x-kom hosting

Stabilność komputera po wymianie części jest coraz słabsza

Jabzo
utworzono
utworzono

Witam, niedawno wymieniłem niektóre części w moim komputerze, mianowicie kartę graficzną, płytę główną i zasilacz. Niestety wraz ze zmianą pojawiły się problemy, komputer zaczął się często wieszać z nieokreślonych przyczyn. Czy to podczas grania czy w czasie słuchania muzyki lub surfowania po internecie. Formatowałem system, nie dało to żadnego skutku. Wszystkie sterowniki są zaktualizowane do najnowszych. RAM sprawdzałem memtestem, bez błędów, dysk hdtunem również bez błędów.

Specyfikacja:

karta graficzna Geforce EN9600GSO top

płyta główna Gigabyte GA-M720-US3

zasilacz Logic Max 500W

Możecie mi pomóc?

Gość
komentarz
komentarz
zasilacz Logic Max 500W

Wydaje mi się że to jest przyczyna, wymieniłeś zasilacz na niebezpieczny noname.

Przyda się tu lektura tego artykułu: http://www.techfanatyk.net/zmien-zasilacz-przezornosc-czy-psychoza/

Sprawdź komputer na innym zasilaczu, byle markowym. Możesz go pożyczyć np. od znajomego.

Jabzo
komentarz
komentarz

dzięki EvilKillaruna, postaram się pożyczyć od kogoś zasilacz.

Zapomniałem dodać, często też wyskakuje niebieski ekran i rozpoczyna zrzucanie pamięci wirtualnej.

Gość
komentarz
komentarz

Takie rzeczy dzieją się m.in. przy niestabilności prądowej komputera. Jeśli mogę coś doradzić: pospiesz się i ogranicz korzystanie z maszyny, przynajmniej do czasu sprawdzenia czy to on.

Jabzo
komentarz
komentarz

Udałem się do serwisu komputerowego, gdzie sprawdzili, iż problem może leżeć poza komputerem, tzn. jest sprawny, ale mogą być jakieś usterki w urządzeniach wyjścia lub wejścia. A co do samego wieszania się to wygląda to tak, że obraz jednorazowo skacze, po czym przestają działać wszystkie funkcje poza myszką, po kilkukrotnym kliknięciu którą zaczyna piszczeć komputer i zawiecha dotyka już całości. Czy to może być wina monitora, bądź kabla doprowadzającego czy złączki vga-dvi? Nie bardzo się znam, dlatego staram się szczegółowo opisywać. Prosiłbym o jakieś wskazówki.

jacmiszcz92
komentarz
komentarz (edytowane)

Witam, niedawno wymieniłem niektóre części w moim komputerze, mianowicie kartę graficzną, płytę główną i zasilacz.

przy zmianie sprzetu wgrywa sie na nowo windowsa. zasilacz swoja droga...

Jabzo
komentarz
komentarz

Tak, windowsa zainstalowałem również na nowo, dwukrotnie, myślałem, że to właśnie w nim tkwi problem.

Ponadto jak napisałem powyżej komputer jest całkowicie sprawny, mimo niezbyt klasowego zasilacza. Sprawdzany był w serwisie i u kolegi, gdzie działał bez najmniejszej zawieszki.

Jabzo
komentarz
komentarz (edytowane)

Hmm, nie wyjmowałem, no ale jeśli to ma dać jakiś skutek to spróbuję. Spróbuję też czynności z BSoD., jakkolwiek przyznam, że rzadko się pojawia. Najczęściej jest to po prostu nagły jednorazowy przeskok ekranu i wszystko staje poza myszką, która po kilku kliknięciach dołącza do zawieszonych komponentów. W serwisie komputer działał bez zarzutu, u kolegi również. Odłączałem kolejne urządzenia wyjścia i wejścia, myśląc że być może któreś wytwarza jakieś zwarcie czy coś w ten deseń. Gniazdko, listwa, myszka, klawiatura, kabel od sieci, kabelek od głośników wydają się nie mieć wpływu, bo po ich odłączeniu nadal się zawieszał.

Psycholandia
komentarz
komentarz

To wyjmij baterię na kilka minut i wykonaj powyższe z BSODem.

Jabzo
komentarz
komentarz

Okej, więc niestety patent z baterią nie dał żadnych skutków, ale mam chyba niezbędną część minidumpa:

Loading User SymbolsMini Kernel Dump does not contain unloaded driver listUnable to load image nv4_disp.dll, Win32 error 0n2*** WARNING: Unable to verify timestamp for nv4_disp.dll*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for nv4_disp.dll********************************************************************************                                                                             **                        Bugcheck Analysis                                    **                                                                             ********************************************************************************Use !analyze -v to get detailed debugging information.BugCheck EA, {8a058bc0, 89fb93c8, 8a28ef30, 1}Probably caused by : nv4_disp.dll ( nv4_disp+25362 )Followup: MachineOwner---------

Mam nadzieję, że wystarczającą dla znawców tematu.

Qanitro
komentarz
komentarz

Przeinstaluj stery od grafy!!! sciagnij najnowsze z nvidia.com (przedtem usun stare)

To powinno rozwiazac Twoj problem.

Jabzo
komentarz
komentarz (edytowane)

Mimo, że miałem aktualne sterowniki, skorzystałem z rady, niestety nie dało to żadnych efektów, nadal się zawiesza. Ale dzięki za chęci.

Poniżej świeży wyciąg z minidumpa z porannego zawieszenia.

********************************************************************************                                                                             **                        Bugcheck Analysis                                    **                                                                             ********************************************************************************Use !analyze -v to get detailed debugging information.BugCheck 7F, {0, 0, 0, 0}Unable to load image nv4_mini.sys, Win32 error 0n2*** WARNING: Unable to verify timestamp for nv4_mini.sys*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for nv4_mini.sysProbably caused by : nv4_mini.sys ( nv4_mini+1f8557 )Followup: MachineOwner---------

Nie wiem czy coś się zmieniło, w każdym razie poprosiłbym o pomoc.

Psycholandia
komentarz
komentarz

- masz najnowsze stery od grafiki? jeśli tak usuń je drive cleanerem 3: http://www.dobreprogramy.pl/Driver-Cleaner,Program,Windows,11540.html i wgraj starsze, jeśli masz nowsze - usuń programem i wgraj starsze, ważne, żeby były inne niż obecne

- http://www.computing.net/answers/windows-xp/nv4minisys-driver-trouble/149646.html ostatni post do poczytania i wykonanaia

- sprawdź czy grafika się nie przegrzewa

Jabzo
komentarz
komentarz (edytowane)

Eh, niestety w kwestii rejestru jestem trochę zielony i nie chciałbym czegoś tam spaprać, w każdym razie dotarłem do [HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ nv4], jednak nie bardzo wiedziałem o co chodzi ze zmianą ścieżki, więc byłbym wdzięczny gdyby to trochę rozpisać. Karta się nie przegrzewa, w sumie też nie bardzo ją stresuję. Komputer zawiesza się niestety nawet przy najbardziej prozaicznych czynnościach. Sama zmiana sterowników niestety też nic nie dała.

jason182
komentarz
komentarz (edytowane)

1. Sterowniki do karty graficznej sciagaj ze strony producenta czyli ASUSa

2. Masz chipset nVidii. Mialem dokladnie ten sam problem na swoim kompie tyle ze z innym chipsetem tej samej firmy.

U mnie problem zniknal po zainstalowaniu najnowszych sterownikow do kart sieciowych. U Ciebie dla pewnosci proponuje wszytskie sterowniki przeinstalowac. Ale zacznij od LAN.

http://www.gigabyte.pl/products/mb/driver/ga-m720-us3_10.html

powodzenia

EDIT: chociaz minidunp wskazuje ze to jest wina karty graficznej [propably caused by nv4_disp] to wydaje mi sie ze niekoniecznie tak jest [kieruje sie tutaj swoimi doswiadczeniami- tez wymienialem sterowniki od karty graficznej a pozniej ktos polecil mi sciagniecie najnowszych do plyty glownej]

Jabzo
komentarz
komentarz

Zrobiłem tak - wyrzuciłem wszystkie wcześniejsze sterowniki i zainstalowałem te z podanego linka. Niestety nadal się zawiesza, nie wiem już co mam robić. Dzięki, mimo wszystko, za pomoc.

BlackRaven
komentarz
komentarz

Zmieniłeś w końcu zasilacz na markowy? Sprawdź jeszcze pamięci na karcie graficznej, programem Video Memory Stress Test. Jeśli to nie zasilacz, ani pamięć (pisałeś że sprawdzałeś), to zostałaby tylko płyta główna. Swoją drogą gdy moja Evga 650i padła, objawy były podobne (podobne BSODY).

Jabzo
komentarz
komentarz

Nie zmieniłem i zmienię go tylko, jeśli faktycznie będzie uszkodzony. Sprawdzałem kartę graficzną tym VMS-Testem dwukrotnie i nie wykryło żadnych błędów.

Gość
komentarz
komentarz
Nie zmieniłem i zmienię go tylko, jeśli faktycznie będzie uszkodzony.

Tyle że on nie jest uszkodzony a uszkadzający.. :D

No to przykro ale domowymi metodami wykryjesz to tylko "pożyczając" od kogoś inny zasilacz. Inaczej dalej ten PSU będzie płatał Ci figle a Ty wciąż nie będziesz wiedział w czym tkwi problem. A to że komputer był na serwisie - dla mnie nie zmienia to absolutnie sytuacji, naprawdę.

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Na początku przejrzyj ten temat :

http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=15725

''jest on przyczyną niestabilności komputera !''

''Pod żadnym pozorem nie kupuj któregoś z tych zasilaczy, chyba, że chcesz się pożegnać z komputerem ''

Nie kupiłeś zasilacza a syf ,

BlackRaven
komentarz
komentarz

Ewentualnie miernik + sprawdzenie napięć w idle i stresie.

jason182
komentarz
komentarz (edytowane)

Jakies dwa tygodnie temu robilem formata. Po instalacji systemu zainstalowalem najnowsze stery dla karty graficznej ze strony Galaxy [czyli producenta mojej karty graficznej]. Teraz wywala mnie z gry z napisem ze sterownik nv4 przestal dzialac normalnie i musze restarowac kompa. Wychodzi na to ze musisz poszukac optymalnego dla swojej karty graficznej sterownika [ja na szczescie wiem jaki jest wiec musze tylko przeinstalowac], no chyba ze jest tak jak pisza powyzej: zasilacz lub plyta glowna.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.