x-kom hosting

napęd CD-RW nie czyta płyt

kristoph
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam !

Mam problem z moim napędem CD-RW a więc nie chcę on czytać płyt, w Moim komputerze napęd jest gdy włoży się do niego płyte normalnie sie kręci lecz gdy klikam dwa razy w ikonkę napędu to pokazuje sie biały obraz i folder Mój Komputer się zawiesza. Próbowałem zmienic napęd na podobny lecz trochę inny ale z tej samej firmy i gdy podłączyłem go komputer się nie chciał włączyć pisało Boot for CD czy coś w tym stylu więc podłączyłem stary i teraz komputer się włącza ale dalej nie może odczytywać danych, jedynie się szybko kręci gdy włoże płyte. Jestem laikiem w sprawach komputerowych i proszę o pomoc :(

Aha napęd to ten http://allegro.pl/item656659880_samsung_cd...ka_za_zeta.html Sorry za linka z aukcji

Mag Magik
komentarz
komentarz

To zawieszanie ma miejsce przy każdej płycie, czy opierasz się na jednej?

Jaki masz zasilacz uwzględniając jego markę/model oraz moc?

Też swojego czasu miałem ten model i był wtedy uważany za awaryjny.

Sprawdź ją na początku na innej taśmie ATA, oraz podłącz ją do innego molex'a.

Jeśli napęd jest sam na taśmie podłącz go na jej końcu, a zworkę umieść na MA, by pracował w trybie MAster.

Jeśli na taśmie miałby znajdować się dysk twardy umieść to tak:

|---Dysk [zworka master]

|

|---Napęd [zworka slave]

|

|---złącze na płycie głównej

Zworki regulujesz przy napędach/dyskach PATA, to wizualnie wygląda tak:

http://img171.imageshack.us/img171/8407/cdrombacksh8.jpg

kristoph
komentarz
komentarz

Sluchaj ten obrazek co mi pokazałes to ja mam na środku ten zwój a gdzie powinien no byc ?

Mag Magik
komentarz
komentarz

No tu już zależy jak masz podpięty napęd na taśmie. Sprawdź otwierając obudowę, czy jest on na końcu taśmy podłączony, czy na jej środku. Ewentualnie daj screen z zakładki Configuration w Nero Info Tool (jak tutaj >> http://www.vpx.pl/zdjecie,iii8.html).

Jeśli napęd sam na taśmie, to powinien znajdować się na jej końcu i zworkę mieć na Master (na zdjęciu łatwo poznać, że jest na Master, gdyż w zaznaczonym polu masz też oznaczenia, który należy czytać od góry w dół, wtedy wychodzi: CS, SL, MA). Są to skróty więc MA - MAster, SL - Slave.

kristoph
komentarz
komentarz

A więc to jest Screen z tego programu :

beznazwy1e.th.jpg

Zaraz się biorę za zmienianie tej zworki.

Mag Magik
komentarz
komentarz

Odpowiedz na pytania z mojej pierwszej wypowiedzi.

Dochodzi pytanie, jakie płyty odpalasz (chodzi o format np. CD+R)

Z menedżera urządzeń odinstaluj kanały IDE.

1) Start -> Uruchom -> devmgmt.msc

2) IDE ATA/ATAPi controllers -> zaznacz Podstawowy -> PPM -> Odinstaluj

3) To samo zrób dla drugiego.

Wykonaj to samo tyle, że dla napędu CD/DVD.

Stacja dysków DVD/CD-ROM -> PPM na urządzeniu -> Odinstaluj

...i restart systemu.

Wgraj nowy firmware: Instrukcja

Przeinstaluj ASPI: Download

kristoph
komentarz
komentarz

Teraz to dopiero sie narobilo Zmienilem na ten master ta zworke włączyłem komputer i pisało tam w lądowaniu gdy jest czarne tło 'brak pliku NTLDR naciśnij ctrl alt del aby zrestartowac' zrobilem tak i to samo wiec wziąłem i Zmienilem jak bylo czyli na środek i gdy włączyłem komputer to dalej sie to pokazuje te brak pliku... I nie moge włączyć kompa, co mam teraz zrobic. Pisze z telefonu

Mag Magik
komentarz
komentarz

tego raczej nie mogłem przewidzieć, a co powinieneś zrobić w taki wypadku, to poszukać płyty z Windowsem, ustawić boot'owanie w BIOSIE na napęd (do biosu wchodzisz wciskając F2, bądź Del przy uruchamianiu), ma to wyglądać mniej więcej jak niżej:

Zakładka Advanced BIOS Features

Boot Device Select (może być też boot device prioryty czy podobnie):

1: CD, DVD (może być podany model etc.)

2: cokolwiek

3: cokolwiek

Zapisujesz ustawienia i wychodzisz.

Następnie wchodzisz z płyty do konsoli i wpisujesz dwa polecenia:

cd c:\

copy X:\i386\ntldr

*gdzie X to litera napędu

** jeśli zapomniałeś pod jaką literą jest napęd wpisz polecenie: map

po tym wszystkim z konsoli wychodzisz wpisując polecenie exit

kristoph
komentarz
komentarz

Mam problem jak wejść w ta konsole ?

Mag Magik
komentarz
komentarz

tutaj masz wyjaśnione: http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=42801

Uruchomienie konsoli odzyskiwania w tym celu należy:

1. Ustawić bootowanie komputera z napędu CD/DVD w biosie komputera.

2. Włozyć orginalna płytę z Windowsem do napędu i uruchomić z niej instalator systemu.

3. Po załadowaniu sterowników pojawia się menu wyboru wciskamy 'R' (tzw. pierwsze R)

Ukazuje się nam wiersz poleceń konsoli odzyskiwania systemu WindowsXP oraz hasłem administratora -> zwyczajowo brak więc wciskamy ENTER

kristoph
komentarz
komentarz

Tylko ze mi napęd nie odczytuje płyt.

Mag Magik
komentarz
komentarz

To spróbuj zresetować BIOS, w tym celu znajdź na płycie głównej bateryjkę (podobną tą do tych z zegarków na rękę, tylko o średnicy 5zł'otówki) i wyjmij ją na parę minut. Oczywiście to wszystko robisz przy odłączonym od sieci komputerze. Jeśli nie pomoże będziesz musiał pożyczyć napęd od kogoś by naprawić ten błąd.

kristoph
komentarz
komentarz

Niestety nie pomoglo, musze do jakiegos kolegi chyba isc, dobra jak naprawie kompa to Ci dam pomógł bo nameczyles sie ze mna.

kumpel: Zrobilem wszystko jak napisales, ale w momencie w którym dysk powinien byc bootowany komp sie rebootuje. Po scanie cd-r, gdy powinien odpalać dysk - restart

Mag Magik
komentarz
komentarz

Wpisz w konsoli polecenia:

fixmbr

fixboot

exit

kristoph
komentarz
komentarz

Niestety te polecenia nic nie daja.

Dobra wpisalem jeszcze jedną linijkę z innego forum i teraz sie nie resetujd ale teraz przy lądowaniu pisze uszkodzowy plik /system32/hal.dll. Zainstaluj ponownie system lub cos podanego. Bawilem sie w expand... I tak dalej rowniez costam /rebulid ogolnie pelno znalezionych na innych forach lecz nic nie daja ue komendy, teraz pozostaje mi format dysku C i na nowo windows ? Czy wogole da sie to naprawić ?

Mag Magik
komentarz
komentarz
Dobra wpisalem jeszcze jedną linijkę

Co dokładnie wpisałeś?

przy lądowaniu pisze uszkodzowy plik /system32/hal.dll.

http://support.microsoft.com/kb/330184

http://support.microsoft.com/kb/314477/pl

wpisz też polecenie CHKDSK /r

Ja bym skopiował ten plik prosto z płyty XP'ka:

expand X:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\hal.dll
teraz pozostaje mi format dysku C i na nowo windows ? Czy wogole da sie to naprawić ?

wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby by re-instalować system, gdyż rozwiązania od Microsoftu powinny zadziałać. Jakkolwiek da się to naprawić, gdyż błędy powodują pliki Windowsa, jego re-instalacja również rozwiązałaby problem, tyle że straciłbyś pliki z partycji C.

kristoph
komentarz
komentarz (edytowane)

Zrobilem kopiowanie plików, teraz włącza sie ładowanie windowsa i blue screen z błędem takimi cyframi

Edit:

Polecenie CHKDSK /r pomogło mimo że były problemy z 75 % spadało na 50 % i dłuuugo trzeba było czekać to czekanie się opłacało, wnindows zainstalował sie na nowo i teraz trzeba powypalać płytki i zrobić format wszystkich partycji :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.