x-kom hosting

Od czego zacząć - C++

Patoxd
utworzono
utworzono

Chciałbym rozpocząć przygodę z programowaniem w języku C++. Wcześniej miałem jedynie styczność z HTML-em. Nie wiem od czego zacząć. Co polecacie ?? Jakieś książki ? Kursy online ??

andrix224
komentarz
komentarz

Radosław Sokół - "Wstęp do programowania w języku C++"

falcon1984
komentarz
komentarz

Zacznij z grubej rury: Symfonia C++ - Jerzy Grębosz

ZooMpl
komentarz
komentarz

Po HTML przejść do C++ ? :huh:

http://helion.pl/ksiazki/thicpp.htm

Archimedes
komentarz
komentarz

Radziłbym żebyś przed zapoznaniem zasięgnał megaturiala. Megaturial "Od zera do gier kodera" przedstawia podstawy c++, jest to większe wprowadzenie do języka. Proponuję ten turial gdyż możesz się szybko zniechęcić a po co wywalać kase w błoto?

Dostępny tu: http://www.gamedev.pl/tutorials.php?x=category&id=18. Jednak najlepiej było by zacząc od czegoś łatwiejszego. C++ to dość trudny język.

Patoxd
komentarz
komentarz

A więc co proponujesz Archimedes zamiast C++ ?

Archimedes
komentarz
komentarz

Zacznij od pascala, poznasz podstawy na początek z jakiś kursów. Później będzie Ci łatwiej uczyć się C/C++. Z poczatku chodzi o to by zrozumieć idee programowania. Naucz się rozwiązywać algorytmy. Najważniejsze by pisać jak najwięcej kodu, wtedy się wszystko utrwala.

  • 2 tygodnie później...
Leogict
komentarz
komentarz

Jeżeli chcesz zaczynać od C++, to biegiem do księgarni po "Symfonia C++ Standard" Jerzego Grębosza i ściagaj ze strony Microsoftu Visual C++ 2008 Express Edition i do dzieła!

MarekM25
komentarz
komentarz

archimedes przecież C++ uczy różnych technik programowania i najlepiej od niego zacząć. Jeżeli jest za trudny to object pascal (delphi), a pascala to nie wiem czy się opłaca uczyć.

Archimedes
komentarz
komentarz

Oj tam podstawy może się nauczyć, przecież nie mówiłem o zagłębianiu się w język pascal. Ja np w ogóle go nie umiem (troche w delphi pisałem jedynie). Z początku C++ może się wydawać trudny, co za tym idzie chłopaczyna może się zniechęcić. Pascal fakt, nie bardzo się opłaca, ze względu na procent pisanych w nim aplikacji. Chodzi o to by pisać w czym się lubi, dlatego lepiej popróbować kilku języków. Umiem troche C++ ale niedawno moją uwage przyciągnął czysty strukturalny C. Kocham rodzine tych języków.

luq
komentarz
komentarz

Podzielam zdanie Archimedesa. W C++ już na początku spotykasz się z dość trudnym zagadnieniem wskaźników.

nitro07
komentarz
komentarz (edytowane)

fakt C++ nie jest łatwy ale warto poświęcić mu czas, bo po nauczeniu się C++ przejście na Java lub C# jest bardzo proste,

a z C lepiej sobie darować

Archimedes
komentarz
komentarz

Tak warto przeznaczyć czas na C++ ale później należy się uczyć całkowicie innych języków, jeżeli myśli sie o pracy programisty. Prawdziwy (dobry) programista powinnien znać wiele języków. Dlaczego z C lepiej sobie darować? Ogólnie rzecz biorąc zależy jak dopasować twoje stwierdzenie. Ja na codzien użytkuje systemu linux, jądro tego systemu jest napisane w C i jakies 5% w ASM.

Ucząc się C mam możliwość udziału w większym projekcie Open Source. W każdym razie taki przykład. C/C++ to wieloplatformowe języki, krążą plotki, że C uczy dziwnych nawyków. Według mnie C to piękny język, struktury, unie. Od czegoś trzeba zacząć dlatego na początek jest polecany zazwyczaj pascal.

nitro07
komentarz
komentarz

wybór języka zalezy oczywiście od przeznaczenia, jeśli miałbym wybierać między C, a C++ to wybrał bym C++, ale zgadzam się, że sa zastosowania w których lepiej sprawdza się C

generalnie jeśli chodzi o tworzenie aplikacji pod Windows to polecam C++, oczywiście nie wolno na tym się zatrzymać...

Mattix95
komentarz
komentarz

A od siebie mogę Ci polecić książkę ,,C++ dla każdego '' wydawnictwa Helion . Wszystko fajnie , przejrzyście napisane , dużo wyjaśnionych problemów oraz wiele listingów .

Teraz sam się z niej uczę , sporo jest nawiązań do poprzednich rzeczy ( objaśnień itp ) .

Pozdrawiam !

Mateusz

Archimedes
komentarz
komentarz

Ja z kolei przerabiam aktualnie "Język C szkoła programowania" jest także w wydaniu dla C++ tego samego autora. Książka wyśmienita, nie wymaga znajomości języka. Na końcu rozdziału pytania sprawdzające i zadania. Dzięki temu wiesz, że tak naprawde uczysz się języka.

MarekM25
komentarz
komentarz

nie warto się uczyć kilku języków od razu. Najlepiej nauczyć się programować w jednym, ale za to bardzo dobrze. Dziwnie tutaj piszecie porównania C do C++. Przecież C++ ma identyczną składnie co C + obiekty. Jeżeli znasz C++ znasz C, ale jeżeli znasz C nie znasz C++. Poza tym obiekty są bardzo ważne.

pascal nie jest słaby, dlatego że mało aplikacji jest w nim pisanym, ale on nie posiada obiektów, środowiska, nie jest rozwijany i jest po prostu martwy. Poza tym delphi jest na początku tak samo łatwy jak pascal, a potem jest dużo innych możliwości.

dla początkującego najlepsze jest delphi lub C++. Oba te języki mają ciekawe środowiska i uczą różnego rodzaju programowania tak, że można przejść potem na praktycznie każdy język po przeczytaniu składni.

Wskaźniki są świetne. Są może i trudne do zrozumienia, ale przecież jak kilka razy przeczytasz to zrozumiesz o co chodzi.

luq
komentarz
komentarz
Poza tym delphi jest na początku tak samo łatwy jak pascal, a potem jest dużo innych możliwości.

Delphi to Object Pascal a więc coś jak C i C++. Delphi nie jest polecany na początek bo młody programista ucząc się w nim spędzi więcej na układaniu buttonów niż na rzeczywistym programowaniu. Nie nauczy to programować, nie zrozumie istoty programowania.

Jeśli umie się programować (co nie jest równe znajomości jakiegoś języka) to przesiadka na inny język (tej samej generacji) to kwestia poznania składni + udziwnienia języka i pewne dodatki etc.

Na pewno pierwszy język nie powinien być z wykorzystaniem WinAPI! Nie Delphi, a jak C++ czy C to pod konsolą.

Archimedes
komentarz
komentarz

C zazwyczaj wykorzystywany w większych projektach, kod strukturalny jest szybszy od obiektowego. ANSI C w dzisiejszych czasach nie różni się tak bardzo jak C++. Początki K&R C miały chyba inne przeznaczenie. Do autora: Jeżeli chcesz nauczyć się naprawde programować i nie są to chwilowe chęci zacznij od języków C/C++, jeżeli chcesz się z tym zaznajomić chwilowo wybierz Pascala/Delphi.

Patoxd
komentarz
komentarz

Dziękuję wszystkim za wypowiedź w moim temacie. Rozświetliliście mi trochę umysł na temat wyboru języka. Z waszych wypowiedzi wynika, że najbardziej przyszłościowym językiem jest C/C++. I to właśnie od niego zacznę się uczyć. W między czasie udało mi się "łyknąć" Pascala i Delphi.

MarekM25
komentarz
komentarz
Delphi to Object Pascal a więc coś jak C i C++. Delphi nie jest polecany na początek bo młody programista ucząc się w nim spędzi więcej na układaniu buttonów niż na rzeczywistym programowaniu. Nie nauczy to programować, nie zrozumie istoty programowania.

Na pewno pierwszy język nie powinien być z wykorzystaniem WinAPI! Nie Delphi, a jak C++ czy C to pod konsolą.

toż pod delphi można robić też pod konsolę :| i lepiej się nauczyć programować w delphi pod konsolę, a potem nauczyć się dopiero wykorzystywania GUI niż pod konsolę w pascalu, a potem przejście na inny język i od nowa uczenie się pod konsolę

tak to prawda, że nauka kolejnych języków to tylko kwestia składni, wydziwień języka, ewentualnie obsługa ide itp., dlatego mówię, żeby najpierw się porządnie jednego języka nauczyć, a dopiero wtedy przechodzić na inne

luq
komentarz
komentarz
toż pod delphi można robić też pod konsolę :|

Bardzo dawno nie miałem do czynienia z delphim :huh: nie pamiętam szczerze

MarekM25
komentarz
komentarz

trzeba tylko dać coś takiego: {$APPTYPE CONSOLE} i już jest wszystko w konsoli;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.