x-kom hosting

XRC "Extreme RAM Cooling"

Ghost991
utworzono
utworzono
beztytuu2m.png

Witam. Postanowiłem, że tym razem będzie to modyfikacja związana z chłodzeniem pamięci.

Materiały użyte do chłodzenia:

Pleksi, miedź :)))

Oczywiście wszystko zaczyna się od trasowania - w tym wypadku mazakiem :)

img0500j.th.jpg

Wymiary górnej obudowy to 14.3cm x 10 cm x 5mm

Trzeba było ciąć - wyrzynarka nóż do metalu najwolniejsze obroty

img0503c.th.jpg

A teraz spójrzcie na krawędzie od razu po cięciu - brak jakiegokolwiek szlifu

img0502g.th.jpg

:rotfl: - sam się zdziwiłem

Przyszła pora na trasowanie otworów na wentylatory ( 2x Sunon PMD1206PMB1A )

img0505q.th.jpg

I znów cięcie tym razem otwornicą, ponieważ wyrzynarka nijak nie chciała mi się złożyć przy tak małych otworach

img0509lso.th.jpg

Kolejną rzeczą był projekt nóżek do podtrzymywania chłodzenia. Nóżki zostały również wykonane z pleksi 5mm.

Tutaj już gotowy zestaw części do samodzielnego montażu :)

img0510f.th.jpg

Zostało jeszcze wywiercenie otworów pod śruby montażowe wentylatorów oraz otwory na diody LED którymi całe chłodzenie zostanie podświetlone :)

Radiatory na pamięć będą wykonane z miedzi. Wymiary to: 12,5 cm x 4 cm x 0.5 cm

Kawałki będą po nacinane od góry co 5mm na głębokość 2cm. Następnie jak mi się uda kawałki powykręcam o kilka stopni

Niedługo kolejne porcje fotek

tomekk600
komentarz
komentarz (edytowane)

sam chciałem zrobic takie cos jeśli pamietasz ale o wentylach na górze nie myslałem tylko o wdmuchujacym na górze (od str zasilacza) i wydmuchujacym na dole od strony karty :) moze zrobie tak jak ty z powodu braku miejsca miedzy karta a ramem. Nie bardzo wiem jak to bedzie sie trzymac zrobiłeś nózki na styk z ramem?? Na zdjeciu wyglada jakby tworzyły kat rozwarty czy to złudzenie optyczne??

a wentylatory to dobrałes wygladaja jak turbiny :D fajnie jaby były fany z arctica takie tylko 6 albo 5 to by mozna przerobic :P

http://www.proline.pl/pic/ac-fan-8_0.jpg

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
wdmuchujacym na górze (od str zasilacza) i wydmuchującym na dole od strony karty.

no nie wiem...

tak przeciwdziałać naturze (ciepłe powietrze unosi się do góry). Lepiej było by na odwrót.

Pomysł autora jest bardzo dobry. Przypomina pro układy chłodzące od AC czy te dodawane do drogich pamięci corsaira.

Ghost991
komentarz
komentarz (edytowane)
a wentylatory to dobrałes wygladaja jak turbiny biggrin.gif fajnie jaby były fany z arctica takie tylko 6 albo 5 to by mozna przerobic tongue.gif

Niebagatelna wydajność 56,5 CFM co przekłada się na 95,99m3/h musiało jakoś wpłynąć na wygląd wentylatorów :)

Nie bardzo wiem jak to bedzie sie trzymac zrobiłeś nózki na styk z ramem??

Wszystko jest zrobione o 1mm węższe od zapiętych mocowań od ramu

Na zdjeciu wyglada jakby tworzyły kat rozwarty czy to złudzenie optyczne??

Złudzenie, ponieważ na pleksi odkleja się folia ochronna i podniosła nózi :)

tomekk600
komentarz
komentarz (edytowane)
no nie wiem...

tak przeciwdziałać naturze (ciepłe powietrze unosi się do góry). Lepiej było by na odwrót.

Pomysł autora jest bardzo dobry. Przypomina pro układy chłodzące od AC czy te dodawane do drogich pamięci corsaira.

pomysł wiem że dobry. A co do mojego chodzi o to że moje gpu to patelnia a wywiew z tyłu obudowy nad nia mam mocny. pompujac powietrze znad karty w góre tylko bym podgrzewał ramy :P a tak to dmucha na karte i z jej powierzchni i tak wszystko do tyłu idzie.

Tez sobie chyba zrobie takie jak ty tylko musze otwornice skombinować. Czym kleiłes nóżki??

heex307
komentarz
komentarz

Niebagatelna wydajność 56,5 CFM co przekłada się na 95,99m3/h musiało jakoś wpłynąć na wygląd wentylatorów smile.gif
Nie przeszkadza Ci, że głośność tych 2 maluchów może być porównywalna ze słynną deltą ? Ogólnie pomysł dobry, ale wg. mnie bardziej trafiona byłaby jedna 12. Szczególnie, że masz WC.
tomekk600
komentarz
komentarz
Nie przeszkadza Ci, że głośność tych 2 maluchów może być porównywalna ze słynną deltą ? Ogólnie pomysł dobry, ale wg. mnie bardziej trafiona byłaby jedna 12. Szczególnie, że masz WC.

gorzej jesli wyglad i estetyka tez sie liczy jak u mnie mam wszystko na wierzchu :P ale faktycznie sam nie montował bym takich turbin tylko jakies 50x50 5000rpm 12V@7V

Ghost991
komentarz
komentarz

Panowie hola, hola :D

Chłodzenie będe wykorzystywał tylko do maxymalnego podkręcenia pamięci ( napięcie rzędu 3,3v )

Na co dzień nie potrzebuje nawiewu, ponieważ mam w miarę dobrą wentylację w obudowie

tomekk600
komentarz
komentarz
Panowie hola, hola :D

Chłodzenie będe wykorzystywał tylko do maxymalnego podkręcenia pamięci ( napięcie rzędu 3,3v )

Na co dzień nie potrzebuje nawiewu, ponieważ mam w miarę dobrą wentylację w obudowie

chyba ci sie coś pomyliło miałes na myśli 2,3v nie?? ja na platinumkach bez ac na takim voltage jade:P (jechałem)

Ghost991
komentarz
komentarz

Miałem na myśli 3,3v - to DDR1 :)

WhiteTiger
komentarz
komentarz

Witam . Bardzo fajny projekcik :) Coś podobnego do OCZ XTC Memory Cooler .

Ghost991
komentarz
komentarz

Budowa radiatorów na pamięci

Wszystko zaczęło się od zakupu płaskownika CU

8a699db9e6e7c9ccm.jpg

550mm długości 40mm szerokości i 5mm grubości. Mała przymiarka do pamięci:

a48ad1b8779a9516m.jpg369a270a1f3c68d5m.jpgea4800df8cc0d522m.jpg

Jakoś mi to jeszcze ze sobą w żaden sposób nie grało :). Płaskownik został podzielony na 4 kawałki po 125mm:

Przymiarka dociętego kawałka:

6e23b1c52ea64030m.jpg13993a55ba284975m.jpg

a teraz dwóch kawałków:

bfc232c1daac1d9em.jpg6230b14c0b94292em.jpgee20fe4afa34b0a4m.jpg

No cóż do jakiś marnych miedzianych radiatorów z miedzi to nie należy :)

Komplet:

43f1d107a25f84b8m.jpg8a611c2c79bf1765m.jpg13041b1b1c0c4497m.jpg

Jako, że na radiatory będzie zastosowany nawiew więc przydały by się "żeberka" otóż już:

Trasowanie:

8b0c7cdbe96b85e5m.jpg

Nacinanie:

6f943043cceaa6f4m.jpg

Wycinanie:

36a2d2c47ab32c7am.jpg

Tak otóż właśnie prezentuje się moja pamięć teraz :) - czyż nie pięknie jej w miedzianym stroju???

Oczywiście radiatory zostały wyszlifowane na części która styka się z modułami pamięci:

363c1c9c2eb8f68bm.jpg

To był skromny szlif ( woda ) 120-600-1200-2000. Myślę, że taka gładkość powinna wystarczyć dla pamięci.

ffba977f8ffd990em.jpg6dfdd63ef3a3255dm.jpg

Zastosowana taśma to 3M:

250d325aab64d1b3m.jpg

Tutaj już w pełni okazałości 4 sztuki home made :)

d06d7dea514d053bm.jpg

Małe porównanie z oryginalnymi radiatorami Mushkin:

47deec5c7add5922m.jpg7d0b4d67d9ba7dc6m.jpg

b65fd7fd797c01bbm.jpg

Dual Pack CU :

2f66c8456b73629fm.jpgffa3c230c20f537cm.jpg

Prezencja pamięci na płycie głównej ( jakiejś ) :

69c66395067899cfm.jpged14fb6aa49b1e72m.jpga62f8dee9d9b40b4m.jpg

Szattek
komentarz
komentarz

Nie będzie wadziło o chłodzenie procka?

WhiteTiger
komentarz
komentarz
Nie będzie wadziło o chłodzenie procka?

Nie bo Duch ma Liquid Cooling

univega
komentarz
komentarz
Nie będzie wadziło o chłodzenie procka?

Nie będzie ;) bo nie ta płyta ON będzie dawał do XY Mod'a

Prezencja pamięci na płycie głównej ( jakiejś ) :
tomekk600
komentarz
komentarz
Nie będzie wadziło o chłodzenie procka?

ja bym sie raczej spytał czy zmiesci pamieci w slotach obok siebie :D

Ghost991
komentarz
komentarz

Zmieści :)

Płyta pokazana na zdjęciach służyła tylko do owych zdjęć. Docelowo pamięci znajdą się na DFI LP w Dual Channel więc wszystko się mieści bez problemu

Szattek
komentarz
komentarz

Nie lepiej byłoby skorzystać z cieńszych płaskowników? Ze wzrostem grubości nie rośnie wydajność

Ghost991
komentarz
komentarz
Nie lepiej byłoby...

powiedzieć mi to przed zaczęciem prac???? Nie każdy musi wszystko wiedzieć :)

Szattek
komentarz
komentarz

Eee... sorry jeśli uraziłem, ale taka moja opinia :P

  • 2 tygodnie później...
fball
komentarz
komentarz (edytowane)

Ile kosztują takie płaskowniki? i gdzie je można kupić?

Ghost991
komentarz
komentarz

40 zł/kg

fball
komentarz
komentarz (edytowane)

czyli jedna taka "listwa" co pokazana była na zdjęciu ma 1kg czyli 40zł?Gdzie można to kupić? :]

Ghost991
komentarz
komentarz

55cm ma 1 Kg.

Na skupie metali kolorowych - szukaj pod takimi hasłami

Ja kupiłem to w Kielcach

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.