x-kom hosting

Zbyt wysoka temperatura mostka południowego (Southbridge)

MirDrak
utworzono
utworzono

Witam, nie pokoi mnie temperatura mostka południowego. Nie wiem czym jest to spowodowane. Osiąga temperaturę ponad 80*C niezależnie od wykonywanych czynności.
5 minut po uruchomieniu komputera, temperatura podskakuje do 70*C, w parę minut później jest już 80*C. Na oba mostki mam założone standardowe radiatorki.

Wcześniej, nie zauważyłem takiej temperatury. Jedyne czynności, które wykonałem to: czyszczenie karty graficznej, ogólne odkurzanie komputera, wgranie najnowszego BIOSU.
A i właśnie, sprawdzając temperaturę przez dotykanie radiatora zamieszczonym na mostku południowym, nie odczułem żadnej wysokiej temperatury. Przy 80*C prawdopodobnie nie utrzymałbym tam długo palca.


[b]Typ komputera [/b] [color="#0000FF"]Wieloprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI[/color]
System operacyjny [color="#0000FF"] Microsoft Windows XP Home Edition[/color]
Dodatek service pack systemu operacyjnego [color="#0000FF"]Dodatek Service Pack 3[/color]
Internet Explorer [color="#0000FF"]8.0.6001.18702[/color]
DirectX [color="#0000FF"]4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)[/color]
[b] Płyta główna:[/b]
Typ procesora [color="#0000FF"] DualCore Intel Core 2 Duo E6300, 1866 MHz (7 x 267)[/color]
Nazwa płyty głównej [color="#0000FF"] Intel Guardfish DQ965GF (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN, IEEE-1394)[/color]
Mikroukład płyty głównej [color="#0000FF"] Intel Broadwater Q965[/color]
Pamięć fizyczna [color="#0000FF"]2029 MB[/color]
Typ BIOS'u [color="#0000FF"]Intel (10/04/09)[/color]
[b] Ekran:[/b]
Karta wideo [color="#0000FF"]NVIDIA GeForce 7900 GT/GTO (512 MB)[/color]
Akcelerator 3D [color="#0000FF"]nVIDIA GeForce 7900 GT[/color]
Monitor [color="#0000FF"]Maxdata Belinea 1925 S1W (111932) [19" LCD][/color]
[b]Temperatury:[/b]
Płyta główna [color="#0000FF"]45 °C (113 °F)[/color]
Procesor [color="#0000FF"]42 °C (108 °F)[/color]
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 [color="#0000FF"]42 °C (108 °F)[/color]
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 [color="#0000FF"] 41 °C (106 °F)[/color]
Mostek północny (Northbridge) [color="#0000FF"]50 °C (122 °F)[/color]
Mostek południowy (Southbridge) [b][color="#FF0000"] 78 °C (172 °F)[/color][/b]
Procesor graficzny [color="#0000FF"]43 °C (109 °F)[/color]
Temperatura nr 2 [color="#0000FF"] 46 °C (115 °F)[/color]
WDC WD2500KS-00MJB0 [color="#0000FF"]40 °C (104 °F)[/color]

[b] Wentylatory:[/b]
Procesor [color="#0000FF"] 867 RPM[/color]

[b] Wartości napięć:[/b]
Napięcie rdzenia procesora [color="#0000FF"] 1.17 V[/color]
+3.3 V [color="#0000FF"]3.25 V[/color]
+5 V [color="#0000FF"]5.14 V[/color]
+12 V [color="#0000FF"]12.27 V[/color]
Napięcie mostka północnego (Northbridge) [color="#0000FF"]1.26 V[/color]
Debug Info F [color="#0000FF"]867 0 0 0 0 0 0 0[/color]
Debug Info T [color="#0000FF"]42 45 0 46 78 50 0 0 0 0 0 0[/color]
Debug Info V [color="#0000FF"]12.27 5.14 3.25 1.26 1.17 0 0 0[/color]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mam nadzieję, że coś mi doradzicie, dodatkowe wentylatory i pastę termo-przewodzącą już zamówiłem, ale nawet bez nich nie powinno tak być.
Szukałem po forach coś na ten temat, niestety nic nie znalazłem.

Psycholandia
komentarz
komentarz

[quote]A i właśnie, sprawdzając temperaturę przez dotykanie radiatora zamieszczonym na mostku południowym, nie odczułem żadnej wysokiej temperatury. Przy 80*C prawdopodobnie nie utrzymałbym tam długo palca.[/quote]
Może walnął czujnik i temperatury są zawyżone w takim razie.
[quote]Mam nadzieję, że coś mi doradzicie, dodatkowe wentylatory i pastę termo-przewodzącą już zamówiłem, ale nawet bez nich nie powinno tak być.[/quote]
Skoro czyściłeś komputer w środku to wentylatory i nałożenie nowej pasty jest jedynym wyjściem. Zobaczysz temperaturę po tym procesie, jeśli nie spadnie znaczy, że czujnik zepsuty i źle pokazuje temperaturę.

MirDrak
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='Andziorka' date='05 listopad 2009 - 13:09 ' timestamp='1257422962' post='893874']
Może walnął czujnik i temperatury są zawyżone w takim razie.

Skoro czyściłeś komputer w środku to wentylatory i nałożenie nowej pasty jest jedynym wyjściem. Zobaczysz temperaturę po tym procesie, jeśli nie spadnie znaczy, że czujnik zepsuty i źle pokazuje temperaturę.
[/quote]

Hmm, wcześniej monitorując temperatury nic nie zwróciło mojej uwagi oprócz temp. karty graficznej 70 stopni w idle. Wtedy wgrałem najnowszy BIOS, rozkręciłem kartę i dokładnie ją wyczyściłem (tona kurzu, aż sam się dziwiłem, że temperatura wskazywała tylko 70+ stopni). I dokładnie po tych czynnościach, temperatura mostka południowego drastycznie wzrosła. Nie wiem czy nowy BIOS miałby z tym coś wspólnego.

Czyli możliwe, że tylko czujnik temp. mostka południowego padł ? Nie mam zbyt dużego pojęcia jak to działa dokładnie. Myślałem, że jak czujnik temp. padnie to wszystkie temperatury są błędnie pokazywane.

Eh, po nocy (jakieś 9 h),włączyłem kompa i od razu sprawdziłem temp. Southbridge i wynosiła 67*C. Od momentu włączenia do momentu sprawdzenia minęła jakaś minuta. To chyba nie realne, żeby tak szybko się nagrzał.
Jeśli ten czujnik faktycznie się zepsuł, to co teraz z nim ? [b]Serwis[/b], czy [b]olać to[/b]?

Tak czy siak zrobię tak jak napisałaś.
Dzięki za pomoc.

====================================================================================================================================

[b]Jestem w szoku,[/b] wymieniłem pastę termo-przewodzącą pod procesorem , mostkiem południowym i północnym, także pod kartą graficzną. Dodatkowo zamontowałem dwa wentylatory 80x80mm. I co jest w tym wszystkim najśmieszniejsze, temperatury zamiast zmaleć to podskoczyły, nie jakoś bardzo, ale są wyższe niż poprzednio.

Pastę nałożyłem tak jak należy (poprzednia pasta była w dość kiepskim stanie). Naprawdę nie mam pojęcia co spowodowało wzrost temperatur. Nie użyłem jakiejś super drogiej pasty, ale nie był to jakiś silikon, tylko pasta z dodatkiem srebra. Tak czy inaczej na pewno lepsza od poprzedniej.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy wentylatory ustawić na wdmuchiwanie czy wydmuchiwanie powietrza ? Są one umiejscowione praktycznie obok siebie, więc ustawienie jednego tak a drugiego na odwrót nie miałoby sensu.
Jak lepiej?

=======================================================================================================================

8 listopad.
[b]
W sumie dzięki za pomoc[/b], która polegała na tym, że sam sobie musiałem dać rade...

Wymiana pasty + dodatkowe chłodzenie, nic nie pomogło.. dalej to samo, a nawet gorzej, ponad 80*C temperatura Southbridge. Kij z tym, mam nadzieje, że nie dupnie mi nagle.
Póki nie dochodzi do 100+C to jest chyba ok.

W sumie temat można uznać za zamknięty skoro nikt nie raczy wyrazić swojego zdania.

[color="#FF0000"]// Tak czy siak wszelkie czynności i tak musiałbyś wykonać sam. Poza tym przykro nam że akurat w wypadku Twojego tematu inni forumowicze nie wiedzieli jak Ci pomóc. Przestań się jednakże doszukiwać złych intencji.
// EvilKillaruna.[/color]

Mephic
komentarz
komentarz

Wymiana past nic nie da, jeśli to wina czujnika, prawda? A skoro podskoczyły temperatury, to albo pasta była niskiej jakości, albo źle ją nałożyłeś, ewentualnie uszkodziłeś chłodzenie. Innej opcji nie widzę. Może być to też zwykły problem software'owy. Powinno dać się sprawdzić temperaturę SB w BIOS-ie i tam bym szukał, a nie w zwykłych programach.

MirDrak
komentarz
komentarz

[quote name='Mephic' date='09 listopad 2009 - 13:30 ' timestamp='1257769810' post='896703']
Wymiana past nic nie da, jeśli to wina czujnika, prawda? A skoro podskoczyły temperatury, to albo pasta była niskiej jakości, albo źle ją nałożyłeś, ewentualnie uszkodziłeś chłodzenie. Innej opcji nie widzę. Może być to też zwykły problem software'owy. Powinno dać się sprawdzić temperaturę SB w BIOS-ie i tam bym szukał, a nie w zwykłych programach.
[/quote]

Inaczej ustawiłem wentylatory i już jest w normie, jedynie źle nałożyłem pastę na karcie graficznej, ale poprawiłem to i już jest dobrze.
Jednakże, mostek południowy nadal bez zmian. Owszem w BIOS-ie sprawdzałem i była identyczna jak w Intel Desktop Utilities i Evereście.

Moja siostra ma identyczny komputer, jedynie ma straszą wersję biosu i gorsze chłodzenie, temperatury różnią się od moich o jakieś 4-5 *C, jednak mostek południowy u niej podaje temperaturę 63*C. Różnica 20*C.

Wygląda na to, że jeszcze nikt nie miał podobnego przypadku. Nie wiem co mi pozostaje, bo czujnika to sam nie wymienię.

W każdym bądź razie dzięki za jakiekolwiek chęci pomocy.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.