x-kom hosting

[openSUSE] Pytanie

ZooMpl
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

Chcę pobrać jakąś dobrą dystrybucje linuxa na mojego laptopa , wybrałem openSUSE:

AMD Athlon x2 64 1.9GHz

3GB RAM DDR2 667MHz

Dysk SATA 250GB

Nvidia GeForce 9100m G

Pytanie :

Jak wygląda sprawa sterowników do dźwięku i karty dźwiękowej, kart wi-fi i bluetooth?

Pytanie #2 :

Czy da się skonfigurować kartę sieciową by korzystała z danego adresu IP i DNS ? (mam router)

Proszę o szybkie odpowiedzi :)

Edytowane przez ZooMpl

Archimedes
komentarz
komentarz

Linux sam w sobie ma wbudowanych wiele narzędzi. Wifi możesz konfigurować z lini poleceń, sterowniki do karty możesz zainstalować dzięki ndiswrapper, madwifi. Sterowniki (wolne) zainstalujesz jednym poleceniem. Karte wykryje ci moduł alsa. Konfigurować możesz poprzez alsamixer. Co tu dużo mówić, bierz linucha :).

ZooMpl
komentarz
komentarz

Rozumiem :)

Czy początki z tą wersją linuxa(lub ogólnie z linuxem) jest trudny?

Mógłbyś powiedzieć jak zainstalować jeszczę bluetooth i krok po kroku ustawić dane adresy IP i DNS na karte sieciową?

Althorion
komentarz
komentarz

Bardzo łatwy. Mocno zautomatyzowana dystrybucja, ale w sumie z całkiem niezłymi plikami konfiguracyjnymi, jak odczuwasz potrzebę ręcznej zmiany ustawień. Ma bardzo dobre wykrywanie sprzętu, więc bluetooth powinien działać od ręki. Zaś o wszystkie dane dot. połączenia system sam Cię powinien zapytać. Jeżeli nie - w yast powinno być coś na ten temat.

Archimedes
komentarz
komentarz

Tu sobie możesz zobaczyć jak to wszystko wygląda, oczywiście w google pełno informacji o instalacji opensuse, dużo także o konfiguracji. Czy linux jest trundy na początku? Zależy od twojej inteligencji i dystrybucji. Myśle, że Mandriva, Ubuntu czy openSuse to w tej chwili najprostrze dystrybucje linuksa. Nie zmuszają do zaklądania pod "maske". W pewnym sęsie odzwierciedlają interfejs Windows. Mechanizmy w tych dystrybucjach polegają na klikaniu co w pewien sposób krzywdzi użytkownika. Plusem jest to, że wiele stron poświęconych jest konfiguracji takich dystrybucji, wystarczą tylko chęci i organizacja czasu na szukanie w google. Nie czekaj nigdy na gotowce. Linux uczy szukania odpowiedzi na dany problem. Instalując jakiegokolwiek linuksa otrzymujesz podręcznik man, pomoc do każdego polecenia i co ważne oficjalna stronę i forum dystrybucji (w większośći przypadkach). Nie używałem tej dystrybucji więc nie wiem jak z bluetooth.

ZooMpl
komentarz
komentarz (edytowane)

Więc tak..pierwsze wrażenia po instalacji

1.Brak internetu mimo konfiguracji IP (w DNS sie nie połapałem gdzie to tam trzeba wpisac)

2.Klatkuje i nie wykryło mi karty graficznej.

Co do 1, udało mi się z internetem :)

Posiadam router i internet 3mb, dlaczego strasznie wolno ładuje strony?

@edit2

Zainstalowałem wkońcu sterowniki karty graficznej :) (nawet nie wie co ma pisze Nieznany, ale zmienił rozdziałke na poprawną i wszystko działa jak powinno , zaczyna mi się podobać chodzi płynniej od windy)

Tylko teraz pomożcie mi - dlaczego internet chodzi z prędkością bliską 50Kb/s zamiast 390Kb/s ?

Co do bluetooth - nie wierze, sam mi wykrył sterowniki :) zero głupich pytań jak w windowsie :D podoba mi się

Edytowane przez ZooMpl
Archimedes
komentarz
komentarz

Daj mi wykaz:

ifconfig

i

cat /etc/resolv.conf
ZooMpl
komentarz
komentarz (edytowane)

Tu też sie robią kroki,, co bym nie wpisał :

zoompl@MSI-Linux:~> ifconfigProgram 'ifconfig' is present in package 'net-tools', which is installed on your system.Absolute path to 'ifconfig' is '/sbin/ifconfig', so it might be intended to be run only by user with superuser privileges (eg. root).bash: ifconfig: command not foundzoompl@MSI-Linux:~> sudo ifconfigroot's password:sudo: ifconfig: command not foundzoompl@MSI-Linux:~>

Ale to 2 działa :)

zoompl@MSI-Linux:~> cat /etc/resolv.conf### /etc/resolv.conf file autogenerated by netconfig!## Before you change this file manually, consider to define the# static DNS configuration using the following variables in the# /etc/sysconfig/network/config file:#	 NETCONFIG_DNS_STATIC_SEARCHLIST#	 NETCONFIG_DNS_STATIC_SERVERS#	 NETCONFIG_DNS_FORWARDER# or disable DNS configuration updates via netconfig by setting:#	 NETCONFIG_DNS_POLICY=''## See also the netconfig(8) manual page and other documentation.## Note: Manual change of this file disables netconfig too, but# may get lost when this file contains comments or empty lines# only, the netconfig settings are same with settings in this# file and in case of a "netconfig update -f" call.#### Please remove (at least) this line when you modify the file!search ZOOM123nameserver 212.122.214.143 <-nameserver 212.122.214.144 <- DNS'y nie wiem czy dobrze tu są zrobione chyba taknameserver 212.122.221.129<-

Istnieje jeszcze jeden problem ,mianowicie nie działa mi odtwarzacz muzyki (zawiesza się)

81616513.jpg

Ani komunikator(brak połączenia)

Edytowane przez ZooMpl
Archimedes
komentarz
komentarz

Czytałem kiedyś, że często routery dodają swoje DNS takie jak brame. if config uruchamiasz z roota.

sudo

wpisujesz haslo (wpisywanego hasła nie widać)

ifconfig

lub /sbin/ifconfig.

Dużo nie pomoge bo w życiu nie konfigurowałem routera xD.

ZooMpl
komentarz
komentarz (edytowane)

To nie do końca router. XP który udostępnia łącze internetowe z przypisanymi na sztywno IP ;) (ja administrator owego komputera)

zoompl@MSI-Linux:~> sudo /sbin/ifconfigeth0	  Link encap:Ethernet  HWaddr 00:21:85:51:DF:51  		  inet addr:192.168.1.2  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0		  inet6 addr: fe80::221:85ff:fe51:df51/64 Scope:Link		  UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1		  RX packets:5907 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0		  TX packets:5036 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0		  collisions:0 txqueuelen:1000 		  RX bytes:6619330 (6.3 Mb)  TX bytes:904762 (883.5 Kb)		  Interrupt:250 Base address:0xe000 lo		Link encap:Local Loopback  		  inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0		  inet6 addr: ::1/128 Scope:Host		  UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1		  RX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0		  TX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0		  collisions:0 txqueuelen:0 		  RX bytes:1060 (1.0 Kb)  TX bytes:1060 (1.0 Kb)wlan0	 Link encap:Ethernet  HWaddr 00:15:AF:D0:B7:0C  		  UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1		  RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0		  TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0		  collisions:0 txqueuelen:1000 		  RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)wmaster0  Link encap:UNSPEC  HWaddr 00-15-AF-D0-B7-0C-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00  		  UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1		  RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0		  TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0		  collisions:0 txqueuelen:1000 		  RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)zoompl@MSI-Linux:~>

Podobno moze to byc wina sterownika - jak wgrac inny ?

Ok , kolejny temat na który oczywiście nikt mi nie pomógł..

Suse skasowany z efektem popsucia tabeli partycji i formatem..

Zamknijcie temat.

Edytowane przez ZooMpl
panel
komentarz
komentarz (edytowane)

Przecież było o tym na tym forum i jest o groma w necie.

Się ustawia interfejs w /etc/network/interfaces - przynajmniej w Debian/Ubuntu -

iface eth0 inet staticaddress xxx.xxx.x	   #adres_ipnetmask xxx.xxx.x	#maska_podsiecigateway xxx.xxx.x	  #ip_routeraauto eth0

zostawić lo a jeśli to wlan0 trzeba dodać jeszcze essid sieci - tuż pod gateway.

wireless-essid nazwa_sieci

i zrestartować network

/etc/init.d/networking restart

Albo najlepiej na routerze postawić dhcpd a na susełku network-manager tyle że za router robi windows :blink: (ale to pomysły ludzie mają :D ).

Chyba lepiej byłoby sprawdzić tego xpeka.

EDIT:

Żeby nie było, że coś nie ten tego to lo powinno być :

iface lo inet loopback
Edytowane przez panel

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.