x-kom hosting

Przygotowanie do druku - Corel Draw

mmm888
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, proszę o wskazówki osób, które mają doświadczenie w przygotowywaniu materiału do druku, w jakiej formie przygotować by oddać do drukarni, jakie wymiary itd.

Projekty tworzone w Corel Draw, logo, wizytówka, papier firmowy, każdy projekt ma swoje odpowiednie wymiary, moje pytanie brzmi czy jak oddam w takiej formie, ustawionej wielkości odpowiednio dla wizytówki, a4...czy będzie to ok? czy muszę dodać miejsce na spad, jak to zaznaczyć, czy wizytówki skopiować i ułożyć jedna obok drugiej? jak przygotować w przypadku wizytówki dwustronnej, w szablonie nie ma takich wymiarów, więc czy mam dodać nową stronę w programie i w drukarni oni to odpowiednio ustawią, jak to wygląda, czy pliki .cdr są przeważnie akceptowane, czy to lepiej eksportować np .pdf? czy muszę ustawić jakoś preferencje kolorów w programie?

Wiem, że konkretne ustawienia zależą od drukarni, każda ma swoje, ale chodzi o o elementarne zasady, by było poprawnie jak być powinno. Z góry dzięki.

Gość
komentarz
komentarz

Przede wszystkim pytasz się drukarni właśnie o spady i marginesy. Jeśli oddasz im projekty w takiej formie jak napisałeś, tj. gołe A4 - dostaniesz zwrot.

Musisz dodać miejsce na spad do formatu docelowego. Jeśli wizytówka ma mieć format standardowy 90x50mm to jeśli drukarnia poda Ci wymagania:

spady - 2mm z każdej strony

marginesy - 5mm

.. to rozmiar papieru urośnie Ci do 94x54mm, zaś marginesy będziesz ustalał PO spadach, tj. 7mm i 87mm w pionie, 7mm i 47mm w poziomie. Najprościej ustalić to sobie Guidelineami.

Wizytówki dajesz jako pojedyncze pliki, osobno przód i tył.

Drukarnia może to korygować ale raz że musi to być format który akceptują, dwa że zapłacisz za poprawki ekstra.

Zależy jakie formaty będzie preferowała drukarnia. Zazwyczaj są to CDR, TIFF (300dpi, CMYK) i PDF, w przypadku tego drugiego jest naprawdę wiele różnych preferencji więc nie da się tu tego zgeneralizować. Dając pliki w CDR muszą być one w CMYK, krzywych oraz w odpowiedniej wersji zgodności, np. CorelDRAW 9. Opcję tą masz przy zapisie.

Standardowe ustawienia to paleta CMYK, więc w zasadzie nie trzeba nic ustawiać. Ilość obiektów w danym trybie kolorów w projekcie sprawdzisz w File -> Document info.

mmm888
komentarz
komentarz

Zależy jakie formaty będzie preferowała drukarnia. Zazwyczaj są to CDR, TIFF (300dpi, CMYK) i PDF, w przypadku tego drugiego jest naprawdę wiele różnych preferencji więc nie da się tu tego zgeneralizować. Dając pliki w CDR muszą być one w CMYK, krzywych oraz w odpowiedniej wersji zgodności, np. CorelDRAW 9. Opcję tą masz przy zapisie.

Standardowe ustawienia to paleta CMYK, więc w zasadzie nie trzeba nic ustawiać. Ilość obiektów w danym trybie kolorów w projekcie sprawdzisz w File -> Document info.

Jak ustawić w Corelu dokument na CMYK z RGB, czy to automatycznie już jest?

Co z ustawieniami schematów kolorów w programie, wyłączyć czy mają być domyślne?

Gość
komentarz
komentarz

Tak jak pisałem - w DRAW domyślną paletą jest CMYK ale ponieważ nie wiem co robiłeś z plikiem i jakie obiekty się w nim znalazły - użyj Document Info aby ustalić czy masz w ogóle jakieś obiekty RGB.

Ewentualnej konwersji kolorów nie zrobisz niestety automatycznie - każdy kolor/obiekt musisz ręcznie wyedytować jeśli jest w RGB i w mikserze kolorów wybrać paletę CMYK, DRAW sam zasugeruje Ci najbliższy kolor CMYKowy.

Na ogół wystarczy domyślny, a musisz mieć go włączonego aby kolory CMYK były jako tako poprawnie symulowane na ekranie komputera (monitor masz przecież RGB a tu mowa o zupełnie innej palecie).

mmm888
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak dodaje spad to powiększam wszystkie obiekty na większe niż zamierzany początkowy rozmiar czy powiększam tylko papier?

Poprawiłem i mam wszystkie obiekty CMYK oraz jako krzywe.

Pozostaje problem barw, nie do końca rozumiem co zrobić, a więc w ustawieniach od początku mam wyłączone zamiast domyślnych, taka była informacja gdzieś na forum, że trzeba to wyłączać i z wyłączonymi ustawieniami barw dobierałem kolory. Teraz jak przełączę na domyśle zarządzanie kolorami barwy są wyblakłe, nie takie jakie mają być, moje pytanie brzmi jak to będzie wyglądało w drukarni jak oddam taki plik do druku, czy takie jakie mają być czy te błędne kolory i dlaczego są takie problemy, nie może być jedno standardowe ustawienie?

// Po raz ostatni ostrzegam - nie cytuj całych wypowiedzi, zwłaszcza gdy tylko jedna osoba z Tobą rozmawia w wątku.

// Niezastosowanie się do zaleceń moderacyjnych skutkować będzie ostrzeżeniem.

// EvilKillaruna

Gość
komentarz
komentarz

Tylko papier.

ok.

Ta uwaga o wyłączeniu tyczyła się pewnie PhotoPainta.

Jeśli dobierałeś kolory ręcznie "na oko" to masz wszystkie do poprawy. Generalnie możesz przyjąć że to co widzisz na ekranie to podgląd w trakcie mieszania barw.. ma on swoje wady ale do pracy wystarcza.

Aby przetestować jak będą wyglądały kolory na wydruku - wyeksportuj sobie jpg RGB, odpal go w PhotoPaint'cie, wciśnij [ctrl] + i daj kontrast na -10%. W razie czego możesz też podesłać projekt w *.cdr mi na PW, sprawdzę go i wskażę Ci dokładnie co jest nie tak.

Standardowym jest właśnie to co miałeś defaultowo - w każdym kraju używa się różnych standardów, my np. korzystamy często z palety Pantone Solid Coated i CMYK, w Niemczech za to korzysta się dosyć często z palety HSB. Pod nie można konfigurować sobie opcje w Color Management.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.