x-kom hosting

Pierwsza pomoc przy OC e5200

Gico
utworzono
utworzono

Witam. Chciałbym podkręcić swój procesor e5200. Nigdy tego nie robiłem, czytałem już dużo tematów ale nic mi to nie mówi. Chciałbym mieć to wszystko opisane w co wejść co zmienić. Mój sprzęt:

Procesor: Intel Dual Core e5200 2.5Ghz

Płyta główna: Asus P5B SE

Karta Graficzna: Asus EAX300

Zasilacz: Tagan TG430-U15 430W

RAM: 3x KVR667D2N5/1G

Dyski HDD: Baracuda; 500GB. 120GB

Obudowa: Thermaltake Tsunami Dream (w grudniu zakup wc (500zł))

Proszę o pomoc. Wiem tyle, że trzeba wejść w bios i tam zmieniać. Ale jestem zielony co zmieniać na jakie wartości. Procesor planuje podkręcić przynajmniej do 3.5 GHz.

Gość
komentarz
komentarz

Najpierw zorientuj sie jakie opcje masz w biosie bo bez tego ani rusz

Gość
komentarz
komentarz

Więc tak.

Wchodzisz w Bios i szukasz zakładki "Advence" tam masz między innymi FSB, Vcore. Podnosisz FSB o 10 i włączasz komputer (testujesz stabilność programem np. "Prima95" i temperatury programem RealTemp) - jeżeli wszystko jest w porządku to powtarzasz tę czynność do puki komputer zrobi się niestabilny lub w ogóle nie "wstanie" . Wtedy wchodzisz do Biosu i zwiększasz napięci procesora o najmniejszą dostępną wartość i kręcisz dalej. To by było na tyle jeżeli chodzi o kręcenie procesora ;)

swirek
komentarz
komentarz

Chciałbym podkręcić swój procesor e5200. Nigdy tego nie robiłem, czytałem już dużo tematów ale nic mi to nie mówi. Chciałbym mieć to wszystko opisane w co wejść co zmienić.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3426

Gico
komentarz
komentarz
Więc tak.

Wchodzisz w Bios i szukasz zakładki "Advence" tam masz między innymi FSB, Vcore. Podnosisz FSB o 10 i włączasz komputer (testujesz stabilność programem np. "Prima95" i temperatury programem RealTemp) - jeżeli wszystko jest w porządku to powtarzasz tę czynność do puki komputer zrobi się niestabilny lub w ogóle nie "wstanie" . Wtedy wchodzisz do Biosu i zwiększasz napięci procesora o najmniejszą dostępną wartość i kręcisz dalej. To by było na tyle jeżeli chodzi o kręcenie procesora ;)

No ok ale czy nie zmienia sie jakis dodatkowych opcji? Bo mam jakiś przykład podkręcania mojego procka brzmi on tak:

Ai Tweaker:Ai Overclock Tuner - ManualCpu Ratio Setting - 09.5Fsb Frequency - 300PCIE - 100Fsb strap to North Bridge - AutoDRAM Frequency - DDR2-601MHz (zależnie od ramu)DRAM Timing control - Manual ,5-5-5-15 reszta Auto (zależnie od ramu)DRAM Static Read Control - DisabledCPU Voltage - 1.256... (zależy jak kto chce +/-)CPU GTL - AutoCPU PLL - AutoFSB Termination Voltage - AutoDRAM Voltage - 1,4NB voltage - AutoSB voltage - AutoPCIE SATA voltage - AutoLoad-Line Calibration - EnabledCPU Spread Spectrum - DisabledPCIE Spread Spectrum - AutoCPU Clock Skew - AutoNB Clock Skew - AutoCPU Margin Enhancement - Optimized(było podane jeszcze takie cos ale nie wiem o co chodzi):FSB speed - 1205MHzDRAM Frequency - 300.0MHZFSB:RAM - 1:1
Kropacz
komentarz
komentarz

A tak na marginesie dodam, zebys nie robil zadnego WC tylko grafike zmienil...

Gość
komentarz
komentarz

o joj nie spojrzalem jaka on ma grafike upss

teraz to ci OC proca nic nie da grafike wymien bo to niestety juz "smiec" kup co najmniej 8600GT

Gico
komentarz
komentarz
o joj nie spojrzalem jaka on ma grafike upss

teraz to ci OC proca nic nie da grafike wymien bo to niestety juz "smiec" kup co najmniej 8600GT

z TA GRAFIKA MI SIE **** MAM ASUSA EAX300

//Pan caps dostaje 10% za wylgaryzmy

//Marecki306

Gość
komentarz
komentarz

hehe to jeszcze wiekszy "smiec"

ps. widze ze troche laciny sie tu wbilo do rozmowy :P hehe

Gico
komentarz
komentarz
hehe to jeszcze wiekszy "smiec"

ps. widze ze troche laciny sie tu wbilo do rozmowy :P hehe

Dla mnie wystarczajaca nie potrzbuje lepszej bo nie gram w gry jedynie cs. glownie procesor do trzymania serva ots.

Gość
komentarz
komentarz

aha ok

Musisz cos takiego jak FSB zwiekszac np o 5mhz i do puki komputer wstaje do tego momentu az nie wstanie wyjmij zworke CMOS'u albo bateryjke z plyty glownej i zastosuj ostatnie dzialajace ustawienie FSB, a i najpierw zmniejsz taktowanie ramu z 667mhz na 533mhz - gdy system sie odpali sprawdz temperatury (porowanj z tymi bez OC), sciagnij program orthos i ogladaj czy nie ma zadnych bledow tak z 20minut i obserwuj temperatury - jesli temperatura bedzie miala z 70stopni zmniejsz FSB

nie odpowiadam za to jak cos sie nie fortunnie uszkodzi

Gico
komentarz
komentarz
aha ok

Musisz cos takiego jak FSB zwiekszac np o 5mhz i do puki komputer wstaje do tego momentu az nie wstanie wyjmij zworke CMOS'u albo bateryjke z plyty glownej i zastosuj ostatnie dzialajace ustawienie FSB, a i najpierw zmniejsz taktowanie ramu z 667mhz na 533mhz - gdy system sie odpali sprawdz temperatury (porowanj z tymi bez OC), sciagnij program orthos i ogladaj czy nie ma zadnych bledow tak z 20minut i obserwuj temperatury - jesli temperatura bedzie miala z 70stopni zmniejsz FSB

nie odpowiadam za to jak cos sie nie fortunnie uszkodzi

A jest możne jakiś program prosty w użyciu? Wiem ze w biosie kręcę go na stale. Chyba że pójdę do miejscowego informatyka i zapytam się ile podkręcenie by kosztowało. Jeśli się nie znam to lepiej niech tak pozostanie a zlecę to komuś doświadczonemu.

Gość
komentarz
komentarz

Dobrym programem do podkręcania jest CrystalCPU (darmowy), na podkręcanie procesora (w sklepie) raczej się nie zgodzą, ponieważ "Może się uszkodzić komputer" - (a oni nie chcą brać odpowiedzialności) :)

Gico
komentarz
komentarz
no jak wolisz, ale kup najpierw jakies chlodzenie - http://allegro.pl/item486001621_cooler_pen...u_am2_s775.html

Chłodzenie bedzie w grudniu jak mi kasę przeleją.

Kropacz
komentarz
komentarz

daj FSB na 280 i wstanie napewno, tylko podnies Vcore na 3.568 i ramy zmniejsz na 2.00

Stfu, Vcore na 1.368 a Ramy na 2.50 heh :P

swirek
komentarz
komentarz
daj FSB na 280 i wstanie napewno, tylko podnies Vcore na 3.568 i ramy zmniejsz na 2.00

Stfu, Vcore na 1.368 a Ramy na 2.50 heh tongue.gif

To sie zdecyduj !!
Gico
komentarz
komentarz
To sie zdecyduj !!

Oj nie wiem co robić. Potrzebował bym jednomyślnych odpowiedzi i sugestii i potwierdzenia przez innych użytkowników.

JackassJGC
komentarz
komentarz

Nie da się dać konkretnych ustawień, bo każdy procesor kręci się inaczej.

Chyba nie trudno jest zmienić ramy z 667 na 533 sprawdzić w program CoreTemp VID procesora i wpisać do biosu potem taką wartość jako napięcie procka i podnosić FSB o 5Mhz i sprawdzać czy komputer stabilnie chodzi, a jeżeli nie to zwiększać napięcie procka o jedną minimalną wartość.

No i ustawić napięcie dla pamięci takie jak piszą na tych pamięciach, a jeżeli nie pisze to ktoś Ci tu na pewno powie albo znajdziesz na internecie. Nic trudnego moim zdaniem.

Pamiętaj tylko żeby kontrolować temperatury i sprawdzać procka programem Orthos:)

Gico
komentarz
komentarz
Nie da się dać konkretnych ustawień, bo każdy procesor kręci się inaczej.

Chyba nie trudno jest zmienić ramy z 667 na 533 sprawdzić w program CoreTemp VID procesora i wpisać do biosu potem taką wartość jako napięcie procka i podnosić FSB o 5Mhz i sprawdzać czy komputer stabilnie chodzi, a jeżeli nie to zwiększać napięcie procka o jedną minimalną wartość.

No i ustawić napięcie dla pamięci takie jak piszą na tych pamięciach, a jeżeli nie pisze to ktoś Ci tu na pewno powie albo znajdziesz na internecie. Nic trudnego moim zdaniem.

Pamiętaj tylko żeby kontrolować temperatury i sprawdzać procka programem Orthos:)

Przesyłam kilka zdjęć do pomocy;p

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

post-28031-1228221647_thumb.jpg

post-28031-1228221657_thumb.jpg

post-28031-1228221671_thumb.jpg

post-28031-1228221681_thumb.jpg

JackassJGC
komentarz
komentarz

Wyłącz opcję C1E support oraz EIST.

Nie widzę zmiany częstotliwości FSB.

Jak to płyta asusa to może masz zakładkę A.I Tweaker?

A zakładka Hardware Monitor to tylko do wglądu na temperatury i napięcia tam się nic nie zmienia:)

@EDIT

Ty zapewne masz zakładkę ADVANCED wejdź w nią i zrób fotkę to postaram się pomóc:)

Gico
komentarz
komentarz
Wyłącz opcję C1E support oraz EIST.

Nie widzę zmiany częstotliwości FSB.

Jak to płyta asusa to może masz zakładkę A.I Tweaker?

A zakładka Hardware Monitor to tylko do wglądu na temperatury i napięcia tam się nic nie zmienia:)

@EDIT

Ty zapewne masz zakładkę ADVANCED wejdź w nią i zrób fotkę to postaram się pomóc:)

Proszę bardzo:

Obraz_053.jpg

Obraz_054.jpg

post-28031-1228303581_thumb.jpg

post-28031-1228303593_thumb.jpg

JackassJGC
komentarz
komentarz

W zakładce "Jumperfree Configuration" powinna być opcja AI Tuning dajesz to na manual.

A potem zmieniasz o 5-10 MHz Cpu Frequency.

DRAM frequency przed zmianą ustaw 533 albo najbliższą to wartość.

Memory voltage to ustaw tyle ile pisze na ramach albo poszukaj w necie ustawień dla twojego modelu. Można dać nawet o 0,1 większe napięcie.

CPU Vcore Voltage ustaw tak jak wskazuje VID w programie CoreTemp.

Gico
komentarz
komentarz
W zakładce "Jumperfree Configuration" powinna być opcja AI Tuning dajesz to na manual.

A potem zmieniasz o 5-10 MHz Cpu Frequency.

DRAM frequency przed zmianą ustaw 533 albo najbliższą to wartość.

Memory voltage to ustaw tyle ile pisze na ramach albo poszukaj w necie ustawień dla twojego modelu. Można dać nawet o 0,1 większe napięcie.

CPU Vcore Voltage ustaw tak jak wskazuje VID w programie CoreTemp.

Spawa wyglada tak: Podniosłem cpu frequence o 5mhz dram frequence ustawilem na 533 memory voltage jest na 1.8v wylaczylem c1e oraz eist. Nie wiem gdzie zmienic napiecie CPU Voltage . Proszę o pomoc. Kolejna dawka zdjęc:

Procesor podniosl sie z 2.500Ghz na 2.563Ghz

Obraz_055.jpg

Obraz_056.jpg

Obraz.jpg

CoreTemp_Scr.bmp

post-28031-1228313931_thumb.jpg

post-28031-1228313939_thumb.jpg

post-28031-1228315351_thumb.jpg

CoreTemp_Scr.bmp

swirek
komentarz
komentarz
Podniosłem cpu frequence o 5mh
Procesor podniosl sie z 2.500Ghz na 2.563Ghz
Pracuj dalej, te skoki o 5 - 10 MHz trzeba powtarzac. Dlatego sa podane w tak malych wartosciach zeby nie przekrecic procka od razu. :) Zrob jeszcze kilka takich zmian. Jak dojedziesz do 2,8GHz to podaj wyniki

po kazdym podkreceniu o 5 do 10MHz FSB, przetestuj stabilnosc komputera programem np OCCT i obserwuj temperatury.

20 minut testu szacunkowo wskazuje na stabilnosc systemu i mozna krecic dalej.

Gdy uznasz ze juz dosc krecenia, to ustaw OCCT na 6 godzin. Po takim tescie jestes pewien, ze komputer bedzie dzialal stabilnie przy nawet najwiekszych obciazeniach.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.