x-kom hosting

Nie działa Dual Channel, dlaczego?

gniewomir
utworzono
utworzono

Witam,

chciałbym Was prosić o pomoc związaną z ustawieniem ,a właściwie wyjaśnieniem dlaczego nie działa u mnie opcja DUAL CHANNEL ,przed chwilą zamontowałem dwie kości 1Gb Kingmax DDR2/667 na płytę GA-M61SME-S2 . W książce od płyty jest zaznaczona opcja DUAL, ale po zamontowaniu ramu, cały czas jest niestety Singiel Channel przy uruchamianiu komputera.

Proszę o pomoc i wyjaśnienie przyczyny :)

Pozdrawiam

PS. procesor to Athlon X2 3600+

swirek
komentarz
komentarz

Czy kosci sa identyczne?

gniewomir
komentarz
komentarz
Czy kosci sa identyczne?

No identyczne w sensie firmy ,czyli Kingmax 1gb na kości, 667mhz, ale.. jeśli to może być problem, to pierwszą kość kupiłem rok temu, drugą niedawno.

swirek
komentarz
komentarz
No identyczne w sensie firmy ,czyli Kingmax 1gb na kości, 667mhz, ale.. jeśli to może być problem, to pierwszą kość kupiłem rok temu, drugą niedawno.
Moze to byc to. Do duala potrzebne sa identyczne kosci pamieci, specjalnie skladane w pary do pracy w dual channel.

Ale... Sprawdz jeszcze w instrukcji obslugi, czy nie ma czasem opcji w BIOSie do zmiany trybu pracy pamieci single/dual.

mefiasz
komentarz
komentarz

to może być problem... kości muszą być identyczne... oprócz tego że muszą sie zgadzać ich parametry (pojemność, taktowanie itd.) to muszą pochodzić z tej samej taśmy produkcyjnej... chociaż to i tak nie daje pewności że będą działały w dualu... kości dual chanel są testowane przez producenta i pieczołowicie:D dobierane parami...

gniewomir
komentarz
komentarz
Moze to byc to. Do duala potrzebne sa identyczne kosci pamieci, specjalnie skladane w pary do pracy w dual channel.

Ale... Sprawdz jeszcze w instrukcji obslugi, czy nie ma czasem opcji w BIOSie do zmiany trybu pracy pamieci single/dual.

Niestety chyba nie, albo nie zauważyłem.

Jeśli to prawda, to szkoda w takim razie :/.

Choć pamiętam, że na starszym komputerze, włożyłem kiedyś dwie różne kości 512 i 256 , bez zamysłu o dualu i się tam tak zrobiło ;).

Jeśli to by coś wyjaśniało to tak przedstawia mi obraz CPU-Z:

SLOT1

slot1.jpg

SLOT 2

slot2.jpg

SINGLE

ram.jpg

PaQre
komentarz
komentarz

Już na samym początku było wiadomo,że te kości są różne a te screeny wszystko wyjaśniają.Popatrz na part number pierwszej kości a na part drugiej kości,różnią się od siebie i nie działają w dualu.

gniewomir
komentarz
komentarz
Już na samym początku było wiadomo,że te kości są różne a te screeny wszystko wyjaśniają.Popatrz na part number pierwszej kości a na part drugiej kości,różnią się od siebie i nie działają w dualu.

No szkoda, nie mniej jednak, dzięki za pomoc.

Człowiek się uczy na własnych błędach ;)

swirek
komentarz
komentarz

Z instrukcji plyty:

Dual Channel Memory ConfigurationThe GA-M61SME-S2 supports the Dual Channel Technology. After operatingthe Dual Channel Technology, the bandwidth of Memory Bus will double.Due to CPU limitation, if you wish to operate the Dual Channel Technology, follow the guidelines below:1. Dual Channel mode will not be enabled if only one memory module is installed.2. To enable Dual Channel mode with two memory modules, it is recommended to use memorymodules of identical brand, size, chips and speed.

Wejdz do BIOSu i nacisnij CTRL+F1 (albo F2) Byc moze w zaawansowanych opcjach bedzie cos do ustawiania sigle/dual channel. Jesli nie bedzie to jak masz mozliwosc, pozycz od kogos jakis RAM w dualu i przetestuj u siebie czy dzialaja w dualu :)

Chociaz... Ja mam 3GB w dualu :)

oto screeny :)

cpuz_3gb_dc_mode64af.jpg

gniewomir
komentarz
komentarz

Hmm,

faaktycznie są nowe opcje, ale jeśli chodzi o ram to znalazłem chyba tylko Dram Configuration, były tam takie opcje:

auto i manual

Cas#Latency można było wybrać od 3T do 6T

poniżej

CKE Power Down Mode

CKE Power Down Control(per channel), można było wybrać per(CS)

szczęście w nieszczęściu w tych ukrytych opcjach była opcja podkręcenia procesora, której wcześniej nigdzie nie znalazłem i ludzie na forach pisali, że tej na tej płycie co ja mam to się podkręcać nie da, ale teraz mam 2,0 Ghz ,zamiast 1,9 Ghz hehe.

no ale co do dual, to nie wiem .. :(

swirek
komentarz
komentarz

No to widac plyta sama to ustawia.

Przetestuj jeszcze jezeli masz taka mozliwosc z pamieciami zlozonymi do pracy w dual channel.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.