x-kom hosting

Wentylator podłączenie do prądu

pawcio12
utworzono
utworzono

Witam!

Mam pewien problem mianowicie bardzo zależy mi żeby podłączyć wentylatorki komputerowe do gniazdka ( potrzebuje miec wentylatorki do czego innego niz do komputera) jak mam to zrobic ? I czego potrzebuję.

Z góry dzięki, pozdrawiam.

qnick
komentarz
komentarz

Na przykład baterii 9V, lub możesz przerobić zasilacz uniwersalny który podaje napięcie 5-12V. Możesz kupić na allegro z regulowanym napięciem co da ci możliwość regulacji obrotów. To jest najbezpieczniejszy sposób, za gołe transformatory się nie bierz bo się usmażysz razem z tymi wentylatorami

  • Dobra wypowiedź 1
antos
komentarz
komentarz

Możesz bezpośrednio do prądu gołymi kabelkami i rękami, ale wtedy w najlepszym wypadku poparzysz sobie ręce. Zakładam, że zbudowanie zasilacza jest dla ciebie trochę za trudne, bo gdybyś umiał zbudować zasilacz, to podłączenie wentylatorka nie było by dla Ciebie problemem. Bateria 9V nie zda egzaminu, bo nie wystarczy na za długo. Wystarczy zwykły zasilacz 9-12 Volt 200mA wystarczy w zupełności. Idealnie nadają się do tego zasilacze z Pegazusa, lub które zasilają wzmacniacze antenowe w TV. Ewentualnie możesz jakąś ładowarkę przerobić, ale ładowarki mają za niskie napięcie za zwyczaj, chyba, że taka od wiertarki. Ewentualnie akumulatorki. Jak najbardziej samochodowy się nadaje pomijając jego gabaryty, taki właśnie od wiertarki lub wkrętarki byłby dobry, ale musisz patrzeć żeby był 12V, a nie 24V, tak jak niektóre mają.

  • Dobra wypowiedź 1
pawcio12
komentarz
komentarz (edytowane)

a ten kabelek 3pin jak podłączyć do tego czegoś okrągłego ? Sory ale nie jestem dobry w te klocki ;d Dzięki za odpowiedzi

mam taki zasilacz od gry pegazus ale jak mam tam podłączyć kabelek od wentylatora ?

pomoże ktoś ?

dysponuję takim zasilaczem - Adapter Input AC 220V 50/60 HZ , Output DC 9V 850mA

Jak go podłączyć pod wiatraczek np ten http://mcs.pc.pl/produkt1115.html

Edytowane przez pawcio12
Rudi
komentarz
komentarz

Albo wsadzasz druciki do wejścia 3 pin ( 2 druciki) a drugą stronę do przykładasz do tej okrągłej wtyczki (Ten sposób jak nic nie chcesz niszczyć)

Drugi sposób ( ja bym tak zrobił ) Obcinasz wejście 3 pin żeby zostały 2 gołe kable i z drugiej strony to samo ( w zasilaczu tą okrągłą końcówkę ). I wtedy łączysz 2 kable ze sobą . ustawiasz napięcie na 5 czy tam 7 v i cieszysz się oddzielnym wiatraczkiem .

Oczywiście wszytko izolujesz np. taśmą izolacyjną .


Btw. Co Ty chcesz chłodzić tym wiatraczkiem :D


UWAGA : zanim cokolwiek zrobisz , poczekaj jak wypowie się jakiś elektryk .

  • Dobra wypowiedź 1
antos
komentarz
komentarz

Rudi nie strasz ludzi prądem. 9V to napięcie bezwzględnie bezpiecznie i nic się nikomu nie stanie. Najlepszy sposób to ten najprostszy, czyli ucięcie kabli po obydwóch stronach, bo tak może ci nie łączyć albo coś. Wtedy jak utniesz końcówkę 3 PIN od wentylatora, to metoda prób i błędów podłączysz do tego zasilacza czarny i czerwony przewód. Żółty olejesz, bo nie jest do niczego potrzebny.

  • Dobra wypowiedź 1
pawcio12
komentarz
komentarz

okej, a jeżeli mam zasilacz 9V to mogę podłączyć do niego wentylator który ma 12V ? Bo na mój rozum to nie mogę ale jak ten zasilacz ciągnie pegazusa to nie pociągnie wentylatorka ? Coś mi tu nie gra.

Dzięki za odpowiedzi.

.

antos
komentarz
komentarz

Wentylator możesz podłączyć do każdego napięcia między 0, a 15v, tylko miej na uwadze, to, że im mniejsze napięcie zasilania tym wolniej obracać się będą jego łopatki.

Rudi
komentarz
komentarz

[quote name='antos' date='03 listopad 2009 - 20:24 ' timestamp='1257276248' post='892931']
Rudi nie strasz ludzi prądem. 9V to napięcie bezwzględnie bezpiecznie i nic się nikomu nie stanie.
[/quote]

wolę nie ryzykować :D I nadal twierdzę że zrobienie tego np. przez kostkę było by najlepsze .

antos
komentarz
komentarz

i tu się mylisz Rudi. Kostki nie stosuje się jeżeli ma być coś przenoszone, bo bardzo lubią się rozłączać przy szarpnięciu, co może strasznie irytować. Więc już lepiej skręcić ten kabel i zaizolować taśmą klejącą i nie ma prawa go wtedy ruszyć. Chociaż moim zdaniem najlepsze są wszelakiego rodzaju szybko złączki i to właśnie je stosuje najczęściej.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.