x-kom hosting

Ogólnie- jakie programy chodzą na linuxie?

Wilq_lpu
utworzono
utworzono

Witam.

Komputer używam do surfowania w internecie. Jedyna gra, jaką czasem odpalam to ureal tournament.

Czy na linuxie będą chodzić takie rzeczy jak: gadu gady, tlen, emula, media player, drukarka HP, skaner bear paw, podem cerebus.

Czy normalnie przy podpięciu pen drive'a będzie on działał?

Chodzi mi o to, czy komputer będzie normalnie działał, otwierał word'owskie dokumenty, gry itp, czy też do każdego windowsowskiego programu będę musiał szukać zamienników i sterowników?

Dodam, że obok komputera stoi windowsowski laptop z którym czasem wymieniam pliki przed pen drive i dzielę z nim neostradę przez modem. Boje się, że przejście na linuxa zopełnie sparaliżuje mi pracę.

neuro
komentarz
komentarz

W większości wypadków łatwo znaleśc zamiennika lub też identyczny program, tylko że w wersji na linuxa.

Tu masz przykładową liste : http://www.nce.pl/zamienniki/

Dużo programów można z powodzeniem uruchamiać na linuxie przez Wine. Ja np. korzystam stale z uTorrenta na moim Ubuntu - nie ma lepszej aplikacji do torrentów.

Napewno jeśli system nie będzie standardowo obsługiwał sprzętu, bedziesz musiał znaleść sterowniki w necie. Nie wiem jak będzie obsługiwany twój sprzęt. To też zależy od dystrybucji itp.

Pendrive i tym podobne urządzenia w nowszych dystrybucjach chodzą bez problemowo.

Ostatnia sprawa : w linuxach masz dostęp do darmowego pakietu Open Office. Przejście na niego nie jest specjalnie trudne. Dokumenty .doc otworzysz bez problemów.

Jak chcesz wypróbować linuxa to polecam ściągnać sobie jakąś wersje Live - to taka wersja odpalana z płytki - wkładasz do napędu , bootujesz i już możesz pobawić.

Ja osobiście polecam ubuntu - świetna dystrybucja dla początkujacych

Co do gier - tutaj jest róznie - ale musisz się pogodzić z faktem, że raczej nowszych gier nie uruchomisz.

acallk
komentarz
komentarz

Unreal chyaba jest pod linuxa , ale patrz na opisy gier z tyłu opakowania , ut2004 jest pod linuxa , ale do gier wystarczy kupić sobie cedege i działają wszystkie z windowsa ;)

neuro
komentarz
komentarz

Co do Cedegi i dzialania gier ... to nie jest tak rozowo. Kiedys to testowalem i dalem sobie spokoj. linux nie poprostu nastawiony na granie w gry... Dlatego nadal trzymam windowsa - po to by grac pod nim.

acallk
komentarz
komentarz

Pojawiła się nowa wersja cedegi , poprostu trzeba ją umieć poprawnie zainstalować i umieć ją obsługiwać i jest OK

mariuszek
komentarz
komentarz

taaa w wiekszosci przypadkow znajdziesz odpowiednik interesujacego Cie programu... jesli komp do surfowania w necie to lx duzo lepszy od windowsa... ja na lx gram tylko w jedna gierke -WolfET i chodzi duzo szybciej ale jak z innymi grami to nie wiem

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.