x-kom hosting

(Wy)chłodzenie PC ?

kubelus
utworzono
utworzono

Witam,

Niedawno (tydzień temu) zakupiłem sobie komputer PC. Posiadam już Notebooka.

Mój komputer składa się z Core 2 Quada, Płyty Asus P5Q, Karty grafiki NVidia Geogorce 9700 GT, paru dysków, 2x2GB RAM itp.

Chcę podkręcić procesor i wszystkie elementy możliwe więc zastosowałem najlepsze chłodnie jakie znam (oprócz wodnego które jest kontrowersyjne).

Zastosowałem 2 wiatraczki 120 mm, radiator CPU Ninja ( http://www.scythe-eu.com/en/products/cpu-cooler/ninja-2.html ), radiatory na RAM, pastę termo-przewodzącą na procesor, dobry zasilacz z dobrym chłodzeniem, dyski umieściłem w kieszeniach swapowych z chłodzeniem małym wiatraczkiem oraz budową z karbowanego aluminium, dużą obudowę chieftecka ( http://cokupic.pl/i/c_big180156.jpg ) a na sam koniec pospinałem kabelki wewnątrz paskami zaciskowymi.

Jedynym elementem niechłodzonym przez wiatraczek jest karta grafiki bo na niej jest tylko duża liczba radiatorów ale wiatraczka nie ma !

Jako ,że moja obudowa jest duża nie podpiąłem jeszcze górnego wiatraczka bo zabrakło mi kabelka zasilającego i już zamówiłem dłuższy.

Wyniki pomiaru temperatury z programu od płyty głównej Asusa P5Q jest taka:

CPU - 19 C

MB - 29 C

Ogólnie jest w środku coś koło 21 C.

( badanie jest ok bo przez całą noc komputer pracował i to nie lekko )

Czy dopinać jeszcze ten górny wiatraczek ?

Boje się ,że temperatura jeszcze bardziej spadnie.

Miałem zamiar jeszcze dokupić wiatraczki 5x60mm i domontować we wszystkich miejscach w obudowie (wszystkie dziurki) oraz zakupić jeszcze małe "radiatorki" ( http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/surmacz/f...e_gpu/free3.jpg ) i zamontować na każdym wiatraczku filtr powietrza.

Co sądzicie o moich pomysłach i czy zbytnie wychłodzenie nie uszkodzi mi sprzętu ?

Pozdrawiam, Kuba

antos
komentarz
komentarz

Zbytnie wychłodzenie nie zaszkodzi. Ale nie popadajmy w paranoję i tak przy chłodzeniu powietrzem nie osiągniesz niższej temperatury nie ta, która panuje w pokoju. Ogólnie rzecz biorąc najbardziej szkodliwe są duże skoki temperatur.

Gość
komentarz
komentarz
Czy dopinać jeszcze ten górny wiatraczek ?

Boje się ,że temperatura jeszcze bardziej spadnie.

To że spadnie temperatura to chyba dobrze, nie uwazasz? :D

Co sądzicie o moich pomysłach i czy zbytnie wychłodzenie nie uszkodzi mi sprzętu ?

5x60mm jest złym pomysłem, ponieważ takiego typu wentyle są zazwyczaj głośne a wydajność mają na ogół tragiczną (pomijamy delty).

Im mniejsza temperatura tym lepiej ;]

kubelus
komentarz
komentarz (edytowane)

Aha czyli mogę podpiąć wiatraczek 120 na górze, w przyszłości dokupić jeszcze z 1x120mm, jakiś radiator na grafikę ?

Bo te małe radiatorki to sobie chyba wybaczę ;-)

Ściągam EVERESTA bo nie mogę uwezyć ,że CPU może mieć 15-18 C przy małej robocie.

Wszyscy na forach piszą ,że mają po 40-60 C i zastanawiają się czy to aby nie za dużo.

Everest pokazuje:

--------[ Czujnik ]---------------------------------------------

Właściwości czujnika:

Typ czujnika HDD (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)

Temperatury:

Procesor graficzny 49 °C (120 °F)

Seagate ST3500320AS 31 °C (88 °F)

Seagate ST3320613AS 26 °C (79 °F)

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 2.24 V

Aux 3.42 V

+3.3 V 3.38 V

+5 V 5.64 V

+12 V 12.89 V

-5 V -4.53 V

Debug Info F FF 53 33

Debug Info T 190 00 00

Debug Info V 8C D6 D3 D2 D4 FF BC (03)

--------[/ Czujnik ]---------------------------------------------

Wg mnie temperatura karty graficznej jest zbyt wysoka i nie wiem co z tym zrobić ?

Edytowane przez kubelus
BlackRaven
komentarz
komentarz

CPU - 19 C

Ściągam EVERESTA bo nie mogę uwezyć ,że CPU może mieć 15-18 C przy małej robocie.
Sprawdź innym programem, bo u ciebie Everest ewidentnie przekłamuje, lub masz po prostu walnięty czujnik temperatury. Procek nie może być chłodniejszy niż otoczenie.
kubelus
komentarz
komentarz

u mnie w domku jest termostat bo grzejemy się piecem i nastawiony jest na 24/7 22C

A mi pokazuje w Asusie tak średnio ok. 19 C ( max. miałem 23 C).

Za to w Evereście nie wiem jak się sprawdza temperaturę CPU ? Pokazuje mi dyski i procesor graficzny.

Co zrobić jak karta graf ma 45-55 C ? Założyć na nią jakiś radiator ?

antos
komentarz
komentarz

Ewidentnie popadasz w jakąś paranoje.

Karta graficzna może mieć i 100 stopni, a i tak nie będzie to za bardzo wysoka temperatura :P

A z tym czujnikiem faktycznie coś jest nie tak, no chyba, że obecnie przesiadujesz w jakiejś chłodnej piwnicy :P

kubelus
komentarz
komentarz

;-)

dzięki za info o karcie grafiki.

;-)

Wręcz przeciwnie ubolewam nad tym ale mój komp stoi przy (45cm) kaloryferze ...

Ne ma innego miejsca ale na szczęście nad kaloryferem jest okno i wietrze kilka razy dziennie.

ps. Co sądzicie o tych filtrach na wentylatory to raczej bajer czy konieczność ?

antos
komentarz
komentarz

Filtry - bajer - chyba, że w tej twojej "piwnicy" dawno sprzątane nie było :P i nie zanosi się na generalne porządki.

Ghost991
komentarz
komentarz

Filtr - przydatna rzecz a w komponowana w obudowę komputera fajnie się prezentuje

Co do wentylatorów - sam osobiście posiadałem w obudowie 14 sztuk i było chłodno - ale i czasami głośno :P

Co do tych 19* - jakoś nie chce mi się wierzyć, nawet na wodzie nie osiąga się takich temperatur. Mógłbyś pokazać odczyt z CoreTemp-a lub RealTemp-a?

kubelus
komentarz
komentarz

Tu jest screen - http://img10.imageshack.us/img10/161/kubelus.png

1. Odczyt z CPU

2. Pytanie - Co oznaczają te małe zielone cyferki pod każdym info ?

Te cyferki mogę regulować w ustawieniach.

kubelus.bmp

kubelus.bmp

antos
komentarz
komentarz

Coś tu jest definitywnie nie tak. Sprawdź organoleptyczne mniej więcej temperaturę radiatora. Te zielone coś to możliwość ustawienia alarmu jeżeli dana wartość spadnie poniżej tej ustawionej.

kubelus
komentarz
komentarz (edytowane)

radiator CPU chłodny od góry ale ja mam tego ninja 2 i on składa się z kilkunastu kwadratowych blach poskręcanych w odległości 0,5 - 1 cm i do tego chodzi wentylator naczepiony zboku.

ostatnia blaszka nigdy nie była ciepła ani u mnie przez ten tyg ani u znajomego a on mi to polecił bo ma to już ponad rok.

w obudowie po mimo tylko 3 wentylatorów (1x120mm, 1xCPU i 1x Zasilacz) niezły przeciąg .

I co jak mam nastawione na 65 C na CPU i podniesie się ponad 65C to os się sypie czy co robi ?

Edytowane przez kubelus
antos
komentarz
komentarz (edytowane)

Poinformuje cię za pomocą okienka i zaproponuje wyłączenie kompa. To samo tylko bardziej drastyczne jest w biosie do ustawienia. Bios po prostu wyłącza kompa po przekroczeniu ustawionej temperatury.

Ja bym w sumie już zostawił temat tej niskiej temperatury, bo w gruncie rzeczy przy tak wydajnym chłodzeniu nigdy nie będzie ona na tyle wysoka, żeby uszkodzić kompa. Na przykład mój procek już jakiś czas pracuje ze stałą temperaturą 50 stopni nie bardzo się tym przejmuję, bo wiem, że i tak się nic nie może stać.:P Ten twój w najgorszym przypadku będzie miał 50 stopni to już przy mega upałach i dużym OC.

Edytowane przez antos
kubelus
komentarz
komentarz

A co to są te zielone 600 rpm ?

i co to są te chassis z 0 ?

antos
komentarz
komentarz (edytowane)

RPM to ilość obrotów na minutę. Też jest to wielkość, która się zmienia w czasie i można ustawić, żeby komputer Cię poinformował gdy obroty któregoś z nich spadną poniżej tej wartości. Np wtedy gdy do jego łopatek wpadnie coś i go zablokuje. W praktyce mało prawdopodobne. Te Chassis gdzie pisze 0 znaczy to, że nie ma tam wentylatora, lub nie jest podłączony czujnik obrotów, albo go nie ma. Nie oznacza to jednak, że fizycznie tego wentylatora tam nie ma po prostu komputer myśli, że ma tylko dwa.

Edytowane przez antos
antos
komentarz
komentarz

Teoretycznie wszystkie te które mają ten żółty kabelek. Bo to on jest za to odpowiedzialny. Niemniej jednak gdy używasz jakiś przejściówek, dwójników lub innych rzeczy do zasilenia tych wiatraczków to to przestaje wtedy działać. W sumie i tak nie bardzo jest potrzebne.

Qniooo
komentarz
komentarz (edytowane)
A co to są te zielone 600 rpm ?

Ustawienie, jak szybko ma chodzić dany wiatrak

i co to są te chassis z 0 ?

Odczyt w wiatraczków, które masz podłączone

jak masz 0 to nie masz nic wpięte do danego gniazda, albo twój wiatraczek jest lipny i nie ma czujnika obrotów.

Uprzedzony

Edytowane przez Qniooo
Angolek
komentarz
komentarz (edytowane)

A ja ci wieże ze masz 19 C ale to temp klocka a nie rdzeni.Ja mam na klocku 14 C a na rdzeniach koło 25-30 w spoczynku

pultip_2.png

post-17328-1238333112_thumb.png

Edytowane przez Angolek
kubelus
komentarz
komentarz

Jaki programos odczytuje temperaturę rdzeni ?

Angolek
komentarz
komentarz

Real Temp i Core Temp(masz na screenie )

kubelus
komentarz
komentarz

po sprawdzeniu Everestem jest tak - http://img140.imageshack.us/img140/161/kubelus.png

myślę ,że temperatura rdzeni jest też niczego sobie bo to jest w okolicach 45-50 C.

Ale może być lepiej ;-) Co jeszcze mogę zmodernizować ,żeby temperatura spadła ?

kubelus.bmp

kubelus.bmp

Ghost991
komentarz
komentarz

- Odkurzyć całego PC-ta

- zainwestować w dobrą pastę termoprzewodzącą

- poukładać kable w obudowie

- poprawić maxymalnie jak się da obieg powietrza w obudowie

kubelus
komentarz
komentarz (edytowane)
- Odkurzyć całego PC-ta

- zainwestować w dobrą pastę termo przewodzącą

- poukładać kable w obudowie

- poprawić maxymalnie jak się da obieg powietrza w obudowie

- komp jest nowy (składałem go 6-8 dni temu)

- mam pastę termo przewodzącą za 24.99 // nowa zakładałem przy składaniu PC

- kable są pospinane w 3 wiązki // ciasno pozapinane i mam obudowę midi Tower Cheftecka (ogromne bydle)

- mam dwa razy po 120mm jeden na dole drugi na górze (dolny zasysa górny wyciąga)

Do tego powiem ,że mam olbrzymi radiator płytkowy CPU Ninja 2 z osobnym wentylatorem 120mm.

Co mogę jeszcze tam wsadzić ?

Edytowane przez kubelus

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.