x-kom hosting

Radeon HD 3870 X2 zamiana na Radeon 4890 ?

qwerty_ps
utworzono
utworzono

Witam...

Jestem szczęśliwym posiadaczem karty HD 3870 X2. Zastanawiam się nad zmianą na Radeon 4890.

(np. http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=607750232)

Nie znam się aż tak na kartach więc wolę zapytać tutejszych znawców :)

Czy ma to sens ? na dzień dzisiejszy nie trafiła mi się gra która by mi nie działała płynnie na tej karcie - aczkolwiek lubię iść z duchem czasu :P.

O ile mniej więcej [%] 4890 jest wydajniejsza od HD 3970 X2 ?

Jeszcze jeden dylemat HD 3870 X2 ma podwójne GPU a 4890 pojedyncze czy ma to aż takie znaczenie ?? Czy może poczekać na wersję HD 4890 X2 (o ile takowa będzie).

I jeszcze jedno o co chodzi z tym "HD" ?? 4890 nie ma tego w nazwie :P.

Może znacie coś innego godnego polecenia od ATI ??

HD 4870 X2 jest lepsze od 4890 ??

Z góry dzięki za pomocną dłoń ;)

borysek
komentarz
komentarz

twoja karta jest bardzo wydajna i na razie nie warto jej zmieniać, zrób to dopiero wtedy gdy zauważysz że jest niewystarczająca, na razie jak sam wspomniałeś pograsz sobie elegancko we wszystkie tytuły na rynku, do czasu aż przestanie ci starczać wyjdzie sporo nowych kart więc na razie nie śpiesz się z wymianą karty

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

W kwestii wydajności 4870X2 jest lepsze od 4890, jednakże trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy:

- wsparcie dla CF przez tytuły w jakie się gra

- microstuttering

Obie te cechy dot. i twojego 3870X2.

Jednakże skoro mówisz że karta jest dla ciebie w sam raz i nie masz problemów wydajnościowych, to "pójście z duchem czasu" jest tu zbyteczne.

Za jakiś czas wyjdą jeszcze lepsze karty, potem jeszcze lepsze... dopiero gdy twój X2 przestanie wydalać w grach, można będzie z czystym sumieniem myśleć o zmianie. Przynajmniej wg mnie.

I jeszcze jedno o co chodzi z tym "HD" ?? 4890 nie ma tego w nazwie

Powinien mieć. To nazwa własna Radeonów używana od czasów R600 (niesławny 2900XT). Poza funkcją nazewniczą, nie determinuje nic ponad to.

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
HD 4870 X2 jest lepsze od 4890 ??

Tak, HD4870 nie jest duzo slabszy od HD4890, a wez pod uwage ze HD4870x2 to tak jakby 2 karty w 1 ;).

- wsparcie dla CF przez tytuły w jakie się gra

Kazda nowa gra ktora jest "wymagajaca" musi wspierac CF i SLI.

3870X2.

Jak grasz bez AA i karta ci wystarcza to nie ma sensu jej zmieniac...zmienisz kiedy bedzie potrzeba.

P.S. Ona ma jeszcze bardzo duzy pobor pradu :P

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
Kazda nowa gra ktora jest "wymagajaca" musi wspierac CF i SLI.

Nie, nie każda. Zależy to od dev teamu.

Do tej pory wyszło wiele tytułów w które się z chęcią zagrywa, a "nowe" nie znaczy "lepsze" - zaś naturalnie kupując kartę za dużą gotówkę oczekuje się natychmiastowej maksymalnej grywalności w tytułach starszych w szerokim tego słowa znaczeniu.

Na LLPC przykładowo gram w Anno 1602 które ma więcej lat niż jakakolwiek część w moich maszynach ;). Ma dla mnie większą wartość niż np. taki DoW II...

P.S. Ona ma jeszcze bardzo duzy pobor pradu :P

Tak samo by było w przypadku SLI / CF z dwóch kart o poborze W sumarycznie równym X2 ;).

qwerty_ps
komentarz
komentarz
Jak grasz bez AA i karta ci wystarcza to nie ma sensu jej zmieniac...zmienisz kiedy bedzie potrzeba.

P.S. Ona ma jeszcze bardzo duzy pobor pradu :P

Co to jest to "AA" co to znaczy ??:P

Hammer
komentarz
komentarz (edytowane)

Anti Aliasing-Wygładzanie krawędzi

Co do karty to nie widzę sensu jej zmiany ;)

qwerty_ps
komentarz
komentarz (edytowane)

OK dziękuję wszystkim za już i proszę o jeszcze :P

Co myślicie o kupnie jeszcze jednej grafiki - HD3870X2 i zrobieniu tego całego połączenie za pomocą crossfire z tą kartą którą już mam...

Sprawdzi się to ? Dużo to da ? (Pominmy problem poboru prądu i zasilacza jaki mam bo może być ciut za słaby :) )

Wogóle nie wiem co myśleć o tym całytm crossfire :P

FrogsterPL
komentarz
komentarz
Co myślicie o kupnie jeszcze jednej grafiki - HD3870X2 i zrobieniu tego całego połączenie za pomocą crossfire z tą kartą którą już mam...

Zły pomysł wg mnie - gry miewają problemy z obsługą dwóch GPU, a co dopiero czterech ;) Poza tym taki zestawik żarłby sporo prądu... Już lepiej byłoby wymienić kartę na HD4870 X2, no ale skoro ta Ci na razie wystarcza, to też nie widzę w tym sensu aktualnie ;) Wiesz, jak masz za dużo kasy to zawsze się możesz podzielić :lol2:

Mephic
komentarz
komentarz (edytowane)

HD4890 jest bardzo fajną kartą i bardzo dobrze się ją kręci (930-950 GPU osiągniesz bezproblemowo, a dalej to zależy od egzemplarza ale były i takie co dochodziły do 1000). Co nie zmienia faktu, że mając Twoją kartę nie zmieniłbym jej póki co bo to się po prostu nie opłaca. Poczekaj aż stanieje 4890 albo na nową generację kart. 4890 to tak na dobrą sprawę odświeżony 4870, mocno odświeżony, ale jednak. :) A różnica wydajności jest (i tu piszą różnie) około 8-15% więc dwie karty 4870 będą znacznie mocniejsze od 4890.

Tak czy siak nie zmieniaj na razie. :) Ja zanim kupiłem 4890 miałem GeForce 8600 GT i to jeszcze z pasywnym więc zmiana była obowiązkowa. :)

qwerty_ps
komentarz
komentarz

Przekonał mnie Twój tok rozumowania... Chyba poczekam jeszcze z takim zakupem :) Może pomyśle o takim prezencie dla siebie na gwiazdkę :P

Mam jeszcze sprawę dla kogoś odnośnie crossfire. Kogoś kto wie o tym coś więcej :)

Nie chce zakładać na to osobnego tematu.

Jakie są wady i zalety tego połączenia...

Czy to prawda że przy takim połączeniu kart jest ograniczenie maksymalnej rozdzielczości do 1600x1200 przy 60 Hz ?? :huh::(

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie, nie ma takiego ograniczenia z tego co wiem - CF nie miałoby wtedy sensu.

Wady i zalety?

Hmm..

+ bardzo mocno zwiększona wydajność w grach w kwestii grafiki

+ w przypadku awarii jednej karty można używać nadal drugiej

- większy pobór mocy (logiczne)

- większe wydzielanie się ciepła z dwóch kart (logiczne - dodatkowe źródło ciepła w obudowie)

- nie każda gra wspiera CF bądź może wspierać go tylko po części

- microstuttering

- wymaga płyty z CF, najlepiej 16+16

- wymaga dobrego proca aby nie ograniczał takiego duetu

- wymaga zasilacza z odpowiednią ilością wtyczek PEG6pin, ew. 8pin.

qwerty_ps
komentarz
komentarz (edytowane)

Co to jest microstuttering ?:P

Z tego co wiem to jakieś "mikroprzycięcia" jak temu zaradzić ?? z czego to wynika ?? <_<

Czy to występuje tylko przy łączeniu kart ??

borysek
komentarz
komentarz

na twojej płycie nie warto inwestować w CF ponieważ karty będą chodzić z szybkością x8 + x8 a gdybyś chciał na prawdę duży przyrost wydajności zaobserwować musiałbyś mieć płytę przynajmniej na chipsecie x38 i wtedy karty chodziłyby z szybkością x16+x16

w twoim przypadku myślę że karta spokojnie powinna sobie radzić jeszcze przez przynajmniej rok, w tym czasie wyjdzie wiele nowości i wtedy się zdecyduj na upgrejda :)

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
Co to jest microstuttering ?:P

Z tego co wiem to jakieś "mikroprzycięcia" jak temu zaradzić ?? z czego to wynika ?? <_<

Czy to występuje tylko przy łączeniu kart ??

Wynika z częściowego braku synchronizacji między dwoma procesorami graficznymi w procesie wspólnego obrabiania klatek. Zaradzić częściowo można włączając synchronizację pionową. Plus może drobna uwaga: to że zjawisko istnieje, nie znaczy że zajdzie u Ciebie. ;)

Nie, dotyczy również rozwiązań kanapkowych (czyli rozwiązań a'la 7950GX2, 9800GX2, GTX295) oraz podwójnego GPU na pojedynczym pcb (Gigabyte 3D1, GF 7900GX2, 3850/70X2 oraz 4850/70X2).

Gość
komentarz
komentarz

Sądze , że zostań przy swojej grafie, na razie jest wystarczająca.

Co do CF dryndne do mojego kumpla (MasterOC jest na fprum) , on ma takie grafy w CF i może cos powie .

A co do tej grafy to jest bardzo droga , na esc.pl kosztuje od Szafira 999 zł !

qwerty_ps
komentarz
komentarz (edytowane)

"EvilKillaruna" reasumując microstuttering na dzien dzisiejszy nie dotyczy mojej karty HD 3870 X2 ale gdybym dokupił jeszcze jedną taką i je crosował to problem mógłby wystąpić ?? Dobrze rozumuje ??

(P.S. Dlaczego napisałeś że problem niekoniecznie musi wystąpić u mnie ? jest w tym jakaś losowość ?)

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
"EvilKillaruna" reasumując microstuttering na dzien dzisiejszy nie dotyczy mojej karty HD 3870 X2 ale gdybym dokupił jeszcze jedną taką i je crosował to problem mógłby wystąpić ?? Dobrze rozumuje ??

(P.S. Dlaczego napisałeś że problem niekoniecznie musi wystąpić u mnie ? jest w tym jakaś losowość ?)

Nie do końca. Microstuttering dotyczy i twojej karty jako że ma w sobie już w tym momencie dwa GPU na jednej płytce PCB. Jeśli dokupisz jeszcze jedną to zmarnujesz tylko pieniądze ponieważ:

- płyta jaką masz da ci CF z szybkością 8+8 a więc będzie trochę wolniej niż powinno

- z poborem prądu całej maszyny wyskoczysz o wiele wyżej niż zyskasz na wydajności

- profity ze zwielokrotniania GPU zanikają (obojętnie czy na nV czy na ATI) już przy dołożeniu trzeciej jednostki obliczeniowej. Ty chcesz w totalu mieć cztery ;)

Dlatego że zależy to jeszcze od tego na jakich ustawieniach grasz, jak stoi z wydajnością twoja maszyna etc..

qwerty_ps
komentarz
komentarz (edytowane)

Hmmm... czyli płyta stanowi tutaj słabe ogniwo :( A wszyscy tak ją zachwalali - chyba jednak ma minusy :/ Jaka grafika w takim razie jest dopra do crosowania (pomijając słabość mojej płyty :P ) ? a moze całe to crossfire to lipa ?? :blink:

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
Hmmm... czyli płyta stanowi tutaj słabe ogniwo :( A wszyscy tak ją zachwalali - chyba jednak ma minusy :/ Jaka grafika w takim razie jest dopra do crosowania (pomijając słabość mojej płyty :P ) ? a moze całe to crossfire to lipa ?? :blink:

CF jak i SLI to tylko "features", spokojnie da się bez nich żyć. Płyta jest jedną z lepszych ale i tak bym wolał DFI ;)

Nie ma sensu crossować kart których:

- łączny pobór W zaczyna wzrastać niewspółmiernie do zysku wydajności,

- łączna cena wychodzi poza cenę pojedynczej która zaoferowałaby tą samą wydajność,

- łączna ilość GPU w totalu przekroczy 3,

- instalacja pociągnie za sobą konieczność dodatkowych inwestycji, np. zasilacza tylko dlatego że nie ma dostatecznej ilości wtyczek PEG.

CF jest dobre tylko w przypadku kart które w danym momencie są tanie do dostania i łącznie dadzą wydajność większą niż wyższy model a cenowo łącznie wyjdą taniej lub najwyżej tak samo. Tak było jakiś czas temu z tanimi referentami 4850.

Tak jak pisałem więc wcześniej: wg mnie nie ma najmniejszego sensu bawienie się w CF w Twoim przypadku. Szczególnie że karta ci wystarcza.

To tak jakby ci ktoś postawił przed nosem 2 wiadra zupy podczas gdy sam jesteś w stanie zjeść dwa talerze. ;)

qwerty_ps
komentarz
komentarz

Ok dzięki za pomoc i solidne objaśnienia :) (odwdzięczyłem się :P )

Mam nadzieję że do grudnia powychodzi coś fajnego :P i wtedy się zastanowię nad wymianą :P

Pozdrawiam wszystkich... thx :)

[temat można uznać za zamknięty :) ]

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.