Skocz do zawartości

ForumPC.pl używa plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu internetowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.    Akceptuję używanie plików cookiesZdjęcie

Karta dźwiękowa


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   filip11

filip11
 • Użytkownik
 • 191 postów
0
Neutralny
 • Numer GG:

Napisano 28 styczeń 2009 - 18:05

Do czego służy karta dźwiękowa?
 • 0

#2 OFFLINE   PerVerSionE

PerVerSionE
 • Użytkownik
 • 20 postów
0
Neutralny

Napisano 28 styczeń 2009 - 18:42

Od zbierania burakow

//Jeszcze 1 post nic nie wnoszący do tematu i dostaniesz prezent procentowy
//Michał Paluch

 • 0

#3 OFFLINE   Michał Paluch

Michał Paluch
 • Użytkownik
 • 2750 postów
335
Znakomity

Napisano 28 styczeń 2009 - 19:17

W kompie możesz spotkać się z inną jej nazwą, bardziej fachową Kontroler multimediów audio. Karta dostaje cały sygnał audio z komputera. Sygnał jest przetwarzany w niej z postaci cyfrowej (zer i jedynek) na sygnał liniowy - analogowy, czasem zmieniany jest na inną postać cyfrową, np do formatu Dolby Digital Live (kodowanie w spdif, cyfrowe, podłączasz do amplitunera z dekoderem DD). W skład wchodzą zawsze:

1. Procesor audio lub kodek audio;
2. Przetwornik D/A;
3. Przetwornik A/D;
4. Kondensatory sprzęgające (można spotkać się też z przekaźnikami);
5. Przedwzmacniacze;
6. Złącza.Omówię teraz każdy element po kolei.

1. Procesor audio lub kodek audio.
Zadaniem procesora audio jest komunikacja z płytą główną, odebranie danych i ich obróbka - processing, zadaniem zaś kodeka jest komunikacja z płytą główną i wymiana danych. Innymi słowy - procesor pobiera dane i je obrabia (dodaje efekty jak crystalizer, EAX itp), kodek zaś dostaje gotowe dane, do przekazania do przetwornika. W przypadku kodeka efektami zajmuje się procesor główny (zamontowany na płycie głównej). Jak można się domyśleć - obecność osobnego procesora na karcie ma pozytywny wpływ na ogólną wydajność peceta.

2. Przetwornik D/A.
Digital/Analog. Przetwornik cyfrowo - analogowy. Odbiera dane w postaci cyfrowej i przetwarza je do postaci analogowej.

3. Przetwornik A/D.
Analog/Digital. Przetwornik analogowo - cyfrowy. Odbiera sygnał z mikrofonu lub wejścia liniowego i przetwarza go do postaci cyfrowej

4. Kondensatory sprzęgające.
Sprzęgają (łączą) przetwornik D/A i przedwzmacniacze. Dzięki nim nie dostaje się do przedwzmacniaczy składowa stała sygnału, która nie miałaby dobrego wpływu na ich pracę.

5. Przedwzmacniacze.
To w większości przedostatni element na drodze sygnału audio na karcie dźwiękowej. One wzmacniają stosunkowo słaby sygnał audio z kondensatorów do poziomu sygnału, który słychać dobrze w słuchawkach, czy w głośnikach ze wzmacniaczem mocy.

6. Złącza.
Na każdej karcie dźwiękowej na panelu tylnim lub śledziu (niezależnie od tego czy integra czy osobna) znaleźć można od 3 do 6 gniazd typu minijack 3,5 mm. Każde gniazdo ma przyporządkowane do siebie 2 kanały i oznaczone są następującymi kolorami:
Zielony - sygnał głośników przednich - prawego i lewego
Czarny - sygnał głośników tylnich - prawego i lewego
Pomarańczowy - sygnał głośnika przedniego centralnego i subwoofera (niskotonowego)
Szary - sygnał głośników bocznych - prawego i lewego.
Czerwone lub różowe - wejście mikrofonu, podłączasz tylko i wyłącznie mikrofon
Niebieskie - wejście liniowe - podłączasz zewnętrzne źródło dźwięku jak np odtwarzacz mp3.

To były złącza analogowe.

Złącza cyfrowe - SPDIF
Gniazdo typu chinch, współosiowe, sygnał przekazywany jest drogą elektryczną. Podłącza do niego przewód ekranowany.
Gniazdo typu Toslink (optyczne). Łatwo poznać po budowie, podłącza się światłowód.

Ponadto są jeszcze wewnętrzne złącza - Intel HD - pinheader 2x5 pinów, brak 8-mego pinu, tzw klucz. Do tego złącza podłącza się gniazda audio panelu przedniego obudowy.
AUX - wewnętrzne wejście liniowe, podłączyć do niego można wewnętrzny tuner tv lub dźwięk z napędu.

Zdarza się że przed złączami elektrycznymi montuje się przekaźniki (podczas włączania komputera słychać charakterystyczne "cykanie" w komputerze). Służą do odizolowania galwanicznego gniazd od przedwzmacniaczy, żeby do wzmacniacza mocy nie przedostawały się tzw "śmieci" (zakłócenia) z komputera, które mogą niekorzystnie wpływać na pracę wzmacniacza z innym źródłem sygnału.

Do karty poprawnego działania karty dźwiękowej niezbędne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników. Dostępne są na stronach producentów kart dźwiękowych, na płytach CD dołączanych do płyt głównych (w przypadku karty zintegrowanej) bądź do osobnych kart dźwiękowych.

Obecnie spotyka się karty o maksymalnej konfiguracji głośników 7.1, niewykluczone że w przyszłości wyjdą karty na większą konfigurację, np 11.2.

Polecam ten temat Polecane karty dźwiękowe


Mam nadzieje że dostatecznie wyczerpałem temat "Czym jest karta dźwiękowa i do czego służy".
 • 0
 
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


Przekaż 1% podatku na rzecz OPP | tanie domeny w PROGRESO | Serwis Apple | Odzyskiwanie danych | Naprawa komputerów | Serwis laptopów | zakumaj.pl

Zawartość każdej wiadomości wyraża poglądy i opinie jego autora, a nie administratorów czy moderatorów (poza wiadomościami pisanymi przez nich)