x-kom hosting

Jak często defragmentować dysk?

Jakub566
utworzono
utworzono

Mam dysk 1TB podzielony na dwie partycje sformatowany w NTFS. Jak często powinienem przeprowadzać defragmentację jeśli intensywnie go eksploruję, a konkretniej non stop coś instaluje, odinstalowuje?

Mateusz J.
komentarz
komentarz
konkretniej non stop coś instaluje, odinstalowuje?
Jeśli czujesz taką potrzebę to po prostu rób defragmentacje.

Nie ma tu jakiś określonych wytycznych.

Dwie sytuacje:

1. 2 razy defragmentacja w tygodniu

2. 1 defragmentacja pod koniec tygodni

Wniosek: przy 2 sytuacji będzie tak samo posprzątane jak w 1 sytuacji.

Dlatego jeśli czujesz spowolnienie pracy komputera to rób defragmentację.

Mattix95
komentarz
komentarz

Jeszcze kiedyś się spotkałem z tym , że nie należy robić często defragmentacji dysku ponieważ zmniejsza ona jego żywotność . Według mnie nie jest to prawdziwe stwierdzenie , wręcz przeciwnie ; Kiedy plik jest pofragmentowany a dysk musi go odczytać robi to o wiele dłużej , głowica dysku wykonuje więcej ruchów . Po defragmentacji pliki są ułożone w całość , tak aby głowica dysku miała do nich jak najszybszy możliwy dostęp . Tutaj jeszcze dochodzi prędkość obrotów samego dysku ( dlatego dyski 5400 są mniej wydajne od nowych 7200 [są chyba wyjątki] ) . Warto defragmentować dysk i utrzymywać na nim porządek .

Pozdrawiam !

Mateusz

dar55
komentarz
komentarz

kiedyś często robiłem defragmentację , ostatnio od dwóch lat w ogóle i dlatego uważam że to pic na wodę. Przydaje się tylko w jednej sytuacji -> przy robieniu obrazu partycji

a konkretniej non stop coś instaluje, odinstalowuje?
tu nie pomoże defragmentacja tylko format ;)

jak system spowalnia to są pewnie inne przyczyny

- mało miejsca dla pliku wymiany

- rejestr rozwalony szczątkami

- wina sprzętu

- itd

Banita85
komentarz
komentarz
kiedyś często robiłem defragmentację , ostatnio od dwóch lat w ogóle i dlatego uważam że to pic na wodę

Defragmentacja obecnie to zaszłość jeszcze z czasów Windows95/98 a właściwie do czasu FAT32. Partycje sformatowane w systemie NTFS ulegają nie tylko mniejszej fragmentacji, ale także ma to mniejsze znaczenie dla systemu. Jednak nawet te pewnej fragmentacji ulegają, ja jednak z defragmentacją nie przesadzam, jak robię porządki na komputerze, to sobie od razu zrobię defragmentację - tak raz na miesiąc, czy w ogóle jak mi się przypomni.

nitro07
komentarz
komentarz

wszystko zależy od częstotliwości kopiowania, usuwania, przenoszenia plików

najlepiej raz wtygodniu przeprowadź analizę fragmentacji dysku twardego i oceń czy warto defragmentować...

Jakub566
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak rozmawiałem z informatykiem na ten temat to powiedział, że szkodliwe jest więcej niż raz na kwartał.

A jeśli chodzi o spowolnienie to go wcale nie czuję, system chodzi gładziutko(Vista x32). A dane i tak są ułożone prawie w całość, bo jakieś 95% zająłem całej powierzchni. Raz na tydzień robię porządki w kompie w sobotę lub niedzielę tzn. defragmentacja, czyszczenie CCleanerem, Wise Registry(czy jakoś tak), aktualizacja systemu i wszystkich programów(łącznie antywirusowy) i tak po prostu usuwam nie potrzebne foldery i pliki, bo u mnie przez tydzień prawie całe pulpit zapełnia się plikami(rozdzielczość 1280x1024 - ustawione mam ikony klaszyczne, czyli najmniejsze).

najlepiej raz wtygodniu przeprowadź analizę fragmentacji dysku twardego i oceń czy warto defragmentować...

Defragmentacja trwa u mnie 15 minut więc zamiast bawić się w analizy po prostu ją przeprowadzam.

Ale może ktoś się wypowie na temat tej opinii...

nitro07
komentarz
komentarz
szkodliwe jest więcej niż raz na kwartał.

z tym się nie zgodzę bo gdyby to było to szkodliwym było by kopiowanie, przenoszenie i usuwanie danych,

jeśli masz tak dużą powierzchnie dysku zajętą, a wszczególności dużymi plikami to fragmentacja powinna być niska, dlatego proponuje co jakiś czas przeanalizować fragmentację dysku twardego i wtedy decydować czy warto defragmentować,

dodam tylko, że defragmentacja dysków skończy się wraz ze schyłkiem ery mechanicznych dysków twardych, czyli w momencie upowszechnienia się dysków SSD w przypadku których defragmentacja jest nie wskazana i z tego względy Win7 ma nie pozwalać na ich defragmentację

rafalluz
komentarz
komentarz (edytowane)

To zależy nie tylko od tego, jak często się zawartośc dysku zmienia, ale i od tego, ile jest wolnego miejsca.

Przykład:

Komp A: Partycja systemowa 15GB, teraz ~2.2GB wolnego. Fragmentacja sięga do 20% w przeciągu dwóch dni. Tak często też defragmentuję. Różnica przed/po jest wyraźnie odczuwalna w czasie "mielenia" dysku.

komp B: Partycja systemowa 50GB, 25GB wolnego. Nawet po tygodniu fragmentacja nie przekracza gdzieś tak 5%. Robię co tydzień, dwa, ale różnicy wielkiej nie odczuwam, może dlatego, że zwykle są pofragmentowane mniej używane pliki.

defragmentacja jest nie wskazana i z tego względy Win7 ma nie pozwalać na ich defragmentację

Właściwie przy SSD też jest fragmentacja. I to też duży problem. Z tylko jedną zasadniczą różnicą: jej nie widać z poziomu systemu plików, ale z poziomu KONTROLERA SSD. Więc systemowy defrag nie pomoże, a może tylko zaszkodzić. Cała nadzieja w Firmware (patrz 8820 dla SSD Intela) i w poleceniu TRIM.

Jak rozmawiałem z informatykiem na ten temat to powiedział, że szkodliwe jest więcej niż raz na kwartał.

Zmień znajomych :E Serio.

wojtek858
komentarz
komentarz

Mam O&O Defrag ustawiony na wygaszacz ekranu - codzienna defragmentacja na moim wiekowym Seagate 7200.4 40 GB i wszystko ładnie działa, polecam.

A co do defragmentacji raz na kwartał:

ha ha ha!

chic4en
komentarz
komentarz (edytowane)

Witam, co może oznaczac zatrzymanie się defragmentatora? mam Diskeeper Lite zatrymało się na 12% (od startu wskoczyło od razu na 12%) mój dysk to 500gb defragmentowałem partycje 250gb, przez całą noc stało na 12% i praktycznie żadnych zmian w tych kwadratach kolorowych, procesor mam 4 rdzeniowy 2.40ghz ram 3gb dodam że to pierwsza defragmentacja od kupienia sprzętu, mam go od 5-6 miesięcy troche się na dysku już działo conajmniej 500-800gb filmów wypakowane, scenóweczki :)

wojtek858
komentarz
komentarz

Parę razy mi się tak zdarzało, chyba wtedy kiedy partycja jest zawalona i program ma problemy z przenoszeniem. Myślałem, że sobie pliki uszkodzę jak to zatrzymam, ale nic takiego nie zauważyłem po wyłączeniu "na siłę".

Jakub566
komentarz
komentarz

Mi fragmentacja na żadnej partycji nie sięga nawet 2%. ;)

  • 5 lat później...

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.