x-kom hosting

przywrócenie GRUB'a po instalacji XP

Gość
utworzono
utworzono

witam

standardowy problem po instalacji XP na linuxa

zwykłe rozwiązanie w postaci Rescue System z płyty instalacyjnej Mandrivy nie poskutkowalo jednak tym razem

po wduszeniu "reinstall BootLoader" (czy cos takiego) mam komunikat błędu w linii 1850 bootloader.pm

linia ta stanowi o zakonczeniu programu z powodu bledu... (jest tez cos o ladowaniu menu.lst chyba)

polecenie grub-install --root-directory=/mnt (tu jest podmontowany file_system z instalacją) sda

tez nie dziala: zwrot ze "Format of install_device not recognized"

jakos wiecej pomyslow nie mam

kopi zapasowej MBRa tez nie, zreszta nie zdalaby sie bo problem wyniknal prawdopodobnie z powodu 'robienia pozadkow'

partycja 1 zostala zmniejszona (winda, punkt /win)

sda2 zostala przesunieta (zmienil sie sektor poczatkowy) i powiekszona (punkt /)

swap zostal przesuniety (zmienil sie sektor poczatkowy)

sda3 zostala przesunieta (zmienil sie sektor poczatkowy) i powiekszona (punkt /home)

jakies sugestie szanowni panstwo?

Archimedes
komentarz
komentarz

Zrób to za pomocą jakiegoś LiveCD...

Gość
komentarz
komentarz

Zrób to za pomocą jakiegoś LiveCD...

niestety jedyna taka plytke pozyczylem...

ale co zmieniloby uruchomienie z Live'a zamiast z instalacyjnej w opcji "reskju system"

skoro tu po uruchomieniu mam podobną sytuację, z tym ze z automatu mam podmontowany wlaściwy system plikow

mialbym instalowac z Live'a? w ostatecznosci zainstaluje z normalnej instalacyjnej

ale to w ostatecznosci

Garrappachc
komentarz
komentarz (edytowane)

Trochę długo bedzie trwało, ale może pomoże.

Odpal konsolę ratunkową.

1. Zamontuj /proc i /dev.

mkdir /mnt/mandriva/mount /dev/sda2 /mnt/mandrivamount -t proc none /mnt/mandriva/procmount -o bind /dev /mnt/mandriva/dev

2. Teraz chrootuj.

chroot /mnt/mandriva /bin/bashenv-update (może nie działać - nie przejmuj się)source /etc/profile (też moze nie działać)

3. Teraz musisz znaleźć plik konfiguracyjny GRUB'a - prawdopodobnie jest to /boot/grub/menu.lst. Grub woli grub.conf.

cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/grub.conf

4. O zamontowanych napędach informacja by się przydała.

grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab

5. Instalujemy gruba.

grub-install --no-floppy /dev/sda

6. Odmontuj, zrestartuj.

exitumount /mnt/mandriva/proc /mnt/mandriva/dev /mnt/mandrivareboot

Może pomoże.

Gość
komentarz
komentarz

choina...

niestety zanim przeczytalem twojego posta, nie znając rozwiązania problemu, spróbowałem go obejść swoim starym zwyczajem

niestety nie znam jeszcze za dobrze budowy drzewa katalogow pod unixami/linuxami i w trakcie proby obchodzenia zniszczylem pliki/katalogi "init.rc" "init.d" i cos jeszcze pewnie tez

sprobowalem zainstalowac na nowo stworzonych partycjach (mialem nie zagospodarowane 40Gb) zeby w czasie instalacji nowy GRUB podpiął tamtą instalację jako jeden z możliwych wyborów, ale nieświadom budowy struktury katalogów podpiąłem partycje o które walcze w /mnt (z opcją read only) co spowodowalo nieudaną próbę nainstalowania nowego systemu na stary

i zniszczenie wczesniej wspomnianych plikow i utworzenie niedzialajacych katlogow (proby otwarcia dają komunikat o bledzie I/O)

nowy GRUB podpiął co trzeba ale próba startu daje po jakims czasie komunikat o niemoznosci czytania ze wspomnianych plikow

Twoj post moze sie jeszcze przydac, bo jak poprzenosze sie na nowa instalacje ze wszystkim znow bede zmienial kolejnosc partycji i ich rozmiar...

zobaczymy

w kazdym razie dzieki

temat bedzie kontynuowany az do szczesliwego zakonczenia ;)

panel
komentarz
komentarz

mialbym instalowac z Live'a? w ostatecznosci zainstaluje z normalnej instalacyjnej

ale to w ostatecznosci

Bardzo łatwo instaluje się gruba z Puppy Linux.

Garrappachc
komentarz
komentarz

Tylko, ze widzisz - nie mógł z płytki zainstalować GRUB'a. Jeśliby zrobił tak, jak ja mu napisałem, wiedzielibyśmy, gdzie jest błąd :P

Gość
komentarz
komentarz

panowie, problem lezy w numeracji partycji

zmiany umiejscowienia partycji na dysku (nie kolejnosci tylko sektora poczatkowego) nie powoduja problemu

ale skasowanie jakiejs wczesniejszej niz ta ktora ma byc bootowana powoduje zmylenie GRUBa i blad 22 (cokolwiek to jest)

wykonalem ponowne porzadki Gparted'em, nadalem ksztalt ostateczny i teraz tylko musze odpowiednio zainstalowac GRUBa wlasnie

bede to robil dzisiaj wieczorem zgodnie z instrukcją Garrappachc'a

mam tez plytke z Live'm Mandrivy, wiec bede pisal jakie sa wyniki tych dzialan

Garrappachc
komentarz
komentarz

Aa, bo GRUB sobie liczy partycje jak BIOS :P Od 0-x. Spróbuj zainstalować noramlnie GRUB'a - z płytki, nie manualnie. Jeżeli to się nie powiedzie - zrób moim sposobem. Zrób sobie może również plik grub.conf - jakby co.

Gość
komentarz
komentarz

mam pytanko

polecenia z punktów 3. i 4. sa napisane jakby nie dotyczyly podmontowanego systemu plikow, a chyba powinny

rozumiem ze to literowka i mam to wykonac na podmontowanym FSie czyli w /mnt/mandriva/ tak?

Odpal konsolę ratunkową.

1. Zamontuj /proc i /dev.

mkdir /mnt/mandriva/mount /dev/sda2 /mnt/mandrivamount -t proc none /mnt/mandriva/procmount -o bind /dev /mnt/mandriva/dev

TO POLECENIE ZWROCILO: wrong filesystem, bad option, bad superblock (o superbloku juz mialem niefajne komunikaty przy fsck jak probowalem sam cos zdzialac)

2. Teraz chrootuj.

chroot /mnt/mandriva /bin/bashenv-update (może nie działać - nie przejmuj się)source /etc/profile (też moze nie działać)

3. Teraz musisz znaleźć plik konfiguracyjny GRUB'a - prawdopodobnie jest to /boot/grub/menu.lst. Grub woli grub.conf.

cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/grub.conf

4. O zamontowanych napędach informacja by się przydała.

grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab

5. Instalujemy gruba.

grub-install --no-floppy /dev/sda

INSTAL: domagał się wskazania roota FSu: --root-directory=(...)

6. Odmontuj, zrestartuj.

exitumount /mnt/mandriva/proc /mnt/mandriva/dev /mnt/mandriva [i][b]Z ODMONTOWANIEM tez byly, i sa za kazdym razem problemy, nawet jak robi to automat (rescue-gui)[/b][/i]reboot

no

efekt wielu kombinacji i pisaniu wymienionych komend w roznych wersjach, wspomagajac się na przemian rescue-gui

instalacja ręczna - bez efektu

na to przez ratunkowa - lepiej, GRUBy dochodzi do ładowania stage1.5, ale nie ładuje

na to reczna - mniejsza ilość zwróconych błędów po drodze, efekt ładowanie GRUBa w trybie tekstowym

tryb graficzny=file not found ERROR 15

elementy menu= ERR 15 j.w. GRUBy szuka na hd0,6

edycja menu.lst (grub.conf nie jest widziany, czyta z menu.lst) - zmiana szukanej partycji na hd0,1

wyglada na to że trafiona ale ERROR 17: cannot mount selected partition

KICHA

wyedytowalem /etc/fstab zgodnie z aktualna informacja podana przez Gparted

wyedytowalem filesystems (dodalem ext3)

wyedytowalem /boot/grub/install-sh (tez poprawka na hd0,1)

sprawdzilem poprawnosc menu.lst w stosunku do fstab

nic nie pomoglo

nawet jak jest skierowany na wlasciwa partycje to jej nie czyta

jestem bliski poddania sie

Garrappachc
komentarz
komentarz

Niet. Chrootujesz, czyli wchodzisz na konto roota w tym systemie. Wtedy wykonujesz polecenia jakby nie z poziomu live-cd, tylko z poziomu systemu, do którego się chrootujesz. Co do instalacji - zamiast kroku 5., wpisz sobie

grub-install --no-floppy

Wejdziesz do konsoli GRUB-a. Będziesz miał znak zachęty "grub > " lub coś w tym stylu. Wpisz sobie wtedy

root

i naciśnij [Tab] (nie naciskaj Entera!). Pokażą Ci się wszystkie możliwości, jakie widzi grub. Potem dopisz sobie numer partycji, na której jest katalog /boot/grub z interesującym Cię plikiem menu.lst. Grub liczy sobie partycje w ten sposób, że po "hd" pierwsza cyferka to numer dysku (czyli prawdopodobnie 0), druga - nr partycji (liczony również od 0). Zahashuj też wszystkie wpisy o initrd w menu.lst.

Gość
komentarz
komentarz

N(...)

Zahashuj też wszystkie wpisy o initrd w menu.lst.

nie bardzo rozumiem co znaczy zahashuj?

GRUB wyraznie nie moze sie dostac do partycji w ogole

ma wpisana prawidlowa sciezke do gfxmenu, a go nie czyta

nie wspominajac o odwołaniu do jądra powodujacym niemoznosc zaladowania systemu (o co mi jakby chodzi wlasnie)

widzisz, nie wiedzialem wlasnie jak wejsc do konsoli GRUBa ;) dzieki

co myslisz o sprawdzeniu pliku mtab, moze on miec wplyw na GRUBa?

bede probowal jutro to wykonac

(dzis czeka mnie uslugowy montaz sprzetu + instlacja Visty)

jutro z wieczora wroce z jakimis efektami

Garrappachc
komentarz
komentarz

Zahasuj - czyli dodaj hashe (#) na początku linii - nie będą interpretowane. Skonfiguruj sobie na nowo menu.lst - jak będziesz w konsoli odzyskiwania, wpisz sobie

fdisk -l

(jeśli nie będzie fdiska - masz rację, przejrzyj mtab). Jeżeli będziesz miał wpisy np. /dev/sda[x], a nie będą działały, to wklep sobie /dev/hda[x] zamiast tego w linijce root w menu.lst - czasami LiveCD inaczej widzi partycje niż jądro systemu już zainstalowanego. Składnię configu grub'a znasz?

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

(...)

Składnię configu grub'a znasz?

niestety nie, jestem poczatkujacym użytkownikiem Linuxa i moje 15lat doświadczenia z produktami M$ mało się przydaje

chociaż jednak się przydaje, szczególnie z zamieszchłych czasów MS-DOS i plików wsadowych ;)

jeżeli sa jakies reguły dotyczące menu.lst no to istniejący plik jest napisany zgodnie z nimi

jestem w stanie skorygować wpisy nie naruszając struktury całego pliku

czego tyczy się "initrd"?

wyczytałem w Wiki już, ale tak praktyczniej: podczas kazdego startu jest potrzebny RamDisk?

EFEKTY:

polecenie: grub-install --no-floppy, zwraca tekst pomocy, bo że trzeba podać gdzie sie ma instalować, nie wchodzi do konsoli grub...

initrd zahashowane, bez efektu

fdisk -l wylistowało mi tylko partycje, w kolejności alfabetycznej, nie dysku

mtab: zdaje się że tam jest info o mountach z którymi system ZOSTAŁ uruchomiony, a nie MA BYC uruchomiony. zastałem tam wpisy z ostatniego udanego bootowania, zanim GRUBy zglupial

zmienilem na aktualne, bez efektu

fstab: zastanawia mnie wpis następujący

boot=UUID=....(uid odpowiadający sda6=hd0,1) resume=UUID....(inny uid)

czy ten drugi UUID powinien być inny? i do czego on ma kierować? może do initrd właśnie?

faktem jest że nadal mamy ERROR 17: cannot mount selected partition

szukałem troche ale zalecane akcje nie rozwiazaly problemu...

Garrappachc
komentarz
komentarz

Po to jest fdisk. Kiedy Ci wylistuje partycje, zrób tak: przy uruchomaniu systemu, kiedy będziesz miał GRUB'a, wciśnij 'e', potem jeszcze raz 'e' - będziesz mógł edytować wybraną linijkę. A składnia configu wygląda tak:

/boot/grub/menu.lst

default 0timeout 30#splashimage=(hdx,x)/sciezka/do/pliku - na razie nie wpisuj tego.title Linuxroot (hdx,x)kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sdax

To jest niezbędne minimum. Obraz kernela jest zwykle (w przypadku takich dystrybucji jak Mandriva) umieszczony w /boot/vmlinuz. Teraz jeszcze fstab.

Kiedy już będziesz schrootowany, wpisz sobie

mount -a

Zamontuje Ci wtedy wszystkie partycje zgodnie z /etc/fstab'em. Pokaż mi jeszcze, proszę, tego fstab'a. UUID powinien być dobry, chyba, że się zmienił. W takim wypadku musisz sobie wpisać odpowiednie numery partycji (zgodnie z tym, co wywalił fdisk).

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Garrappachc, kontynuował będę dziś wieczorem lub jutro rano

musze dokonczyc instalację/montaż usługowy Visty u rodziny....

walka z MSI P45 Neo-F, to jakaś dziwna płyta jest

nie mogłem wczoraj znaleźć ustawień napięć...pewnikiem jakieś ukryte menu, czy coś

no i słabo współpracuje z Patriot'ami, sprawdzę jak będzie gadała z moimi OCZ dzisiaj

dzieki za wszelką pomoc, sporo się od Ciebie ucze :)

KONTYNUACJA przez chwile, tamten komp skladany jest problematyczny, uwalona fabrycznie grafika prawdopodobnie

(...)

Pokaż mi jeszcze, proszę, tego fstab'a. UUID powinien być dobry, chyba, że się zmienił. W takim wypadku musisz sobie wpisać odpowiednie numery partycji (zgodnie z tym, co wywalił fdisk).

pokazanie fstaba tutaj będzie trudne, musialbym go recznie przepisac na kartke i z powrotem...

w kazdym razie UUID ten pierwszy jest dobry bo to sprawdzilem, ale jest jeszcze drugi UUID:

"resume=UUID=(... uid którego nigdzie indziej nie znalazlem)" od czego jest to resume?

probuje z przepisaniem recznie tego menu.lst (oczywiscie po kopii)

PODDAJE SIE!

caly czas err 17

mam wrazenie ze jakby partycja bootowana byla w ext2, a nie w j_ext3 wszystko poszloby gladko

no ale tego nie sprawdze

Garrappachc, dzieki jeszcze raz za wszelka pomoc

od dwoch tygodni lezy mi komp, mam dosyc.

po instalacji swiezej Mandki sprawdze wszystkie pliki z ktorymi walczylismy

mam wrazenie ze beda wygladaly tak samo, a my szukalismy w niewlasciwym miejscu

Garrappachc
komentarz
komentarz

Szukaliśmy w dobrym miejscu, a po prostu musiałbym zobaczyć kilka plikół (w tym fstab'a). Przydałby się też mtab. Ale skoro instalujesz od nowa mdv, to prolbemu nie rozwiązałeś, tylko go obszedłeś. Gdybyśmy jeszcze trochę nad tym posiedzieli, to byśmy ten problem rozwiazali :P

Gość
komentarz
komentarz

fstab i mtab jeszcze chyba sa na dysku, wiec jak doprowadze krzynke do uzywalnosci to wrzuce tu oba
i te z aktualnego systemu (chociaz numeracja znowu sie zmienila...)

Garrappachc
komentarz
komentarz

Numerację sobie możesz sprawdzić poprzez konsolę grub'a (podczas ładowania systemu [e], potem jeszcze raz[e] i działasz :P ).

[color="#FF0000"]// Czcionka. // EvilKillaruna.[/color]

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

aktualny fstab:
[code]
# Entry for /dev/sda5 :
UUID=745c26f7-63a3-4787-8043-a8468a94dc1c / ext3 relatime 1 1
# Entry for /dev/sda9 :
UUID=e5a7c8a6-7ea1-4373-8f3b-e150e570a248 /home ext3 relatime 1 2
/dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
# Entry for /dev/sda7 :
UUID=b91d45ae-08cb-4b74-b978-423a61091262 /mnt/rot ext3 relatime 1 2
none /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=20CCC37ECCC34CAA /win ntfs-3g umask=000 0 0
# Entry for /dev/sda8 :
UUID=267f9571-d371-43f9-8bae-1a7e26d9f11a swap swap defaults 0 0
[/code]

poprzedni fstab:
[code]# Entry for /dev/sda6 :
UUID=b91d45ae-08cb-4b74-b978-423a61091262 / ext3 relatime 1 1
# Entry for /dev/sda7 :
UUID=55bd32e9-f0cf-432f-909a-9f91f7015691 /home ext3 relatime 1 2
/dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=20CCC37ECCC34CAA /mnt/win ntfs-3g ro,umask=000 0 0
none /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda5 :
UUID=3cc13b35-9078-48cf-8304-4a8e1c4394a7 swap swap defaults 0 0
[/code]

aktualny mtab:
[code]
/dev/sda5 / ext3 rw,relatime 0 0
none /proc proc rw 0 0
/dev/sda8 /home ext3 rw,relatime 0 0
/dev/sda6 /mnt/rot ext3 rw,relatime 0 0
/dev/sda1 /win fuseblk rw,allow_other,blksize=4096 0 0
none /proc/sys/fs/binfmt_misc binfmt_misc rw 0 0
[/code]

poprzedni mtab:
[code]# Entry for /dev/sda6 :
UUID=b91d45ae-08cb-4b74-b978-423a61091262 / ext3 relatime 1 1
# Entry for /dev/sda7 :
UUID=55bd32e9-f0cf-432f-909a-9f91f7015691 /home ext3 relatime 1 2
/dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=20CCC37ECCC34CAA /mnt/win ntfs-3g ro,umask=000 0 0
none /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda5 :
UUID=3cc13b35-9078-48cf-8304-4a8e1c4394a7 swap swap defaults 0 0[/code]


jest jeszcze jedna rzecz z której zdałem sobie sprawę w czasie instalowania świeżego systemu:
bootloadera umieściłem w sektorze MBR podstawowej partycji, inne możliwości to na przykład wstawienie go w pierwsze sektory partycji linuxowej

może to był problem, bo przecież MBR został napisany przez instalkę XP i żadne wskazywanie na to miejsce nie miało sensu. gdyby był w partycji linuxowej mogłoby nie być problemu, co myślisz?

Garrappachc
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie. Ja, osobiście miałem problemy z grubem na mbr partycji linuksowej. MBR dysku jest lepszy. Zamień wpisy w fstabie z uuid na te, które zgadzają się z mtab'em.

[color="#FF0000"]// Czcionka. // EvilKillaruna.[/color]

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='Garrappachc' date='25 wrzesień 2009 - 11:42 ' timestamp='1253875356' post='867658']
Nie. Ja, osobiście miałem problemy z grubem na mbr partycji linuksowej. MBR dysku jest lepszy. Zamień wpisy w fstabie z uuid na te, które zgadzają się z mtab'em.
[/quote]


zamiescilem te pliki juz tylko do rozwazan teoretycznych nowa instalka dziala wiec nie bede juz grzebal

chyba ze brak dzialajacego utuba mnie zmusi do siezej instalacji

wiem jak to brzmi; nowa instalacja lekarstwem na wszystko, (nie dziala ci gadu? FORMAT C:, masakra....)
ale jakos nie moge w googlach znalezc rozwiazania ktore by zadzialalo
nie moge tez zmusic ssh do dzialania, ale z tym po swiezej instalacji tez bede mial problem
mozliwe ze musze zmienic cos na serwerze ssh zeby klient (swiezo postawiony) mial do niego dostep?

Garrappachc
komentarz
komentarz

Co do ssh, to Ci niestety nie pomogę, bo sam się na tym nie znam (czego bardzo żałuję :/ ). Ale co do YouTuba - mam nadzieję, że nie instalowałeś przez repo? Jeśli tak, to odinstaluj i powiem Ci, jak zainstalować "ludzkim" sposobem :P


[color="#FF0000"]// Czcionka. // EvilKillaruna.[/color]

panel
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='alek_an' date='25 wrzesień 2009 - 12:04 ' timestamp='1253876648' post='867665']
nie moge tez zmusic ssh do dzialania, ale z tym po swiezej instalacji tez bede mial problem
mozliwe ze musze zmienic cos na serwerze ssh zeby klient (swiezo postawiony) mial do niego dostep?
[/quote]
Polecam [i]openssh-client[/i]
[code]ssh nazwa_użytkownika@domena_serwera[/code]
Powinno ukazać się żądanie o hasło.
Domyślny port to 22 - można ustawić inny w [i]/etc/ssh/ssh_config[/i] dla klienta i [i]/etc/ssh/sshd_config[/i] dla serwera.
Klient powinien mieć otwarty port dla wychodzących (outbound) a serwer dla przychodzących (inbound).
Port można też określić każdorazowo przy połączeniu.
[code]ssh -p NNN nazwa_użytkownika@domena_serwera[/code]
NNN = numer portu

Przesyłać pliki można poprzez [i]scp[/i]
[code]scp nazwa_pliku nazwa_użytkownika@domena_serwera:nazwa_pliku[/code]

Gość
komentarz
komentarz

[quote name='panel' date='25 wrzesień 2009 - 22:41 ' timestamp='1253914897' post='868106']
Polecam [i]openssh-client[/i]
[code]ssh nazwa_użytkownika@domena_serwera[/code]
Powinno ukazać się żądanie o hasło.
(...)
[/quote]

gdyby to było takie proste to bym problemu nie miał ;)

serwer był skonfigurowany (fartem/googlem) i działało wszystko
do reinstalacji systemu na kliencie

teraz objaw mam taki:
ssh -X 0.0.0.0 (tu oczywiscie ip serwera, wczesniej takie coś działało)
i cisza...
nie ma logowania, nic.

[quote name='Garrappachc'] mam nadzieję, że nie instalowałeś przez repo? Jeśli tak, to odinstaluj i powiem Ci, jak zainstalować "ludzkim" sposobem[/quote]

no instalowałem Mandrivowym systemem instalacji czyli rpmami właśnie.
tylko mi jeszcze powiedz co mam odinstalować, firefoxa?
mam zaciągniętego f. 3.5 ale nie moge go uruchomic w ogole...

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.