x-kom hosting

VPU Recover w Test Drive Unlimited

FrogsterPL
utworzono
utworzono

Siemanko. Od jakiegoś czasu ja również mam problemy z VPU Recover. Co ciekawe, nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby wyskoczył w grze innej niż Test Drive Unlimited (swoją drogą, jest to chyba najbardziej wymagająca z gier w którą ostatnio gram, aczkolwiek mogę "na życzenie" sprawdzić NFS: ProStreet i Undercover - wcześniej nic złego w nich się nie działo, ale skoro TDU zaczęło tak krzaczyć, to może w nich też to wyskoczy). W TDU zdarza się też od czasu do czasu, że po włączeniu mapy wyspy wyskakują artefakty i trzeba restartować komputer, aby zniknęły z ekranu. Wyglądają mniej więcej tak (zawsze troszkę inaczej):

dsc01503ds4.th.jpg

Co prawda na fotce wyżej jest jeszcze monitor CRT, a ja od jakiegoś czasu mam już LCD, ale to zapewne nie ma żadnego wpływu na występowanie artów :D

Pomogło "odtaktowanie" pamięci, ale tylko na jakiś czas - niedawno musiałem znowu obniżyć taktowanie. Fabrycznie było 1480 MHz, potem obniżyłem na 1460, a teraz chodzą na 1400 MHz, czyli poziomie referencyjnym. Nie urządza mnie to, bo nie po to kupowałem fabrycznie podkręconą kartę, żeby ją teraz "odkręcać"... Dodam, że arty potrafią się przytrafić nawet przy przyspieszeniu wiatraka karty za pomocą RivaTunera, chociaż dzieje się to wtedy rzadziej.

Czy to może być jakaś oznaka, żę pamięci zaczynają siadać?

Najważniejsze info: karta to HIS ATI Radeon X1950 Pro IceQ3 Turbo 256 MB GDDR3 rev.1, czyli wersja o taktowaniu 620/1480 MHz (referenty mają 580-600/1400 MHz, a HIS rev.2 580/1520 MHz). Wygląda tak:

84dfefac8f0d46c2m.jpg

Temperatury karty w idle nie przekraczają 43-44 stopni, a podczas grania nigdy nie było ponad 60 stopni. Automatyczna regulacja obrotów zadziałała tylko raz - gdy testowałem kartę FurMarkiem, to przekroczyła 70 stopni, a wiatrak rozpędził się z "domyślnych" 41% prędkości do bodajże 48% czy coś koło tego ;)

Gość
komentarz
komentarz

Niestety ale wygląda mi to na kończącą się grafikę (lub może ściślej: pamięci/elektronikę na niej). Jesteś pewien że memki się nie palą, tak samo sekcja zasilania? Wiem że masz je chłodzone ale może jednak.

Rivą tunerem sprawdź GPU usage w kilku grach, włącznie z TDU, aby mieć pewność że ten tytuł generuje największe obciążenie.

Plus nie zaszkodzi jak podasz model PSU. ;)

(takie małe zboczenie labowe)

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Corsair CMPSU-520HXEU ;)

Dodam, że moja płyta główna (Abit AX8 rev1.0 - co prawda ma parę usterek typu problematycznie działające SATA, ale ogólnie raczej sprawny) ma dodatkowe złącze molex do zasilania gniazda PCI-E - o ile pamiętam, nie mam tam włożonego teraz molexa, bo jak to kiedyś sprawdzałem to nie było żadnej różnicy w działaniu kompa. Podłączyć to i sprawdzić?

Gość
komentarz
komentarz

No ba! Pewnie że tak.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

OK, ale to dzisiaj już nie zdążę tego zrobić bo niedługo będę musiał spadać (cóż, może bym i zdążył, ale ten Abit lubi sobie robić cyrki i np. nie odpalać po jakichkolwiek zmianach w konfiguracji, a teraz nie mam czasu na użeranie się z nim - bardzo możliwe że jest zwalony odkąd go kupiłem, bo poprzedni właściciel używał go do testów i mocno na nim kręcił) - dlatego odezwę się w tym temacie w piątek lub następny weekend :)

EDIT:

No i jest problem <_< Podłączyłem dodatkowe zasilanie płyty głównej (ledwo co, jakby kabel był 0,5 cm krótszy to bym już nie podłączył... na zdjęciu to ten idący przez całą obudowę z góry na dół, "opierający się" o AC Freezera):

c8c017e710a58433m.jpg

...i już mi się wydawało, że wszystko wypas, a tu dzisiaj znowu zonk - co prawda nie VPU Recover, ale artefakty na mapie w TDU. Jako że fotę takiej mapy już dawałem, to teraz fota z pulpitu:

d7ed47846708fb9fm.jpg

Widać nawet ślady przesuwania folderu po ekranie <_<

Czyli co, karta uszkodzona?...

lukas00000
komentarz
komentarz (edytowane)

Sprawdź w innych grach, które mają podobne, albo nawet większe wymagania jak TDU. Zresztą mi się wydaje, że to tylko wina gry, która lubi robić różne problemy. U mnie na 8800GT też wyskakują artefakty w TDU, a na 99% nie jest to wina karty, ponieważ w Crysis'a, czy inne wymagające gry moge grać po 10h i nic się nie dzieje, tylko w TDU warjuje. To samo miałem w starym komputerze z 6600GT, a potem z 7300GT i tu też karty były na 99% sprawne.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
też wyskakują artefakty w TDU

Podobne do tych moich? Też zwykle przy odpalaniu mapy?

Mag Magik
komentarz
komentarz

Pamięci się sypią.. spróbuj zmienić sterowniki od grafiki na jakieś starsze by to też wykluczyć.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
spróbuj zmienić sterowniki od grafiki na jakieś starsze by to też wykluczyć.

Mi się tak dzieje od ładnych paru miesięcy, przez ten czas miałem prawie każde kolejne Catalysty, może oprócz dwóch wersji... Teraz mam najnowsze (i ostatnie dla X1950), 9.3.

A43vil
komentarz
komentarz

Jak masz tak od ładnych paru miesięcy to tylko sobie katujesz grafikę, a sobie stwarzasz problemy. Oddaj ją na serwis jak masz jeszcze gwarancje. Bo sterowniki zostały wykluczone.

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Oddaj ją na serwis jak masz jeszcze gwarancje.

Gwarancji od dawna nie ma, a skoro karta nie sypie artefaktami przy byle okazji to przecież się jej nie pozbędę, nie mam kasy na nic nowego...

Zresztą - katuję czy nie katuję - od razu jak się artefakty pojawiają to restartuję kompa, żeby znikły.

lukas00000
komentarz
komentarz
Podobne do tych moich? Też zwykle przy odpalaniu mapy?

Tak podobne. U mnie to potrafią w każdym momencie wyskoczyć, nawet jak dam pause w grze i nic nie robię to potrafią bez niczego wyskoczyć.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.