x-kom hosting

Zaniżone traktowanie procesora, wyświetla 600 Mhz a nie 800 mhz ,

daras22
utworzono
utworzono

Witam wszystkich , mam pewien problem , otóz posiadam stary komputer :

pentium 3 - 800 Mhz
geforce 5200 mx 128 Mb
512 ram
10 GB dysk
plyta Gł - A-trend i440bx-w977 ver:1.0r01 wb1 / bios 06/30/99

moj problem polega na tym ze komputer wyswielta mi 600 Mhz a nie 800 mhz ,
jak sprawdzam programem CPU-z pokazuje mi wlasnie ze jest 600 mhz a oryginalna czestotliwosc to 800 mhz i moje pytanie brzmi dlaczego tak sie dzieje ? na innej plycie głownej pokazywało mi 400 mhz to jeszcze mniej , a np celerona 600 wyswietlało mi dobrze i mogelm nawet podkrecic do 750 mhz w biosie , ale wtedy nie działał mi internet ;p dziwne co ;p a np jak podkrece tego pentiuma 800 (z 600 do 800 ) to gdy wlaczam przegladarke komp sie zwiesza , nie wiem czy tu nie chodzi czasem o aktualizacje biosa , probowalem szukac nowszej wersji biosa , ale nie moglem nigdzie znalezc ;/ a do tego ponoc to ryzykowne , bo mozna uszkodzic plyte głowną , wiec moje pytania brzmią ,

kto wie co moze byc przyczyną ze wyswietla mi 600 a nie 800 Mhz ?
czy ktos znalazł by nowsza wersje biosu do mojej plyty głównej ?
co moze byc przyczyna ze jak podkreci sie procek to internet nie działa lub sie zwiesza gdy wlacza sie przegladarke ?

mam nadzieje ze bedzie ktos mi wstanie pomóc , z góry dziekuje i pozdrawiam :)

Qniooo
komentarz
komentarz

[quote]CPU-z pokazuje mi wlasnie ze jest 600 mhz a oryginalna czestotliwosc to 800 mhz i moje pytanie brzmi dlaczego tak sie dzieje ? [/quote]
A jak pokazuje FSB? Coś mi się zdaje, że ten Pentium III pracuje na szynie 100Mhz, a Płyta główna dźwiga do 66Mhz. Może być też tak, że wystarczy wejść do BIOSu i po prostu przestawić szynę z 66 na 100.
[quote]na innej plycie głownej pokazywało mi 400 mhz to jeszcze mniej , a np celerona 600 wyswietlało mi dobrze i mogelm nawet podkrecic do 750 mhz w biosie[/quote]
Celeron pracuje na niższej szynie, więc płyta wykryła go prawidłowo.
[quote]i mogelm nawet podkrecic do 750 mhz w biosie , ale wtedy nie działał mi internet ;p dziwne co ;p[/quote]
Nie dziwne, normalne. Przesadziłeś z OC i zaczęło się sypać ;]
[quote]jak podkrece tego pentiuma 800 (z 600 do 800 ) to gdy wlaczam przegladarke komp sie zwiesza , nie wiem czy tu nie chodzi czasem o aktualizacje biosa , probowalem szukac nowszej wersji biosa , ale nie moglem nigdzie znalezc ;/ a do tego ponoc to ryzykowne , bo mozna uszkodzic plyte głowną[/quote]
Przyczyna jak wyżej, prawdopodobnie płyta nie wyrabia. Wątpię, aby update BIOSu coś tu pomógł. Problemem są fizyczne ograniczenia wydajności płyty, których nie sposób przeskoczyć.
Możesz jeszcze spróbować schłodzić płytę radiatorami i wiatraczkami, to pomoże utrzymać stabilność po podkręceniu.

daras22
komentarz
komentarz

A mógłbys mi chociaz w przyblizeniu napsiac , gdzie moge znalezc miejsce w biosie w ktorym da sie przestawic z 66 na 100 ?? a jak sie nie da to moze trzeba aktualizowac biosa i wtedy pojawi sie taka opcja ?

FSB
szerokosc magistrali 64-bitow
rzeczywista czestotliwosc taktowania 100 mhz
efektywna czestotliwosc taktowania 100 mhz
przepustowosc 800 mb/sek

Qniooo
komentarz
komentarz

[quote]rzeczywista czestotliwosc taktowania 100 mhz[/quote]
Z tego co widzę FSB jest ustawione na 100. Musiałem się machnąć przy ocenianiu FSB Pentium III na 100Mhz - widocznie powinien pracować z częstotliwością 133Mhz, pewnym jest już natomiast, że płyta chodzi na 100Mhz.
[quote]gdzie moge znalezc miejsce w biosie w ktorym da sie przestawic z 66 na 100 [/quote]
Manipulowałeś nią podkręcając procesor ;). Zamotałem Cię trochę z tą szyną 66, powinienem napisać 100, ale już wszystko ładnie naprostowałem :).
Spróbuj ustawić proca trochę niżej, niż 800Mhz, np. 700Mhz. Musisz znaleźć granicę wydajności swojej płyty.

daras22
komentarz
komentarz

Spoko to juz wszystko jasne , plyta nie daje rady , dzieki ci wielkie za pomoc i pozdrawiam.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.