x-kom hosting

Wentyl i LEDy pod molexa

E-APA
utworzono
utworzono

Witam

Mam pytanie, czy moge podlaczycz rownolegle 2 diody 12V pod molexa i do tego jeszcze wentyl na 7V?

Kliknij aby powiekszyc.

5bb21a2af90961a8m.jpg

antos
komentarz
komentarz (edytowane)

Podłączyć możesz, ale diody spalisz:P

Wentylatorowi się nic nie stanie.

Nawet jeżeli diody są pod 12 V i molex też daje 12V przyjęło się stosować zabezpieczenie w postaci rezystora - około 100 Ohm powinno być dobrze. Jeżeli chodzi o obciążenie to spokojnie można podłączać ile wlezie :P

Edytowane przez antos
E-APA
komentarz
komentarz

po co az 100 Ohm? przeciez 15 wystarczy

Michał Paluch
komentarz
komentarz

Co to za ledy? Jaką mają moc, pobór prądu? Jakie zabezpieczenie ma być? Prawo Ohma Ci podpowie R=U/I

E-APA
komentarz
komentarz

A zasilacz jak, jest 420W. Jaki jest przelicznik z Volt na Watt? gdyz diody sa 12V a nie 12W.

Michał Paluch
komentarz
komentarz
Jaki jest przelicznik z Volt na Watt?
Nie ma czegoś takiego.

Watty (moc) jest uzależniona od napięcia (Volty) i od prądu, który będzie przepływać przez te diody.

Moc wyraża się wzorem

P=U*I, gdzie:

P - moc [W]

I - prąd [A]

U - napięcie [V]

Nie chodziło mi o moc zasilacza, tylko o moc samych diod.

Btw - jeśli dasz rezystor zabezpieczający 10 om powinno być OK.

E-APA
komentarz
komentarz (edytowane)

czyli jezeli podpinam diode pod 12V czyli pobiera mi wiecej niz 12W z zasilacza czy mnie?

chodzi mi o to czy zasilacz mi wytrzyma... bo mam 3 dyski, grafa bierze duzo pradu itp

@Edit:

Ok, chyba mniej... gdyz

P=12V*0,02

P=0,24

Czyli moge podpinac duzo diod i nie bac sie ze zasilacz nie wytrzyma ;)?

Edytowane przez komputronik
Michał Paluch
komentarz
komentarz

Diody pożerają troszkę prądu, jednak jest to na tyle mało, że śmiało można je wsadzać do kompa. Pamiętaj, że inaczej będzie jak wstawisz 100 LEDów :D

jezeli podpinam diode pod 12V czyli pobiera mi wiecej niz 12W z zasilacza czy mnie
12W = 12V * 1A

Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że tak duży prąd zniszczyłby tą diodę od razu?

E-APA
komentarz
komentarz
12W = 12V * 1A

Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że tak duży prąd zniszczyłby tą diodę od razu?

chodzi mi to ze tak:

1W = 12V*0,02A

1W = 0,24

Ale to tez tak sie nie obliczy :/

Chodzi mi to ze bede mial wpiete 9 diod 3V (5mm) 2 diody 12V(5mm) 6 diod 3,6V (10mm)

Michał Paluch
komentarz
komentarz
chodzi mi to ze tak:

1W = 12V*0,02A

1W = 0,24

P=12V*0,02A

P=0,24 [W]

Definicja 1W

1W = 1V * 1A

Ale to tez tak sie nie obliczy :/
Się obliczy, jeśli każdą diodę (po jednej na każde napięcie) podłączysz do zasilania o takim napięciu, jak napięcie przewodzenia diody (po jednej diodzie z 3V, 12V i 3,6V), w szereg z diodą wstawisz rezystor 100 om. Zmierz na nim napięcie. To ważne! Dzięki temu będziemy mogli ustalić jakie prądy płyną przez diody i dobrać odpowiednie rezystory zabezpieczające dla nich.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.