x-kom hosting

BSOD podczas ładowania systemu Windows XP

FrogsterPL
utworzono
utworzono

Witam. Sprawa przedstawia się następująco: po awarii komputera (płyta główna) kolega postanowił "tchnąć trochę życia" w sprzęt (do tej pory platforma Socket A) i za moją radą na allegro wylicytował zestaw:

- Gigabyte GA-K8NXP-SLI (chipset nForce 4 SLI)

- AMD Athlon 64 3500+ (Venice) + chłodzenie AC Silencer jakieśtam

- karta Gigabyte GV-3D1 (czyli model posiadający dwa GPU NV43 - od GeForce'a 6600 GT)

Do tego zasilacz OCZ Fatal1ty 400W.

Wszystko oprócz zasilacza brane było od jednego sprzedawcy, u którego zestaw bez problemów działał (ba, chwilowo działał nawet na ModeComie Feel 350W). Ze starego kompa został:

- RAM (2x512 MB DDR400 GoodRAM)

- dysk twardy (ATA)

- napęd optyczny (który jednak na razie nie jest podłączony, by łatwiej było zlokalizować usterkę)

No i problem jest taki, że komputer wywala BSODy zaraz po tym, jak tylko na ekranie pokaże się obraz ładowania Windowsa (XP).

Kod błędu:

0x0000007b (0xf79f7528, 0xc0000034, 0x00000000, 0x00000000)

Szukałem w necie jakiegoś rozwiązania tego problemu, ale niestety na razie bez efektu.

Dysk jest oczywiście w pełni sprawny, jest wykrywany przez BIOS. Poradziłem jeszcze kumplowi żeby spróbował odpalić Windę przy jednej kości RAMu, ale będzie to sprawdzać dopiero jutro.

Niestety, gdzieś mi "wsysło" link zawierający bazę kodów błędów STOP, co jeszcze utrudnia mi "diagnozę".

Jakieś sugestie? Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Hmmm, dziwne trochę - rozumiem jakby coś takiego wyskoczyło po przesiadce z ATA na SATA, no ale w końcu kumpel podłączył do płyty ATA, więc brak jakichś sterowników brzmi tu dość kretyńsko :D Również fragment z tym boot.ini... Przecież boot.ini się nie zmienił, zawartość dysku też o.O Więc nie wiem, z jakiej paki nie potrafi Windy znaleźć...

To polecenie chkdsk /r się wpisuje w linii poleceń, tzn. jak są te opcje z Windy XP (uruchom normalnie, uruchom w trybie awaryjnym, wiersz poleceń itd.), czy gdzieś indziej?

Czy polecenie to może spowodować utratę danych na dysku? Bo to by było... hm, niepożądane :ninja:

qnick
komentarz
komentarz

Ja bym to zrobił tak:

1. w konsoli odzyskiwania naprawił mbr (fixmbr) i boot (fixboot) następnie konfig buta bootcfg /rebuild

2. sprawdził ramy bootowalnym memtestem

3. sprawdził na innym kompie dysk antywirusem (wir mógł się zaczaić w mbr) a później chkdsk

4. przeorał kompletnie dysk (usunięcie partycji, format) chyba że na dysku jest coś ważnego, wtedy ten punkt pomijamy ;)

FrogsterPL
komentarz
komentarz

No właśnie format raczej odpada, przynajmniej na tym etapie, kiedy nie wiemy co to jest (nie jestem zwolennikiem formatowania "po najmniejszej linii oporu").

A czy fixmbr, fixboot, bootcfg /rebuild oraz chkdsk /r nie spowodują utraty danych? To zapewne głupie pytanie, ale staram się kumplowi pomóc "na odległość", więc głupio by było jakbym mu doradził coś po czym dane by poszły się "paść".

qnick
komentarz
komentarz

3 pierwsze polecenia nie spowodują utraty danych, chkdsk /f może podjąć próbę naprawy błędów związanych z systemem plików, co może spowodować utratę niektórych danych. chkdsk bez parametru /f spowoduje, że program będzie działał w trybie tylko do odczytu. Parametr /r zlokalizuje uszkodzone sektory, ale nie będzie grzebał w systemie plików. Mimo to, jeżeli chkdsk znajdzie jakieś błędy to proponuje skopiować gdzieś dane i odpalić program z parametrem /f

  • Dobra wypowiedź 1
FrogsterPL
komentarz
komentarz

OK, fajno. Teraz next question - co jeśli on nie ma zainstalowanej konsoli odzyskiwania (bo o ile się orientuję, to nie jest instalowane domyślnie wraz z systemem)?

Któraś z tych komend zadziała po prostu w wierszu polecenia?

qnick
komentarz
komentarz

Chodziło mi o to co się odpala po zbotowaniu płyty z XP po naciśnięciu R :) Z cmd chkdsk zadziała na pewno, reszta nie

Gość
komentarz
komentarz

Hmmm, dziwne trochę - rozumiem jakby coś takiego wyskoczyło po przesiadce z ATA na SATA, (...)

Jeśli o tej porze dobrze pojąłem problem - nic w tym dziwnego. Zasada migracyjna dla Windows jest taka że przy zmianie platformy aby uniknąć tego typu BSODów, usuwa się sterowniki IDE i przywraca uniwersalne Microsoftowe.

W tym konkretnym przypadku jeśli zmieniłeś chipset, a w zasadzie kontroler dysków twardych, na inny niż ten na którym stawiałeś system i którego sterowniki w nim siedzą, to wiesz już na czym polega istota problemu.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Hmm skoro to więc wina sterowników/kontrolera, to wymieniane wcześniej polecenia w trybie naprawy pozwolą to naprawić, czy też trzeba to zrobić jakoś inaczej?

Gość
komentarz
komentarz

Możesz próbować. Ja zawsze wolałem zapobiegać niż leczyć, tj. przed migracją odinstalowywałem co trzeba, przywracałem MS-owe drivery i zmieniałem płytę. W tym konkretnym wypadku mówimy o awarii, a więc niemożności wykonania takich czynności, dlatego po prostu spróbuj - nie wyczytałem w temacie czy np. próbowałeś pogadać z nim trybem awaryjnym.

To co zostało tu podane tyczy się MBR i bootmgr'a, nie samych sterowników w zainstalowanym systemie.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Cóż, kumpel bez konsultacji zdecydował się na format - system już stoi, jedynym problemem jest niedziałająca klawiatura (w BIOSie działa, w Windzie nie o.O), no i na razie musi pisać za pomocą ekranowej. Jak zainstaluje najważniejsze stery to powiedziałem mu żeby wziął "wyszukiwanie urządzeń" w Windzie, może znajdzie tą klawę...

Więc sorry za kłopot z tym całym tematem, no ale cóż, może komu innemu się przyda :) Plusy rozdane.

A jakbyście jeszcze mieli pomysły co z tą klawą to możecie pisać ;)

EDIT:

Problem z klawą rozwiązany - trzeba było zaktualizować sterownik z poziomu Menedżera urządzeń.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.