdze na innym komputerze. Okaze sie moze wiecej.

EDIT:
komputer obciążony furmarkiem przez godzine czasu, wersja 1.7.0, z ustawieniami MSAA x8 benchmarking
oraz stability test przez 30min, rowniez MSAA x8 z zaznaczonymi opcjami extreme burning mode oraz log gpu temperature, rozdziałka 1024 x 768 i full screen.
Karta nagrzala sie do max temp 68*C, ale nic sie nie dzialo. Testy przeprowadzone pomyslnie. Zadnego restartu czy zawieszenia.

Po aktualizacji biosu do F7 beta (ostatniego jaki jest), zamiast 8 podwójnych cyknięć, pojawiło się 15 pojedynczych, już myślałem ze się nie odpali... ale po 15 poszedł.

Dla zainteresowanych, nagrałem dwa uruchomienia komputera,

1 uruchomienie - cyknęło 2 razy (po kilku resetach zdarza się ze po 2 cyknięciach się odpali zamiast po 8)

2 uruchomienie - standardowe, 8 cyknięć i dopiero start

w 41 sekundzie słychać cewkę jak się wyłącza.
dźwięk który pojawia się przy tych cyknięciach brzmi jak walenie głowicy w dysku, ale jest to nagrywarka plextora która taki dźwięk wydaje podczas tego czegoś.

Oto film z dźwiękiem co się dzieje:
http://axonim.wrzuta.pl/film/6iHIs00fNfo/2

Gość
komentarz
komentarz

Pożycz jakiś mocny markowy zasilacz nie model fell czy carbon tylko jakiś chiftec be-quit napięcia niby dobre może masz starą instalacje elektryczna w domu może to śmieszne ale nie takie rzeczy widziałem

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.