x-kom hosting

Problem z laptopem Asus W2V - przegrzewanie i zawieszanie

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Przemek ,
Marecky
utworzono
utworzono

Witam,

Ostatnimi czasy pojawił się problem z notebookiem Asus W2V. Komputer zaczął pracować w temperaturach mocno przekraczających standardowe (mam tutaj na myśli temperaturę procesora i płyty głównej). Powoduje to dość spore problemy ponieważ podczas jakiejkolwiek pracy (głównie oprogramowanie muzyczne) lub gry mocniej obciążającej CPU i grafikę notebook po prostu się zawiesza lub restartuje bez ostrzeżenia.

Oto screen (Screen1.jpg) z bardzo wysokich temperatur pracy:

 

Co zrobiłem dotychczas? Przeinstalowałem kilka sterowników (grafika, Intel INF, etc.) - temperatura pracy spadła o kilka stopni, jednak problemy z zawieszaniem się pozostały. Przedmuchałem sprężonym powietrzem okolice procesora i odprowadzenia ciepła. Dodatkowo wymusiłem za pomocą SpeedFan'a pełną pracę wiatraczka na CPU. Problemy z przegrzewaniem procesora zniknęły w ogóle (podczas normalnej pracy temperatura pozostaje od tego momentu na poziomie 45 - 55 stopni C), lecz pozostał problem grzania się płyty głównej (czy może źle interpretuję wartość REMOTE 2? SiSoft Sandra pokazuje, że jest to "Power / AUX Temperature", natomiast Everest nie pokazuje tej wartości w ogóle).

Poniżej przedstawiam moment (Screen2.jpg) w którym temperatura dochodzi do 120 stopni C i komputer się wyłącza... (po prostu uruchomiłem grę i dosłownie chwile, 2-3 minuty, pograłem...).

 

Problem powtarza się nawet po pozostawieniu laptopa wyłączonego do wychłodzenia i ponownym uruchomieniu. Szczerze mówiąc skończyły mi się pomysły co jeszcze można z tym zrobić.

Dodatkowo zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Problem z przegrzewaniem tego elementu oznaczonego REMOTE 2 (co to w końcu jest tak właściwie?) występuje TYLKO kiedy komputer zasilany jest z sieci. Podczas działania z baterii temperatura utrzymuje się na poziomie maksymalnie 81 stopni podczas intensywnego wykorzystywania i nie powoduje destabilizacji systemu. Po podłączeniu do sieci temperatura potrafi ponownie skończyć do około 120 stopni C. Poniżej screen (Screen3.jpg) który to przestawia. Na początku widzimy pracę z baterii (intensywne wykorzystanie, włączona gra), potem wyłączam grę (widać, że temperatura spada), następnie podłączam zasilanie i włączam ponownie grę. Temperatura osiąga ponad 100 stopni i wyłączam grę.

 

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły lub sugestie to byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie, Marek.

  • Rekomendowana odpowiedź
Przemek
komentarz
komentarz

Jesli masz lapa na gwarancji to go oddaj.

Mozesz sie jeszcze zaopatrzyc w podstawkę chłodzącą, ale nie da to ciekawych rezultatow.

Marecky
komentarz
komentarz

Jeśli sobie nie poradzę sam, to oczywiście laptop jedzie do serwisu. Jednak chciałem najpierw spytać osób które się znają, żeby po pierwsze nie truć bez powodu gitarry serwisantom skoro można problem rozwiązać samemu, a po drugie żeby nie pozbywać się laptopa na kilka dni aż naprawią bo potrzebny mi do pracy. ;-)

Dodatkowe chłodzenie w moim wypadku niestety raczej odpada...

Pozdrawiam serdecznie, Marek.

Przemek
komentarz
komentarz

No innej opcji nie widze.

Chyba ze chcesz rozebrac lapka i stracic gwarancje.

Marecky
komentarz
komentarz

Cierpliwie poczekam jeszcze na inne odpowiedzi, może ktoś ma jakiś pomysł.

Dodatkowo chciałbym podkreślić pytanie dotyczące SpeedFana, a mianowicie temperaturę czego właściwie mierzy sensor oznaczony jako REMOTE 2 (ten który się przegrzewa)? Płyta główna? Grafika? Ta informacja byłaby niezwykle pomocna w dalszym szukaniu przyczyn problemu.

Pozdrawiam serdecznie, Marek.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.