x-kom hosting

Piszczący wiatraczek

Juzek
utworzono
utworzono

Witam.
Wiatraczek od procesora wydaje wysoki dźwięk gdy ma się obracać powoli. Startuje dopiero gdy dostaje napięcie > 50%.
Nie mam możliwości regulacji czy ustawienia poziomu napięcia.
Co mogę zrobić by nie piszczal ?

raptor15m
komentarz
komentarz

Ale jak piszczy? może to cewki od zasilacza. A jaki masz wiatraczek BOX czy inny?

Juzek
komentarz
komentarz

Piszczy bardzo wysokimi tonami. Starsze osoby mają trudność z usłyszeniem więc jest to na progu słyszalności. Częstotliwość dźwięku zmienia się w zależności od poziomu napięcia. Wiatraczek znajduje się "w" radiatorze. To z pewnością wiatraczek wydaje ten dźwięk gdyż w chwili gdy zaczyna się obracać pisk znika, podobnie po odłączeniu wiatraczka w chwili pisku.

Podejrzewam, że z powodu wieku (technologicznie 5lat) na cewkach osadził się nalot i zmalała siła elektrodynamiczna w rezultacie zamiast "widocznego" startu - łopatki "trzęsą się" wydając ten wysoki dźwięk.

raptor15m
komentarz
komentarz

no nie wiem czy to łopatki.
radzę ci tak:
1. Przedmuchaj całego kompa z kurzu
2. Jak masz taką możliwość to załóż drugie chłodzenie lub odepnij wiatraczek i zobacz czy dalej brzęczy
3. Zmień pastę termiczną (ale to niekonieczne)

A jak możesz to załóż nowy wiatraczek.

Ja miałem problem z zasilaczem, ale wydawało mi się że to dysk. Wymieniłem zasilacz ale dalej leki hałas, którego się pozbywam. okazało się że to dysk. Tak samo może być w twoim przypadku.

Juzek
komentarz
komentarz

"Przedmuchaj całego kompa z kurzu" - przedmuchany. Nie wie co ma kurz na innych częściach do wiatraczka :)
"Jak masz taką (...) i zobacz czy dalej brzęczy" - Na pewno on piszczy bo zatrzymany palcem lub kręcący się przestaje piszczeć.
"Zmień pastę termiczną (ale to niekonieczne)" - Podobnie jak w pierwszej odpowiedzi na cytat - "co ma pasta do dźwięku pracy wiatraczka".

"A jak możesz to załóż nowy wiatraczek." - Mam możliwość - kupna ... Dlatego wole spróbować go naprawić - bo to jest za Free :]

"Ja miałem problem z zasilaczem, (...). Tak samo może być w twoim przypadku." - Wątpię. Patrz odpowiedź druga ;)

Pozdrawiam.

raptor15m
komentarz
komentarz

Na pewno on piszczy bo zatrzymany palcem lub kręcący się przestaje piszczeć.

To kiedy on piszczy? jak kręci się czy jak stoi? bo nie mogę cię zrozumieć.

lukis
komentarz
komentarz (edytowane)
:D
Juzek
komentarz
komentarz

"To kiedy on piszczy? jak kręci się czy jak stoi? bo nie mogę cię zrozumieć." - "gdy ma się obracać powoli. Startuje dopiero gdy dostaje napięcie > 50%." Czyli piszczy gdy dostaje 0.5V - 2.5V a startuje od 2.5V.

"Jeśli ten dźwięk jest od łożyska to tu tak mały poradnik (...)". Dzięki. Sprawdzę ten sposób i podzielę się wynikami.

Pozdrawiam.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.