x-kom hosting

[Pilne!] Naprawa/Chłodzenie HD4850 Gigabyte Zalman

Wieszak
utworzono
utworzono

Witam,

Przed chwilą jakiś kabel zahaczył o wiatrak zalmana w mojej karcie graficznej.

W wyniku tego jeden z płatów wiatraka (śmigiełek) oderwał się.

Czy jest to plastik nieklejący się?

Jeśli da się to naprawić to jakim klejem?

Jakie tanie chłodzenie (najlepiej komputronik - Warszawa) moglibyście mi polecić?

50-100 zł.

Wydajnościowo musi być mniej więcej jak ten Zalman, nie chcę rewelacji... Oby jak najtaniej.

BlackRaven
komentarz
komentarz

Ja bym kupił Accelero S1 rev. 2 + jakiś wentyl. Będzie cicho i wydajnie. W klejenie tamtego wentyla raczej nie ma sensu się bawić, mała szansa że operacja się uda.

Wieszak
komentarz
komentarz (edytowane)

Uhu, ale jestem mądry...

Tak się tym wszystkim zdenerwowałem (oczywiście mówiąc bardzo delikatnie),

że odpaliłem kartę na pasywniaku.

Po dosłownie 3 min komp zgasł i poczułem smród spalenizny...

Komp odpala się, widać ekran, ale w momencie odpalenia visty widzę black screen.

Karta nie ma żadnych śladów spalenia.

Czy karta wejdzie do serwisu (na gwarancji), mimo że urwany jest kawałek wiatraczka? Jak to wytłumaczyć?

Nie zamierzam czekać aż wróci, kupuję nową. Za jakieś 2tyg dokupię do niej chłodzenie i ją sprzedam.

Ile może być warta? (używana ~ 3 miesiące).

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/...pelny,id,68221/

To chyba zajebisty wybór, co o tym sądzicie? CUDA i core 216 za 759 zł ;)

Ja bym kupił Accelero S1 rev. 2 + jakiś wentyl.

Jestem przekonany, że takie rozwiązanie byłoby super.

Niestety karta nie ma jakiegoś ogromnego potencjału OC i taki zabieg za blisko 150 zł nie ma sensu.

Co polecacie z tańszych?

Co do zmiany chłodziwa...

Tak wygląda moja karta: http://www.vikam.czest.pl/komputery/images/kartyg30.jpg

Nie mogę odpiąć tego kabelka, który łączy wentyl z kartą.

Czy to normalne? Czy jest opcja, że to jest na stałe? O.o

Gość
komentarz
komentarz

Przecież wystarczyłoby wentyl fanswapować i jechać na defaultowym radiatorze. Takie numery są znane np. z 8800GS.. tyle że tam dochodziły jeszcze możliwości takie jak AM2 fanswap itp..

W serwisie powiesz że coś nagle strzeliło podczas gry po czym komp się wyłączył po chwili. Otwierasz - lol, nie ma jednej łopatki a karta śmierdzi spalenizną. Proste.

Wieszak
komentarz
komentarz

Uff... Karta jest sprawna - całe szczęście.

Jakie chłodziwo polecacie z tańszych?

BlackRaven
komentarz
komentarz
Czy karta wejdzie do serwisu (na gwarancji), mimo że urwany jest kawałek wiatraczka? Jak to wytłumaczyć?
Nic nie tłumacz, powiedz że grałeś i nagle komp się wyłączył, albo znikł obraz. Udawaj kogoś kto się kompletnie na tym nie zna. Gwarancję powinni uznać.
Niestety karta nie ma jakiegoś ogromnego potencjału OC i taki zabieg za blisko 150 zł nie ma sensu.
Bez przesady, AC S1 to koszt 85zł, + wentyl można nawet za 15-20zł kupić. Ewentualnie można szukać używanych - wtedy będzie jeszcze taniej.
Nie mogę odpiąć tego kabelka, który łączy wentyl z kartą.

Czy to normalne? Czy jest opcja, że to jest na stałe? O.o

Raczej nie, pewnie po prostu ciężko go odpiąć, próbuj.
Gość
komentarz
komentarz
Uff... Karta jest sprawna - całe szczęście.

Jakie chłodziwo polecacie z tańszych?

Powtarzam - fanswapuj. Nie ma sensu zmieniać całego chłodzenia.

Wieszak
komentarz
komentarz

Ok, masz na myśli ustawienie na stałe prędkoości wiatraka, tak?

Czym mogę to zrobić (poprawnie) ?

Catalyst - próbowałem, nie działa.

Jaka temperatura jest ~ dopuszczalna dla tej karty (tryb 3d, pod obciążeniem) ?

Jeśli FanSwap nie będzie dawał rady, to co sądzicie o zakupie czegoś takiego:

http://www.allegro.pl/item601010791_revolt...chlodzenie.html

Tak, wiem, to Revoltec - krzak.

Jednakże może to być całkiem wydajne, hmm?

Aaaa i ejszcze jedna, bardzo fajna sprawa.

Jak wiecie mam płytę DFI LanParty DK P35 T2RS.

Mam jeden slot pci-e x16 na kartę graficzną, a zaraz pod nim dwa slociki pci-e x4 na kartę dźwiękową (xonar DX).

W chwili obecnej na zalmanowskim coolerze mam maluteńki odstęp między grafą a dźwiękówą.

Poniżej mam tylko sloty pci.

Czy takie chłodziwo mi się zmieści?

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie, mam na myśli wyciągnięcie standardowego połamanego przez ciebie wentyla i zamianę go na zwykły do obudów. Montaż musisz wykombinować sam - najczęściej jest na gumki bo najprostszy. Na tym polega Fanswap w twoim przypadku.

Zaś taki wentyl podpinasz najczęściej pod kontroler obrotów który masz pod ręką - w idle skręcasz obroty aby było cicho, w grach podkręcasz aby było chłodno.

Takie małe PS ode mnie: zarejestrowałem się dopiero dzisiaj a już mnie kilka rzeczy zdziwiło :E

Wieszak
komentarz
komentarz

Czaję.

Rozważę taką opcję...

Za pewne to wentyl 80mm ;)

Jeśli jednak chciałbym kupić chłodziwo, to co sądzicie o czymś takim: http://www.allegro.pl/item601735096_arctic..._cisza_pwm.html ?

Gość
komentarz
komentarz

Wiesz.. koszt takiego wentyla to 17zł, koszt Accelero TT to 110zł ;). Jest różnica?

W sumie na twojego 4850 powinno pasować. Pamiętaj że GB ma niereferencyjne pcb - różniące się od standardowego ATIkowego jak również elektronikę znaną z ich niereferentów za czasów 7900GS..

Twin turbo to po prostu S1 z dwoma wentylami w standardzie. Mozna powiedzieć: popular choice. ;)

Wieszak
komentarz
komentarz

A jak myślisz, czy jest jakiś sposób na zamocowowanie większego wentyla np. 120mm na stałe, nie "w", a "na" radiatorze?

Podłączony byłby pod standardowe wejście na mobo, co o tym sądzisz?

Yeah, opanowałem sytuację.

Włożyłem korek od butelki aby zablokować obroty zajebiście głośnego wentyla od katy.

Wsadziłem na pałę wentyl od pamięci (Corsair)

Temperatura wzrosła średnio o jakieś 10 stopni, nadal cicho nie jest, ale i tak o niebo lepiej niż przed chwilą.

Jaki wentyl pod grafę mi polecacie?

Ile mm ma ten zalman standardowo z mojego chłodziwa na kartę? nigdzie nie mogę znaleźć info.

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
A jak myślisz, czy jest jakiś sposób na zamocowowanie większego wentyla np. 120mm na stałe, nie "w", a "na" radiatorze?

Podłączony byłby pod standardowe wejście na mobo, co o tym sądzisz?

Juz ci mówię..

Przede wszystkim nie zamontujesz w tym radiatorze prawdopodobnie żadnego wentyla większego niż 80mm. Zauważ że:

- musiałbyś rozwiązać problem montażu "w",

- jak również ograniczają cię podniesione blaszki radiatora które po prostu by zawadzały o wentyl.

Czym się różni więc rozwiązanie "na"? Tym że przede wszystkim śmiało zamontujesz tam nawet ową 120-stkę. Nawiew zaś generowany z takiej 120-stki będzie miał określoną wydajność przepływu powietrza określaną przez miarę CFM - ilość przepompowanego powietrza. A że CFM 120-stki to w zależności od prędkości średnio 25-55CFM to spokojnie starczy do schłodzenia tego radiatora lepiej niż standardowe chłodzenie przy takim samym natężeniu hałasu jak i bez konieczności montażu wewnętrznego.

Podpięcie pod mobo - zależy. Jeśli podepniesz pod gniazdo bez regulacji dostaniesz czyste 12V a więc w przypadku powiedzmy takiego popularnego Revoltec'a 120mm ok. 1200-1400 obrotów zależnie od modelu. Jeśli natomiast masz pod takim gniazdem kontrolę V (jeśli przez PWM - musiałbyś wtedy kupować 4pinowe wentylatory Arctic Coolinga) to warto sprawdzić o jaki parametr regulacyjny się opiera - jeśli o obciążenie np. CPU to prędkość wzrośnie w grach i aplikacjach.. no i musiałbyś monitorować jakie temperatury karta osiąga zarówno w idle jak i w stresie - ku temu służy np. darmowa RivaTuner. Do radeonów jest chyba lepszym nawet miernikiem temp. niż GPU-Z, a przynajmniej od czasów HD3850 sam jej skutecznie przy Radeonach używam.

Czy wyczerpującą dałem odpowiedź? ;)

Włożyłem korek od butelki aby zablokować obroty zajebiście głośnego wentyla od katy.

Wsadziłem na pałę wentyl od pamięci (Corsair)

Jak chcesz spalić wentyl do końca i spowodować większe uszkodzenia to pomysł masz naprawdę genialny..

Ile mm ma ten zalman standardowo z mojego chłodziwa na kartę? nigdzie nie mogę znaleźć info.

Z tego co pamiętam 80mm.

Wieszak
komentarz
komentarz

Temperatury monitoruję - wszystko jest w porządku, jak na tymczasowe rozwiązanie to daje radę.

Chciałbym tą kartę sprzedać za jakiś czas... A raczej całego kompa.

W takim razie zostaje mi jedynie rozwiązanie "w" z wiatraczkiem 80mm, zgadza się?

Obawiam się, że nie dałoby rady podpiąć tego na miejsce standardowego Zalmana, czy moje obawy są niesłuszne?

Sugerujesz, że powinienem "wyrwać" tego zalmana, pozostawić radiator i w mobo podpiąć nowy wentyl.

Przedtem usunąć z niego plastikową ramkę w kształcie kwadratu i wcisnąć go jakoś w miejsce w radiatorze, tak?

P.S.

Twoje wypowiedź była na prawdę wyczerpująca ;)

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
Temperatury monitoruję - wszystko jest w porządku, jak na tymczasowe rozwiązanie to daje radę.

Chciałbym tą kartę sprzedać za jakiś czas... A raczej całego kompa.

W takim razie zostaje mi jedynie rozwiązanie "w" z wiatraczkiem 80mm, zgadza się?

Obawiam się, że nie dałoby rady podpiąć tego na miejsce standardowego Zalmana, czy moje obawy są niesłuszne?

Raczej "na" i 120mm.

Nie da rady ponieważ standardowy Zalman o ile mnie pamięć nie myli ma złącze mini2pin a ty będziesz miał 3 lub 4 pin klasyczne. Musisz więc podpinać albo pod płytę, albo pod multiconnector (4 złączki wentylatorów, 2x5V i 2x12V montowane na jednym złączu molex 4pin, Pentagram takie ma a koszt to coś koło 10zł) albo pod jakiś panel regulujący (te zaś potrafią kosztować i 100zł ale masz komplet czujników i regulację aż pod 4 wentyle).

Sugerujesz, że powinienem "wyrwać" tego zalmana, pozostawić radiator i w mobo podpiąć nowy wentyl.

Przedtem usunąć z niego plastikową ramkę w kształcie kwadratu i wcisnąć go jakoś w miejsce w radiatorze, tak?

Niestety ale demontaż musisz przeprowadzić sam. Jedyne co mogę ci doradzić to płaski wkrętak i słowo "DELIKATNIE!" ;).

Po prostu sam tego nie robiłem nigdy a karty już nie mam (obecnie mam ref. 4870).

P.S.

Twoje wypowiedź była na prawdę wyczerpująca ;)

Cieszę się ;).

Wieszak
komentarz
komentarz (edytowane)

W takim razie pozostaje mi tylko ta opcja...

Ale jest jeden problem...

Posiadam Asusa Xonara, który niestety będzie uniemożliwiał montaż wentyla "na" (za mało miejsca).

Takie rozwiązanie mógłbym zastosować w przypadku sprzedaży kompa bez karty dźwiękowej.

Czy sądzisz, że cooling od Revolteca (który podałem wcześniej) będzie pasował?

Czy opłaca się kupno karty Sapphire 3870x2 za kwotę 550 zł ?

O, a może to: http://www.allegro.pl/item593735952_aeroco..._103_tanio.html ?

Nie będzie kolidowało, jest tanie... Tylko czy temperatury będą w porządku i jak z kompatybilnością?

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
W takim razie pozostaje mi tylko ta opcja...

Ale jest jeden problem...

Posiadam Asusa Xonara, który niestety będzie uniemożliwiał montaż wentyla "na" (za mało miejsca).

Takie rozwiązanie mógłbym zastosować w przypadku sprzedaży kompa bez karty dźwiękowej.

Czy sądzisz, że cooling od Revolteca (który podałem wcześniej) będzie pasował?

Czy opłaca się kupno karty Sapphire 3870x2 za kwotę 550 zł ?

Są jeszcze dwie opcje:

1) Do sklepu i kup Zalmana VF830 - tak nazywa się chłodzenie które masz na tej karcie, jest to chyba najprostsze rozwiązanie które nie będzie ci kolidowało z DX'em.

2) (ale nie wiem jak z jej wykonywalnością) Demontaż wentyla tak żeby dało się go jeszcze nałożyć, wtedy rozebranie go kompletnie na części pierwsze, dokupienie tego Revolteca 80mm i również jego rozebranie. Następnie zamiana płytek z silniczkami i zamontowanie głowicy wentyla sprawnego w miejsce uszkodzonego. Złożenie wszystkiego do kupy i voilla - śmiga.

Masz na myśli Twin Turbo? Jego producentem jest Arctic Cooling, nie Revoltec. Revol miał swego czasu dobre dosyć chłodzenie Graphic Freezer Pro, ale teraz spotykane jest raczej tylko jako koncepcja realizowana w autorskich kartach Gainwarda, Palita, nawet Sappha choć oni ubarwili je swoimi Vapor-chamberami etc..

Na kartę będzie ale o pasowaniu z DXem raczej zapomnij - będziesz miał taką samą wysokość jak VF + 120mm "na" jak nie większą.

3870X2? Nie jestem zwolennikiem dual GPU, wolałbym dołożyć do 4850 i mieć jeden GPU bez zależności od tego czy gra wspiera CF czy nie, jak również nie borykać się z problemem jednego GPU wyłączonego (było ostatnio na PCL o tym).

O, a może to: http://www.allegro.pl/item593735952_aeroco..._103_tanio.html ?

Nie będzie kolidowało, jest tanie... Tylko czy temperatury będą w porządku i jak z kompatybilnością?

Kompatybilność masz wypisaną:

Kompatybilność: nVIDIA (88xx /79xx /78xx /68xx )

ATi (X19xx /18xx/16xx/13xx)

Nie kombinuj, kup VF830 jeszcze raz. Ja bym tak zrobił na twoim miejscu, bo wątpię szczerze żebyś miał cierpliwość do opcji 1 ;)

Wieszak
komentarz
komentarz (edytowane)

Ok, jeszcze raz dzięki za pomoc.

Obawiam się, że bardzo, ale to abrdzo trudno byłoby zdobyć tego Zalmana.

Kupię chyba więc ten radiator z aukcji (link w poprzednim poście) + jakiś tani wentyl 120mm (byle nie Spire - największy syf jaki kiedykolwiek miałem).

Co o tym sądzisz?

Ten Aerocool jest tani i nie powinien kolidować z DX'em, aczkolwiek nie wiem czy będzie pasować do GPU...

Edited:

Uch, tego się obawiałem...

Ale gdzie ja ten wentyl dostanę? ^^

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak jak pisałem + widzę że faktycznie ciężko mendę dostać.

Jest jeszcze jedna opcja ostateczna - zamiana na podobnego Zalmana.

http://www.gral.pl/preview/Zalman/Zalman_VF900-Cu_40.html

Nie powinno być problemów z montażem.

Jest to model VF900, sprawdzi się lepiej niż 830 tym bardziej że to miedź a nie alu. Chłodzenie jest dosyć popularne a występuje np. u Sapphire'a w ich wersji Toxic.

Wieszak
komentarz
komentarz (edytowane)

Wielkie dzięki za pomoc, doceniam to.

Postanowiłem jednak kupić u jednego sprzedawcy na allegro taki komplecik:

http://www.allegro.pl/item603510054_pasta_...od_bestfan.html

http://www.allegro.pl/item591946730_arctic...tfan_tanio.html

http://www.allegro.pl/item595119406_aeroco...od_bestfan.html

W sumie 100 zł równo wyjdzie z przesyłką.

Co o tym sądzisz? ;)

Cena niewiele większa niż ten zalmanik, a wydjaność taka sama lub może i lepsza (tak mi się wydaje).

Do tego będę mieć pastę na procesor :) (teraz goły siedzi, łapie lekkie grzanie).

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)
Wielkie dzięki za pomoc, doceniam to.

Postanowiłem jednak kupić u jednego sprzedawcy na allegro taki komplecik:

http://www.allegro.pl/item603510054_pasta_...od_bestfan.html

http://www.allegro.pl/item591946730_arctic...tfan_tanio.html

http://www.allegro.pl/item595119406_aeroco...od_bestfan.html

W sumie 100 zł równo wyjdzie z przesyłką.

Co o tym sądzisz? ;)

Żeby było śmieszniej dzisiaj się rejestrowałem, a już zdążyłem komuś pomóc :E

Nie wiem po co STG1, były skargi na tą pastę że nie zawsze jest taka dobra jak się o niej mówi.. tak samo zresztą o Arctic Silver. Osobiście mogę polecić Arctic Ceramique - biała i gęsta oraz tania. Całkiem fajnie się sprawuje i pozwala na perfekcyjne rozsmarowanie np. kartą kredytową.

Nie wiem jak przeglądasz te aukcje ale każda ma na szczęście opis. A w przypadku tej jest napisane:

Kompatybilność: Nvidia seria 6xxx, Ati seria 9xxx

Zobacz że masz za te 3 rzeczy ponad 100zł nie licząc wysyłki, w Gralu byś miał za tyle VF-900 + Ceramique bez przesyłki ale pewność że dane chłodzenie pasuje. Tu jej nie masz, mało tego - wedle opisu nie zamontujesz. Także podsumowując: sądzę że to strzał w kolano i próba kombinowania na siłę ;)

W zasadzie powiem ci że bardzo często jest tak że przy podanych bezpośrednich rozwiązaniach z mojej czy czyjejkolwiek strony w danym temacie, autor na siłę próbuje zboczyć z kursu, w końcu 8tyś postów tego potrafi nauczyć ;).

Wieszak
komentarz
komentarz (edytowane)

:D

No cóż, kombinuję, aby nie mieć znów tego nudnego Zalmana... Lubię coś zmieniać :D

Chciałbym tego Arctic Cooling Accelero S2, ale obawiam się, że nie zmieści się razem z DX'em (na pewno nie z wentylach).

Czy pasywnie jest w ogóle sens go brać?

W przypadku AC Accelero S2 w kompatybilnych też nie ma serii HD48xx ;) A podobno z nimi śmiga ^^

A co powiesz o nowej paście od OCZ? Ktoś miał w sygnie info, że bije tego Zalmana na łeb, na szyję...

A... i jeszcze jedno...

Czy po wymianie chłodziwa stracę gwarancję?

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Przecież i tak będziesz sprzedawał kompa - więc po co się bawić?

S2 = mniejsza wersja S1, bardziej pasująca pod karty typu 7600GS, 8600GT.. etc. Krótko mówiąc pod compact pcb.

O pasywie można zapomnieć. Brak nawiewu na sekcję oraz dobrego termoobiegu szybko może zamienić ci kartę w popiół a kompa w piekarnik. Oczywiście demonizuję opis ale możesz po prostu uszkodzić sprzęt jeśli temperatura skoczy zbyt wysoko - a tego jestem pewien. ;)

Tam akurat producent nie wypisał być może, bądź ktoś nie zawarł w opisie. Ale zauważ CO śmiga: Accelero S1/S2 Rev. 2. ;)

OCZ.. bardzo mało o niej wiem, ale ja również mogę sobie wpisać w sig że mój P4 gniecie C2D.. :D Rozumiesz co mam na myśli. ;)

A... i jeszcze jedno...

Czy po wymianie chłodziwa stracę gwarancję?

Jeśli naruszysz plomby gwarancyjne - na pewno. Poza tym o ile pamiętam ten zalman ma na sobie naklejkę białą od GB więc zmieniając chłodzenie na identyczne i tak pokażesz że zostało zmienione.

@DOWN:

No problemo ;).

Wieszak
komentarz
komentarz

Rzeczywiście, jest rewizja druga pod 48xx :)

Hmm chyba poważnie zastanowię się nad Twoją propozycją...

Myślę, że to wszystko na ten temat.

Bardzo dziękuję Ci za szybką i genialną pomoc.

Pozdrawiam

(topic do zamknięcia)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.